Paradigm ηχεια too bright sound!


Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Παρεμπιπτόντως στείλε στον αγυριστο τα mp3 και κάνε ένα λογαριασμό premium στο spotify να βρεις την υγεία σου. Είναι κάπως να μπαίνεις σε τέτοιες διαδικασίες για να ακουστούν καλα τα mp3. Έχε υπόψην σου ότι όσο πιο ικανό είναι ένα σύστημα τόσο περισσότερο αναδεικνύει την συμπίεση του mp3. Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν και παράγωγες οι οποίες είναι εξαρχής άθλιες σκεψου τι γίνεται όταν προσπαθείς να τις ακούσεις και σε mp3....
Τι θα κέρδιζε; Δεν καταλαβαίνω, αν τα mp3 του είναι στα 320kbps o_O

Ακόμα να καταλάβεις;
Φταίει ο συνδυασμός κακού χώρου με κακό ηχείο.
Ήταν στραβό το κλίμα, το δαγνωσε κι ο γάιδαρος.

Το ίδιο κακό ηχείο, σε κάποιον ανάποδα κακό χώρο, θα παίζει αξιοπρεπώς, στα πλαίσια δηλαδή των (χαμηλών) δυνατοτήτων του, αλλά τουλάχιστον δεν θα ενοχλεί.

Δε σου'κατσε.

Η επόμενη επιλογή, ας μην είναι θέμα τύχης. ;)
Μια χαρά είναι το ηχείο, ο χώρος του οικιακός... Ας δοκιμάσει καλύτερους ενισχυτές, ποιοτικά και ποσοτικά, γιατί ο advance παραείναι "πιτσιρικάς" για τα συγκεκριμένα Paradigm.
Είναι, που είναι, ο ήχος του σαν "πυραμίδα", παχυλός προς τα κάτω, λεπταίνει όσο "ανεβαίνει", πιέζεται κιόλας για να οδηγήσει, έχουμε και τα mp3 ως πηγή... Ε, δε θέλει και πολύ...
Δοκίμασε φίλτατε ένα ισχυρότερο και ποιοτικότερο ενισχυτή και μεγάλη πιθανότητα να πάψουν πολλά από τα προβλήματα που διακρίνεις στον ήχο σου ;)
Αφού τα οδηγήσεις σωστά και ποιοτικά, κοιτάζεις και τις λεπτομέρειες που αναφέρει ο costas EAR σε άλλα μηνύματα στο φόρουμ..
Προσωρινά, χωρίς παρεξήγηση, είσαι το ιδανικό "θύμα" για "άρμεγμα" από τον οποιοδήποτε έμπορα :(
 


Μηνύματα
29
Reaction score
16
Τι θα κέρδιζε; Δεν καταλαβαίνω, αν τα mp3 του είναι στα 320kbps o_O



Μια χαρά είναι το ηχείο, ο χώρος του οικιακός... Ας δοκιμάσει καλύτερους ενισχυτές, ποιοτικά και ποσοτικά, γιατί ο advance παραείναι "πιτσιρικάς" για τα συγκεκριμένα Paradigm.
Είναι, που είναι, ο ήχος του σαν "πυραμίδα", παχυλός προς τα κάτω, λεπταίνει όσο "ανεβαίνει", πιέζεται κιόλας για να οδηγήσει, έχουμε και τα mp3 ως πηγή... Ε, δε θέλει και πολύ...
Δοκίμασε φίλτατε ένα ισχυρότερο και ποιοτικότερο ενισχυτή και μεγάλη πιθανότητα να πάψουν πολλά από τα προβλήματα που διακρίνεις στον ήχο σου ;)
Αφού τα οδηγήσεις σωστά και ποιοτικά, κοιτάζεις και τις λεπτομέρειες που αναφέρει ο costas EAR σε άλλα μηνύματα στο φόρουμ..
Προσωρινά, χωρίς παρεξήγηση, είσαι το ιδανικό "θύμα" για "άρμεγμα" από τον οποιοδήποτε έμπορα :(
Σωστος 100%.
Προς το παρόν περιμένω να μου τα ελεγξει κα να μου πει αποψη ειδικος..
[DOUBLEPOST=1480937908][/DOUBLEPOST]
Πούλα τα βρε και πάρε ενεργά...:whistling::whistling::whistling:
Ενεργα?
Σαν ποια?

Η αληθεια είναι οτι άκουσα καποια ενεργα σε καταστημα που ηταν απλα σε βιτρινα display να παιζουν και μου φανηκαν πιο ξεκουραστα..

Αλλα αν προχωρησω σε τετοια αλλαγη χαλαω και το surround στησιμο και μου μένουν αχρηστα τα Paradigm..
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Με 97db ευαισθησία ... μια λαμπίτσα θες .
Να μας πεις και το πόρισμα του ειδικού. Μην μας ξεχάσεις !!
:gamer::gamer:
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
καλησπερα γνωμη μου ειναι οτι φταινε τα ηχεια σου μην πετας τα λεφτα σου σε καλωδια και οτιδηποτε αλλο ειχα παρομοιο προβλημα με ηχεια .ηταν φωτεινα ψηλα με αποτελεσμα να με κουραζουν.Και με τους τρεις ενισχυτες που ειχα και δοκιμασα audia flight 3 ,audia flight 2 και densen b 300 το αποτελεσμα ηταν το ιδιο,και καλα ο audia 3 ειναι πολυ αναλυτικος αλλα ο 2 και ιδιως ο densen ειναι πολυ γλυκος ενισχυτης
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
καλησπερα γνωμη μου ειναι οτι φταινε τα ηχεια σου μην πετας τα λεφτα σου σε καλωδια και οτιδηποτε αλλο ειχα παρομοιο προβλημα με ηχεια .ηταν φωτεινα ψηλα με αποτελεσμα να με κουραζουν.Και με τους τρεις ενισχυτες που ειχα και δοκιμασα audia flight 3 ,audia flight 2 και densen b 300 το αποτελεσμα ηταν το ιδιο,και καλα ο audia 3 ειναι πολυ αναλυτικος αλλα ο 2 και ιδιως ο densen ειναι πολυ γλυκος ενισχυτης
Ποια ηχεία είχες ;
 


Μηνύματα
683
Reaction score
295
Δανείσου φίλε μου μια λαμπίτσα πριν τα στειλεις τα ηχεία.

Τα πολύ ευαίθητα ηχεία σκληραίνουν με τα τρανζιστορ.

Ίσως δεν είναι μονάχα η λαμπρότητα που σε κουράζει αλλά και η σκληράδα.

Αν πάλι δεν, άλλαξε ηχεία. καλώδια φάσεις ματζούνια χαρτορίχτρες και μάγισσες δεν θα σου αλλάξουν δραστικά τον ήχο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aπο τη στιγμη που δεν εχει μετρηθει και κανουμε ολοι τους μαντες ,να μαντεψω και εγω οτι απο τη στιγμη που η αλλαγη κλισης -θεσης δε σου αλλαξε κατι (ειναι σαν να εφαγε eq ψηλα δηλ) ωφειλεται στην αποκαλυπτικη μεσαια οποτε τα τρως φορα παρτιδα ολα τα απο πισω του... η ποιο φτηνη λυση ειναι αυτη που κανεις με το eq του πλειερ σου ...να μη σου πω οτι to eq ολοι το θελουμε αλλα παει αλλου η κουβεντα. ...
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
καλησπερα γνωμη μου ειναι οτι φταινε τα ηχεια σου μην πετας τα λεφτα σου σε καλωδια και οτιδηποτε αλλο ειχα παρομοιο προβλημα με ηχεια .ηταν φωτεινα ψηλα με αποτελεσμα να με κουραζουν.Και με τους τρεις ενισχυτες που ειχα και δοκιμασα audia flight 3 ,audia flight 2 και densen b 300 το αποτελεσμα ηταν το ιδιο,και καλα ο audia 3 ειναι πολυ αναλυτικος αλλα ο 2 και ιδιως ο densen ειναι πολυ γλυκος ενισχυτης
και με ποια ηχεία βολευτηκες τελικά αν επιτρέπεται?
[DOUBLEPOST=1480951317][/DOUBLEPOST]
Δανείσου φίλε μου μια λαμπίτσα πριν τα στειλεις τα ηχεία.

Τα πολύ ευαίθητα ηχεία σκληραίνουν με τα τρανζιστορ.

Ίσως δεν είναι μονάχα η λαμπρότητα που σε κουράζει αλλά και η σκληράδα.

Αν πάλι δεν, άλλαξε ηχεία. καλώδια φάσεις ματζούνια χαρτορίχτρες και μάγισσες δεν θα σου αλλάξουν δραστικά τον ήχο.
οντως η λαμπροτητα δεν με καραζει τοσο οταν ριχνω τα treble απο το equalizer..
κατι αλλο με ενοχλει(σκληραδα, συχνοτητα..δε μπορω να το προσδιορισω)
[DOUBLEPOST=1480951373][/DOUBLEPOST]
Aπο τη στιγμη που δεν εχει μετρηθει και κανουμε ολοι τους μαντες ,να μαντεψω και εγω οτι απο τη στιγμη που η αλλαγη κλισης -θεσης δε σου αλλαξε κατι (ειναι σαν να εφαγε eq ψηλα δηλ) ωφειλεται στην αποκαλυπτικη μεσαια οποτε τα τρως φορα παρτιδα ολα τα απο πισω του... η ποιο φτηνη λυση ειναι αυτη που κανεις με το eq του πλειερ σου ...να μη σου πω οτι to eq ολοι το θελουμε αλλα παει αλλου η κουβεντα. ...
περιμενω να γινει η μετρηση για να καταλαβω αν ολα αυτα ειναι και στο μυαλο μου μόνο ή εχω καποια ιδιαιταιρότητα στην ακοη :)
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
καλησπερα γνωμη μου ειναι οτι φταινε τα ηχεια σου μην πετας τα λεφτα σου σε καλωδια και οτιδηποτε αλλο ειχα παρομοιο προβλημα με ηχεια .ηταν φωτεινα ψηλα με αποτελεσμα να με κουραζουν.Και με τους τρεις ενισχυτες που ειχα και δοκιμασα audia flight 3 ,audia flight 2 και densen b 300 το αποτελεσμα ηταν το ιδιο,και καλα ο audia 3 ειναι πολυ αναλυτικος αλλα ο 2 και ιδιως ο densen ειναι πολυ γλυκος ενισχυτης
Ας ξεκινήσουμε από τον ΙΙΙ.
Με σήμα 360mV στην είσοδο, ο ενισχυτής παραδίδει 50watt στα 8Ω, με 1% παραμόρφωση (μετρήσεις περιοδικού Ήχος -Μάρτιος 2009). Στα 4Ω κρατώντας την παραμόρφωση στο 0,1% (ουσιαστικά με 300mV στην είσοδο), αποδίδει 65watt.
Ποιοτικά μεν watts αλλά με τις υψηλές αντιστάσεις του ηχείου στις συχνότητες 70Hz (πάνω από 20Ω) και 1.8KHz (18Ω) σε συνδυασμό με την αρνητική φάση ( -45°) κούραζαν τον ενισχυτή. Λογικό να "παραπονεθεί", ειδικά όσο οι απαιτήσεις υψηλών εντάσεων αυξάνονταν...

Για τον Β300, εξαρτάται η απόδοση και από τον προενισχυτή που τον οδηγούσε.

Για τον ΙΙ, μάλλον θα έπρεπε να κοιτάξουμε και τα υπόλοιπα συνοδά. Δε μπορώ, δε θέλω, να σκεφτώ ότι δεν τα κατάφερνε! Ομολογώ πως ούτε καν έψαξα για παραπάνω τεχνικά χαρακτηριστικά :(

Για να γίνω λίγο Κόγιας, costas Ear, παρ' όλο που διαφωνώ σε αρκετά μαζί τους, σε άλλα τόσα έχουν δίκιο και με βρίσκουν σύμφωνο :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Η αληθεια είναι οτι άκουσα καποια ενεργα σε καταστημα που ηταν απλα σε βιτρινα display να παιζουν και μου φανηκαν πιο ξεκουραστα..
Αυτό είναι ίσως τυχαίο, ίσως απλώς μία καλή αρχή.

Η αρχή λειτουργίας των ενεργών ηχείων, βασίζεται στην πολυενίσχυση, δηλαδή αντί να έχεις ένα ενισχυτή, όπως εσύ, να δουλεύει ένα ηχείο, έχεις πολλούς ενισχυτές, δηλαδή έχεις ένα ενισχυτή για κάθε μεγάφωνο του ηχείου, και μάλιστα το σωστό ενισχυτή για το κάθε μεγάφωνο. Καμία σχέση τα μύδια με τ'******.

Αυτό που θα ήθελα να καταλάβεις, και αν μπορούσα θα στο εχωνα στο μυαλό με ένεση, είναι ότι στα ενεργά ηχεία έχεις λύσει το θέμα της σωστής και επαρκούς οδήγησης.

Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό από όσο ίσως θα μπορούσες να φανταστείς υπό την επήρεια LSD και αλκοόλ ταυτόχρονα και σε τεράστιες δόσεις.

Στην πραγματικότητα προσπαθώ απλώς να πεισω ότι στο θέμα της οδήγησης ο οποιοσδήποτε είναι ικανός για άπειρα λάθη, κατ'επαναληψιν λάθη, και επί σειράς ετών λάθη, και με δεκάδες αλλαγές ενισχυτικών λάθη. Δηλαδή, στην οδήγηση, δεν τελειώνουν τα πιθανά λάθη εκ μέρους του απλού χομπίστα, είναι βαρέλι χωρίς πάτο.
 

Μηνύματα
120
Reaction score
67
παραλληλα με τα usher ειχα τα atc scm 11 και τωρα τα atc scm 40,εχω φαει κολλημα με τα atc
[DOUBLEPOST=1480954900][/DOUBLEPOST]με τον densen ειχα σαν προ το benchmark dac1
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Αυτό είναι ίσως τυχαίο, ίσως απλώς μία καλή αρχή.

Η αρχή λειτουργίας των ενεργών ηχείων, βασίζεται στην πολυενίσχυση, δηλαδή αντί να έχεις ένα ενισχυτή, όπως εσύ, να δουλεύει ένα ηχείο, έχεις πολλούς ενισχυτές, δηλαδή έχεις ένα ενισχυτή για κάθε μεγάφωνο του ηχείου, και μάλιστα το σωστό ενισχυτή για το κάθε μεγάφωνο. Καμία σχέση τα μύδια με τ'******.

Αυτό που θα ήθελα να καταλάβεις, και αν μπορούσα θα στο εχωνα στο μυαλό με ένεση, είναι ότι στα ενεργά ηχεία έχεις λύσει το θέμα της σωστής και επαρκούς οδήγησης.

Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό από όσο ίσως θα μπορούσες να φανταστείς υπό την επήρεια LSD και αλκοόλ ταυτόχρονα και σε τεράστιες δόσεις.

Στην πραγματικότητα προσπαθώ απλώς να πεισω ότι στο θέμα της οδήγησης ο οποιοσδήποτε είναι ικανός για άπειρα λάθη, κατ'επαναληψιν λάθη, και επί σειράς ετών λάθη, και με δεκάδες αλλαγές ενισχυτικών λάθη. Δηλαδή, στην οδήγηση, δεν τελειώνουν τα πιθανά λάθη εκ μέρους του απλού χομπίστα, είναι βαρέλι χωρίς πάτο.
Πλήρως κατανοητός. Εγω απλα την υγεια μου θελω να βρω να ακούω λιγη μουσικη και να μην με ενοχλεί ώστε να μην ασχοληθώ και εγω μαζι τους ξανα.. :)
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αχά!
Μπήκες ποτέ στον κόπο να κοιτάξεις αν ο Β300 ήταν ρυθμισμένος σωστά από τα εσωτερικά jumpers και αντίστοιχα το benchmark σωστά ρυθμισμένο για τον Β300; ;)

Και μία διόρθωση:
"... Με σήμα 360mV στην είσοδο, ο ενισχυτής παραδίδει 50watt στα 8Ω, με 0,1% παραμόρφωση..." και όχι 1% :(
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Αυτό είναι ίσως τυχαίο, ίσως απλώς μία καλή αρχή.

Η αρχή λειτουργίας των ενεργών ηχείων, βασίζεται στην πολυενίσχυση, δηλαδή αντί να έχεις ένα ενισχυτή, όπως εσύ, να δουλεύει ένα ηχείο, έχεις πολλούς ενισχυτές, δηλαδή έχεις ένα ενισχυτή για κάθε μεγάφωνο του ηχείου, και μάλιστα το σωστό ενισχυτή για το κάθε μεγάφωνο. Καμία σχέση τα μύδια με τ'******.

Αυτό που θα ήθελα να καταλάβεις, και αν μπορούσα θα στο εχωνα στο μυαλό με ένεση, είναι ότι στα ενεργά ηχεία έχεις λύσει το θέμα της σωστής και επαρκούς οδήγησης.

Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό από όσο ίσως θα μπορούσες να φανταστείς υπό την επήρεια LSD και αλκοόλ ταυτόχρονα και σε τεράστιες δόσεις.

Στην πραγματικότητα προσπαθώ απλώς να πεισω ότι στο θέμα της οδήγησης ο οποιοσδήποτε είναι ικανός για άπειρα λάθη, κατ'επαναληψιν λάθη, και επί σειράς ετών λάθη, και με δεκάδες αλλαγές ενισχυτικών λάθη. Δηλαδή, στην οδήγηση, δεν τελειώνουν τα πιθανά λάθη εκ μέρους του απλού χομπίστα, είναι βαρέλι χωρίς πάτο.
Δε με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.
Λίγη εγκράτεια και ωριμότητα χρειάζεται όταν έρθει η ώρα της αγοράς. Να μην παρασυρθούμε από αυτά που έχουμε διαβάσει, από αυτά που μας λένε και από τον ενθουσιασμό της επικείμενης αγοράς.

Παράδειγμα:
Έχουμε τα 2 ενεργά ηχεία της M-Audio BX6 & BX8.
Οι ενισχυτές που φορούν είναι οι ίδιοι. Τα χαρακτηριστικά κοινά και για τα δύο, με το 2ο να κατεβαίνει χαμηλότερα αφού έχει μεγαλύτερο μεγάφωνο και καμπίνα... Το μόνο που αλλάζει είναι η συχνότητα cross.
Τι σημαίνει αυτό;
Πως προφυλάσσει ο κατασκευαστής από τυχόν άσχημες διαθέσεις του χρήστη γνωρίζοντας πως το ένα εκ των δύο είναι εντός ορίων μεν αλλά εύκολα μπορεί να οδηγηθεί και εκτός αυτών. Κάπου όμως έπρεπε να γίνει η οικονομία κόστους ;)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Αυτό είναι ίσως τυχαίο, ίσως απλώς μία καλή αρχή.

Η αρχή λειτουργίας των ενεργών ηχείων, βασίζεται στην πολυενίσχυση, δηλαδή αντί να έχεις ένα ενισχυτή, όπως εσύ, να δουλεύει ένα ηχείο, έχεις πολλούς ενισχυτές, δηλαδή έχεις ένα ενισχυτή για κάθε μεγάφωνο του ηχείου, και μάλιστα το σωστό ενισχυτή για το κάθε μεγάφωνο. Καμία σχέση τα μύδια με τ'******.

Αυτό που θα ήθελα να καταλάβεις, και αν μπορούσα θα στο εχωνα στο μυαλό με ένεση, είναι ότι στα ενεργά ηχεία έχεις λύσει το θέμα της σωστής και επαρκούς οδήγησης.

Αυτό είναι πολύ πιο σημαντικό από όσο ίσως θα μπορούσες να φανταστείς υπό την επήρεια LSD και αλκοόλ ταυτόχρονα και σε τεράστιες δόσεις.

Στην πραγματικότητα προσπαθώ απλώς να πεισω ότι στο θέμα της οδήγησης ο οποιοσδήποτε είναι ικανός για άπειρα λάθη, κατ'επαναληψιν λάθη, και επί σειράς ετών λάθη, και με δεκάδες αλλαγές ενισχυτικών λάθη. Δηλαδή, στην οδήγηση, δεν τελειώνουν τα πιθανά λάθη εκ μέρους του απλού χομπίστα, είναι βαρέλι χωρίς πάτο.
Θα περίμενα να αναφερθείς στα πλεονεκτήματα των ενεργών crossover, και στο πόσο υποδεέστερα και ενεργοβόρα είναι τα αντίστοιχα παθητικά cross...

Despite the cost and complication disadvantages, active crossovers provide the following advantages over passive ones:

  • a frequency response independent of the dynamic changes in a driver's electrical characteristics.
  • typically, the possibility of an easy way to vary or fine tune each frequency band to the specific drivers used. Examples would be crossover slope, filter type (e.g., Bessel, Butterworth, etc.), relative levels, ...
  • better isolation of each driver from signals handled by other drivers, thus reducing intermodulation distortion and overdriving
  • The power amplifiers are directly connected to the speaker drivers, thereby maximizing amplifier damping control of the speaker voice coil, reducing consequences of dynamic changes in driver electrical characteristics, all of which are likely to improve the transient response of the system
  • reduction in power amplifier output requirement. With no energy being lost in passive components, amplifier requirements are reduced considerably (up to 1/2 in some cases), reducing costs, and potentially increasing quality.
Crossover design expert Siegfried Linkwitz said of them that "the only excuse for passive crossovers is their low cost. Their behavior changes with the signal level dependent dynamics of the drivers. They block the power amplifier from taking maximum control over the voice coil motion. They are a waste of time, if accuracy of reproduction is the goal."
https://en.wikipedia.org/wiki/Audio_crossover

Κατά τα άλλα, πε με ότι είμαι σε βαρέλι χωρίς πάτο, με δυο 7B SST2 να οδηγούν τα 50ρια...:rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Όσο για τον φίλο που άνοιξε το θέμα:

Επιμένω, δοκίμασε ένα software-based parametric eq. Σάρωσε με μικρές αλλαγές κάθε φορά στην συχνότητα, όλη την μπάντα από 1,5 - 8 kHz. (εννοείται bandpass και αρνητικό gain ).

https://en.wikipedia.org/wiki/Equalization_(audio)#Parametric_equalizer



Είμαι σίγουρος ότι θα την βρεις την συχνότητα που σου σπάει τ' @ρχίδια. :rolleyes: :roflmao:

Την υψηλή πιστότητα ας την αφήσουμε γι' αργότερα. ;)
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top