Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.503
Reaction score
126.150
ok ... όμως έθεσα άλλο προβληματισμό.

Όταν έχεις μπροστά σου τους καλλιτέχνες, ποια ακριβώς audio objects είναι αυτά που σου λείπουν και βρίσκονται πάνω από το κεφάλι σου ή πίσω σου?
1-2 δίσκους να ακούσεις, θα καταλάβεις.

Τα έχουμε πει πολλές φορές, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο να αντιληφθείτε τι παίζει.

Αν πάντως βρεθείς σε ιμερσιβ σεταπ, κι ακούσεις ένα ιμερσιβ δίσκο μουσικής, το blue ray των kraftwerk, θα σου λυθούν σχεδόν όλες σου οι απορίες. Ένας δυό δίσκοι ακόμα, κι έμαθες.

Άντε μετά να τα εξηγήσεις με τη σειρά σου σ' όσους ρωτάνε. Θα δεις πόσο δύσκολο είναι να σε καταλάβουν..

Επίσης, αν δεις 2 συναυλίες σε ατμος, λόγου χάριν το wall του waters (2014) και το Hans Zimmer - Live in Prague (2017), θα πάψεις να ρωτάς οτιδήποτε...
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.503
Reaction score
126.150
Αυτό πάντως που λέγεται από πολλά στόματα, πως στην ακρόαση μουσικής περιμένεις μια ορχήστρα μπροστά σου, δεν αποτελεί τίποτα περισσότερο από μια συνήθεια, υποχρεωτική συνήθεια, λόγω της σειράς ετών χρήσης από όλους μας του βινταζ δικαναλου.

Δεν σημαίνει ούτε πως αυτό μας αρέσει, ούτε πως αυτό είναι το "σωστό", ούτε τίποτα. Απλώς αυτό μπορούσαμε να έχουμε, αυτό είχαμε, κι αυτό συνηθίσαμε.

Σα την ασπρόμαυρη τηλεόραση...

Πλέον, υπάρχουν κι άλλες δυνατότητες.

Βγήκε έγχρωμη τηλεόραση...

Φυσικά θα υπάρξουν (όπως υπήρξαν) ορκισμένοι οπαδοί της ασπρόμαυρης. Κάθε αλλαγή δεν είναι εύκολη. Το σημαντικό στοιχείο όμως του νεότερου είδους, είναι ότι μπορεί να παίξει και όπως το παλιό, το ανάποδο δε γίνεται. Η έγχρωμη τηλεόραση παίζει και ασπρόμαυρο φιλμ, η ασπρόμαυρη τηλεόραση δε παίζει τίποτα με χρώματα..
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
"Ναι ρε DENON δεν θέλω να σας βάλω σε έξοδα για trinov. "


Γιάννη εγώ έχω στήσει 7.2.4 με τον με τον ολοκληρωμένο onkyo TX-RZ3100.
Για να σε προλάβω αυτές οι νέες σειρές έπειτα και την συγχώνευση με την pioneer δεν παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα που έβγαζαν κάποιοι παλιοί ονκυο στον διακόπτη των HDMI.
Κατά τα άλλα αν και είναι δυνατό μηχανάκι προτιμώ τουλάχιστον τα δύο μπροστινά να τα οδηγώ με τελικό. Είναι άλλη η αίσθηση και άλλο το επίπεδο. Μακάρι να είχα και άλλους για να οδηγήσω και τα υπόλοιπα κανάλια.
Τέσπα θα σου πρότεινα αν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις pro av και να παίξεις με τελικούς.
Δεστη και αυτή την εταιρία πάντως έχει ςξαιρετικά μηχανάκια και πολύ καλό software.
Καλή επιτυχία στο proect.
Στέλιο μου εγώ δεν σε πρόλαβα.
Ομως : τα 2 μπροστά είναι ενεργά και παίζουν με 3-4 ενισχυτές στο κανάλι το καθένα. 900W και οι 4.
Ολα τα υπόλοιπα παίζουν επίσης με τελικούς, POA-A1HDCA παίζει κεντρικό και surrounds , jbl 1400 τα 2 subs.
Εχω prepro DENON AVP A1HDA και για κάτι αντίστοιχο ψάχνομαι.
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Στέλιο μου εγώ δεν σε πρόλαβα.
Ομως : τα 2 μπροστά είναι ενεργά και παίζουν με 3-4 ενισχυτές στο κανάλι το καθένα. 900W και οι 4.
Ολα τα υπόλοιπα παίζουν επίσης με τελικούς, POA-A1HDCA παίζει κεντρικό και surrounds , jbl 1400 τα 2 subs.
Εχω prepro DENON AVP A1HDA και για κάτι αντίστοιχο ψάχνομαι.
Άρα πας για προ με τα καινούργια formats. Έτσι είναι καλύτερα φίλος:thumbsup:
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Αυτό με το "Ο θάνατος του εμποράκου ... σόρυ του δικάναλου" δεν υπάρχει περίπτωση να διαβαστεί .....3500+ ποστ...

Η δε παρομοίωση με την έγχρωμη τηλεόραση δεν είναι ιδιαίτερα επιτυχημένη, αφού δεν πουλάνε πλέον ασπρόμαυρες ... αλλά άμα υπήρχαν μπορεί κάποιοι να τις αγόραζαν ακόμη.

Δεν είμαι ενάντιος του πολυκάναλου ή του immersive για να μην παρεξηγηθώ, όμως όποιος νομίζει ότι το κατέχει θα πρέπει να μπορεί να το εξηγήσει πειστικά, στο πλαίσιο του δυνατού. Άμα ακούσεις θα κατaλάβεις και εσύ, ok,. Τι ακριβώς δηλαδή?

Εδώ ακόμη κάποιοι νοικιάζουν DVD και ας έχουν Blu-ray player στο σπίτι τους.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.459
Reaction score
79.959
Αυτό με το "Ο θάνατος του εμποράκου ... σόρυ του δικάναλου" δεν υπάρχει περίπτωση να διαβαστεί .....3500+ ποστ...
Διάβασε μονο τα ποστς του Εαρ, απο το search πάνω δεξιά
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.948
Reaction score
54.994
εάν περιοριστούμε αποκλειστικά στην ακρόαση μουσικής, νομίζω ότι αποτελεί θέμα σοβαρής συζήτησης τι ακριβώς επιπλέον πληροφορίες περιμένει κάποιος να λάβει από το ταβάνι ή από πίσω του.....
Εάν δε ο ενδιαφερόμενος εκταμιεύει κιόλας διόλου ευκαταφρόνητα ποσά για διάφορα παρελκόμενα,οι πληροφορίες που αναμένεται να λαμβάνονται από...όπισθεν μπορεί να είναι αξιόλογες ακόμα και σε...δικαναλικό setup. :sneaky:
ok ... όμως έθεσα άλλο προβληματισμό.

Όταν έχεις μπροστά σου τους καλλιτέχνες, ποια ακριβώς audio objects είναι αυτά που σου λείπουν και βρίσκονται πάνω από το κεφάλι σου ή πίσω σου?
Για να σχολιάσουμε και...στα σοβαρά,αίσθηση περιέλιξης έστω και υπό δικαναλική αρχιτεκτονική θα μπορούσε υπό ιδανικές συνθήκες να εισπραχθεί επί του sweet spot με εκτεταμένη διαχυτική φροντίδα καθώς και συνέλιξη του αυθεντικού σήματος με κατάλληλη διορθωτική Κρουστική Απόκριση.Μόνο που με το δεύτερο μέτρο δεν θα εισπράττει ο ακροατής ΄΄ανόθευτη΄΄ - από άποψη που ο ίδιος δεν συμμερίζομαι - μορφή του σήματος.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.961
Reaction score
12.690
Όπως τα έφτιαξε ο Floyd Toole να κάνεις... στο από πάνω κανάλι όμως να βάλεις 2 ηχεία εσύ ;)
Κακό παράδειγμα. Ο Toole πρέπει να τρώει πολύ παντόφλα από τη συμβία του. Δε νοείται επιστήμων της κλάσης του να έχει κάνει τέτοιες υποχωρήσεις/συμβιβασμούς στην επιλογή/τοποθέτηση των ηχείων. Άσε δε την ασυμμετρία του χώρου (μπαλκονόπορτα αριστερά, άνοιγμα δεξιά). Παντόφλα γκαραντί. Να μη πω για τα αγαλματίδια γιατί αυτό μπορεί να είναι και θέμα γούστου (μη τυχόν προσβληθεί κανείς γυφτομπαρόκ και τρέχουμε). Παντόφλα σας λέω.
 

Μηνύματα
4.876
Reaction score
3.980
Αυτό με το "Ο θάνατος του εμποράκου ... σόρυ του δικάναλου" δεν υπάρχει περίπτωση να διαβαστεί .....3500+ ποστ...

Η δε παρομοίωση με την έγχρωμη τηλεόραση δεν είναι ιδιαίτερα επιτυχημένη, αφού δεν πουλάνε πλέον ασπρόμαυρες ... αλλά άμα υπήρχαν μπορεί κάποιοι να τις αγόραζαν ακόμη.

Δεν είμαι ενάντιος του πολυκάναλου ή του immersive για να μην παρεξηγηθώ, όμως όποιος νομίζει ότι το κατέχει θα πρέπει να μπορεί να το εξηγήσει πειστικά, στο πλαίσιο του δυνατού. Άμα ακούσεις θα κατaλάβεις και εσύ, ok,. Τι ακριβώς δηλαδή?

Εδώ ακόμη κάποιοι νοικιάζουν DVD και ας έχουν Blu-ray player στο σπίτι τους.
Πολυς κοσμος δυσκολευεται να βαλει δυο ηχεια δαπεδου στο σαλονι, ποσο μαλιστα 5 (για 7 δεν το συζηταω καν).
Αρα δεν ειναι θεμα επιχειρηματων το τι παιζει καλυτερα και γιατι, αλλα πρακτικο. Και δεν μπαινω στο οικονομικο.
Δεν ειναι μαλιστα καθολου τυχαιο που οι ηχομπαρες εχουν κατακτησει σημαντικο μεριδιο στην αγορα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επίσης, αν δεις 2 συναυλίες σε ατμος, λόγου χάριν το wall του waters (2014) και το Hans Zimmer - Live in Prague (2017), θα πάψεις να ρωτάς οτιδήποτε...
Απο τη στιγμη που σε ενα δικαναλο με σωστο χωρο θα παρεις ολοκληρη τη λεπτομερεια του χωρου και των αντηχησεων,τι παραπανω θα ακουσεις στο πολυκαναλο,που δεν θα ειναι τεχνητο;Ιδιως σε ενα λαιβ σε τεραστιο χωρο,οπου οι αντηχησεις ειναι ανυπαρκτες;
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Για να σχολιάσουμε και...στα σοβαρά,αίσθηση περιέλιξης έστω και υπό δικαναλική αρχιτεκτονική θα μπορούσε υπό ιδανικές συνθήκες να εισπραχθεί επί του sweet spot με εκτεταμένη διαχυτική φροντίδα καθώς και συνέλιξη του αυθεντικού σήματος με κατάλληλη διορθωτική Κρουστική Απόκριση.Μόνο που με το δεύτερο μέτρο δεν θα εισπράττει ο ακροατής ΄΄ανόθευτη΄΄ - από άποψη που ο ίδιος δεν συμμερίζομαι - μορφή του σήματος.
Mου στραμπουλάς τον εγκέφαλο όπως γράφεις αλλά νομίζω καταλαβαίνω τι λες....

Η περιέλιξη είναι το envelopment?
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απο τη στιγμη που σε ενα δικαναλο με σωστο χωρο θα παρεις ολοκληρη τη λεπτομερεια του χωρου και των αντηχησεων,τι παραπανω θα ακουσεις στο πολυκαναλο,που δεν θα ειναι τεχνητο;Ιδιως σε ενα λαιβ σε τεραστιο χωρο,οπου οι αντηχησεις ειναι ανυπαρκτες;
όγκο και χαμηλές παραμορφώσεις
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Κακό παράδειγμα. Ο Toole πρέπει να τρώει πολύ παντόφλα από τη συμβία του. Δε νοείται επιστήμων της κλάσης του να έχει κάνει τέτοιες υποχωρήσεις/συμβιβασμούς στην επιλογή/τοποθέτηση των ηχείων. Άσε δε την ασυμμετρία του χώρου (μπαλκονόπορτα αριστερά, άνοιγμα δεξιά). Παντόφλα γκαραντί. Να μη πω για τα αγαλματίδια γιατί αυτό μπορεί να είναι και θέμα γούστου (μη τυχόν προσβληθεί κανείς γυφτομπαρόκ και τρέχουμε). Παντόφλα σας λέω.
δεν ειπα να φτιαξει τον χωρο του FT.....την επιλογη του setup ειπα να κανει ..
....δλδ σε πιο format να παει πιο κοντα ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.847
Απο τη στιγμη που σε ενα δικαναλο με σωστο χωρο θα παρεις ολοκληρη τη λεπτομερεια του χωρου και των αντηχησεων,τι παραπανω θα ακουσεις στο πολυκαναλο,που δεν θα ειναι τεχνητο;Ιδιως σε ενα λαιβ σε τεραστιο χωρο,οπου οι αντηχησεις ειναι ανυπαρκτες;

στο πρώτο έχεις τυχαίες αντηχήσεις που δεν ξέρεις καν αν πρέπει να τις έχεις
στο δεύτερο έχεις αυτές που πρέπει και θέλει να σου σώσει ο μαστεράς

Υ.Γ. ταινία θα άκουγες ποτέ στέρεο?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
στο πρώτο έχεις τυχαίες αντηχήσεις που δεν ξέρεις καν αν πρέπει να τις έχεις
στο δεύτερο έχεις αυτές που πρέπει και θέλει να σου σώσει ο μαστεράς

Υ.Γ. ταινία θα άκουγες ποτέ στέρεο?
Οι οποιες ειναι τεχνητες και στο γουστο του μαστερα,αν δεν εχει γινει πολυκαναλη εγγραφη.

Στις ταινιες βρισκεσαι στο κεντρο της οπτικης σκηνης.Στην ολιγοργανη ακουστικη μουσικη σε στουντιο ή ζωντανα,σπανιως.

@back εχεις δικιο σε αυτο.Οι εντασεις ομως δεν με ελκυουν.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.709
Μηνύματα
2.873.288
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top