OS X Yosemite






Μηνύματα
115
Reaction score
43
Θα επαναλάβω την άποψη μου ότι τα utilities του συστήματος που μας δίνει η Apple είναι υπεραρκετά για να διορθώσουν κάποιες δυσλειτουργίες του συστήματος και μόνο,που ανάλογα με την χρήση του mac συμβαίνουν σε ορισμένους.
Αυτό ξαναπέστο!!
Εϊναι τόσο ψαγμένο λειτουργικό (όλα όσα πρέπει εκεί που πρέπει) και τόσο ολοκληρωμένο out of the box όσο κανένα άλλο.
Οι περισσότεροι χρήστες απλά δεν γνωρίζουν...
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Ορίστε και μια μικρή παρουσίαση του Onyx, ενός free utility για τη συντήρηση, καθαρισμό και παραμετροποίηση της πλατρφόρμας των mac.

Πρώτα απ’ όλα κατεβάζουμε την εφαρμογή από τον παρακάτω σύνδεσμο
http://www.macupdate.com/app/mac/11582/onyx
Κάνουμε mount (κλίκ στο dmg file) του εγκαταστάτη απο το φάκελο downloads
ή όπου αλλού το έχουμε κατεβάσει και βλέπουμε αυτή την εικόνα

Screen Shot 2014-11-05 at 14.32.08.jpg

κάνουμε ότι ακριβώς μας δείχνει, δλδ σέρνουμε το εικονίδιο της εφαρμογής δίπλα
στο φάκελο applications που μας δείχνει.
Αντιγράφει την εφαρμογή και είμαστε έτοιμοι να την χρησιμοποιήσουμε
(δεν ξεχνάμε να κάνουμε eject το dmg αρχείο απο την επιφάνεια εργασίας και να το διαγράψουμε
απο εκεί που το έχουμε όταν το κατεβάσαμε. Δεν χρειαζεται κάτι άλλο
όπως δεν χρειάζεται να πιάνει χώρο στο σύστημα μας).


Σημαντικό: Δεν ξεχνάμε να μην χρησιμοποιούμε άλλη εφαρμογή όταν λειτουργεί το onyx.

Ανοίγουμε λοιπόν την εφαρμογή και δίνουμε το password που θα μας ζητήσει.
Το πρώτο που θα κάνει αφού μας δώσει κάποιες πληροφορίες (θα ανοίξει ένα παράθυρο, το οποίο κλείνουμε, δεν είναι απαραίτητο να το διαβάσουμε) είναι να τσεκάρει
το smart status του δίσκου μας και να μας πει οτι όλα είναι εντάξει.

Screen Shot 2014-11-05 at 14.43.54.jpg


Όταν τελιώσει, μένει αυτό το παράθυρο διαλόγου στο οποίο, σε κάθε εικονίδιο αντιστοιχεί μια καρτέλα.

Η πρώτη (Verifying) κάνει αυτό που λέει στο smart status, τη δομή του δίσκου, και τις προτιμήσεις.
(εγώ δεν χρησιμοποιώ ποτέ την καρτέλα, κανει απλά έλεγχο πράγμα που εκτελείται και όταν κάνουμε επισκευή στην επόμενη καρτέλα).

Η δεύτερη (Maintenance) κάνει επισκευή των προτιμήσεων, τρέχει τα περιοδικά scripts (ημερήσιο, εβδομαδιαίο, μηνιαίο) που έτσι κι αλλιώς
τρέχει το σύστημα μας απο μόνο του και κάνει ανακατασκευή σε συγκεκριμένους τομείς του δίσκου.

Για να μην μακρυγορώ (σωστά το γράφω?) εγώ χρησιμοποιώ και μάλλον όποιος κατεβάσει και χρησιμοποιήσει την εφαρμογή,

Τις δυο σημαντικές καρτέλες (Automation και Parameters) οι οποίες κάνουν όλη τη δουλειά που κάνουν οι άλλες καρτέλες μαζί.

Πάμε λοιπόν στην Automation.
Screen Shot 2014-11-05 at 15.10.50.jpg

Όπως βλέπετε, έχει τσεκαρισμένες λειτουγίες οι οποίες καλύπτουν όλο το φάσμα ελέγχου, συντήρησης και καθαρισμού.
Μάλιστα άν θέλουμε, βάζουμε επιπλέον εργαασίες να εκτελεστούν όπως π.χ. να ξανακάνει spotlight index.
Πατάμε το execute και περιμένουμε.Με το restore defaults φαντάζομαι καταλαβαίνετε τί κάνει.
Συνήθως αργεί λίγο ανάλογα το δίσκο ή τα δεδομένα που έχει,
ακόμη κι απο τα προβλήματα που ενδεχομένως θα βρεί και τα φτιάξει.

Τελιώσατε… Τόσο απλά και λειτουργικά!

Screen Shot 2014-11-05 at 15.19.03.jpg


Η καρτέλα Parameters είναι για να παραμετροποιήσουμε το σύστημα μας
όπως μας βολεύει ή μας αρέσει αν θέλετε.
Έχει καρτέλες (General, Finder,Dock κτλ) οι οποίες παραμετροποιούν ανάλογα.
Για παράδειγμα, όταν θέλουμε να πάρουμε ένα στιγμιότυπο οθόνης για να το ανεβάσουμε σε φόρουμ, μας βολεύει να είναι σε jpg και όχι σε png που είναι προεπιλεγμένο, να αλλάξουμε
Ακόμη να γράψουμε ένα μήνυμα που θα δείχνει όταν bootάρει το μηχάνημα, ή να απενεργοποιήσουμε τη λειτουργία App Nap (στα σχετικά καινούρια μοντέλα).

Για να τελιώνω, να αναφέρω οτι είναι απολύτως ασφαλές και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Ελπίζω να βοήθησα με το μίνι οδηγό.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
τα έκανα όλα αυτά, αυτό που παρατήρησα σήμερα αλλά δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό είναι τα εξής δύο.
Στο άνοιγμα του adobe illustrator ζήτησε java SE 6, googlισα και βρήκα την άκρη και την ξαναέβαλα.
Το δεύτερο όμως δεν βρίσκω άκρη με λίγο ψάξιμο που έκανα, δεν παίζει το command+C, ...+V (copy, paste συντομεύσεις πληκτρολογίου δηλαδή) στο word, ενώ μέχρι χθες έπαιζαν. Καμιά ιδέα;
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Bασίλη την αναβάθμιση στο Yosemite πως την έκανες?Από το AppStore ή με διαφορετικό τρόπο?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
από το App Store

  1. τελικά το θέμα με το word πάει και έρχεται...την πρώτη φορά που το ανοίγω δεν υπάρχουν τα shortcuts (δεν φαίνονται και δίπλα από τις αντίστοιχες εντολές στο menu), κλείνω ξανανοίγω και επανέρχονται...
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Κάτι δεν έχει πάει καλά στην εγκατάσταση μάλλον.Αν και μπορείς να ξαναπεράσεις το λειτουργικό εξ'αρχής από το AppStore καλύτερα περίμενε το 10.10.1
Ερχεται πολύ σύντομα,σήμερα έδωσαν και την public beta.Θα διορθωθούν τα περισσότερα θέματα που έχεις πιστεύω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό με το word προέκυψε μετά το χθεσινό cleanup με το onyx...δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο τελευταία.
Επίσης το θέμα με το front page του σαφάρι λύθηκε μόνο του και έχει μείνει μόνο αυτό με τα favicons που δεν φαίνονται που από ότι μου είπες είναι feature note bug.

το θέμα με τη java το είχαν και άλλοι χρήστες από ότι διάβασα μετά την αναβάθμιση σε yosemite και λύνεται απλά κατεβάζοντας την προηγούμενη έκδοση...λες εκεί να οφείλεται το θέμα και με τα shortcuts;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Βασίλη κάνε format και βάλε Windows Developer preview, λιγότερα προβλήματα θα έχεις...:D

συμβουλή προς όλους
προσοχή στα προγράμματα που υπόσχονται ότι καθαρίζουν, αναγεννούν και βελτιώνουν ένα λειτουργικό σύστημα ;)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
1.Για το word δεν το ξέρω να σου πω.

2.Για τα favicons είναι ότι είπαμε πριν,θέλουν το safari να είναι κατά το δυνατόν ίδιο με το αντίστοιχο στο iOS.Να δούμε αν το αλλάξουν αυτό μιας και υπάρχουν πολλά παράπονα.

3.Το έχω διαβάσει κι εγώ,είναι πολύ πιθανόν.Θα το δοκιμάσω γιατί συμβαίνει και σε μένα,αλλά έχω κάποια προγράμματα που απαιτούν την τελευταία έκδοση της Java.Θα το δω αύριο όμως αυτό.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
συμβουλή προς όλους
προσοχή στα προγράμματα που υπόσχονται ότι καθαρίζουν, αναγεννούν και βελτιώνουν ένα λειτουργικό σύστημα ;)
Δε θέλουν προσοχή, δεν πρέπει να τα βάζουμε ποτέ. :)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Για υπολογιστή που δουλεύει 24/7,νομίζω χρειάζονται 2-3 φορές το χρόνο να τα τρέχουμε.Αρκεί βέβαια να είναι και από αξιόπιστους developers και stable εκδόσεις.Αλλιώς μπορεί να κάνουν και ζημιά μερικές φορές.
Το Onyx είναι απόλυτα αξιόπιστο πάντως και πολλά χρόνια στο...κουρμπέτι,δεν υπάρχει κανένας φόβος.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
προσωπικά δεν εμπιστεύομαι κανέναν, προτιμώ να κάνω μόνος μου συντήρηση για να έχω τον απόλυτο έλεγχο.
Η εγκατάσταση που έχω στο κύριο PC ξεκίνησε με Vista το 2008, έγινε upgrade σε Win 7 και εξακολουθεί να φαίνεται "φρέσκια"
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Σίγουρα για κάποιον που ξέρει είναι καλύτερα να κάνει τη συντήρηση μόνος του,δε διαφωνώ.
Οι περισσότεροι χρήστες σε όλες τις πλατφόρμες,δεν έχουν την πείρα ή και φοβούνται να κάνουν κάτι τέτοιο.
Γι αυτό και τα ανάλογα utilities.

Εγώ ξεκίνησα με 10.4.9 το Νοέμβριο του 2007 όλες οι αναβαθμίσεις από 10.5 έως και 10.9.3 με upgrade και έχω φτάσει στο 10.10.1 public beta σήμερα.
Πιο φρέσκο κι απ'το φρέσκο!:)
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτό με το word προέκυψε μετά το χθεσινό cleanup με το onyx...δεν έχω αλλάξει κάτι άλλο τελευταία.
Επίσης το θέμα με το front page του σαφάρι λύθηκε μόνο του και έχει μείνει μόνο αυτό με τα favicons που δεν φαίνονται που από ότι μου είπες είναι feature note bug.

το θέμα με τη java το είχαν και άλλοι χρήστες από ότι διάβασα μετά την αναβάθμιση σε yosemite και λύνεται απλά κατεβάζοντας την προηγούμενη έκδοση...λες εκεί να οφείλεται το θέμα και με τα shortcuts;
Ούτε μια στο εκατομύριο να σου την έκανε το onyx, εννοείται πως δεν το λέω για κανέναν άλλο λόγω πέρα του οτι ξέρω πως δεν πειράζει κάτι εκεί.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.835
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top