Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.851
Οι οποιες ειναι τεχνητες και στο γουστο του μαστερα,αν δεν εχει γινει πολυκαναλη εγγραφη.

Στις ταινιες βρισκεσαι στο κεντρο της οπτικης σκηνης.Στην ολιγοργανη ακουστικη μουσικη σε στουντιο ή ζωντανα,σπανιως.

@back εχεις δικιο σε αυτο.Οι εντασεις ομως δεν με ελκυουν.
όλα είναι θέμα γούστου μαστερά και τι οδηγίες έχει λάβει από την παραγωγή
άρα όλα τεχνητά

πες μου ποια θεωρείς φυσική ηχογράφηση?

2 μικρόφωνα? όπως τα αυτιά μας? και σε τι απόσταση από τα όργανα?

ποια η διαφορά της οπτικής σκηνής από την ''σκηνή'' μιας μουσικής...?
εδώ μου κλείνετε τα μάτια :laugh: στη μουσική για να φανταστείτε τα όργανα που βρίσκονται
που το κακό να τα βλέπεις?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.504
Reaction score
126.155
Ο Toole πρέπει να τρώει πολύ παντόφλα από τη συμβία του.
Βεβαίως.
Τόνους παντόφλας. :lol:

Είναι όμως γεγονός, πως κάποιοι εδώ μέσα, ζηλεύουν ακόμα και την ποσότητα παντόφλας που τρώει ο Τουλ, διότι οι ίδιοι τρώνε χιλιάδες φορές περισσότερη παντόφλα. :gotcha:

Παίδες λυπάμαι, αυτό είναι δικό σας θέμα να λύσετε, δε μπορώ να βοηθήσω. 8-)

Όσο για την αίσθηση περιέλιξης που ψάχνετε να καταλάβετε, μια ωραία ιδέα είναι να προσπαθήσετε όλες τις ταινίες να τις βλέπετε με ήχο "στέρεο", σε "πχιουρ νταϊρεκτ" πχιότητα, κι όχι σε dolby Atmos κινηματογράφους. Να, από κει που βλέπεις εικόνα, από κει να έρχεται κι ο ήχος. Απλό και εντελώς συναφές με αυτό που λέτε για τη μουσική, το ίδιο πράγμα είναι ακριβώς.

Στην πραγματικότητα, ο σύγχρονος ιμερσιβ κινηματογραφικός ήχος και η σύγχρονη αναπαραγωγή της μουσικής, είναι το ένα και το αυτό, πρόκειται για το ίδιο πράγμα ακριβώς.

Βεβαίως σας ξενίζει, I know, αλλά προσαρμοστείτε. Αυτά είναι πλέον τα δεδομένα.

Τα objects στη μουσική δε διαφέρουν σε τίποτα από τα objects στον κινηματογραφικό ήχο, και η δημιουργία του ιμερσιβ φίλινγκ βασίζεται στις αρχές του object oriented format.

ΥΓ. Στον κινηματογράφο, που έχεις όλη την εικόνα μπροστά, πόσο σε "ξενίζει" που ακούς ήχους από τα πλάγια, από πίσω και από πάνω; Μήπως σου χαλάει την θέση της εικόνας; :gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
όλα είναι θέμα γούστου μαστερά και τι οδηγίες έχει λάβει από την παραγωγή
άρα όλα τεχνητά

πες μου ποια θεωρείς φυσική ηχογράφηση?

2 μικρόφωνα? όπως τα αυτιά μας? και σε τι απόσταση από τα όργανα?

ποια η διαφορά της οπτικής σκηνής από την ''σκηνή'' μιας μουσικής...?
εδώ μου κλείνετε τα μάτια :laugh: στη μουσική για να φανταστείτε τα όργανα που βρίσκονται
που το κακό να τα βλέπεις?
images.jpeg


Εχω αυτο sacd.Εχει την καλυτερη απεικονιση που εχω ακουσει ποτε.Ειναι γραμμενο με δυο μικροφωνα.Το που και πως θα τα στησει ο μηχανικος,ειναι θεμα γουστου.

Και βεβαια κλεινεις τα ματια.Σε μια καλη ηχογραφηση,με το που τα ανοιξω μετα απο καποια λεπτα,ο χωρος μου φαινεται ΠΟΛΥ μικροτερος απο οτι ακουγα.Η εικονα που ακουγεται ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη του χωρου μου...Δεν το πετυχαινεις αυτο ομως χωρις φροντιδα...Και μαλλον δεν εχεις ακουσει ετσι.;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.851
View attachment 163968

Εχω αυτο sacd.Εχει την καλυτερη απεικονιση που εχω ακουσει ποτε.Ειναι γραμμενο με δυο μικροφωνα.Το που και πως θα τα στησει ο μηχανικος,ειναι θεμα γουστου.
άρα τι μας λες τώρα....
ότι δεν είναι φυσικό το αποτέλεσμα...
αλλά θέμα γούστου του ηχολήπτη
άρα? :p
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
άρα τι μας λες τώρα....
ότι δεν είναι φυσικό το αποτέλεσμα...
αλλά θέμα γούστου του ηχολήπτη
άρα? :p
Οχι ακριβως.Αν τα μικροφωνα τοποθετηθουν οπως και τα αυτια μας,δεν υπαρχει κανενα γουστο στο δικαναλο-μονο ρεαλιστικη καταγραφη.Εγω μιλησα για τις αποστασεις των οργανων απο το μικροφωνο που ρωτησες.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.504
Reaction score
126.155
Παίδες, λυπάμαι, αλλά όλες οι προσπάθειες να συγκρίνετε "μουσική εικόνα" δικαναλης ηχογράφησης με πολυκάναλη, είναι ανέκδοτο.

Εντελώς. Με τον Τοτό. :gotcha:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.851
Οχι ακριβως.Αν τα μικροφωνα τοποθετηθουν οπως και τα αυτια μας,δεν υπαρχει κανενα γουστο στο δικαναλο-μονο ρεαλιστικη καταγραφη.Εγω μιλησα για τις αποστασεις των οργανων απο το μικροφωνο που ρωτησες.
πως το εννοείς?
λες να μπαμπάκωσε 2 μικρόφωνα στα αυτιά του ο ηχολήπτης με τα καλώδια να στάζουν από τα ρουθούνια και να την έπεσε σε απόσταση ίδια που κάθεσαι εσύ.....και να πάτησε το record? :laugh: :headbang: :lolsign:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παίδες, λυπάμαι, αλλά όλες οι προσπάθειες να συγκρίνετε "μουσική εικόνα" δικαναλης ηχογράφησης με πολυκάναλη, είναι ανέκδοτο.

Εντελώς. Με τον Τοτό. :gotcha:
Κωσταυτια αυτο θα ηθελα να το ακουσω που λες.Οχι να δω μετρησεις και να διαβασω αποψεις μονο.Με Jazz που ακουω,οχι κλασσικη και ηλεκτρονικη που δεν με ενδιαφερουν...
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Παίδες, λυπάμαι, αλλά όλες οι προσπάθειες να συγκρίνετε "μουσική εικόνα" δικαναλης ηχογράφησης με πολυκάναλη, είναι ανέκδοτο.

Εντελώς. Με τον Τοτό. :gotcha:
τρικάναλης είναι καλά? :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.851
Κωσταυτια αυτο θα ηθελα να το ακουσω που λες.Οχι να δω μετρησεις και να διαβασω αποψεις μονο.Με Jazz που ακουω,οχι κλασσικη και ηλεκτρονικη που δεν με ενδιαφερουν...
στείλε 5 κενό και πετάξου μια βόλτα καλέ :laugh:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
πως το εννοείς?
λες να μπαμπάκωσε 2 μικρόφωνα στα αυτιά του ο ηχολήπτης με τα καλώδια να στάζουν από τα ρουθούνια και να την έπεσε σε απόσταση ίδια που κάθεσαι εσύ.....και να πάτησε το record? :laugh: :headbang: :lolsign:
Ετσι.

Screenshot_20200429-201838_Chrome.jpg


Η αποσταση-οση και να ειναι-θα αναπαραχθει σωστα σε ενα καλοστημενο συστημα,οπως το δικο μου.

Αστο σου λεω,δεν εχεις ακουσει!
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
... και πως ακριβώς γίνεται η πολυκάναλη ηχογράφηση? .... άλλο βασανιστικό ερώτημα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.851
Ετσι.

View attachment 163971

Η αποσταση-οση και να ειναι-θα αναπαραχθει σωστα σε ενα καλοστημενο συστημα,οπως το δικο μου.

Αστο σου λεω,δεν εχεις ακουσει!
και που ξέρεις ποια είναι η φυσική απόσταση των μικροφώνων από τα όργανα κατά την ηχογράφηση για να αναπαραχθεί το φυσικό αποτέλεσμα?
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.963
Reaction score
12.699
Ετσι.

View attachment 163971

Η αποσταση-οση και να ειναι-θα αναπαραχθει σωστα σε ενα καλοστημενο συστημα,οπως το δικο μου.

Αστο σου λεω,δεν εχεις ακουσει!
Γιατί έχω μια αίσθηση πως κάθε πρόταση στην άνω δημοσίευση είναι λάθος? Χωρίς παρεξήγηση.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
και που ξέρεις ποια είναι η φυσική απόσταση των μικροφώνων από τα όργανα κατά την ηχογράφηση για να αναπαραχθεί το φυσικό αποτέλεσμα?
Αυτη που θα ακουστει αν ειναι σωστα φτιαγμενος ο χωρος σου.
Γιατί έχω μια αίσθηση πως κάθε πρόταση στην άνω δημοσίευση είναι λάθος? Χωρίς παρεξήγηση.
Ακουω την δικη σου.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.053
Reaction score
77.851
Αυτη που θα ακουστει αν ειναι σωστα φτιαγμενος ο χωρος σου.
αυτή γιατί την βγάζεις απ έξω?
γιατί να μην είναι η θέση ακρόασης όση κ η απόσταση των μικροφώνων?
εκεί δηλ που επέλεξε να την πέσει ο ηχολήπτης
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.948
Reaction score
55.000
Mου στραμπουλάς τον εγκέφαλο όπως γράφεις αλλά νομίζω καταλαβαίνω τι λες....

Η περιέλιξη είναι το envelopment?
Βεβαίως.
Τόνους παντόφλας. :lol:

Είναι όμως γεγονός, πως κάποιοι εδώ μέσα, ζηλεύουν ακόμα και την ποσότητα παντόφλας που τρώει ο Τουλ, διότι οι ίδιοι τρώνε χιλιάδες φορές περισσότερη παντόφλα. :gotcha:
Και δεν υπάρχει ειδική γραμμή βοήθειας για τις...ακροαματικές πτυχές της ενδοοικογενειακής βίας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.504
Reaction score
126.155
τρικάναλης είναι καλά? :)
Η τρικαναλη δε διαφέρει από την μουσική εικόνα της στερεοφωνιας, και όπως προείπα, η στερεοφωνια εμπεριέχει 3 κανάλια.
Τώρα αν στη θέση του κεντρικού φάντομ καναλιού της στερεοφωνιας βάλεις ένα ηχείο κι ένα κανάλι ξεχωριστά, έχεις επιτύχει το μάξιμουμ δυνατό της στερεοφωνιας.
Συν ένα κέρδος στο γνωστό ντιπ του δικαναλου, που δεν υφίσταται στο 3-καναλο, και βέβαια αυξημένο εύρος στο σουίτ σποτ.

Παραμένει όμως, βασικά, ένα στέρεο σεταπ.

... και πως ακριβώς γίνεται η πολυκάναλη ηχογράφηση? .... άλλο βασανιστικό ερώτημα
Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στην ηχογράφηση.
Η διαφορά είναι στο μαστερινγκ.

Στο δικάναλο, καταλήγουν όλα τα όργανα σε 3 κανάλια, με το ένα στα 3 να είναι το φάντομ κεντρικό.

Στο πολυκάναλο, καταλήγουν με παρόμοιο τρόπο σε πολλαπλά κανάλια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.711
Μηνύματα
2.873.353
Members
37.936
Νεότερο μέλος
kazdem
Top