OTL ....παραλειπόμενα

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Re: Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Και συ και ο Λουκάς, χάνετε....ακούστε Divinazione moderna από το youtube.....:cool:


ακομα να ξεκινησεις ρε χαμενε ?????
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Και συ, και ο Λουκάς, χάνετε....ακούστε Divinazione moderna από το youtube.....:cool:


Δεν μου χρειάζεται κανένα youtube, κράτα το για τον εαυτό σου. Τον έχω ακούσει και έχω συνομιλήσει με τον Ηπειρώτη μερικές φορές. Έχω και βινύλιά του. Φοβερός ο τύπος!!! Λ.Σ.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ροπές, μάζες και αδράνεια για να διαβάσουμε ένα απλό βινύλιο με 1,25 - 2 gr. Τελικά γνωρίζουμε πόσο επιτέλους θέλουμε ή as much as possible?
As much as possible θα πουν oi κατασκευαστές πλατό τούρτας για να είναι στο safe side και να δικαιολογήσουν την τιμή των 28 κιλών αλουμινίου, λες και η μάζα είναι η λύση για όλα τα ενδογενή προβλήματα της αναπαραγωγής του βινυλίου.
Θα μάθουμε το τι θέλουμε καταρχήν

1. K.E = 1/2 Lω^2

Κ.Ε = κινητική ενέργεια
L = αδράνεια του πλατό (kg-m^2)
ω = γωνιακή ταχύτητα/sec σε ακτίνια (rad)

Σημ: Αυτό όσο το πικάπ γυρίζει στον πλανήτη μας δεν θα αλλάξει ούτε και εάν ο κατασκευαστής κάνει voodoo.

Αυτό που θέλει ο κατασκευαστής είναι αδράνεια (αλλά ακόμα δεν θα πούμε πόσο....). Το πόσο δεν το γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι oπότε "τσάμπα λέει είναι" βάλε μάζα 30 κιλά στον τόρνο να την ανεβάσουμε as much as possible. Αυτό που δεν ξέρει ότι θέλει ο κατασκευαστής είναι πολύ μεγάλη αδράνεια και μεγάλη μάζα γιατί θα συμπαρασύρει την συνεδρεία που δίνει κίνηση πλατό και μετά θα φταίει ο ιμάντας που είναι πολύ ελαστικός αλλά όχι παρα πολύ ελαστικός, που είναι μικρός, φαρδύς, χοντρόπετσος κτλ κτλ. ή το μοτεράκι που δεν είναι σημειακό ή είναι 12πολικό αντί για 24πολικό.


L = 1/2 mr^2

m = μάζα (Kg)
r = ακτίνα (m)

Η αδράνεια έχει σχέση και με το σχήμα του πλατό. Εδώ θα βάλουμε τον μασίφ κύλινδρο (sic). Σημ. την ίδια και μεγαλύτερη αδράνεια έχει ένα πολύ μικρότερης μάζας πλατό το οποίο σχεδιαστικά έχει τοποθετημένη το μεγαλύτερο ποσοστό μάζας στην εξωτερική του μεριά. Οπότε όσοι νομίζουν μεγάλη μάζα = μεγάλη αδράνεια είναι λάθος.
Σε αυτό προσθέστε και την αδράνεια του δίσκου που γυρνά (βάρος, ακτίνα γνωστά) και την αδράνεια από τα κλαμπς (εσωτερικά εξωτερικά) και θα βρείτε την αδράνεια όλου του συστηματός σας μαζί με τους δίσκους και τα παρελκόμενα.

Τι το φρενάρει τώρα και πόσο

Δύο δυνάμεις που είναι οι τριβές. Πρώτη και καλύτερη η τριβή του πηγαδιού και δεύτερη η τριβή της ακίδας στο αυλάκι του δίσκου.
Θα τα δούμε αργότερα γιατί σχόλασα :smile:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Άρα, για να καταλάβω: Ο Σκαλούμπακας έχει "κλειδώσει" στην unplugged ορχηστρική μουσική και χαρακτηρίζει "σαβούρα" την οποιαδήποτε άλλη μουσική χωρίς να την έχει ακούσει αλλά ούτε και θέλει να την ακούσει! Sorry κιόλας, αλλά μάλλον "την έχει ακούσει"...
Γιατί ρε άνετε; Δηλαδή, εσύ ακούς Ζαμπέτα; :tongue:
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι μουσική που θα κάτσω να ακούσω με τις ώρες, αλλά όπως μαρτυρεί και ο από κάτω, άμα λάχει δεν χαλιέμαι κιόλας!

Σε magnepan το έχει ακούσει 100% πάντως. :laugh:

...
Ναι ακριβως unplugged ορχηστρική μουσική και κλασσικη Jazz (σε αναλογικης μητρας βινυλια)...

Tην άλλη μουσική την ακουω σε MP3 δεν εχει διαφορά..... :biggrin:
Αχ και να 'ξερες... Αλλά, δεν θες να μάθεις (όπως δήλωσες), οπότε...

Και τωρα θα διακοψω για την Μ. Εβδομαδα, συνεχιστε εσεις αγορίνες μου, θα τα πουμε μετα το Πάσχα..... :whistling:
Καλή Ανάσταση και φρόνιμα με το κοκορέτσι, ε!
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Έβαλα στοίχημα και με βλέπω να το κερδίζω.
Ότι το θέμα θα ξεπεράσει τις εκατό (100) σελίδες.
Και τωρα θα διακοψω για την Μ. Εβδομαδα, συνεχιστε εσεις αγορίνες μου, θα τα πουμε μετα το Πάσχα..... :whistling:
Προβλέπω να υπάρχει καθυστέρηση στην εξαργυρωση ...
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Με όλα τα "καλά" του γήρατος νομίζω ότι θα καταφέρω να συμβιβαστώ αργά ή γρήγορα.
Αλλά ότι μπορεί να αποκτήσω "γούστο", να ακούω μόνο ποιοτική μουσική, αυτό πολύ με τρομάζει....

My gears they grind
More each day
And I feel like
They're gonna grind away


[YOUTUBE]_ELftjE248E[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]sjCeH42ClJI[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]uNZK5IxvnMs[/YOUTUBE]
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Με όλα τα "καλά" του γήρατος νομίζω ότι θα καταφέρω να συμβιβαστώ αργά ή γρήγορα.
Αλλά ότι μπορεί να αποκτήσω "γούστο", να ακούω μόνο ποιοτική μουσική, αυτό πολύ με τρομάζει....
Για μένα το είπες ρε?
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ροπές, μάζες και αδράνεια για να διαβάσουμε ένα απλό βινύλιο με 1,25 - 2 gr. Τελικά γνωρίζουμε πόσο επιτέλους θέλουμε ή as much as possible?
As much as possible θα πουν oi κατασκευαστές πλατό τούρτας για να είναι στο safe side και να δικαιολογήσουν την τιμή των 28 κιλών αλουμινίου, λες και η μάζα είναι η λύση για όλα τα ενδογενή προβλήματα της αναπαραγωγής του βινυλίου.
Θα μάθουμε το τι θέλουμε καταρχήν

1. K.E = 1/2 Lω^2

Κ.Ε = κινητική ενέργεια
L = αδράνεια του πλατό (kg-m^2)
ω = γωνιακή ταχύτητα/sec σε ακτίνια (rad)

Σημ: Αυτό όσο το πικάπ γυρίζει στον πλανήτη μας δεν θα αλλάξει ούτε και εάν ο κατασκευαστής κάνει voodoo.

Αυτό που θέλει ο κατασκευαστής είναι αδράνεια (αλλά ακόμα δεν θα πούμε πόσο....). Το πόσο δεν το γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι oπότε "τσάμπα λέει είναι" βάλε μάζα 30 κιλά στον τόρνο να την ανεβάσουμε as much as possible. Αυτό που δεν ξέρει ότι θέλει ο κατασκευαστής είναι πολύ μεγάλη αδράνεια και μεγάλη μάζα γιατί θα συμπαρασύρει την συνεδρεία που δίνει κίνηση πλατό και μετά θα φταίει ο ιμάντας που είναι πολύ ελαστικός αλλά όχι παρα πολύ ελαστικός, που είναι μικρός, φαρδύς, χοντρόπετσος κτλ κτλ. ή το μοτεράκι που δεν είναι σημειακό ή είναι 12πολικό αντί για 24πολικό.


L = 1/2 mr^2

m = μάζα (Kg)
r = ακτίνα (m)

Η αδράνεια έχει σχέση και με το σχήμα του πλατό. Εδώ θα βάλουμε τον μασίφ κύλινδρο (sic). Σημ. την ίδια και μεγαλύτερη αδράνεια έχει ένα πολύ μικρότερης μάζας πλατό το οποίο σχεδιαστικά έχει τοποθετημένη το μεγαλύτερο ποσοστό μάζας στην εξωτερική του μεριά. Οπότε όσοι νομίζουν μεγάλη μάζα = μεγάλη αδράνεια είναι λάθος.
Σε αυτό προσθέστε και την αδράνεια του δίσκου που γυρνά (βάρος, ακτίνα γνωστά) και την αδράνεια από τα κλαμπς (εσωτερικά εξωτερικά) και θα βρείτε την αδράνεια όλου του συστηματός σας μαζί με τους δίσκους και τα παρελκόμενα.

Τι το φρενάρει τώρα και πόσο

Δύο δυνάμεις που είναι οι τριβές. Πρώτη και καλύτερη η τριβή του πηγαδιού και δεύτερη η τριβή της ακίδας στο αυλάκι του δίσκου.
Θα τα δούμε αργότερα γιατί σχόλασα :smile:
Επειδή τοχω λίγο μελετησει το θεμα (και με υπολογιστικο μοντέλο) ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ FLYWHEEL (στο οποίο εδωσα μεγαλη μαζα στη περιφέρεια...), διαβαστε εδω: www.cpskal.gr/paper37.htm τα περι moment of inertia, kinetic energy κλπ....

Αντε να βοηθησω για να φτασουμε 100 σελίδες..... και να παρω το κατι τις μου......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

...οχι τις σαβουρες που μου γραφεις..

ΑΣΧΕΤΕ!!!!!!!!!!!!!



http://www.youtube.com/watch?v=IDMgBxHcM5M

Για αρχή, ξεκίνα από τους St Germain (εγώ πήγα και στις συναυλίες τους εδώ, εσύ;)
και μόλις ακούσεις ΟΛΑ τα κομμάτια τους που έχουν ανεβασμένα στο YouTube, μετά ....ξεκίνα τα υπόλοιπα ονόματα που ανέφερα, πχ:

http://www.youtube.com/watch?v=Vg1jyL3cr60

και για αρχή:

http://www.youtube.com/watch?v=M6rJn_TEu5Y


Αν έχεις λίγη καλή μνήμη, τα άνωθεν κομμάτια, ακούστηκαν όλα στο σπίτι μου στην συγκέντρωση που είχαμε κάνει!

ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ!

άσχετε...που θα πεις "σαβούρες" τέτοια διαμάντια, αντί να πεις "ευχαριστώ" που άκουσες τα ονόματά τους και να τα ψάξεις!

Μήπως να σου βάλω να ακούσεις λίγο Ξυλούρη, ή και αυτός είναι "σαβούρες";

Λυπάμαι, λυπάμαι πολύ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Μόλις διάβασα ότι οι Massive attack, St Germain, Radiohead, Leftfield είναι σαβούρες. Υποτίθεται ότι είμαστε μουσικόφιλοι εδώ μέσα πανάθεμα μας.

BREAKING NEWS: υπάρχει μουσική και μετά τη 2η Βιεννέζικη Σχολή

Πέσ'τα Μήτσο!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Για μένα πάντως, το παρακάτω κομμάτι του Ξυλούρη, έχει αποτελέσει (για πάρα πολλά χρόνια) πολύ σημαντικό "εργαλείο" αξιολόγησης μηχανημάτων, καθώς οι φωνές έχουν σημαντικό πλούτο και αμεσότητα, και κάθε "αναβάθμιση" έκανε ακόμα πιο "ανατριχιαστικό" το άκουσμα, ενώ κάθε λάθος κίνηση πήγαινε το άκουσμα πολύ πίσω από πλευράς συνολικής ποιότητας ακούσματος.

 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Κι άλλο ένα πολυαγαπημένο μου κομμάτι, το οποίο πρέπει να έχει παίξει πάνω από 1000 φορές στο σπίτι μου, και να σας πω κάτι απλό; Σε πολλά πανάκριβα ηχοσυστήματα, ΔΕ μπορεί καν να παίξει ..."καθωσπρέπει", δηλαδή να χτυπάει χαλαρά πάνω από 100 db!

Απολαύστε το, είναι Portishead με Tricky, πακέτο:

 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Σκαλ, να φέρω το Ζαπ να γράψετε μερικά φιλικά posts;

πλιζ...


ακόμα;


μα καλά, που πήγε αυτός πάλι;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Όλοι διάβασαν και κατάλαβαν... Ο Σκαλούπλακας :biggrin: ήθελε να πάμε για κόντρα χωρίς να κάνουμε οποιαδήποτε σετάπ πριν!
Διαβάστε τι μήνυμα μου έστειλε σήμερα... πόσο γελοίος και άσχετος πρέπει να είναι κάποιος...:geek: :laugh:

Βασιλη, οταν κανω την συγκεντρωση, αν θες ερχεσαι απλά να ακουσεις για να καταλαβεις τι σημαινει "αφροντιστος" χωρος ακροασης και "τυχαια" τοποθετηση ηχείων και "ακριβο" (νομιζεις) συστημα, αλλα και τι σημαινει DESIGN του πικαπ μου.... τι σημαινει παραλληλος βραχιονας και τι σημαινει goldfinger statement κεφαλή...

Μετα απο αυτη την ακροαση, αποφασιζεις αν συνεχισεις να θελεις αποιαδηποτε συγκριση......

Ριξε μια ματια εδω: www.cpskal.gr/paper37.htm

Με πορδες δεν βαφονται αυγά......


Καλη Ανασταση!
Άμα σε ταΐσω παντζάρια... να το κάνουμε το τεστ!

-----------------------------------

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ AVSITE ΠΟΥ ΜΕΡΙΜΝΗΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΣΚΑΛΟΥΠΛΑΚΑ... ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΟΣΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ... ΤΙ ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ! ΤΟ ACA ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΔΙΑΜAΝΤΙ ΕΧΑΣΕ... ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΤΟΥ! :roflmao:

-----------------------------------


Όπως είχα πει στο χθεσινό μου μήνυμα...
Αυτές τις μέρες τρέχω για κάποια θέματα υγείας ενός συγγενικού προσώπου... και γιαυτό δεν είμαι συχνά μέσα...
Δυστυχώς άσχημα τα νέα... βαριά ατμόσφαιρα στο σπίτι...

... αλλά σε ευχαριστώ για την διασκέδαση που μου προσφέρεις!
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top