Poll περί δικάναλου - πολυκάναλου ήχου

Δικάναλος ή πολυκαναλος;


  • Total voters
    199

Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Ετσι.

View attachment 163971

Η αποσταση-οση και να ειναι-θα αναπαραχθει σωστα σε ενα καλοστημενο συστημα,οπως το δικο μου.

Αστο σου λεω,δεν εχεις ακουσει!
Αυτό το μικρόφωνο χρησιμοποιείται για binaural εγγραφές που αναπαράγονται τέλεια από ακουστικά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.900
Reaction score
77.508
Αυτό το μικρόφωνο χρησιμοποιείται για binaural εγγραφές που αναπαράγονται τέλεια από ακουστικά.
νομίζεις....
μέχρι και τα κρατήματα στον δρόμο δοκιμάζουν με δαύτο :lolsign:

1588196433417.png
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απο τη στιγμη που σε ενα δικαναλο με σωστο χωρο θα παρεις ολοκληρη τη λεπτομερεια του χωρου και των αντηχησεων,τι παραπανω θα ακουσεις στο πολυκαναλο,που δεν θα ειναι τεχνητο;Ιδιως σε ενα λαιβ σε τεραστιο χωρο,οπου οι αντηχησεις ειναι ανυπαρκτες;
Μια επισήμανση για τον Γιάνννη...Εξηγήθηκε μεν ότι υπό κατάλληλες προϋποθέσεις (σύσταση αναπαραγόμενου υλικού,διαρρύθμιση σε δεδομένο χώρο ακρόασης) μπορεί να εισπραχθεί πληθώρα από αληθοφανείς χωρικές πληροφορίες (όχι εφάμιλλες άρτιας πολυκαναλικής αρχιτεκτονικής),αλλά χρειάζεται και τότε ακόμα ένα συστατικό που τείνουμε να παραβλέπουμε : Ωφέλιμη κι ελεγχόμενη ενέργεια στις πρώτες οκτάβες αντί για τα επίμαχα twin peaks από τους ιδιορρυθμούς .Ωφέλιμη δεν είναι όσες συνιστώσες θ'αντιλαμβανόμασταν με ψυχοακουστικούς μηχανισμούς αλλά πραγματικά εκπεμπόμενη από τα ηχεία μας και μετρούμενη.Και μια τέτοια συνθήκη απαιτεί πλήθος και σχολαστική ενσωμάτωση sub.

Αλλιώς οι ασώματες κεφαλές θα είναι χρησιμότερες να πηγαίνουν βόλτα με το μηχανάκι...;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Κακό παράδειγμα. Ο Toole πρέπει να τρώει πολύ παντόφλα από τη συμβία του. Δε νοείται επιστήμων της κλάσης του να έχει κάνει τέτοιες υποχωρήσεις/συμβιβασμούς στην επιλογή/τοποθέτηση των ηχείων...
Το ενδεχόμενο να μη θέλει να μεταφερει το περιβάλλον της εργασίας του και στον προσωπικό του χωρο το έχεις σκεφτεί;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.655
Σ'αυτό το λάιβ:

Screenshot_20200430_095958_com.roon.mobile.jpg


Δεν ακούγονται όργανα από πίσω.
Λίγο η μουσική ακούγεται από τα περιφερικά, είναι οι αληθινές αντηχήσεις από το χώρο ηχογράφησης, και η συνεχής φασαρία του κόσμου μέσα στο μαγαζι.
Ωστόσο, κάθε φορά που χειροκροτά ο κόσμος, είτε μετά από ένα σόλο είτε στο τέλος των τραγουδιών, σα να βλέπεις γύρω σου ξεκάθαρες τις παλάμες που χτυπάνε, μπρος, πλάγια, πίσω αριστερά ένας σφυρίζει, πίσω δεξιά παλαμάκια δυνατά σχεδόν σα να στέκεται πίσω μου αυτός που χειροκροτούσε, ένας φώναζε από τ'αριστερά και δεξιά κάτι πιάτα και ποτήρια μόλις έφτασαν στο τραπέζι.

Είσαι μαζί τους, μέσα στο χώρο. Σα να ήσουν όντως εκεί, αυτό ακριβώς θα άκουγες. Αληθοφάνεια εκπληκτική.

Συγκριτικά, είναι εντελώς ψεύτικο το δικάναλο. Είναι αστεία ψεύτικο. Είναι λάθος. Όλα ακούγονται από μπροστά, αντηχήσεις χώρου, φασαρία πελατών, χειροκροτήματα, φωνές σφυρίγματα, τα πιάτα στα τραπέζια, τα ποτήρια, όλα μπροστά. Λες και στοιβαξες πάνω στην ορχήστρα τον κόσμο που χειροκροτούσε, τα πιάτα και τα τραπέζια, σφύριζε ο Ρον Κάρτερ, και φώναζε ο Τζίμι Κόμπ, όχι οι πελάτες...

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Situation report
από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα
Ψήφισαν 171.
Το 80% ακούει από δικάναλο σύστημα (ερωτ. 1+2+3)
Το 20% ακούει από πολυκάναλο σύστημα (ερωτ. 4+5).
Η ερώτηση 6 είναι ασαφής, δεν διευκρινίζεται από τι σύστημα ακούει αυτός που απαντά. Θα έλεγα ότι το πιο πιθανό να είναι δικάναλο.
Το μέλλον θα δείξει αν το 14% (ερωτ. 3) θα περάσει σε πολυκάναλο σύστημα.....
Σχόλιο 2020-04-30 101402.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σ'αυτό το λάιβ:

View attachment 164014

Δεν ακούγονται όργανα από πίσω.
Λίγο η μουσική ακούγεται από τα περιφερικά, είναι οι αληθινές αντηχήσεις από το χώρο ηχογράφησης, και η συνεχής φασαρία του κόσμου μέσα στο μαγαζι.
Ωστόσο, κάθε φορά που χειροκροτά ο κόσμος, είτε μετά από ένα σόλο είτε στο τέλος των τραγουδιών, σα να βλέπεις γύρω σου ξεκάθαρες τις παλάμες που χτυπάνε, μπρος, πλάγια, πίσω αριστερά ένας σφυρίζει, πίσω δεξιά παλαμάκια δυνατά σχεδόν σα να στέκεται πίσω μου αυτός που χειροκροτούσε, ένας φώναζε από τ'αριστερά και δεξιά κάτι πιάτα και ποτήρια μόλις έφτασαν στο τραπέζι.

Είσαι μαζί τους, μέσα στο χώρο. Σα να ήσουν όντως εκεί, αυτό ακριβώς θα άκουγες. Αληθοφάνεια εκπληκτική.

Συγκριτικά, είναι εντελώς ψεύτικο το δικάναλο. Είναι αστεία ψεύτικο. Είναι λάθος. Όλα ακούγονται από μπροστά, αντηχήσεις χώρου, φασαρία πελατών, χειροκροτήματα, φωνές σφυρίγματα, τα πιάτα στα τραπέζια, τα ποτήρια, όλα μπροστά. Λες και στοιβαξες πάνω στην ορχήστρα τον κόσμο που χειροκροτούσε, τα πιάτα και τα τραπέζια, σφύριζε ο Ρον Κάρτερ, και φώναζε ο Τζίμι Κόμπ, όχι οι πελάτες...

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Πρόσεχε μη μεταδίδονται στον ακροατή και παθογόνα απ'όσους ακούγονται να βήχουν και να σφυρίζουν τριγύρω του.
Αληθοφάνεια γαρ... :lolsign:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μια επισήμανση για τον Γιάνννη...Εξηγήθηκε μεν ότι υπό κατάλληλες προϋποθέσεις (σύσταση αναπαραγόμενου υλικού,διαρρύθμιση σε δεδομένο χώρο ακρόασης) μπορεί να εισπραχθεί πληθώρα από αληθοφανείς χωρικές πληροφορίες (όχι εφάμιλλες άρτιας πολυκαναλικής αρχιτεκτονικής),αλλά χρειάζεται και τότε ακόμα ένα συστατικό που τείνουμε να παραβλέπουμε : Ωφέλιμη κι ελεγχόμενη ενέργεια στις πρώτες οκτάβες αντί για τα επίμαχα twin peaks από τους ιδιορρυθμούς .Ωφέλιμη δεν είναι όσες συνιστώσες θ'αντιλαμβανόμασταν με ψυχοακουστικούς μηχανισμούς αλλά πραγματικά εκπεμπόμενη από τα ηχεία μας και μετρούμενη.Και μια τέτοια συνθήκη απαιτεί πλήθος και σχολαστική ενσωμάτωση sub.

Αλλιώς οι ασώματες κεφαλές θα είναι χρησιμότερες να πηγαίνουν βόλτα με το μηχανάκι...;)
Συμφωνω.Ειναι σχεδον ακατορθωτο να εχεις την τελεια στερεοφωνια και το τελειο μπασσο απο 2 ηχεια χωρις σαμπ,οσο χαμηλα και να κατεβαινουν αυτα...
Σ'αυτό το λάιβ:

View attachment 164014

Δεν ακούγονται όργανα από πίσω.
Λίγο η μουσική ακούγεται από τα περιφερικά, είναι οι αληθινές αντηχήσεις από το χώρο ηχογράφησης, και η συνεχής φασαρία του κόσμου μέσα στο μαγαζι.
Ωστόσο, κάθε φορά που χειροκροτά ο κόσμος, είτε μετά από ένα σόλο είτε στο τέλος των τραγουδιών, σα να βλέπεις γύρω σου ξεκάθαρες τις παλάμες που χτυπάνε, μπρος, πλάγια, πίσω αριστερά ένας σφυρίζει, πίσω δεξιά παλαμάκια δυνατά σχεδόν σα να στέκεται πίσω μου αυτός που χειροκροτούσε, ένας φώναζε από τ'αριστερά και δεξιά κάτι πιάτα και ποτήρια μόλις έφτασαν στο τραπέζι.

Είσαι μαζί τους, μέσα στο χώρο. Σα να ήσουν όντως εκεί, αυτό ακριβώς θα άκουγες. Αληθοφάνεια εκπληκτική.

Συγκριτικά, είναι εντελώς ψεύτικο το δικάναλο. Είναι αστεία ψεύτικο. Είναι λάθος. Όλα ακούγονται από μπροστά, αντηχήσεις χώρου, φασαρία πελατών, χειροκροτήματα, φωνές σφυρίγματα, τα πιάτα στα τραπέζια, τα ποτήρια, όλα μπροστά. Λες και στοιβαξες πάνω στην ορχήστρα τον κόσμο που χειροκροτούσε, τα πιάτα και τα τραπέζια, σφύριζε ο Ρον Κάρτερ, και φώναζε ο Τζίμι Κόμπ, όχι οι πελάτες...

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Εχεις δικιο.Επειδη ομως πολυ σπανια ακουω λαιβ μουσικη,δεν ειναι στις προτεραιοτητες μου να δωσω αρκετα χιλιαρικα για να εχω αυτο το συμβαν ρεαλιστικα αναπαραγμενο στον χωρο μου.Προτιμω να τα δωσω σε σαμπς και bass management...
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
ΑΝΑΣΤΑΣΗ! το παραδεχτηκε....ή κανουν πουλακια τα ματια μ απ την αυπνοια?! 8-) :angel::king::coffee:
παω να αναψω κερι....τωρα αμεσως...πες μου ποσο υπσος να βαλω ?
Να ανάψεις 7.4 τουλάχιστον (μην ξοδευτείς και υπέρμετρα) υπό αρχιτεκτονική...Dolby Atmos. :Α
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.655
Πρόσεχε μη μεταδίδονται στον ακροατή και παθογόνα απ'όσους ακούγονται να βήχουν και να σφυρίζουν τριγύρω του.
Αληθοφάνεια γαρ... :lolsign:
Όντως, μέχρι κει φτάνει.

Αληθινό περιστατικό:

Όταν άκουσα τελευταία φορά αυτό το δίσκο (χθες βράδυ), ήταν ο δεύτερος ή τρίτος δίσκος σερί με Ρον Κάρτερ, και ταυτόχρονα έβλεπα τι γινόταν εδώ στο φόρουμ, το αίσθημα έβλεπε μάστερ σεφ σε άλλο όροφο, ήμουν μόνος στο χώρο ακρόασης.

Σε κάποια φάση που είχε παλαμάκια και θορύβους περιβάλλοντος διάφορους, ακούω περπάτημα πίσω δεξιά μου και παλαμάκια δίπλα στο αυτί μου. Είναι μεγάλο πειραχτηρι το γυναικακι μου, μου κάνει διάφορα τέτοια. Λέω "μωρό μου ήρθες επιτέλους; Να βάλω ταινία; Τελείωσε το μάστερ σεφ;" και γυρίζω κεφάλι κι ήμουν μόνος.

Γέλασα πολύ. :party:


Κι αυτή η ηχογράφηση, δεν είναι σημαντική για να καταλάβεις τι παίζει στον πολυκάναλο ήχο, αυτή "μόνο" σε μεταφέρει μέσα στο λάιβ χώρο που έγινε το συμβάν, στο μπαράκι.

Μια στουντιακή εξαιρετική ηχογράφηση, ο κύκλος των τυμπάνων:

Screenshot_20200430_105304_com.roon.mobile.jpg


Είναι πραγματικός ...κύκλος.

Ναι μεν από παντού παίζει μουσική, ναι μεν η κυρίως μουσική σκηνή είναι μπροστά σου, αλλά σε περιτριγυρίζουν κρουστά, σε ένα υπέροχων διαστάσεων κύκλο, ένα εκπληκτικό πράγμα.

Δεν μπορείτε να καταλάβετε πόσο λάθος ακούγεται συγκριτικά σε δικάναλο αυτός ο δίσκος, είναι πραγματικά εντελώς λάθος.

Το όμοιο για τον κύκλο πνευστών σε αυτό το δίσκο, μια τρομερή πολυκάναλη λάιβ ηχογράφηση:

Screenshot_20200430_105654_com.roon.mobile.jpg


Η οποία πραγματικά δεν ακούγεται σωστά σε δικάναλο, δεν γίνεται, δε μπορεί να γίνει.

Όμοιες τέτοιες ηχογραφησεις, υπάρχουν πραγματικά άπειρες, έτσι σα δείγμα σας τις δείχνω αυτές τις δυό τυχαίες.

Άμα ξεκινήσω με Πινκ φλοϊντ, δεν υπάρχει σωτηρία...

Ακούγοντάς τες πολυκαναλα, καταλαβαίνεις ακριβώς το γιατί δεν μπορούν να αποδοθούν σωστά σε δικάναλο. Δεν γίνεται, είναι αδύνατο.

Ακριβώς όπως είναι αδύνατο να σου μεταφέρουν τα δύο μπροστινά ηχεία τον κινηματογραφικό ήχο στις ταινίες που πλέον όλες είναι εφοδιασμένες με άτμος. Δε γίνεται. Είναι αδύνατο να γίνει. Ναι μεν η εικόνα στην ταινία που βλέπεις είναι μπροστά, εκεί είσαι εστιασμένος, αλλά οι ήχοι έρχονται από όλες τις κατευθύνσεις, και είναι σωστό αυτό, ακούγεται με αληθοφάνεια. Ψεύτικο ακούγεται αν έρχονται όλοι οι ήχοι από μπροστά, φτωχό και ψεύτικο.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Όντως, μέχρι κει φτάνει.

Αληθινό περιστατικό:

Όταν άκουσα τελευταία φορά αυτό το δίσκο (χθες βράδυ), ήταν ο δεύτερος ή τρίτος δίσκος σερί με Ρον Κάρτερ, και ταυτόχρονα έβλεπα τι γινόταν εδώ στο φόρουμ, το αίσθημα έβλεπε μάστερ σεφ σε άλλο όροφο, ήμουν μόνος στο χώρο ακρόασης.

Σε κάποια φάση που είχε παλαμάκια και θορύβους περιβάλλοντος διάφορους, ακούω περπάτημα πίσω δεξιά μου και παλαμάκια δίπλα στο αυτί μου. Είναι μεγάλο πειραχτηρι το γυναικακι μου, μου κάνει διάφορα τέτοια. Λέω "μωρό μου ήρθες επιτέλους; Να βάλω ταινία; Τελείωσε το μάστερ σεφ;" και γυρίζω κεφάλι κι ήμουν μόνος.

Γέλασα πολύ. :party:


Κι αυτή η ηχογράφηση, δεν είναι σημαντική για να καταλάβεις τι παίζει στον πολυκάναλο ήχο, αυτή "μόνο" σε μεταφέρει μέσα στο λάιβ χώρο που έγινε το συμβάν, στο μπαράκι.

Μια στουντιακή εξαιρετική ηχογράφηση, ο κύκλος των τυμπάνων:

View attachment 164021

Είναι πραγματικός ...κύκλος.

Ναι μεν από παντού παίζει μουσική, ναι μεν η κυρίως μουσική σκηνή είναι μπροστά σου, αλλά σε περιτριγυρίζουν κρουστά, σε ένα υπέροχων διαστάσεων κύκλο, ένα εκπληκτικό πράγμα.

Δεν μπορείτε να καταλάβετε πόσο λάθος ακούγεται συγκριτικά σε δικάναλο αυτός ο δίσκος, είναι πραγματικά εντελώς λάθος.

Το όμοιο για τον κύκλο πνευστών σε αυτό το δίσκο, μια τρομερή πολυκάναλη λάιβ ηχογράφηση:

View attachment 164023

Η οποία πραγματικά δεν ακούγεται σωστά σε δικάναλο, δεν γίνεται, δε μπορεί να γίνει.

Όμοιες τέτοιες ηχογραφησεις, υπάρχουν πραγματικά άπειρες, έτσι σα δείγμα σας τις δείχνω αυτές τις δυό τυχαίες.

Άμα ξεκινήσω με Πινκ φλοϊντ, δεν υπάρχει σωτηρία...

Ακούγοντάς τες πολυκαναλα, καταλαβαίνεις ακριβώς το γιατί δεν μπορούν να αποδοθούν σωστά σε δικάναλο. Δεν γίνεται, είναι αδύνατο.
Ευτυχείς όσοι το βιώνουν κατ'αυτόν τον τρόπο.
Οι υπόλοιποι που δεν θα υιοθετήσουν την εν λόγω αρχιτεκτονική setup - καθένας για δικούς του λόγους - θα πρέπει να βρίσκουν τρόπους να ικανοποιούνται βιώνοντάς το διαφορετικά.Ανάλογη συνθήκη ισχύει και για την αντιπαράθεση πάνω στα καλώδια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.655
Σωστά.

Είναι βέβαιο και λογικό να πεις πως διασκεδάζεις, χαίρεσαι και απολαμβάνεις τη μουσική σου και τις ταινίες σου με 2 μπροστινά ηχεία.

Αλήθεια. Μια χαρά μπορείς να τα απολαμβάνεις, συμφωνώ. Και στο εν λόγω πολλ που τώρα γράφουμε, 23 άνθρωποι ανάμεσά μας, αυτό ακριβώς λένε, ψηφίζοντας την τελευταία επιλογή. Λογικοί άνθρωποι, ειλικρινά τους χαίρομαι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.068
Reaction score
8.082
Με λίγη υπομονή και ίσως περιέργεια, λύνονται πολλές απορίες.

Στον χώρο μου, το ανώτερο που μπορεί να γίνει, είναι το ήδη υφιστάμενο σύστημα των 5,2,2 (ναι και εγώ 9 έχω)...

Έκανα το εξής τεστ:

Θέτω τα chario μου στο δικάναλο με τους preamp & a-160 advance και στην θέση των κύριων ηχείων , κατέβασα τα ύψους μου (dali picolo). Κατόπιν έθεσα εκτός το ένα sub . Έτσι δημιουργήθηκε ένα απλό 5.1 αποτελούμενο από:
marantz sr 7009, κυρία dali picolo κεντρικό ένα αμερικάνικο Earthquake , πίσω klipsch rp 150 , sub svs 1000.

Τρέχω το audyssey και αρχίζω κατόπιν, αντιπαραβολή θέτοντας ένα ποιοτικό sacd. Η αρχική εντύπωση ήταν πραγματικά σοκαριστική! Περίμενα τις τεράστιες διαφορές κλπ κλπ. Και όμως, μετά δυσκολίας κατάφερνα να εντοπίσω διαφορές! Δεν μπορούσα να πω δε με σιγουριά , πιο μου αρέσει καλύτερα! Μέχρι που απεφάσισα να βάλω στον.... χορό και το έτερον, το οποίο παρεμπιπτόντως τυγχάνει μουσικός στο επάγγελμα ! Εδώ έγινε η μεγάλη Πλάκα! Της άρεσε η επιλογή marantz!!!!! (χωρίς φυσικά να γνωρίζει συνδυασμούς κλπ) Και με ποια δικαιολογία! Ο ήχος είναι πιο Φυσικός!!!!!! Από εκεί και πέρα τι να πω!

Έχετε κύριοι δίκιο που φωνάζετε! Κύριε Κώστα, Γιάννη και λοιποί υποστηριχτές του πολυκάναλου έχετε δίκιο!
Ο Ταπεινός μου marantz κατάφερε να με κάνει να μην μπορώ να ξεχωρίσω τα chario των κάποιων χιλιάδων (δεν βάζω στον χορό ενισχυτικά κλπ) από ηχειάκια των 150 ευρώ!
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.655
Δείτε τα πράγματα από την πλευρά του κινηματογραφικού ήχου, όταν βλέπετε ταινίες στον προβολέα σας, στην τεράστια οθόνη πάνω στο πανί, εικόνα αληθινή, μεγάλη.

Είναι αδύνατο για οποιονδήποτε θεατή ακροατή να προτιμήσει 2 σκέτα ωραία μεγάλα μπροστινά ηχεία να συνοδεύουν αυτήν την εικόνα, από ένα απλώς αξιόλογο σεταπ άτμος.

Εντελώς αδύνατο. 100% των ακροατών θεατών, θα προτιμήσουν με διαφορά το άτμος σεταπ.

Γι'αυτό και δεν υπάρχει καμία σοβαρή κινηματογραφική αίθουσα με τρομερή σύγχρονη εικόνα υψηλής ανάλυσης και με ...2 μπροστινά ηχεία! :gotcha:

Το όμοιο γίνεται στη μουσική.

Απλώς, στην μουσική, για να ξεπεράσεις την προχειρότητα με την οποία συνήθως στήνεται ένα πολυκάναλο σεταπ για ταινίες, θέλει προσοχή στα σημεία, ώστε ο ήχος να είναι hi-fi, υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής. Ομοιομορφία και ομοιογένεια στα ηχεία, σωστές γωνίες και αποστάσεις ακρόασης, σωστή απόκριση στο φάσμα και χρονική ευθυγράμμιση, σωστό ταργκετ κερβ, επάρκεια στα spl και στην απόκριση όλων των δορυφόρων, και πάνω απ'όλα, ισορροπημένο και ασυμπιεστο μπάσο μέχρι την πρώτη οκταβα. Τα μπουμαρισματα που περνάνε εύκολα απαρατήρητα (έως απολαυστικά) στον κινηματογραφικό ήχο, δεν γίνονται αποδεκτά στη μουσική..

Θέλει περισσότερη προσοχή στα σημεία, διότι στην σκέτη μουσική δεν υπάρχει η εικόνα από τον προβολέα να τη βλέπεις, χρειάζεται να την φτιάξουν τα ηχεία. ;)
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.659
Μηνύματα
2.869.115
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top