OTL ....παραλειπόμενα

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Παράλειψη,το δικό μου είναι Σωκράτης Μαυρίδης.
Με PM εννουσα ευχαριστω πάντως, αλλα θα μου επιτρεψεις Σωκράτη να μην πιστευω το ακραιο αυτο "παραδειγμα", ομολογουμενως δεν εχω ανάλογη εμπειρια και εχω συναναστραφει ολα αυτα τα χρονια με παρα πολλους audiophiles (τουλαχιστον 150 Ελληνες και πολλους ξένους)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Μονο που αυτα που εβαλες Κωστα (δεν χρειαζονταν να τα βάλεις....) δεν εχουν καμια σχεση (οταν λεω καμια εννοω καμια) οσον αφορα τις απαιτησεις σε εντάσεις στην ευρυτητα συχνοτικου περιεχομενου από μια κλασσικη unplagged ορχηστρα, ωστε να ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΠΙΣΤΑ από ενα οικιακο ηχητικο συστημα.

Εαν με αυτα κανεις τα τεστς σου, με τις υγειες σου!!!!! Θα ερθεις σπιτι και θα καταλαβεις.....
ενταξει, δεν το συνεχίζω, δεν έχει νόημα, όλα καλά, όλα ανθηρά, και σας αγαπάμε όλους! (αλα αλιφέρη)
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Με PM εννουσα ευχαριστω πάντως, αλλα θα μου επιτρεψεις Σωκράτη να μην πιστευω το ακραιο αυτο "παραδειγμα", ομολογουμενως δεν εχω ανάλογη εμπειρια και εχω συναναστραφει ολα αυτα τα χρονια με παρα πολλους audiophiles (τουλαχιστον 150 Ελληνες και πολλους ξένους)
Δεν αμφιβάλω για την εμπειρία σου.
Αυτό που δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω όμως σαν οπαδός κι εγώ-της μουσικής όμως- είναι το πως μερικές φορές προσανατολίζει κάποιος τις μουσικές του ανάλογα με το σύστημα,ενώ θα έπρεπε το δεύτερο να ακολουθεί τις μουσικές.
Αν στις συναναστροφές σου δεν το έχεις διαπιστώσει ούτε αυτό,τότε μάλλον κάνεις τις σωστές παρέες.Όλα οκ λοιπόν.
 

Μηνύματα
3.188
Reaction score
209
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Φαντάσου να ακούς ηλεκτρονική μουσική, να παίζεις και ο ίδιος, να έχεις καρφώσει τα synthia και τα samplers επάνω στο σύστημα και να σου λένε ότι το σύστημα δεν έχει εύρος συχνοτικού περιεχομένου γιατί δεν παίζει unplugged μουσική... . :biggrin:

Πάει, τα διάβασα όλα τώρα. :O_o:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ουτε εγω το συνεχιζω, βαρεθηκα τα αυτονοητα! και ναι μεν εσενα Κωστα σε εκτιμω, εκεινον ομως το Βασίλη δεν το περιμενα να ειναι ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΑΦΡΟΣ!!!!
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ουτε εγω το συνεχιζω, βαρεθηκα τα αυτονοητα! και ναι μεν εσενα Κωστα σε εκτιμω, εκεινον ομως το Βασίλη δεν το περιμενα να ειναι ΤΕΤΟΙΟΣ ΚΑΦΡΟΣ!!!!

Δεν το συνεχίζεις απλώς , πας γυρεύοντας να χαλάσουμε τις καρδιές μας Πασχαλιάτικα.
 


Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

..... δεν μπορώ να πείσω οπαδό.
Οποιονδήποτε οπαδό.

Ειδικά όταν τα έχει σκάσει και πρέπει με κάποιον-μαγικό και ανεξήγητο κυρίως-τρόπο,να δικαιολογηθεί.
Σας καταλαβαίνω,όλα οκ.
Όταν αποκαλείς κάποιον *οπαδό* για τον απλούστατο λόγο επειδή έχει διαφορετικά γούστα από σένα ή γιατί σκέφτεται διαφορετικά από σένα, [σωστά ή όχι δεν έχει σημασία], τότε αυτόματα μπορεί και αυτός να σε αποκαλέσει οπαδό. Και εσύ μπορείς να χαρακτηριστείς ως οπαδός και εν ολίγοις δεν διαφέρεις από αυτόν που προσπαθείς να μειώσεις ή και να χλεύασεις.
Πώς διεκδικείς για τον εαυτό σου τον τίτλο του μή *οπαδός*, ποιος σου έχει δώσει αυτό το δικαίωμα; Το έχεις ποτέ σου σκεφτεί; Τί είσαι εσύ δηλαδή που ορίζεις τα γούστα ή τις προτιμήσεις των συνανθρώπων σου και τους χαρακτηρίζεις; Έχεις κανένα χάρισμα ή σου έχει δώσει αυτή την ιδιότητα ο ύψιστος;
Κάποιος μπορεί με στερήσεις ή με οικονομική άνεση να έχει χτίσει ένα σύστημα και να έχει καταλήξει σε αυτό. Εσύ πώς συμπεραίνεις ότι αυτός "ειδικά όταν τα έχει σκάσει πρέπει με κάποιον-μαγικό και ανεξήγητο κυρίως-τρόπο,να δικαιολογηθεί";;;;. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
1.115
Reaction score
677
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: OTL ....παραλειπόμενα

Όταν αποκαλείς κάποιον *οπαδό* για τον απλούστατο λόγο επειδή έχει διαφορετικά γούστα από σένα ή γιατί σκέφτεται διαφορετικά από σένα, [σωστά ή όχι δεν έχει σημασία], τότε αυτόματα μπορεί και αυτός να σε αποκαλέσει οπαδό. Και εσύ μπορείς να χαρακτηριστείς ως οπαδός και εν ολίγοις δεν διαφέρεις από αυτόν που προσπαθείς να μειώσεις ή και να χλεύασεις.
Πώς διεκδικείς για τον εαυτό σου τον τίτλο του μή *οπαδός*, ποιος σου έχει δώσει αυτό το δικαίωμα; Το έχεις ποτέ σου σκεφτεί; Τί είσαι εσύ δηλαδή που ορίζεις τα γούστα ή τις προτιμήσεις των συνανθρώπων σου και τους χαρακτηρίζεις; Έχεις κανένα χάρισμα ή σου έχει δώσει αυτή την ιδιότητα ο ύψιστος;
Κάποιος μπορεί με στερήσεις ή με οικονομική άνεση να έχει χτίσει ένα σύστημα και να έχει καταλήξει σε αυτό. Εσύ πώς συμπεραίνεις ότι αυτός "ειδικά όταν τα έχει σκάσει πρέπει με κάποιον-μαγικό και ανεξήγητο κυρίως-τρόπο,να δικαιολογηθεί";;;;. Λ.Σ.
Αν με ήξερες,θα ήξερες πως μέσα μου έχω κάνει βωμό και προσκυνάω οποιοδήποτε γούστο,τρέλα,ή όπως αλλιώς θέλεις να το πεις.Σε αυτό είμαι εγώ οπαδός αν κάπου πρέπει να είμαι.
Το μη οπαδός,το διεκδικώ για τον εαυτό μου την στιγμή που έχω μάτια ,αυτιά και μυαλό ανοιχτά και δεκτικά.
Και που κυρίως ΔΕΝ προσπαθώ να αποδείξω αυθεντία και επιστημοσύνη ακόμα και σε αυτά που είμαι πραγματικά καλός.
Σέβομαι και χώμα που πατάει ο καθένας,σέβομαι το κάθε ευρώ που δίνει ειδικά για την τρέλα του.
Και φυσικά δεν κρίνουμε άτομα,απόψεις μοιραζόμαστε.
Όσο για το πως βγάζω τα συμπεράσματα μου...
Όπως σε οτιδήποτε άλλο σε αυτή την ζωή,κάτι που είναι καλό,δεν χρειάζεται ούτε μεγαλοστομίες,πείθει μόνο του.
Και το καλό σε τόσο υποκειμενικό σπορ,δείχνει και χαρακτήρες,μην το ξεχνάμε.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Πασχαλινό quiz:

1)Τί είναι το Lincoln Mayorga;
α)Nέο μοντέλο της εταιρείας αυτοκινήτων Lincoln με εξαιρετικά φροντισμένο ηχοσύστημα στο στάνταρ εξοπλισμό.
β)O τίτλος off-shore εταιρείας με έδρα τις Βαλεαρίδες Νήσους.
γ)Όνομα αξιόλογου τζαζ μουσικού το οποίο συγχεόταν κατ'εξακολούθησιν με τη...Μαγιόρκα από τους Έλληνες χαϊενδόφρονες.

2)Ποιά είναι η Amanda McBroom;
α)Μακρινή εξαδέλφη της Magica De Spell και παλιά αγάπη του Σκρούτζ Μακ Ντακ.
β)Νταντά του Harry Potter προερχόμενη εκ Σκωτίας,η οποία τον μύησε στα μυστικά της μαγικής σκούπας αλλά και της...ηλεκτρικής τοιαύτης.
γ)Ηγερία της χαϊενδικής βινυλιακής παραγωγής,της οποίας το όνομα αρκούσε γιά να φέρει σε κατάσταση παραληρήματος τους θιασώτες ακριβών συστημάτων,χωρίς κανείς τους όμως να γνωρίζει ότι ήταν η ίδια υπεύθυνη γιά κομμάτια όπως το "The Rose".
:smile:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Τάνα Amanda.


Aμ αυτή? klikme



(Aν και μου θυμίζουν στιγμές με αγαπημένα πρόσωπα που λείπουν.)
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Πασχαλινό quiz:

1)Τί είναι το Lincoln Mayorga;
α)Nέο μοντέλο της εταιρείας αυτοκινήτων Lincoln με εξαιρετικά φροντισμένο ηχοσύστημα στο στάνταρ εξοπλισμό.
β)O τίτλος off-shore εταιρείας με έδρα τις Βαλεαρίδες Νήσους.
γ)Όνομα αξιόλογου τζαζ μουσικού το οποίο συγχεόταν κατ'εξακολούθησιν με τη...Μαγιόρκα από τους Έλληνες χαϊενδόφρονες.

2)Ποιά είναι η Amanda McBroom;
α)Μακρινή εξαδέλφη της Magica De Spell και παλιά αγάπη του Σκρούτζ Μακ Ντακ.
β)Νταντά του Harry Potter προερχόμενη εκ Σκωτίας,η οποία τον μύησε στα μυστικά της μαγικής σκούπας αλλά και της...ηλεκτρικής τοιαύτης.
γ)Ηγερία της χαϊενδικής βινυλιακής παραγωγής,της οποίας το όνομα αρκούσε γιά να φέρει σε κατάσταση παραληρήματος τους θιασώτες ακριβών συστημάτων,χωρίς κανείς τους όμως να γνωρίζει ότι ήταν η ίδια υπεύθυνη γιά κομμάτια όπως το "The Rose".
:smile:
(γ) Δεν είναι αξιόλογος μουσικός της Τζαζ, ούτε συγχέονταν από τους χαϊεντάδες με την Μαγιόρκα. Ήταν και παραγωγός και συνιδιοκτήτης της Sheffield Labs.
(γ) Ηγερία της χαϊενδικής βινυλιακής παραγωγής,της οποίας το όνομα αρκούσε γιά να φέρει σε κατάσταση παραληρήματος τους θιασώτες ακριβών συστημάτων, [καμία σχέση, λάθος]
χωρίς κανείς τους όμως να γνωρίζει ότι ήταν η ίδια υπεύθυνη γιά κομμάτια όπως το "The Rose".[και πάλι λάθος] Λ.Σ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Λίνκολν και Αμάντα έφαγαν τον...ιμάντα

(γ) Δεν είναι αξιόλογος μουσικός της Τζαζ, ούτε συγχέονταν από τους χαϊεντάδες με την Μαγιόρκα. Ήταν και παραγωγός και συνιδιοκτήτης της Sheffield Labs.
(γ) Ηγερία της χαϊενδικής βινυλιακής παραγωγής,της οποίας το όνομα αρκούσε γιά να φέρει σε κατάσταση παραληρήματος τους θιασώτες ακριβών συστημάτων, [καμία σχέση, λάθος]
χωρίς κανείς τους όμως να γνωρίζει ότι ήταν η ίδια υπεύθυνη γιά κομμάτια όπως το "The Rose".[και πάλι λάθος] Λ.Σ.
Η απόρριψη των ΄΄γ΄΄ απαντήσεων κρίνεται ιδιαίτερα συγκινητική.
Τάνα Amanda.
Aμ αυτή? * *klikme

(Aν και μου θυμίζουν στιγμές με * αγαπημένα πρόσωπα που λείπουν.)
Η καθημερινή ζωή όμως διακρίνεται από την ικανότητα να επιδεικνύει τη μεγαλύτερη αγένεια με τον πλέον φυσικό τρόπο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ένα post... παραγγελιά (όπως στις ταβέρνες με live μουσική):
(η πηγή του post τούτου θα παραμείνει κρυφή, όσο κι αν επιμένετε)

Αγαπητοί μου βινυλιολάγνοι, αν τυχόν δε το γνωρίζετε, επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω πως εδώ και 30 περίπου χρόνια ,οι δίσκοι βινυλίου που έχετε, ναι αυτοί οι περίφημοι
εισαγωγής* σε "φιλική τιμή", είναι είτε το θέλετε είτε όχι remastering ψηφιακές αντιγραφές!!!

Αν θέλετε, ας μάθετε και τι έκανε ο Μάτσας με την πλατίνα (κι όχι μόνο) από το 82 και μετά μέσω Ολλανδίας...


Κι αν ακόμη έχετε αντιρρήσεις επ'αυτού, ε, ας μας πείτε τι απόκλιση πρέπει να έχει η βελόνα σε σχέση με τον πραγματικό ή μαγνητικό βορρά, μιας κι έχουν μετακινηθεί αμφότεροι μερικά δισεκατομμυριοστά της ίντσας...

* έχω κάτι ρώσικους κλασσικούς από το 50 -60 που δεν θέλουν πλύσιμο, γιατί έχουν υλικό Νεξων-Τερτιθων...:biggrin:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Δε φτάνει που ήσε άσχιετοσ, δε μαθαίνεις κιόλας! Λοιπόν, η ροπή περιστροφής, διότι ως γνωστόν υπάρχει και ευθεία τοιαύτη, μετριέται σε kg/cm, αλλά όχι πάντοτε, μόνο στα direct drive. Δεν ξέρω αν με πχιάνεις...
Εγραψα απλως οτι στα DD η ροπη τουλαχιστον ... ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ !!!

Φαινετα πως η καλη σου διαθεση Ημιθεε, περιοριζεται στο να πχιανεις καθε τοσο το στεμα σου.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ένα post... παραγγελιά (όπως στις ταβέρνες με live μουσική):
(η πηγή του post τούτου θα παραμείνει κρυφή, όσο κι αν επιμένετε)

Αγαπητοί μου βινυλιολάγνοι, αν τυχόν δε το γνωρίζετε, επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω πως εδώ και 30 περίπου χρόνια ,οι δίσκοι βινυλίου που έχετε, ναι αυτοί οι περίφημοι
εισαγωγής* σε "φιλική τιμή", είναι είτε το θέλετε είτε όχι remastering ψηφιακές αντιγραφές!!!

Αν θέλετε, ας μάθετε και τι έκανε ο Μάτσας με την πλατίνα (κι όχι μόνο) από το 82 και μετά μέσω Ολλανδίας...


Κι αν ακόμη έχετε αντιρρήσεις επ'αυτού, ε, ας μας πείτε τι απόκλιση πρέπει να έχει η βελόνα σε σχέση με τον πραγματικό ή μαγνητικό βορρά, μιας κι έχουν μετακινηθεί αμφότεροι μερικά δισεκατομμυριοστά της ίντσας...

* έχω κάτι ρώσικους κλασσικούς από το 50 -60 που δεν θέλουν πλύσιμο, γιατί έχουν υλικό Νεξων-Τερτιθων...:biggrin:
Τί συνταρακτικά νέα, τί φοβερή είδηση!!!!!! Αναμασημένο και πολυχωνεμένο φαΐ. Λ.Σ.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ένα post... παραγγελιά (όπως στις ταβέρνες με live μουσική):
(η πηγή του post τούτου θα παραμείνει κρυφή, όσο κι αν επιμένετε)

Αγαπητοί μου βινυλιολάγνοι, αν τυχόν δε το γνωρίζετε, επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω πως εδώ και 30 περίπου χρόνια ,οι δίσκοι βινυλίου που έχετε, ναι αυτοί οι περίφημοι
εισαγωγής* σε "φιλική τιμή", είναι είτε το θέλετε είτε όχι remastering ψηφιακές αντιγραφές!!!

Αν θέλετε, ας μάθετε και τι έκανε ο Μάτσας με την πλατίνα (κι όχι μόνο) από το 82 και μετά μέσω Ολλανδίας...


Κι αν ακόμη έχετε αντιρρήσεις επ'αυτού, ε, ας μας πείτε τι απόκλιση πρέπει να έχει η βελόνα σε σχέση με τον πραγματικό ή μαγνητικό βορρά, μιας κι έχουν μετακινηθεί αμφότεροι μερικά δισεκατομμυριοστά της ίντσας...

* έχω κάτι ρώσικους κλασσικούς από το 50 -60 που δεν θέλουν πλύσιμο, γιατί έχουν υλικό Νεξων-Τερτιθων...:biggrin:
ΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! τι με λες?
Δηλαδης αφνους που εχω ειναι απο ψηφιακο master? Για δες αν ερχομαι....
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Ένα post... παραγγελιά (όπως στις ταβέρνες με live μουσική):
(η πηγή του post τούτου θα παραμείνει κρυφή, όσο κι αν επιμένετε)

Αγαπητοί μου βινυλιολάγνοι, αν τυχόν δε το γνωρίζετε, επιτρέψτε μου να σας ενημερώσω πως εδώ και 30 περίπου χρόνια ,οι δίσκοι βινυλίου που έχετε, ναι αυτοί οι περίφημοι
εισαγωγής* σε "φιλική τιμή", είναι είτε το θέλετε είτε όχι remastering ψηφιακές αντιγραφές!!!

Αν θέλετε, ας μάθετε και τι έκανε ο Μάτσας με την πλατίνα (κι όχι μόνο) από το 82 και μετά μέσω Ολλανδίας...


Κι αν ακόμη έχετε αντιρρήσεις επ'αυτού, ε, ας μας πείτε τι απόκλιση πρέπει να έχει η βελόνα σε σχέση με τον πραγματικό ή μαγνητικό βορρά, μιας κι έχουν μετακινηθεί αμφότεροι μερικά δισεκατομμυριοστά της ίντσας...

* έχω κάτι ρώσικους κλασσικούς από το 50 -60 που δεν θέλουν πλύσιμο, γιατί έχουν υλικό Νεξων-Τερτιθων...:biggrin:
Τί συνταρακτικά νέα, τί φοβερή είδηση!!!!!! Αναμασημένο και πολυχωνεμένο φαΐ. Λ.Σ.
ΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! τι με λες?
Δηλαδης αφνους που εχω ειναι απο ψηφιακο master? Για δες αν ερχομαι....

Μα τι ταύτιση απόψεων ειν αυτή.
Λ.Σ. ετοιμάσου για supermoderator.



































Oχι εδώ , στο σιπισκαλ.:rofl:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: OTL ....παραλειπόμενα

Βρε λεβέντες , όλοι μας-σας, έχετε πάρει χαμπάρι , οτι πάλι το θέμα γύρισε σε analog vice digital?
Εχει καμία άμμεση σχέση με το thread ολο αυτό το κατεβατό των τελευταίων posts ?
Λεω τώρα εγω.
Ας ακούει ο καθείς με οτι γουστάρει., Γιατί πρέπει σώνει και καλά να πείσει και τους άλλους για την ορθότητα των επιλογών του?
Αμα είναι ετσι



































SANSUI

only hifi everything hifi.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top