On-Wall στήριξη ηχείων σε γυψοσανίδα - Πως?

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλησπερα σε ολους μαζεψα ολες τις προτασεις σε ενα κειμενο. Παρακαλω για την αναγνωση σας και τις προτασεις για τη βελτιωση του. ελπιζω να βοηθησει και αλλα ατομα στο μελλον:
δυο ερωτησεις πριν το κειμενο
1. αυτα αφορουν και ηχεια που εχουν κατασκευαστει να τοποθετουνται εφαπτομενα στον τοιχο; Ρωταω για το ενδεχομενο ο κατασκευαστης να χρησιμοποιει ατελειες των τοιχων κατα καποιον τροπο
2. Θα ηθελα στο παρακατω κειμενο να προσθεσουμε μια low effort εκδοχη για αυτος ειτε με μειωμενο budget που θελουνε να μαζεψουν τα βασικα προβληματα
3. Ποιες ειναι οι συχνοτητες (ευρος) που δημιουρηουνε πιο πολυ το προβλημα;

το κειμενο ακολουθει:

Θελουμε να κανουμε αυτο εδω με δυο γυψοσανιδες της μισης ιντσας (12,5mm)
https://www.taguelumber.com/assets/Clark_Dietrich-ProSTUD-RC_650x400.jpg


με συστηματα στηριξης RC-1, RC-XL και όχι RC-2 (παιζουν το ρολο ελαστικων στηριγματων). Για παραδειγμα:
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/51GkrXxVamL.jpg

Οπως βλεπουμε επιτρέπουν ελαφρά κίνηση, γιατί στηρίζονται μόνο στη μία μεριά στο κάθετο δοκάρι και μπορούν να παραμορφωθούν λίγο όταν η γυψοσανίδα πάλλεται.
Μέχρι εδώ ο γυψοσανιδάς δεν θα πρεπει να δυσκολευθεί.

Να προσέξει μόνο, οι βίδες στερέωσης της γυψοσανίδας, να μην πιάνουν στα κάθετα δοκάρια, και αυτή να ακουμπά ΜΟΝΟ στα RC-1 και πουθενά αλλού. Τα δύσκολα έρχονται με την δεύτερη γυψοσανίδα που δεν πρέπει να βιδωθεί, αλλά απλά να κολληθεί στην πρώτη. Η κολλα πρεπει να ειναι αυτη που δεν ξεραινεται https://www.noisecontrol.gr/el/products/catalog/item/ihomonosi-–-akoistiki/4-domika/32-green-glue-compound.html
Σκοπός, η παραμορφούμενη κατά τις ταλαντώσεις κόλλα να κάνει απόσβεση.


επισης να προστεθουν δυο οριζόντια κανάλαι στήριξης RC-1 ακριβώς στο ύψος των οπίσθιων μπας-ρηφλέξ, για λίγο μεγαλύτερη ακαμψία τοπικά.
Από πίσω απορροφητικό https://www.lazarakis.gr/images/eshop/catalog/products/2605/files/COPOPREN%20ACOUSTIC%2080.pdf πανω σε αυτο να παταει η ατσαλινα για να μην ταλαντωνεται.

Sources:
https://www.clarkdietrich.com/sites...ssociates_Report-Quantitative_comparisons.pdf
https://www.clarkdietrich.com/sites..._RC-InstallationGuidelines_v05_2021-09-01.pdf
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
. . .
1. αυτα αφορουν και ηχεια που εχουν κατασκευαστει να τοποθετουνται εφαπτομενα στον τοιχο; Ρωταω για το ενδεχομενο ο κατασκευαστης να χρησιμοποιει ατελειες των τοιχων κατα καποιον τροπο
Στο εισαγωγικό ποστ γινόταν αναφορά σε “rear ported speakers” και για τοποθέτηση «πιο κοντά στο τοίχο».
Άλλο αυτό και άλλο το «εφαπτομενικά». Rear ported ηχείο βέβαια, δεν λειτουργεί έτσι καθόλου. Για τα υπόλοιπα, το «πάρα πολύ κοντά» είναι ΟΚ, όχι όμως να ακουμπά στην γυψοσανίδα.

. . .
3. Ποιες ειναι οι συχνοτητες (ευρος) που δημιουρηουνε πιο πολυ το προβλημα;
Στο ποστ #13 έχεις βάλει αυτή τη φωτό «του τοίχου σου»

https://www.avsite.gr/forum/data/at...4/366967_712d701a3661892e4ac02f6f0e7f6ba9.png

Η προτεινόμενη λύση με διπλή CLD γυψοσανίδα σε αυτό το ελάχιστο βαθούλωμα, έχει μία πολύ σπουδαία ιδιότητα: Λόγω του ελαστομερούς σάντουιτς, πετυχαίνει πολύ μεγάλη ΑΠΟΣΒΕΣΗ των δύσκολων να ελεγχθούν χαμηλών συχνοτήτων μέσα από την ίδια τη δομή της, χωρίς να καταφεύγει σε απορρόφηση.
Ετσι δεν νεκρώνεται το υπόλοιπο ηχητικό φάσμα . Αυτό δηλαδή που όλοι ονειρεύονται - περισσότερη απόσβεση χαμηλά απ' ότι ψηλά - και είναι αδύνατον να επιτευχθεί με απορροφητικού τύπου μπασοπαγίδες χωρίς να καταληφθεί σημαντικός όγκος του δωματίου.

. . .
επισης να προστεθουν δυο οριζόντια κανάλαι στήριξης RC-1 ακριβώς στο ύψος των οπίσθιων μπας-ρηφλέξ, για λίγο μεγαλύτερη ακαμψία τοπικά.
Για... ψυχολογικούς περισσότερο λόγους, δεν κάνει κακό - να μην απορροφηθεί ίσως ενέργεια από το μπας ρηφλέξ, είναι η ιδέα.
Περισσότερο να σε ανησυχούν τυχόν τριγμοί της κατασκευής - ψάξε για παρόμοια νήματα άλλων μελών

Από πίσω απορροφητικό https://www.lazarakis.gr/images/eshop/catalog/products/2605/files/COPOPREN%20ACOUSTIC%2080.pdf πανω σε αυτο να παταει η ατσαλινα για να μην ταλαντωνεται.
Οταν λες "ατσαλίνα" ;;
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Στο εισαγωγικό ποστ γινόταν αναφορά σε “rear ported speakers” και για τοποθέτηση «πιο κοντά στο τοίχο».
Άλλο αυτό και άλλο το «εφαπτομενικά». Rear ported ηχείο βέβαια, δεν λειτουργεί έτσι καθόλου. Για τα υπόλοιπα, το «πάρα πολύ κοντά» είναι ΟΚ, όχι όμως να ακουμπά στην γυψοσανίδα.


Στο ποστ #13 έχεις βάλει αυτή τη φωτό «του τοίχου σου»

https://www.avsite.gr/forum/data/at...4/366967_712d701a3661892e4ac02f6f0e7f6ba9.png

Η προτεινόμενη λύση με διπλή CLD γυψοσανίδα σε αυτό το ελάχιστο βαθούλωμα, έχει μία πολύ σπουδαία ιδιότητα: Λόγω του ελαστομερούς σάντουιτς, πετυχαίνει πολύ μεγάλη ΑΠΟΣΒΕΣΗ των δύσκολων να ελεγχθούν χαμηλών συχνοτήτων μέσα από την ίδια τη δομή της, χωρίς να καταφεύγει σε απορρόφηση.
Ετσι δεν νεκρώνεται το υπόλοιπο ηχητικό φάσμα . Αυτό δηλαδή που όλοι ονειρεύονται - περισσότερη απόσβεση χαμηλά απ' ότι ψηλά - και είναι αδύνατον να επιτευχθεί με απορροφητικού τύπου μπασοπαγίδες χωρίς να καταληφθεί σημαντικός όγκος του δωματίου.


Για... ψυχολογικούς περισσότερο λόγους, δεν κάνει κακό - να μην απορροφηθεί ίσως ενέργεια από το μπας ρηφλέξ, είναι η ιδέα.
Περισσότερο να σε ανησυχούν τυχόν τριγμοί της κατασκευής - ψάξε για παρόμοια νήματα άλλων μελών


Οταν λες "ατσαλίνα" ;;

Ευχαριστω για τις απαντησεις:
1. Ποιος θα μου πει ομως τι χρειαζεται να κανω για τα εφαπτομενα ηχεια στον τοιχο; τιποτα απο ολα οσα λεμε τοσο καιρο δεν ισχυουνε; Ο μηχανικος με ρωταει τι ακριβως θελω να υλοποιησει
2. Ατσαλινα ειναι αυτο το συρματακι που υπαρχει μεσα στα καναλια. Η τουλαχιστον εμενα μου φαινεται ως συρματακι
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Οταν λες "εφαπτομενικά", εννοείς οτι θα τα στηρίξεις κιόλας πάνω στην γυψοσανίδα;
Αν το κάνεις αυτό, αυξάνεις σημαντικά την μάζα της, και είτε είναι διπλή, είτε μονή η γυψοσανίδα, αυξάνεις σημαντικά την δυσκολία απόσβεσης των ταλαντώσεών της. Επι πλέον, κάθε ταλάντωση ακόμα και της καμπίνας του ηχείου, τώρα θα περνάει σε κάποιο βαθμό και στη γυψοσανίδα, βάζοντάς την σε πρόσθετη ταλάντωση που πρέπει να αποσβεσθεί. Ακυρώνεις δηλαδή, ή έστω δυσκολεύεις σημαντικά, όλο το σκοπό της κατασκευής σου. Το ηχείο δεν πρέπει να στηρίζεται, ούτε να ακουμπά στη γυψοσανίδα, ιδίως αν αυτή είναι μονή.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.686
........ Καλησπερα.
Το νέο μας σαλόνι, θα είναι όλο με γυψοσανιδα ......... και το ταβάνι ; και το πάτωμα ;
Γιατί ;
Είναι μεγάλο και θα το μοιράσεις ;
Ακούς δυνατά και δεν θες να ενοχλείς ;
Παίζεις κάποιο όργανο ...ντράμς ας πούμε ;
Έχει ο χώρος σου προοπτική για στούντιο ;
Θα ήθελα να μας πεις τι εξοπλισμό ηχητικό θα βάλετε σε αυτό τον νέο χώρο .
Τις διαστάσεις του νέου χώρου Μ.Π.Υ. , έχει παράθυρο ο χώρος και που το έχει ;
Έχεις αποφασίσει σε πια πλευρά θα μπούν τα μηχανήματα σου ;
Θα φέρεις νέες γραμμές ρεύματος στον χώρο ; - δεν ξέρω τι καλά μηχανήματα έχεις και τι ρεύματα τραβάνε -
........εφαπτόμενα ηχεία στον τοίχο , ......τι θέλεις να μας πεις γιατί το αναφέρεις αρκετά ;
Θα " καρφώσεις " ηχεία πάνω στην γυψοσανίδα ;
Γενικά θα ήθελα μια ρεαλιστική περιγραφή για το τι θέλεις να κάνεις και τους λόγους .

-
Εν αρχή είναι ο χώρος ....και μετά το , τι το καλύτερο μπορώ να κάνω για την ηχητική του φροντίδα .
Μηχανικός που δεν το έχει ξανακάνει αυτό το έργο ...εμένα δεν μου κάνει και ας είναι ο αδερφός μου .
-
-
......στο τελείωμα της σελίδας του λέει .... " "Για περισσότερες πληροφορίες ζητείστε οδηγίες τοποθέτησης. "
Θα πήγαινα στον Λαζαράκη να μου προτείνει έναν τεχνικό του που το εχει ξανακάνει το εργο αυτό , να έρθει να δει τον δικό μου χώρο και να μου το κοστολογήσει .
και το σημαντικότερο ....να με πάει στην καλύτερη του δουλειά που εχει κάνει για να κρίνω το αποτέλεσμα εγώ ο ίδιος , εάν είναι αυτό που θέλω .
Με τις πληροφορίες των φίλων εδώ και με ένα γνώστη τεχνικό και με τα e σου , θα πάρεις το καλύτερο δυνατόν για εσένα .

καλή Δύναμη .
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
........ Καλησπερα.
Το νέο μας σαλόνι, θα είναι όλο με γυψοσανιδα ......... και το ταβάνι ; και το πάτωμα ;
Γιατί ;
Είναι μεγάλο και θα το μοιράσεις ;
Ακούς δυνατά και δεν θες να ενοχλείς ;
Παίζεις κάποιο όργανο ...ντράμς ας πούμε ;
Έχει ο χώρος σου προοπτική για στούντιο ;
Θα ήθελα να μας πεις τι εξοπλισμό ηχητικό θα βάλετε σε αυτό τον νέο χώρο .
Τις διαστάσεις του νέου χώρου Μ.Π.Υ. , έχει παράθυρο ο χώρος και που το έχει ;
Έχεις αποφασίσει σε πια πλευρά θα μπούν τα μηχανήματα σου ;
Θα φέρεις νέες γραμμές ρεύματος στον χώρο ; - δεν ξέρω τι καλά μηχανήματα έχεις και τι ρεύματα τραβάνε -
........εφαπτόμενα ηχεία στον τοίχο , ......τι θέλεις να μας πεις γιατί το αναφέρεις αρκετά ;
Θα " καρφώσεις " ηχεία πάνω στην γυψοσανίδα ;
Γενικά θα ήθελα μια ρεαλιστική περιγραφή για το τι θέλεις να κάνεις και τους λόγους .

-
Εν αρχή είναι ο χώρος ....και μετά το , τι το καλύτερο μπορώ να κάνω για την ηχητική του φροντίδα .
Μηχανικός που δεν το έχει ξανακάνει αυτό το έργο ...εμένα δεν μου κάνει και ας είναι ο αδερφός μου .
-
-
......στο τελείωμα της σελίδας του λέει .... " "Για περισσότερες πληροφορίες ζητείστε οδηγίες τοποθέτησης. "
Θα πήγαινα στον Λαζαράκη να μου προτείνει έναν τεχνικό του που το εχει ξανακάνει το εργο αυτό , να έρθει να δει τον δικό μου χώρο και να μου το κοστολογήσει .
και το σημαντικότερο ....να με πάει στην καλύτερη του δουλειά που εχει κάνει για να κρίνω το αποτέλεσμα εγώ ο ίδιος , εάν είναι αυτό που θέλω .
Με τις πληροφορίες των φίλων εδώ και με ένα γνώστη τεχνικό και με τα e σου , θα πάρεις το καλύτερο δυνατόν για εσένα .

καλή Δύναμη .
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. απαντω ταυτοχρονα και στις δυο τελευταιες απαντησεις.

1. Ο χωρος ειναι ενα σαλονι 20 τετραγωνικων. Λογω παιδιων δε θα μπουν ηχεια στο πατωμα.
2. Θα βιδωσω-καρφωσω αυτα τα ηχεια στον τοιχο, https://www.dali-speakers.com/products/oberon/oberon-on-wall/ ο κατασκευαστης τα εχει φτιαξει με αυτο το γνωρισμα ουτως η αλλως
3. Δεν παιζω δυνατα, ακουω κλασσικη μουσικη κυριως και χορωδιες, θα υπαρχει ομως ενα sub woofer.
4. Ο τοιχος που θα μπουνε τα ηχεια φαινεται στην προηγουμενη σελιδα. Εχει ενα δοντι 8 εκατοστων που θα το φαμε ωστε να αυξησουμε την επιφανεια του τοιχου που δειχνει ενα κομματι. Εκει μπαινει γυψοσανιδα και μεσα περναω καναλια με ατσαλινα.
5. Το εργο το εχει παρει ηδη μηχανικος και με ρωταει πως πρεπει να γινει η δουλεια για τα ηχεια μου. Παραπανω προσπαθησα να μαζεψω το υλικο απο τις πληροφοριες που πηρα απο εδω για να του τις δωσω.
6. Δεν θελω να κανω την καλυτερη ηχητικη εγκατασταση, θελω απλα να μαζεψω τις πολυ βασικες "χοντραδες".
 

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Οταν λες "εφαπτομενικά", εννοείς οτι θα τα στηρίξεις κιόλας πάνω στην γυψοσανίδα;
Αν το κάνεις αυτό, αυξάνεις σημαντικά την μάζα της, και είτε είναι διπλή, είτε μονή η γυψοσανίδα, αυξάνεις σημαντικά την δυσκολία απόσβεσης των ταλαντώσεών της. Επι πλέον, κάθε ταλάντωση ακόμα και της καμπίνας του ηχείου, τώρα θα περνάει σε κάποιο βαθμό και στη γυψοσανίδα, βάζοντάς την σε πρόσθετη ταλάντωση που πρέπει να αποσβεσθεί. Ακυρώνεις δηλαδή, ή έστω δυσκολεύεις σημαντικά, όλο το σκοπό της κατασκευής σου. Το ηχείο δεν πρέπει να στηρίζεται, ούτε να ακουμπά στη γυψοσανίδα, ιδίως αν αυτή είναι μονή.
δεν ειναι μια λυση το ηχειο να παταει σε ελαστομερη οπως εφαπτετε στο τοιχο; Επισης ο κατασκευαστης του ηχειου απο τη στιγμη που ξεκαθαρ το εχει σχεδιασει για βιδωμα στο τοιχο θα εχει σκεφτει καπως αυτα τα θεματα. Ετσι δεν ειναι;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
O κατασκευαστής φρόντισε το on-wall ηχείο του, να έχει ομαλή απόκριση, παρά την τοποθέτηση πολύ κοντά σε τοίχο. Μέχρις εδώ.

Εμείς μέχρι τώρα μιλούσαμε για γυψοσανίδα(ες)-αποσβεστήρες με κενό+απορρόφηση από πίσω και ένα πολύ μικρό βαθμό ελευθερίας κίνησης. Αυξάνοντας την αναρτημένη μάζα του "αποσβεστήρα" κρεμώντας ένα ηχείο πάνω του, δυσκολεύεις σημαντικά το έργο του σαν αποσβεστήρα.

Βέβαια, και πάλι η μονή γυψοσανίδα + ηχείο θα συμπεριφερθεί (πολύ) χειρότερα από την διπλή CLD γυψοσανίδα-σάντουιτς.
Θα 'λεγα με σχετική βεβαιότητα τα κεντρικά τμήματα χωρίς ηχεία πάνω τους να ακολουθήσουν CLD τεχνική

Αυτά όμως που στηρίζουν ηχεία ίσως πρέπει να αντιμετωπισθούν διαφορετικά, ιδίως ως προς το τι γίνεται πίσω από αυτά. Πυκνότερο υλικό που τώρα να ακουμπά στη γυψοσανίδα; RC-2 αντί RC-1 μήπως;
Προσωπικά η on-wall τοποθέτηση δεν με έχει συγκινήσει καθόλου (παρ' ολα όσα γράφονται στο σάιτ) και δεν την έχω ψάξει παραπέρα.
Δες τι έχουν κάνει άλλα μέλη και τι λένε οι ειδικοί.
Ζήτα από τους moderators να αλλάξουν τον τίτλο του νήματος σε κάτι σαν "¨On-Wall στήριξη ηχείων σε γυψοσανίδα - Πως; " για να τραβήξεις την προσοχή.
Ή άνοιξε καινούργιο με αναλυτική περιγραφή όπως είπε ο Emmanouil, σχεδιάγραμμα σαλονιού, παραπομπή και στο παρόν, κλπ κλπ
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
O κατασκευαστής φρόντισε το on-wall ηχείο του, να έχει ομαλή απόκριση, παρά την τοποθέτηση πολύ κοντά σε τοίχο. Μέχρις εδώ.

Εμείς μέχρι τώρα μιλούσαμε για γυψοσανίδα(ες)-αποσβεστήρες με κενό+απορρόφηση από πίσω και ένα πολύ μικρό βαθμό ελευθερίας κίνησης. Αυξάνοντας την αναρτημένη μάζα του "αποσβεστήρα" κρεμώντας ένα ηχείο πάνω του, δυσκολεύεις σημαντικά το έργο του σαν αποσβεστήρα.

Βέβαια, και πάλι η μονή γυψοσανίδα + ηχείο θα συμπεριφερθεί (πολύ) χειρότερα από την διπλή CLD γυψοσανίδα-σάντουιτς.
Θα 'λεγα με σχετική βεβαιότητα τα κεντρικά τμήματα χωρίς ηχεία πάνω τους να ακολουθήσουν CLD τεχνική

Αυτά όμως που στηρίζουν ηχεία ίσως πρέπει να αντιμετωπισθούν διαφορετικά, ιδίως ως προς το τι γίνεται πίσω από αυτά. Πυκνότερο υλικό που τώρα να ακουμπά στη γυψοσανίδα; RC-2 αντί RC-1 μήπως;
Προσωπικά η on-wall τοποθέτηση δεν με έχει συγκινήσει καθόλου (παρ' ολα όσα γράφονται στο σάιτ) και δεν την έχω ψάξει παραπέρα.
Δες τι έχουν κάνει άλλα μέλη και τι λένε οι ειδικοί.
Ζήτα από τους moderators να αλλάξουν τον τίτλο του νήματος σε κάτι σαν "¨On-Wall στήριξη ηχείων σε γυψοσανίδα - Πως; " για να τραβήξεις την προσοχή.
Ή άνοιξε καινούργιο με αναλυτική περιγραφή όπως είπε ο Emmanouil, σχεδιάγραμμα σαλονιού, παραπομπή και στο παρόν, κλπ κλπ
εισαι ο μονος που απαντας, οσο διαβαζω και το σκεφτομαι, τα ηχεια που κρεμαω δεν πανε αρκετα χαμηλα στις χαμηλες συχνοτητες, το εξωτερικο σαμπ θα πηγαινει και αυτο θα "προστατευεται" απο το σαντουιτσαρισμα της γυψοσανιδας. Δεν βλεπω το λογο ολος ο τοιχος να μην δεν ειναι με RC-2. Ειναι η υποθεση ενος ηχειου στο τοιχο που παταει οτι ειναι "στιβαρος";
Εψαξα στη βιβλιογραφια για home cinema οπου συνηθως βαζουν τα ηχεια πανω στο τοιχο. Δεν βρηκα λεπτομερεις
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Υπάρχει και η λύση του λεπτού alfablock αντί της γυψοσανίδας με Λουκία για τα καλωδια
 


Μηνύματα
288
Reaction score
67
μονο αλφαμπλοκ; εχεις λινκ να δω αντιστοιχα προιοντα;
επισης εχουμε μονο 8 εκατοστα δεν ξερω τι δυνατοτες εχω, να βαλω ενα αλφαμπλοκ το πιο λεπτο; να βαλω μια γυψοσανιδα μεγαλης μαζας; η να κανω τη τεχνικη του σαντουιτς;
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
https://www.douleutaras.gr/bsdir/oi...voules/alfablock-pleonektimata-meionektimata/

Το μόνο που θέλει σοβατισμα αλλά και η γυψοσανίδα θέλει σπατουλαρισμα με παρετινη.
Όσο για το κρέμασμα των ηχείων μπορείς να χρησιμοποιήσεις μακριά στριφονια για να πιάνουν στον τοίχο που έχεις από πίσω.

Δεν ξέρω πιο υλικό είναι καλύτερο ως προς την ηχητική του συμπεριφορά αλλά σίγουρα δεν κουδουνίζει όπως η γυψοσανίδα.

Ως προς τα πάχη έχει διάφορα.
5 7,5 10 κ.ο.κ
https://toulas-oikodomika.gr/προϊόν/alfa-block/
 
Last edited:

Μηνύματα
288
Reaction score
67
Καλά, γιατί φαγώθηκες να κλείσεις αυτά τα 8cm :)
Καλά, γιατί φαγώθηκες να κλείσεις αυτά τα 8cm :)
ο αρχιτεκτονας μας επρηξε και εχει μπει στο πακετο...δεν μπορω να το βγαλω πλεον εκτος και εκει ειναι το μοναδικο μερος που μπορω να κρεμασω ηχεια και να περασω καναλια με ατσαλινες
https://www.douleutaras.gr/bsdir/oi...voules/alfablock-pleonektimata-meionektimata/

Το μόνο που θέλει σοβατισμα αλλά και η γυψοσανίδα θέλει σπατουλαρισμα με παρετινη.
Όσο για το κρέμασμα των ηχείων μπορείς να χρησιμοποιήσεις μακριά στριφονια για να πιάνουν στον τοίχο που έχεις από πίσω.

Δεν ξέρω πιο υλικό είναι καλύτερο ως προς την ηχητική του συμπεριφορά αλλά σίγουρα δεν κουδουνίζει όπως η γυψοσανίδα.

Ως προς τα πάχη έχει διάφορα.
5 7,5 10 κ.ο.κ
https://toulas-oikodomika.gr/προϊόν/alfa-block/
το ακουω μια χαρα και υποθετω οτι εχουνε λυσεις με καναλια
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τις σωλήνες τις περνάνε όπως στον τοίχο.
Χαντρωμενες δηλαδή.


IMG_20220430_004732.jpg
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι χτυπάς τη γυψοσανίδα και ακούς αυτόν τον χαρακτηριστικό αντιλαλο,κάτι που δε συμβαίνει όταν χτυπάς τον τοίχο από αλφαμπλοκ.
Τώρα,πως μπορείς να την κάνεις ακουστικά ουδέτερη τη γυψοσανίδα ή πως κρέμας κάτι στο αλφαμπλοκ δεν το ξέρω.
Μήπως να ρωτήσεις κανέναν πολιτικό μηχανικό να σου πει?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.482
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top