Pass Labs ιδιοκατασκευές

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
47000/80 volts είναι υπερβολή για τα 25 volts που θα έχουν στα άκρα τους. Πάρε στα 35 και κράτα τους για άλλη κατασκευή.
Μωρε το ξερω οτι ειναι υπερβολη...αλλα εχω 8χ 47.000 nippon 100v και 4 απο αυτους στα 80v που καθονται.. ε ηδη εχουν περασει 5 χρονια, ποιος ξερει ποτε θα αξιωθω να τελειωσω ενα αλλο μεγαλο προτζεκτ που χω στο μυαλο μου, κριμα να καθονται...οχι τιποτα αλλο, οταν αξιωθω, μετα θα με τρωι για το αν ειναι οκ η αν εχουν ειναι ξεροι. .. ε και οσο να ναι , αν παω για 35v μεγαλους δε το γλυτωνω το 50αρικο... ας ξεστοκαρω λιγακι...
 


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
H υπερβολή δεν βλάφτει μεν ,εμπειρικά έχω δει όμως πώς μικρότεροι πυκνωτές παραλληλισμένοι "ακούγονται" καλύτερα.Η ψύκτρα δεν θα έχει πρόβλημα .Προχώρα ...αξίζει τον κόπο ,θα έρθεις σε επαφή με ένα ήχο που είναι πολαπλάσιας αξίας από το κόστος κατασκευής.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εν αναμονη των pcb's.. τις επομενες μερες θα xω στα χερια μου εναν σπεσιαλ ΜΣ.. 20-0-20 x2 - 500VA πακτωμενος .. \
Αντιστασεις 0.47 3w , τι βαζεις? απλα τουβλακια , metal film , carbon film η τιποτα σπεσιαλ?
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
κατι ακομα... βλεπω οτι πχ αυτο το τροφοδοτικο ειναι με διπλη γεφυρα και πηνεια.. ετσι πρεπει να ειναι?



σκεφτομαι να το φτιαξω με ταχυδιοδους RURG3060 η με κλασικη γεφυρα kbpc αλλα με μια γεφυρα ανα καναλι και απλα εναν 47.000 ανα rail+ εναν μικρο mkp 470nf , ολα μαζι οσο ποιο κοντα στην πλακετα γινεται ...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οι διπλές γέφυρες είναι αμερικάνικη σχολή. Όλοι οι τελικοί τους είναι έτσι. Όσο για τα δύο πηνία είναι ένα στο + και ένα στο -, για να κόψουν την ελαφριά κυμάτωση, για το κάτι παραπάνω.
Όπως το σκέφτεσαι με έναν πυκνωτή ανά πλευρά δεν μπαίνουν.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ηχος κυριολεκτικα βελουδινος ! Καλωδιωση belden και απλο ribbon στο alps.Συνισταται ανεπιφυλακτα. View attachment 40854
Μαεστρο πες μου κατι... το bufer αυτο , τι ρολο παιζει; Του προενυσχητη η απλα προσαρμογη μεταξυ μηχανηματων;
Θα χρειαστω εναν απλο μικρο στο μεγεθος προ, αλλα θελω να ειναι προενισχητης, πχ line in - 2v out...
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Εν αναμονη των pcb's.. τις επομενες μερες θα xω στα χερια μου εναν σπεσιαλ ΜΣ.. 20-0-20 x2 - 500VA πακτωμενος .. \
Αντιστασεις 0.47 3w , τι βαζεις? απλα τουβλακια , metal film , carbon film η τιποτα σπεσιαλ?
Απλά τουβλάκια 5w είναι μιά χαρά .
[DOUBLEPOST=1549282288][/DOUBLEPOST]
Μαεστρο πες μου κατι... το bufer αυτο , τι ρολο παιζει; Του προενυσχητη η απλα προσαρμογη μεταξυ μηχανηματων;
Θα χρειαστω εναν απλο μικρο στο μεγεθος προ, αλλα θελω να ειναι προενισχητης, πχ line in - 2v out...
Eίναι buffer ,δηλαδή δεν είναι pro με ενίσχυση . 1 volt in ,1 volt out.
[DOUBLEPOST=1549282375][/DOUBLEPOST]
κατι ακομα... βλεπω οτι πχ αυτο το τροφοδοτικο ειναι με διπλη γεφυρα και πηνεια.. ετσι πρεπει να ειναι?



σκεφτομαι να το φτιαξω με ταχυδιοδους RURG3060 η με κλασικη γεφυρα kbpc αλλα με μια γεφυρα ανα καναλι και απλα εναν 47.000 ανα rail+ εναν μικρο mkp 470nf , ολα μαζι οσο ποιο κοντα στην πλακετα γινεται ...
Με μία γέφυρα είναι μιά χαρά .
[DOUBLEPOST=1549282665][/DOUBLEPOST]
Αυτή η κατασκευή είναι σαν αυτή που θες .
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Ευχαριστω για τις απαντησεις.. μια ακομα ερωτηση. Τα mpsa18 πρεπει να ναι ματσαρισμενα κ εκεινα;
Οι ταχυδιοδες rurg θελουν ψυξη;

Ρωταω μονο κ μονο για να πραγκειλω οτι εχει απομεινει, να ερχονται...


Αυριο θα χω στα χερια μου τον ΜΣ, οποτε ειναι μια καλη ευκαιρια να δω το χωροταξικο..
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
[QUOTE="karajak, post: 2394567, member: 32601]
Αυτή η κατασκευή είναι σαν αυτή που θες .[/QUOTE]

Μαεστρο πες μου κατι, η στηρηξη των Εξοδου πως ακριβως γινεται με τις πλακετες του KK?
Αν βλεπω καλα, η βιδα σφιγκει την pcb πανω στο τρανζιστορ και ολα μαζι στην ψυκτρα; Περιεργο μου φαινεται... δε κυνδηνευει να σπασει η πλακετα αμα καργαρει η βιδα;
Διαβαζοντας απο δω κ απο κει, εφοσον ανεβαζει μεγαλες θρμοκρασιες, δεν θα ηταν καλυτερα στηριξη με χοντρη αλουμινενια μπραρα, ωστε να ψυχει καπως και το μπροστηνο μερως των εξοδου;
Για τον σκοπο αυτο εχω ηδη παρει αλουμινενια βεργα 10x10mm.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
[QUOTE="karajak, post: 2394567, member: 32601]
Αυτή η κατασκευή είναι σαν αυτή που θες .
Μαεστρο πες μου κατι, η στηρηξη των Εξοδου πως ακριβως γινεται με τις πλακετες του KK?
Αν βλεπω καλα, η βιδα σφιγκει την pcb πανω στο τρανζιστορ και ολα μαζι στην ψυκτρα; Περιεργο μου φαινεται... δε κυνδηνευει να σπασει η πλακετα αμα καργαρει η βιδα;
Διαβαζοντας απο δω κ απο κει, εφοσον ανεβαζει μεγαλες θρμοκρασιες, δεν θα ηταν καλυτερα στηριξη με χοντρη αλουμινενια μπραρα, ωστε να ψυχει καπως και το μπροστηνο μερως των εξοδου;
Για τον σκοπο αυτο εχω ηδη παρει αλουμινενια βεργα 10x10mm.[/QUOTE]


Καλημέρα , η στήριξη αυτή προτείνεται από τον ΚΚ ,πιστεύω όμως πως και η στήριξη με αλουμινένια μπάρα είναι μια χαρά .Ιστορικά πάντως σε ένα aleph 2 που έφτιαξα με τις πλακέτες του kk ,κανένα πρόβλημα (σπάσιμο).Χαιρετώ.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Εχω παραλαβει τα περισσοτερα υλικα ποιυ μου ελειπαν και εχω μια απορια,,, σας ποσταρω τις φωτο των pcb και το σχηματικο..
εκει στο VR1 εχει θεση για τριμερακι η αντισταση.. στο σχηματικο του κινεζου εχει και τριμερ και αντισταση, στου KK PCB μονο την 220ωμ.. Τι πρεπει να βαλω?

τελος , εχω απο ποιοτικες αντιστασεις αντιστασεις μερικες metal film DALE RN55D 1/8W και μερικες RN60D 1/4W.. κανουνε η θελει πχ 1/2watt?


Pass A3 schs.jpg

[DOUBLEPOST=1551295169][/DOUBLEPOST]τελος απλα για επιβεβαιωση, πηρα μερικα απο αυτα τα μονωτικα για τα εξοδου..φανταζομαι ειναι οκ.

Informations techniques *
Fabricant
KERAFOL © Keramische Folien GmbH
Modèle 86/37
Type Isolation Pad
Matériel silicone élastomère
Couleur DARK PINK
Adhésif Aucun
Résistance thermique 0.32 K / W
Impédance thermique 129 ° CMM sq/F
Conductivité thermique 1.8 W / mK
Tension de claquage 8 kV
Résistance à la traction 2N / mm²
Allongement 75%
Température d'application 60 d’à + 250 ° C
Densité 2.29 g / cm
Evaluation de la flamme V-0-UL 94
Taille ca.
35.00 mm (L) x 26.00 mm (W)
Environ Epaisseur 0.25 mm
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.441
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top