On-Wall στήριξη ηχείων σε γυψοσανίδα - Πως?

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ο Geddes που λες, έχει έναν από τους κάθε δύο απέναντι τοίχους του δωματίου του (ΚΑΙ το ταβάνι) όπως περίπου το ποστ #49 και σε 100% κάλυψη. Θυσιάζει μόλις 5cm σε κάθε διάσταση, και υλοποιεί τον μοναδικό τρόπο για έντονη απορρόφηση σε όλο το φάσμα των χαμηλών και πολύ χαμηλών, χωρίς κατάληψη του μισού χώρου του δωματίου από μπασοπαγίδες.

Με σκέτο μπετόν και αποσβέσεις, ναι, τριγμούς δεν θα έχεις, αλλά θα έχεις προβλήματα ιδιορυθμών και RT που χαμηλά θα σκαρφαλώνει στα ύψη.
Σίγουρα κάτι δίνεις κάτι περνεις. Θεωρητικά αλλά και πρακτικά αν δουλέψει η λύση του geddes μάλλον είναι ότι καλύτερο τουλάχιστον για μικρούς χώρους αλλά παραμένει το ρίσκο της κακής υλοποίησης.
Σε πραγματικές συνθήκες ενός dedicated χώρου στην Ελλάδα μιλάμε συνήθως για μικρά δωμάτια όπου ο χώρος έχει μεγάλη σημασία και κάτι τέτοιο θα βοηθούσε παρα πολυ αλλά δεν εμπιστεύομαι ότι κάποιος γυψοσανιδας που θα βρω στο χωριό μου και δεν είναι η δουλειά του να φτιάχνει στούντιο θα μπορέσει να υλοποιήσει κάτι τέτοιο. Εδώ μια πόρτα είπα να βάλω έτσι όπως γράφω παραπάνω και με τον άνθρωπο που την έβαλε μόνο ξύλο δεν παίξαμε για να συνεννοηθούμε και τελικά δεν έγινε και όπως ήθελα
Σε ένα δωμάτιο από μπετόν αν γεμίσεις τον ένα τοίχο πίσω από την οθόνη με απορρόφηση 60 εκατοστά περίπου και στους υπόλοιπους τοίχους βάλεις μπασοπαγιδες μεμβράνης έχεις λύσει τα περισσότερα θέματα.
Τα πολλαπλά σαμπ θα λύσουν σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα των ιδιορρυθμων που παραμένουν και μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις στοχευμένα Helmholtz.
Θα έχεις χάσει αρκετό χώρο φυσικά αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψει.
Προσεξε τωρα να δεις τι συμβαινει.

Με τον ηχο εχουμε δυο θεματα που συνηθως προσπαθουμε να λυσουμε τα οποια ομως εχουν αντιθετες λυσεις.
Το ενα θεμα ειναι αυτο την ηχομονωσης. Να μην βγαινει ο ηχος εξω και αντιστοιχα να μην μπαινει ο εξω ηχος μεσα.
Το δευτερο θεμα αφορα την συμπεριφορα των χαμηλων συχνοτητων των οποιων το μηκος κυματος ειναι μεγαλυτερο απο τις διαστασεις του δωματιου.
Ο στιβαρος, βαρυς και ακαμπτος τοιχος, θα μας προσφερει καλυτερη ηχομονωση στις χαμηλες συχνοτητες λογω μαζας. Οι χαμηλες συχνοτητες θα προσκρουσουν πανω στον τοιχο αυτον και θα ανακλαστουν πολλες φορες μεσα στον χωρο μας μεχρι να εξασθενησουν και να σταματησουν. Αυτος ειναι και ο λογος που εχουμε στασιμα κυματα και ιδιορρυθμους δωματιου και κατ επεκταση προβληματικες χαμηλες συχνοτητες με κορυφωσεις και ακυρωσεις.

Αν ο τοιχος δεν ειναι βαρυς στιβαρος και ακαμπτος, ανακλωνται επανω του ολες οι συχνοτητες μεχρι ενα σημειο, και απο εκεινο το σημειο και κατω οι χαμηλοτερες συχνοτητες τον διαπερνουν.
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να εχουμε περιορισμενη ηχομονωση, αλλα ταυτοχρονα και λιγοτερα προβληματα με στασιμα κυματα και ιδιορρυθμους δωματιου στις χαμηλες συχνοτητες.

Σε ενα δωματιο οπου οι τοιχοι ειναι στιβαροι και ακαμπτοι και μεσα σε αυτο το δωματιο υπαρχει δευτερο τοιχωμα με γυψοσανιδα, οι χαμηλες συχνοτητες απο καποια συχνοτητα και κατω "βλεπουν" σαν χωρο, τα ορια του στιβαρου και ακαμπτου τοιχου, καθως διαπερνουν την γυψοσανιδα, ενω οι υπολοιπες συχνοτητες βλεπουν την γυψοσανιδα ως οριο.
Επισης η γυψοσανιδα, αναλογα το βαρος και την στηριξη θα λειτουργει και ως μεμβρανη αποσβεσης γυρω απο τη συχνοτητα συντονισμου της και το ποσοστο της αποσβεσης θα εχει και αμεση συναρτηση με το κενο μεταξυ γυψοσανιδας και τοιχου και το αν υπαρχει η οχι ηχομονωτικο υλικο απο πισω και ποσο.

Οπως καταλαβαινεις λοιπον, με τους στιβαρους και ακαμπτους τοιχους, εχουμε καλυτερη ηχομονωση αλλα ταυτοχρονα και περισσοτερα προβληματα με τις χαμηλες συχνοτητες οποτε η καθε επιλογη εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της.
Εγω αν εχτιζα σπιτι τωρα και ηθελα να φτιαξω ιδανικο χωρο, θα φροντιζα πρωτα απ ολα να ειναι οι εξωτερικοι τοιχοι με στιβαρους και ακαμπτους τοιχους και υψος τουλαχιστον 3 μετρα (οι τοιχοι για να μην εχω προβληματα με τη γειτονια και το υψος για να σηκωνει ψευδοροφη με μεγαλο παχος ηχοαπορροφησης μεσα) αλλα το σαλονι/χωρο του ηχοσυστηματος θα τον εφτιαχνα εσωτερικα με γυψοσανιδα.
Διπλη γυψοσανιδα περιμετρικα, κενο γεματο με πετροβαμβακα και αριθερμ και δευτερο τοιχωμα γυψοσανιδας με συμπαγη και διατρητη γυψοσανιδα εναλαξ που θα λειτουργει ως ενσωματωμενη στον τοιχο απορροφηση/διαχυση + πληρη προβλεψη για εντοιχισμο των ηχειων + ηχοαπορροφηση/διαχυση στο ταβανι με ψευδοροφη διατρητης γυψοσανιδας.
Φυσικά και είναι ενδεδειγμένη λύση να πας όπως λες αλλά εγώ θα το έκανα μόνο με την προϋπόθεση να αναλάβει την κατασκευή κάποιος που είναι η δουλειά του να φτιάχνει τέτοιους χώρους από την αρχή για να αναλάβει και το ρίσκο. Αλλιώς σκέτο μπετό και τέλος.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Ωραία τα λέμε και έχουν γίνει και πολλές κατασκευές με γυψοσανίδα αλλά δεν έχω δει ακόμα κάτι που να με πείσει ότι σε πολύ μεγάλες εντάσεις δεν θα τρίζει αργά η γρήγορα.
I beg to differ. :)

Στα πόσα decibels θες να παίξω για να σε πείσω;😊
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.317
Σίγουρα κάτι δίνεις κάτι περνεις. Θεωρητικά αλλά και πρακτικά αν δουλέψει η λύση του geddes μάλλον είναι ότι καλύτερο τουλάχιστον για μικρούς χώρους αλλά παραμένει το ρίσκο της κακής υλοποίησης.
Σε πραγματικές συνθήκες ενός dedicated χώρου στην Ελλάδα μιλάμε συνήθως για μικρά δωμάτια όπου ο χώρος έχει μεγάλη σημασία και κάτι τέτοιο θα βοηθούσε παρα πολυ αλλά δεν εμπιστεύομαι ότι κάποιος γυψοσανιδας που θα βρω στο χωριό μου και δεν είναι η δουλειά του να φτιάχνει στούντιο θα μπορέσει να υλοποιήσει κάτι τέτοιο. Εδώ μια πόρτα είπα να βάλω έτσι όπως γράφω παραπάνω και με τον άνθρωπο που την έβαλε μόνο ξύλο δεν παίξαμε για να συνεννοηθούμε και τελικά δεν έγινε και όπως ήθελα
Σε ένα δωμάτιο από μπετόν αν γεμίσεις τον ένα τοίχο πίσω από την οθόνη με απορρόφηση 60 εκατοστά περίπου και στους υπόλοιπους τοίχους βάλεις μπασοπαγιδες μεμβράνης έχεις λύσει τα περισσότερα θέματα.
Τα πολλαπλά σαμπ θα λύσουν σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα των ιδιορρυθμων που παραμένουν και μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις στοχευμένα Helmholtz.
Θα έχεις χάσει αρκετό χώρο φυσικά αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψει.

Φυσικά και είναι ενδεδειγμένη λύση να πας όπως λες αλλά εγώ θα το έκανα μόνο με την προϋπόθεση να αναλάβει την κατασκευή κάποιος που είναι η δουλειά του να φτιάχνει τέτοιους χώρους από την αρχή για να αναλάβει και το ρίσκο. Αλλιώς σκέτο μπετό και τέλος.
Δε τα λες , όλα, καλά :O_o:
Με βρίσκει περισσότερο σύμφωνο η άποψη του @SpZach.
Την οποία, ειρήσθω εν παρόδω, έχω κατασκευάσει και θα παρουσιάσω μέχρι τέλος του χρόνου , με τα μηχανήματα εγκατεστημένα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δε μπορω παρα να συμφωνησω με τον Αλεξ.:)
Ολα καπου συντονιζουν ε, σε μια οικια ολο και κατι θα ακουστει...εαν η ταινια ειναι εκρηξη σε δωματιο σπιτιου θα εχει και 3d εφε :D
Να τα παρουμε με τη σειρα;
Σε ενα χωρο θες να πιασεις τα στασιμα. Τι ειναι αυτα; πως δημιουργουνται;
Παραλληλες επιφανειες ..''.εγκλημα''... το μπετο ΔΕΝ δημιουργει στασιμα, χαμηλοτερη συχνοτητα ιδιοσυντονισμου εχει...
Ναι ειναι και αυτο προβλημα ,μπορει να αθροιζεται με στασιμο παραλληλοτας(μηκος δωματιου ? αλλα χειροτερο ειναι του τουβλου...(+πλατος δωματιου? που δεν ειναι το αθροισμα αλλα η συχνοτητα που γινεται...
Οσο καλυτερη ηχομωνωση εχεις αρα και μικροτερη διαρροη πιεσης αρα και λιγοτερες απωλιες αρα και λιγοτερη αναγκη για ηχεια ,ενισχυτες, αρα και λιγοτερες παραμορφωσεις...και μαλιστα στις ιδιες εντασεις θα ενοχλεις λιγοτερο τους συνανθρωπους σου...εαν ειναι προβλημα...
Η λυσεις στα στασιμα ειναι ηλεκτρονικα (πολλαπλα σαμπ) ή λιγοτερα σαμπ +συντονισμενες παγιδες(ποιο οικολογικο :D

Αυτο το βαλε στο ταβανι και γεμισε το για να τιθασευσεις το στασιμο της παραλληλοτητας του με το δαπεδο με βρισκει τελειως αντιθετο δεν εχει νοημα (ασε που γινονται και λαθη σε υλικα και πυκνοτητες... σε σημεια υψηλης πιεσηςκαι μηδενικης ταχυτητας ινωδη.. )το κερδος ειναι ελαχιστο , αφου τα στασιμα αυτης και οχι μονο αυτης της παραλληλοτητας υπαρχει συσωρευμενο στις συμβολες των τοιχιων-τοιχιων-δαπεδου...

Για μενα ιδανικα ολο μπετο ,παραλληλες επιφανειες+sba σε dedicated.🥰
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Σίγουρα κάτι δίνεις κάτι περνεις.
. . .
Σε ένα δωμάτιο από μπετόν αν γεμίσεις τον ένα τοίχο πίσω από την οθόνη με απορρόφηση 60 εκατοστά περίπου και στους υπόλοιπους τοίχους βάλεις μπασοπαγιδες μεμβράνης έχεις λύσει τα περισσότερα θέματα.
Με 60 cm απορρόφηση όμως δεν έχεις δώσει απλώς "κάτι" . . .
Ναι για τις μεμβράνες.
Τα πολλαπλά σαμπ θα λύσουν σε μεγάλο βαθμό τα προβλήματα των ιδιορρυθμων που παραμένουν . . .
Θα τα λύσουν, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα μειώσουν (δραστικά) το RT στις χαμηλές. Ο ίδιος ο Geddes προτείνει απορρόφηση με αυτή τη μέθοδο - σε αντίθεση με τις συμμετρικές διατάξεις (ακόμα και το διπλό array), που όσον αφορά την τιθάσευση των ιδιορυθμών, δεν πολυγουστάρουν υπερβολική απορρόφηση.
και μετά μπορείς να χρησιμοποιήσεις στοχευμένα Helmholtz.
Θα έχεις χάσει αρκετό χώρο φυσικά αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να δουλέψει.
Η "στόχευση" με Helmholtz φίλε μου, είναι ... πιο δύσκολη και από την συνενόηση με τον γυψοσανιδά !!!
. . . εγώ θα το έκανα μόνο με την προϋπόθεση να αναλάβει την κατασκευή κάποιος που είναι η δουλειά του να φτιάχνει τέτοιους χώρους από την αρχή για να αναλάβει και το ρίσκο.
Ε, ναι (θα το πληρώσεις)
. . .
Παραλληλες επιφανειες ..''.εγκλημα''...
μόνο που με έντονα μη παράλληλες πάλι έχεις (άλλα) στάσιμα, που είναι πολύ πιο δύσκολο να ερμηνεύσεις ώστε να επέμβεις κατάλληλα.
'. . . το μπετο ΔΕΝ δημιουργει στασιμα, . . .
Ώωωπα ! Λάθος !!!
 
Last edited:




Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Σ' αυτό το δόντι αναφέρεσαι ?
View attachment 271951
-
.......στο #55 του το ανέφερα και εγώ .
Ε.... δεν εχει άλλο δόντι στην photo του .
Και προφανώς θέλει να φάει την κολόνα του σπιτιού για να γίνει γωνία με τον άλλο τοίχο .
Ενα κομμάτι περίπου 25 χ 13.....Απαγορεύεται !
-
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Δε τα λες , όλα, καλά :O_o:
Με βρίσκει περισσότερο σύμφωνο η άποψη του @SpZach.
Την οποία, ειρήσθω εν παρόδω, έχω κατασκευάσει και θα παρουσιάσω μέχρι τέλος του χρόνου , με τα μηχανήματα εγκατεστημένα.
Μακάρι να έχεις δίκιο. Στην τελική είναι και η δουλειά σου και ξέρεις καλύτερα τα δομικά υλικά αλλά εγώ προς το παρόν ότι έφτιαχνα θα το έκανα όπως είπα.
Με 60 cm απορρόφηση όμως δεν έχεις δώσει απλώς "κάτι" . . .
Ναι για τις μεμβράνες.

Θα τα λύσουν, αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα μειώσουν (δραστικά) το RT στις χαμηλές. Ο ίδιος ο Geddes προτείνει απορρόφηση με αυτή τη μέθοδο - σε αντίθεση με τις συμμετρικές διατάξεις (ακόμα και το διπλό array), που όσον αφορά την τιθάσευση των ιδιορυθμών, δεν πολυγουστάρουν υπερβολική απορρόφηση.

Η "στόχευση" με Helmholtz φίλε μου, είναι ... πιο δύσκολη και από την συνενόηση με τον γυψοσανιδά !!!

Ε, ναι (θα το πληρώσεις)

μόνο που με έντονα μη παράλληλες πάλι έχεις (άλλα) στάσιμα, που είναι πολύ πιο δύσκολο να ερμηνεύσεις ώστε να επέμβεις κατάλληλα.

Ώωωπα ! Λάθος !!!
Θεωρητικά δεν διαφωνώ πουθενά με ότι έχεις γράψει. Πρακτικά εμμένω σε αυτό που είπα παραπάνω.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
το μπετο ΔΕΝ δημιουργει στασιμα
Ναι δεν τα δημιουργει, πως θα μπορουσε αλλωστε.
Τα στασιμα κυματα δεν εμφανιζονται χαρη στον ιδιοσυντονισμο καποιου υλικου του σπιτιου μας.
Τα στασιμα δημιουργουνται οταν τα ηχεια μας εκπεμπουν χαμηλες συχνοτητες και αυτες προσκρουουν σε συμπαγη τοιχωματα (πχ το μπετον) γυριζουν πισω, προσκρουουν σε αλλο τοιχωμα, εξ ισου συμπαγες, ανακλωνται ξανα, και εκει που συναντωνται ξανα σε ιδια φαση εχουμε προσθεση και κατα συνεπεια κορυφωση ενω εκει που συναντωνται σε αντιστροφη φαση εχουμε αφαιρεση και κατα συνεπεια ακυρωση. οποτε το μπετον δεν δημιουργει τα στασιμα, αλλα ειναι υπευθυνο για την δημιουργια τους.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αυτο το βαλε στο ταβανι και γεμισε το για να τιθασευσεις το στασιμο της παραλληλοτητας του με το δαπεδο με βρισκει τελειως αντιθετο δεν εχει νοημα (ασε που γινονται και λαθη σε υλικα και πυκνοτητες... σε σημεια υψηλης πιεσηςκαι μηδενικης ταχυτητας ινωδη.. )το κερδος ειναι ελαχιστο , αφου τα στασιμα αυτης και οχι μονο αυτης της παραλληλοτητας υπαρχει συσωρευμενο στις συμβολες των τοιχιων-τοιχιων-δαπεδου...
Η απορροφηση λειτουργει καλυτερα σε σημεια υψηλης ταχυτητας, δηλαδη οχι στις γωνιες. Γεμιζοντας το ταβανι με μεγαλου παχους απορροφηση, εχουμε πολυ καλη απορροφηση σε πολυ μεγαλο ευρος συχνοτητων μια που η απορροφηση ειναι broadband. Επισης η απορροφηση λειτουργει περισσοτερο με την ποσοτητα και λιγοτερο με την τοποθετηση. Ακομα κι αν παρουμε μερικες ντανες πετροβαμβακα και τις αφησουμε μεσα στο σαλονι χωρις να τις ανοιξουμε θα εχουμε απορροφηση στις χαμηλες συχνοτητες.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Η απορροφηση λειτουργει καλυτερα σε σημεια υψηλης ταχυτητας, δηλαδη οχι στις γωνιες. Γεμιζοντας το ταβανι με μεγαλου παχους απορροφηση, εχουμε πολυ καλη απορροφηση σε πολυ μεγαλο ευρος συχνοτητων μια που η απορροφηση ειναι broadband. Επισης η απορροφηση λειτουργει περισσοτερο με την ποσοτητα και λιγοτερο με την τοποθετηση. Ακομα κι αν παρουμε μερικες ντανες πετροβαμβακα και τις αφησουμε μεσα στο σαλονι χωρις να τις ανοιξουμε θα εχουμε απορροφηση στις χαμηλες συχνοτητες.
Αυτα παθαινεις οταν γραφεις βιαστικα. Ουτε εγω δεν καταλαβα τι εγραψα ετσι που τα εγραψα.
Η απορροφηση με ινωδη αποροφητικα λειτουργει καλυτερα οταν τοποθετειται σε σημεια υψηλης ταχυτητας, δηλαδη οχι στις γωνιες που ειναι σημεια υψηλης πιεσης, αλλα στο κεντρο του τοιχου.
Παρ ολα αυτα εχει επιδραση στους χρονους αντιχησης οπου κι αν τοποθετηθουν. Γεμιζοντας το ταβανι με μεγαλου παχους ηχοαπορροφητικο υλικο, εχουμε πολυ καλη αποσβεση σε πολυ μεγαλο ευρος συχνοτητων και οσο πιο παχυ τοσο χαμηλοτερα σε συχνοτητα επιδρα. Επισης η απορροφηση λειτουργει περισσοτερο με την ποσοτητα και λιγοτερο με την ακριβεια στην τοποθετηση και δεν απαιτει ουτε καν ακριβεια στα υλικα. Το λαθος υλικο θα εχει ενδεχομενως μειωμενο ευρος αποδοσης, δεν θα κανει καποια ζημια. Ακομα κι αν παρουμε μερικες ντανες πετροβαμβακα και τις αφησουμε μεσα στο σαλονι χωρις καν να τις ανοιξουμε θα εχουμε απορροφηση στις χαμηλες συχνοτητες και εμφανως βελτιωμενο RT60 στις χαμηλες.
Με απλα λογια η τοποθετηση μεγαλου παχους ηχοαπορροφησης δεν ειναι ποτε λαθος.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Παραλληλες επιφανειες ..''.εγκλημα''.
Παραλληλες η μη στις χαμηλες συχνοτητες ελαχιστη σημασια εχει. Απλα θα μετατεθει το σημειο στο οποιο θα εμφανιζονται τα στασιμα κυματα και οι ιδιοσυντονισμοι.

Οι μη παραλληλες επιφανειες κατα τη γνωμη μου εχουν περισσοτερο νοημα στις μεσαιες και ανω συχνοτητες στα σημεια πρωτης ανακλασης οπου επιφανειες με κλιση θα μπορουσαν να βοηθησουν να μεταφερθει η πρωτη και πλεον επιζημια ανακλαση πισω απο την θεση ακροασης.
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Με 60 cm απορρόφηση όμως δεν έχεις δώσει απλώς "κάτι" . . .
Το δωμάτιο του home cinema είναι 5.8 * 3.1 m. Το να κόψω 60 cm στο μήκος δεν είναι καν θυσία αλλά μάλλον μου κάνω χάρη. Θα μπορώ ενώ είμαι στα 2/5 του δωματίου να φέρω την οθόνη πιο κοντά μεγαλώνοντας την γωνία θέασης. Για άλλους χώρους όμως μπορεί να είναι απαγορευτικό.

Η "στόχευση" με Helmholtz φίλε μου, είναι ... πιο δύσκολη και από την συνενόηση με τον γυψοσανιδά !!!
Ναι αλλά αν δεν δουλέψει δεν θα έχεις ένα τοίχο που τριζει.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
944
Reaction score
978
Αφού λέτε τα καλά της γυψοσανίδας εγώ θα πω το αντίθετο ακριβώς. Αν έφτιαχνα home theater από την αρχή θα ήταν όλο από μπετόν και τέλος. Ούτε αποσβέσεις ούτε τίποτα. Ειδικά δεν θα έβαζα κανένα κούφωμα σίγουρα. Την πόρτα μαλλον θα την έβαζα όπως λέει ο geddes δηλαδή να έρχεται σε επαφή με τον τοίχο μόνο με αφρό πολυουρεθάνης και θα έδινα ιδιαίτερη σημασία να είναι άκαμπτη, πολύ βαριά και σίγουρα με λάστιχα. Ωραία τα λέμε και έχουν γίνει και πολλές κατασκευές με γυψοσανίδα αλλά δεν έχω δει ακόμα κάτι που να με πείσει ότι σε πολύ μεγάλες εντάσεις δεν θα τρίζει αργά η γρήγορα. Εγώ το πρόβλημα με τους τριγμούς στο σπίτι ακόμα δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω όσο και να το έχω προσπαθήσει και για αυτό φταίει αρκετά και μια γυψοσανίδα.
Το έγραψα παραπάνω, είναι οτι πιο σπαστικό να τρίζει γυψοσανίδα, εγω εχω σχεδον παντου ξύλο με αποσβεστήρες, στα 110db ετριζαν μονο οι πόρτες της βιβλιοθήκης, μπηκαν λαστιχάκια και τέρμα. Και έφυγαν ολα τα μπιμπελο........μονο βιβλια.
Περιμένω μήπως γίνει παρουσίαση από το Avsforum και μετά θα σας δείξω κατασκευή.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top