Pass Labs ιδιοκατασκευές

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Oι ψυκτρες σου ειναι μια χαρα .Δεν πιστευω να εχεις προβλημα με την παραπανω ταση στο κυκλωμα οδηγησης.
Για μετ/στες 2 επι 38 στα 1000VA που εγιναν 2επι 32 το κοστος ηταν 25 ευρω ο καθενας.
Καλη επιτυχια !
 







PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μια πρόταση μου για τα κλιπσάκια. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ...
klips.jpg

Αρχικά αφαιρώ το κίτρινο πλαστικό. Μετά πιέζω το μέταλλο από όλες τις πλευρές ώστε να αγκαλιάσει καλά το καλώδιο. Στο τέλος, αφού βεβαιωθώ πως έχει σφίξει, περνάω κόλληση όλη την επαφή.
Έτσι εξασφαλίζεις τέλεια επαφή σε βάθος χρόνου και προστατεύεις από οξείδωση.
Για το τέλος λίγο θερμοσυστελλόμενο στην θέση του κίτρινου πλαστικού και είναι αθάνατο.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Μια πρόταση μου για τα κλιπσάκια. Τουλάχιστον αυτό κάνω εγώ...
View attachment 116393
Αρχικά αφαιρώ το κίτρινο πλαστικό. Μετά πιέζω το μέταλλο από όλες τις πλευρές ώστε να αγκαλιάσει καλά το καλώδιο. Στο τέλος, αφού βεβαιωθώ πως έχει σφίξει, περνάω κόλληση όλη την επαφή.
Έτσι εξασφαλίζεις τέλεια επαφή σε βάθος χρόνου και προστατεύεις από οξείδωση.
Για το τέλος λίγο θερμοσυστελλόμενο στην θέση του κίτρινου πλαστικού και είναι αθάνατο.
Πολυ σωστα,.
Και να προσθεσω και κατι, πριν βιδωσεις μονιμα τον ακροδεκτη, γυαλοχαρτησε ελαφρα το δαχτυλιδι που περνα η βιδα με ψιλο γυαλοχαρτακι πχ 200αρι, και μολις το βιδωσεις καργα, ριξε απο πανω ενα σπρευ βερνικακι πλαστικοποιησης.
.Ετσι θα χεις ακομα καλυτερη επαφη..
[DOUBLEPOST=1548317148][/DOUBLEPOST] Karajac απο που αγοραζεις τις πλακετες;
Εχω μερικες βαρβατες ψυκτρε που καθονται και δε πουλιουνται κιολς, και εχω και μερικους ΜΣ... να δω αν τυχον και «βγαινει» τιποτις και με τι κοστος..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Οσο στρωνει μεταμορφωνεται σε γλυκα σκετη. Βοηθαει και το logo .... View attachment 44779 View attachment 44780
Mαστορα εχεις δοκιμασει τον ενυσχητη αυτον με 4ωμα ηχεια? πως τα παει εκει?. αν θες πες απο που πηρες της πλακετες.. αυτες απο ebay πχ jimsaudio ειναι ιδιες?
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Mαστορα εχεις δοκιμασει τον ενυσχητη αυτον με 4ωμα ηχεια? πως τα παει εκει?. αν θες πες απο που πηρες της πλακετες.. αυτες απο ebay πχ jimsaudio ειναι ιδιες?
Έχω δοκιμάσει ολους τους Αλεφ με 4 ωμά ηχεία χωρίς κανένα πρόβλημα . Αν θες να δοκιμάσεις να φτιαξεις τον 5 έχω πλακέτες αμονταριστες που θα σου δώσω ,δωρεάν φυσικά , με οδηγίες . Ειναι η εκδοχή του mark finiss . Έχω φτιάξει και τις πλακετες του Κροάτη kk pcbs . Τώρα στο τρέχον project τέτοιες θα χρησιμοποιησω . Ευχαριστώ τον Πέτρο κι εσενα για τις προτάσεις τις οποίες θεωρω σωστες . Έχω φέρει πλακετες του jims audio αλλα δεν τις έχω δοκιμάσει .
IMG_20190105_121356.jpg
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ίσως παρατηρείτε μια προτιμηση στις υλοποιησεις Αλεφ :) αλλά αυτό που δεν με αφήνει να ξεκολλήσω είναι ότι ότι κι αν έχω ακούσει τα τελευταία 15 χρόνια δεν με ικανοποιεί ,παντα κάτι λείπει .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πολυ σωστα,.
Και να προσθεσω και κατι, πριν βιδωσεις μονιμα τον ακροδεκτη, γυαλοχαρτησε ελαφρα το δαχτυλιδι που περνα η βιδα με ψιλο γυαλοχαρτακι πχ 200αρι, και μολις το βιδωσεις καργα, ριξε απο πανω ενα σπρευ βερνικακι πλαστικοποιησης.
Υπερβολικό βρίσκω το γυαλοχαρτάρισμα. Τα κλιπσάκια είναι χαλκός επικασσιτερωμένος άρα αρκετά μαλακά.
Με το καλό σφίξιμο της βίδας εφάπτεται πολύ καλά, ενώ η έκταση της επαφής είναι πολλαπλάσια της διατομή του καλωδίου.
Σίγουρα κακό δεν κάνει.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Σε πρόσφατο ελεγχο που έκανα στον 5 της εικόνας όλα ήταν άριστα χωρίς οξειδώσεις κ.λ.π. Το περισιο φως ποτε δεν έβλαψε βεβαια . Σημ. ο 5 της φωτογραφίας είναι κατασκευη του 2004.
IMG_20181222_215618.jpg
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Έχω δοκιμάσει ολους τους Αλεφ με 4 ωμά ηχεία χωρίς κανένα πρόβλημα . Αν θες να δοκιμάσεις να φτιαξεις τον 5 έχω πλακέτες αμονταριστες που θα σου δώσω ,δωρεάν φυσικά , με οδηγίες . Ειναι η εκδοχή του mark finiss . Έχω φτιάξει και τις πλακετες του Κροάτη kk pcbs . Τώρα στο τρέχον project τέτοιες θα χρησιμοποιησω . Ευχαριστώ τον Πέτρο κι εσενα για τις προτάσεις τις οποίες θεωρω σωστες . Έχω φέρει πλακετες του jims audio αλλα δεν τις έχω δοκιμάσει . View attachment 116421
Ευχαριστω για την προσφορα φιλε. Αλλα νομιζω οτι ο 3 με τα 30w ειναι μια χαρα. Λογικα οριακα θα φτανουν οι ψυκτρες που εχω. Ειναι 2 της fischer 300x150x40.
Αν σου ειναι ευκολο στειλε ενα λινκ που να δειχνει τις λεπτομερειες κατασκευης. Το Σχηματικο του προτεινομενου psu κτλ..
Εχω και 4 τεμαχια σουπερ σπεσιαλ πυκνωτες που ελπιζω να κανουν.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Συμφωνώ ο 3 είναι άριστος ,υπαρχουν πολλές πληροφορίες για την κατασκευή του στο diyaudio.com στην κατηγορία pass . Αν έχεις προβλημα θα χαρώ να βοηθήσω. Οι ψήκτρες οριακα φτάνουν.
Στο kkpcbs έχει επίσης σχηματικα κ.λ.π.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Συμφωνώ ο 3 είναι άριστος ,υπαρχουν πολλές πληροφορίες για την κατασκευή του στο diyaudio.com στην κατηγορία pass . Αν έχεις προβλημα θα χαρώ να βοηθήσω. Οι ψήκτρες οριακα φτάνουν.
Στο kkpcbs έχει επίσης σχηματικα κ.λ.π.
transistors απο που πηρες; Θελει Ματσαρισμενα;
Λεω να παρω τις πλακετες του jimsaudio...
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
transistors απο που πηρες; Θελει Ματσαρισμενα;
Λεω να παρω τις πλακετες του jimsaudio...
Φαίνονται καλές ,ποιοτικές .Τα irf9610 και τα irfp 240 πρέπει να είναι ματσαρισμενα ,ευκολα το κάνεις με ένα απλό τρανσιστρομετρο .Έχω κανει καί τό κύκλωμα που προτεινει ο pass ,τα αποτελέσματα είναι παρεμφερή . Τρανζίστορ στο φανό _σαββα_βενιερη κ.λ.π. καλημέρα.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Φαίνονται καλές ,ποιοτικές .Τα irf9610 και τα irfp 240 πρέπει να είναι ματσαρισμενα ,ευκολα το κάνεις με ένα απλό τρανσιστρομετρο .Έχω κανει καί τό κύκλωμα που προτεινει ο pass ,τα αποτελέσματα είναι παρεμφερή . Τρανζίστορ στο φανό _σαββα_βενιερη κ.λ.π. καλημέρα.
Thanks!.. Βρισκω και ματσαρισμενες 4αδες στο ebay απο Γερμανια και Ισραηλ, με 12ε... λογικα ειναι μια χαρα..
Πυκνωτες τροφοδοσιας εχω μια 4αδα Mundorf M-Lytic 47.000/80v , πρεπει να ναι ταμαμ... Απο ΜΣ να δω τι εχω..Βλεπω θελει 18-0-18 τουλαχιστον 200va ανα καναλι ε..


Miα τελευταια ερωτηση για την ωρα, επειδη δεν εχω στα χερια μου καποιο συγκεκριμενο σχηματικο (ζητησα απο τον Jimsaudio να μου στειλει) , o Aleph 3 εχει ηλεκτρολυτικο σε σειρα με το σημα? η αυτο ηταν σε αλλα παλιοτερα σχεδια?
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πυκνωτες τροφοδοσιας εχω μια 4αδα Mundorf M-Lytic 47.000/80v , πρεπει να ναι ταμαμ... Απο ΜΣ να δω τι εχω..Βλεπω θελει 18-0-18 τουλαχιστον 200va ανα καναλι ε..
47000/80 volts είναι υπερβολή για τα 25 volts που θα έχουν στα άκρα τους. Πάρε στα 35 και κράτα τους για άλλη κατασκευή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top