OTL ....παραλειπόμενα


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
παντως ρε κογια καθεσαι και διαβαζεις τις απαρδεκτες π@π@ριες και δεν γραφεις ουτε μισο ποστ.
τουλαχιστον ο ΕΑΡ ΜΑΣ εξηγησε για τον μυθο και την ακριβεια της ταχυτητας περιστροφης της αναλογικης αλυσιδας και ξεμπροστιασε τις ανυποστατες highendιες με τις οποιες παραμυθιαζουν τον κοσμο.
στο λεω τωρα, εχεις ευθυνη....
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΚΕΦΑΛΩΝ

Ο Βασιλακης αμα θελει (και τολμαει), θα 'ρθει με τον εξοπλισμο του... οπως δηλ ΝΟΜΙΖΕΙ οτι θα παιξει με το πικαπ του και την ΜΜ του (χαχαχα...) και θα βαλουμε δυσκολο ορχηστρικο υλικό και ΚΑΛΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ να την κανει τη μουσική λαπά..... :whistling:

Αν θελει μαλιστα, βαζουμε 2-3 απο τους δισκους που ακουσε προσφατα στου Λουκά.... :wink:


Δεν θα βαλουμε σκουπίδια του σωρού! Αν θελει, βαζουμε και direct cut η 45αρια....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βινυλιακά...υπολειπόμενα

...4). Οι συντονισμοι του κτηριου και οχι του αερα ειναι αυτοι που επιδρουν στο πικαπ...
Όχι,εφόσον είναι προσαρτημένο-όπως θα οφειλόταν από μέρους του χρήστη- σε επιφάνεια ανήκουσα στ'αποκαλούμενα φέροντα δομικά στοιχεία του κτιρίου...
Σαφως και σε ρεαλιστικες εντασεις της μουσικης ΕΠΙΔΡΟΥΝ τα προσπιπτοντα ηχητικα κυματα στο βινύλιο, γι αυτο και τα 180 gr βινυλια εχουν λογο υπαρξης (εκτος των άλλων πλεονεκτηματων τους...)
Οι συντονισμοί του κτιρίου (sic) είναι, ως επι το πλειστον, εκτος ηχητικου φάσματος....
Συντονισμοί εκτός ακουστού φάσματος μπορούν να επηρεάσουν τον αποδιδόμενο ήχο χάρη σε φαινόμενα ενδοδιαμόρφωσης.

Υπόθεση εργασίας:Θεόβαρος δίσκος αειπαρθένου και άμεσης κοπής βινυλίου που διαθέτει όμως...στρεβλώσεις.

Σελ. 12 & 14 γιά τους βιαστικούς...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Βινυλιακά...υπολειπόμενα

... Υπόθεση εργασίας:Θεόβαρος δίσκος αειπαρθένου και άμεσης κοπής βινυλίου που διαθέτει όμως...στρεβλώσεις.
Σελ. 12 & 14 γιά τους βιαστικούς...
Βεβαιως και απολύτως γι αυτο και τα clamp και τα ring και τα βακουμ (παλαι ποτέ...) κλπ. κλπ....

Ο Βασιλακης νομίζει οτι με πορδες βαφονται αυγά......
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Απάντηση: Re: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΚΕΦΑΛΩΝ

Δεν θα βαλουμε σκουπίδια του σωρού!

Γιατί βρε συ; Γιατί ονομάζεις "σκουπίδια του σωρού" τους κοινούς, νορμάλ δίσκους που εμπεριέχουν την τραγική ποσότητα της μουσικής που αγαπάει και ακούει όλος ο κόσμος;

Δεν είναι λογικό να στήσεις ένα οποιοδήποτε πικάπ και να αρνείσαι να παίξει ....οτιδήποτε κοινό, από Doors και Eric Clapton μέχρι τις συλλογές του Cafe del mar και τους δίσκους του Moby!

Νομίζω πως η ευλαβική προσήλωση του ενδιαφέροντος ΜΟΝΟ σε δίσκους άμεσης κοπής 180 gr ή αυτούς που λέει ο Λουκάς με 200 € το τεμάχιο, δεν εξυπηρετεί το σκοπό του οποιουδήποτε ηχοσυστήματος, δηλαδή να αναπαράγει τη μουσική που αρέσει στον ιδιοκτήτη του!

Προσωπικά λόγου χάριν, θα πρότεινα να παίξουν οπωσδήποτε και δίσκοι του Ξυλούρη! Τι να το κάνω γω το φανταστικό στέρεο που αδυνατεί να παίξει αυτές τις τρομερές μουσικές που μας άφησε κληρονομιά το λεβεντόπαιδο από την Κρήτη;

Να θυμίσω πως στα ηχεία μου, όποιος και να έρθει, θα ακούσει από B.B King και Moby, μέχρι cafe del mar και Ξυλούρη όπως-και-δήποτε! Και φυσικά και ότι αγαπάει ο καθένας, από Nirvana και κλασσική μέχρι θρας μέταλ! Μα για όνομα... Αυτή είναι η δουλειά του στέρεο, να παίζει τη μουσική μας, όχι μόνο "επιλεγμένες χαϊεντιές" (οι οποίες προφανώς έχουν τα θετικά τους στο θέμα του ήχου)!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
ο Βασιλακης και ο Βασιλακης...
παλι οταν τα βρουμε σκουρα αρχιζει η ειρωνεία, επι του προσωπικου...
το πικαπ το καλο δεν παιζει σκουπιδια?
μονο 45αρια?
βλεπω το αβαταρ με την φατσα να ξαναγυριζει και στην υπογραφη την ΚΟΤΑ....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Re: Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

παλι με προλαβε ο κωσταυτιαγκουρας....
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.997
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Βλέπω το τελευταίο μήνυμα του Ear να κάνει ρεκόρ ''thanks''...:thumbsup:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ ΚΕΦΑΛΩΝ

Γιατί βρε συ; Γιατί ονομάζεις "σκουπίδια του σωρού" τους κοινούς, νορμάλ δίσκους που εμπεριέχουν την τραγική ποσότητα της μουσικής που αγαπάει και ακούει όλος ο κόσμος;

Δεν είναι λογικό να στήσεις ένα οποιοδήποτε πικάπ και να αρνείσαι να παίξει ....οτιδήποτε κοινό, από Doors και Eric Clapton μέχρι τις συλλογές του Cafe del mar και τους δίσκους του Moby!

Νομίζω πως η ευλαβική προσήλωση του ενδιαφέροντος ΜΟΝΟ σε δίσκους άμεσης κοπής 180 gr ή αυτούς που λέει ο Λουκάς με 200 € το τεμάχιο, δεν εξυπηρετεί το σκοπό του οποιουδήποτε ηχοσυστήματος, δηλαδή να αναπαράγει τη μουσική που αρέσει στον ιδιοκτήτη του!

Προσωπικά λόγου χάριν, θα πρότεινα να παίξουν οπωσδήποτε και δίσκοι του Ξυλούρη! Τι να το κάνω γω το φανταστικό στέρεο που αδυνατεί να παίξει αυτές τις τρομερές μουσικές που μας άφησε κληρονομιά το λεβεντόπαιδο από την Κρήτη;

Να θυμίσω πως στα ηχεία μου, όποιος και να έρθει, θα ακούσει από B.B King και Moby, μέχρι cafe del mar και Ξυλούρη όπως-και-δήποτε! Και φυσικά και ότι αγαπάει ο καθένας, από Nirvana και κλασσική μέχρι θρας μέταλ! Μα για όνομα... Αυτή είναι η δουλειά του στέρεο, να παίζει τη μουσική μας, όχι μόνο "επιλεγμένες χαϊεντιές" (οι οποίες προφανώς έχουν τα θετικά τους στο θέμα του ήχου)!
Αλλο οι προσωπικες προτιμησεις και άλλο τι ΠΡΕΠΕΙ να παιξει ενα πικαπ για να συγκριθει με ενα άλλο.
Οπως προσεχουμε το hardware προσεχουμε και το software....

Θα συγκριθει στα δυσκολα (με ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ) να φανουν οι ΑΔΥΝΑΜΙΕΣ!!!!!!!

ιδου η Ροδος, ιδου και το πήδημα!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Λες στη συνέχεια:

και θα βαλουμε δυσκολο ορχηστρικο υλικό
και

Θα συγκριθει στα δυσκολα
Για μένα λοιπόν, το δύσκολο υλικό είναι η αληθινή μουσική που ακούμε και μας αρέσει.

Αν θέλω να σου βάλω τα "δύσκολα", θα ξεκινήσω από Ξυλούρη και μετά στο καπάκι θα σου βάλω Moby ρε φίλε, θα σου βάλω Massive attack, US3, St Germain, Mojo club, Tricky, Radiohead, Bjork, Leftfield, Alex Gopher και θα κλείσω με Portishead.

Αν παίξει το σύστημά σου όλα τα παραπάνω σωστά και σε επαρκέστατες στάθμες (τρύπα μου τη μύτη), τότε έχεις όντως ένα εξαιρετικό ηχοσύστημα!

Αυτό είναι το δικό μου τεστ!

οπότε, όπως είπες:

ιδου η Ροδος, ιδου και το πήδημα!!!
Περιττό να προσθέσω πως πολλά από τα παραπάνω είναι εξαιρετικές ηχογραφήσεις, με τεράστιο δυναμικό εύρος, ασυμπίεστα, με τρομερή ανάλυση και απείρως εκτεταμένο συχνοτικό φάσμα.

Ταυτόχρονα, κάποιες από τις παραπάνω μουσικές, έστω και λίγο να παραμορφώνει το σύστημά σου, σου τρυπάν τα αυτιά, είναι αδύνατο να τα ακούσεις χωρίς να ενοχλείσαι!

Αυτά είναι τα δύσκολα, τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Καποιοι δεν θέλουν τεστ,δοξολογία θέλουν,πανηγυρικό της ημέρας και δέος για το θαύμα της τεχνολογίας που λέγεται πικάπ.
Τα λοιπά είναι νάχουμε να λέμε .
Καλή διασκέδαση στην Αγιασοφιά της πικαπολαγνίας .:party:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Λες στη συνέχεια:



και



Για μένα λοιπόν, το δύσκολο υλικό είναι η αληθινή μουσική που ακούμε και μας αρέσει.

Αν θέλω να σου βάλω τα "δύσκολα", θα ξεκινήσω από Ξυλούρη και μετά στο καπάκι θα σου βάλω Moby ρε φίλε, θα σου βάλω Massive attack, US3, St Germain, Mojo club, Tricky, Radiohead, Bjork, Leftfield, Alex Gopher και θα κλείσω με Portishead.

Αν παίξει το σύστημά σου όλα τα παραπάνω σωστά και σε επαρκέστατες στάθμες (τρύπα μου τη μύτη), τότε έχεις όντως ένα εξαιρετικό ηχοσύστημα!

Αυτό είναι το δικό μου τεστ!

οπότε, όπως είπες:



Περιττό να προσθέσω πως πολλά από τα παραπάνω είναι εξαιρετικές ηχογραφήσεις, με τεράστιο δυναμικό εύρος, ασυμπίεστα, με τρομερή ανάλυση και απείρως εκτεταμένο συχνοτικό φάσμα.

Ταυτόχρονα, κάποιες από τις παραπάνω μουσικές, έστω και λίγο να παραμορφώνει το σύστημά σου, σου τρυπάν τα αυτιά, είναι αδύνατο να τα ακούσεις χωρίς να ενοχλείσαι!

Αυτά είναι τα δύσκολα, τα υπόλοιπα είναι κολοκύθια!
Κωστα, πρεπει να καταλαβεις οτι καποιοι απο μας εχουν δωσει πολλα χρηματα και εχουν κανει ΕΠΙΛΟΓΕΣ στη δισκογραφια τους με κριτηριο την unplugged ορχηστρικη μουσικη (κυρίως) και οχι τις σαβουρες που μου γραφεις με συχνoτικο φάσμα που ειναι δεν ειναι 10KHz με 100 Hz...

Μη το ψαχνεις..... Κι οποτε σε φερει ο δρομος στα Νοτια, εχε υπο μάλης τους δισκους σου να ακουσουμε να σου φυγει η περιεργεια..... Αλλωστε, μου χρωστας μια επίσκεψη.....
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
να σουμβουλευσω και εγω τον ΕΑΡ
ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΚΩΣΤΑ
ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ.............
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Καποιοι δεν θέλουν τεστ,δοξολογία θέλουν,πανηγυρικό της ημέρας και δέος για το θαύμα της τεχνολογίας που λέγεται πικάπ.
Τα λοιπά είναι νάχουμε να λέμε .
Καλή διασκέδαση στην Αγιασοφιά της πικαπολαγνίας .:party:
Αν θέλετε κάτι που να τα παίζει όλα, και όχι μόνο ό,τι αναδεικνύει το σύστημά μας, να φύγετε κύριε, να πάτε αλλού. :wink:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

και οχι τις σαβουρες που μου γραφεις με συχνoτικο φάσμα που ειναι δεν ειναι 10KHz με 100 Hz...
Εχεις ακούσει ποτέ , εστω και απο μακριά, Tricky ?
Oταν έχουμε άγνοια , δεν πετάμε μουρόφυλλα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top