Racks

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
βλεπω ncore (που δεν εχω καταφερει ακομη να ακουσω) και krell...
διενισχυση εχεις ? και αν ναι ,ποια εχεις βαλει που ?
εκτος αν ειναι για τα περιφεριακα κλπ στο σινεμαδακι κ το θηριακι στο κεντρο
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.404
Reaction score
79.625
View attachment 55039
[DOUBLEPOST=1451692796][/DOUBLEPOST]8-)8-):dance2::dance2::drinks::drinks::drinks:
[DOUBLEPOST=1451693002][/DOUBLEPOST]η μονη διαφορα Δημητρη τωρα ειναι οτι εφερα τα ηχητικα απο αριστερα σε σχεση με πριν......το ρακ ομως παραμενει το ιδιο...χαχαχαχα!!!
Γουστάρω τρελλά!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
βλεπω ncore (που δεν εχω καταφερει ακομη να ακουσω) και krell...
διενισχυση εχεις ? και αν ναι ,ποια εχεις βαλει που ?
εκτος αν ειναι για τα περιφεριακα κλπ στο σινεμαδακι κ το θηριακι στο κεντρο
τα Νκορια τα εχω δωσει και απλα διενισχυω το κεντρικο με δυο καναλια του Πιονερρρ....αλλα μαλλον θα το διενισχυσω γιατι αξιζει αυτο το ηχειο να του ριχνεις βατακια ....ο Κρελλης ειναι για τα fronts και καθομαι στα αυγουλακια μου!!!!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.221
Δεν θα ξεχάσω το εξής γεγονός...
Πριν λίγα χρόνια, στην γνωστή μας έκθεση Υψηλής Ποιότητας, υπήρχε σε δωμάτιο ένα ικρίωμα αρκετών χιλιάδων ευρώ, άνω τον 5 K.
Το να αναφέρω τι και πως πιστεύω δεν έχει νόημα.
Στο επάνω του ράφι έπαιζε ένα πικάπιον υψηλής κατηγορίας τιμής.

Μου άρεσε ιδιαίτερα το φινίρισμα του ικριώματος οπότε και πλησιάζω να το παρατηρήσω-θαυμάσω από κοντά.
Ακουμπάω την άκρη του δαχτύλου μου επάνω στο δεύτερο ράφι, με προσοχή μεγαλύτερη από ότι θα ακουμπούσα ευαίσθητη ρόγα παρθένας.
Μιλάμε για απειροελάχιστη τριβή ίσα για να δω την ποιότητα του λούστρου...
και ω του θαύματος η βελόνα πηδάει!!!
Δεν γίνεται λέω να το προκάλεσα εγώ αυτό. Τι σόι ράφι είναι αυτό και κοστίζει τόσα!!!
Το επαναλαμβάνω ακόμα ποιο απαλά, για να βεβαιωθώ πως δεν το προκάλεσα εγώ, και γίνεται το ίδιο!!!
Μένω να κοιτάω με το στόμα ορθάνοιχτο, ενώ με πλησιάζει ο αντιπρόσωπος δίνοντας μου τις παρακάτω πειστικές και τεκμηριωμένες απαντήσεις για το λόγο που συνέβη αυτό!
@^$#!~<|{]\&*.

Πιστεύω να βοήθησα.:o
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.226
Reaction score
11.516
Δεν θα ξεχάσω το εξής γεγονός...
Πριν λίγα χρόνια, στην γνωστή μας έκθεση Υψηλής Ποιότητας, υπήρχε σε δωμάτιο ένα ικρίωμα αρκετών χιλιάδων ευρώ, άνω τον 5 K.
Το να αναφέρω τι και πως πιστεύω δεν έχει νόημα.
Στο επάνω του ράφι έπαιζε ένα πικάπιον υψηλής κατηγορίας τιμής.

Μου άρεσε ιδιαίτερα το φινίρισμα του ικριώματος οπότε και πλησιάζω να το παρατηρήσω-θαυμάσω από κοντά.
Ακουμπάω την άκρη του δαχτύλου μου επάνω στο δεύτερο ράφι, με προσοχή μεγαλύτερη από ότι θα ακουμπούσα ευαίσθητη ρόγα παρθένας.
Μιλάμε για απειροελάχιστη τριβή ίσα για να δω την ποιότητα του λούστρου...
και ω του θαύματος η βελόνα πηδάει!!!
Δεν γίνεται λέω να το προκάλεσα εγώ αυτό. Τι σόι ράφι είναι αυτό και κοστίζει τόσα!!!
Το επαναλαμβάνω ακόμα ποιο απαλά, για να βεβαιωθώ πως δεν το προκάλεσα εγώ, και γίνεται το ίδιο!!!
Μένω να κοιτάω με το στόμα ορθάνοιχτο, ενώ με πλησιάζει ο αντιπρόσωπος δίνοντας μου τις παρακάτω πειστικές και τεκμηριωμένες απαντήσεις για το λόγο που συνέβη αυτό!
@^$#!~<|{]\&*.

Πιστεύω να βοήθησα.:o
Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το ρακ, νομίζω ότι η περιγραφή σου ειναι υπερβολική και υποθέτω ότι το στήσιμο του πικαπ ηταν γτπ.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Να κανω και εγω μια περίπου σχετική ερώτηση.
Στη περιπτωση που σου "έρχονται" 2 τελικοί μονομπλοκ, τοτε τι ειναι προτιμότερο, να κάτσουν στο πάτωμα (το οποιο ειναι πλακάκι) η να κάτσουν σε κάποιου είδους χαμηλού ρακ? Και εαν το δεύτερο ειναι το επιθυμητό τοτε εχετε να προτείνεται καποιο συγκεκριμένο?
 



Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
αν θελεις κατι ποιο συγκεκριμενο , ξεπερνωντας το αισθητικο κομματι , θα σου πω το εξης...

σε ξυλινο πατωμα λογω απομονωσης , η βαση θα κανει αυτο που πρεπει..

επισης σε πλακακι , παλι η βαση θα κανει την ομορφη δουλεια της ,αφου το βαρος του τελικου θα ισομεριστει στα 4 ποδαρακια ..

επισης ειναι πολυ συγκεκριμενο το να μην τον ακουμπας με τη σφουγγαριστρα τον τελικο ;)
 



Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
μπα το δοκιμασα... μόνο οι μεσαίες υγραίνονται λιγο... :p
Εξαρτάται από το "μέγεθος" της επαφής. Αν είναι μικρή - όσο πατάει η γάτα, που λένε - οι μεσαίες είναι οι μόνες "υγρές". Στην κάτω περιοχή και στα ψηλά, πέφτει ξεραΐλα.

Αν όμως η μάπα αφήσει κάποιο καλό "αποτύπωμα" σφουγγαρόνερου, σφίγγει το μπάσο και κελαηδάνε τα πρίμα. Αν μάλιστα το νερό έχει και Matrix μέσα του, επέρχεται μια άνευ προηγουμένου σύσφιξη όλων των συχνοτήτων, που δεν ανιχνεύονται τα όρια ανάμεσα στις περιοχές. :neo:



(Σόρυ, αλλά δεν βρήκα μικρότερη εικόνα για το Matrix)
-
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.404
Reaction score
79.625
Εξαρτάται από το "μέγεθος" της επαφής. Αν είναι μικρή - όσο πατάει η γάτα, που λένε - οι μεσαίες είναι οι μόνες "υγρές". Στην κάτω περιοχή και στα ψηλά, πέφτει ξεραΐλα.

Αν όμως η μάπα αφήσει κάποιο καλό "αποτύπωμα" σφουγγαρόνερου, σφίγγει το μπάσο και κελαηδάνε τα πρίμα. Αν μάλιστα το νερό έχει και Matrix μέσα του, επέρχεται μια άνευ προηγουμένου σύσφιξη όλων των συχνοτήτων, που δεν ανιχνεύονται τα όρια ανάμεσα στις περιοχές. :neo:



(Σόρυ, αλλά δεν βρήκα μικρότερη εικόνα για το Matrix)
-
Η B&W το δίνει; Μαζί με τα ηχεία;
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Τελικα να ψάξω για βασεις ή να ρίξω matrix? :laugh:
Βρε σεις υπαρχει τιποτα έτοιμο η να φτιαξω κατι?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Τελικα να ψάξω για βασεις ή να ρίξω matrix? :laugh:
Βρε σεις υπαρχει τιποτα έτοιμο η να φτιαξω κατι?
Η γνώμη μου είναι ότι, αν πιάνουν τα χέρια σου φυσικά και υπάρχει και η κατάλληλη υποδομή (εργαλεία, υλικά κλπ.), να φτιάξεις κάτι μόνος σου. Αρκεί η κατασκευή να υπακούει σε κάποιους βασικούς κανόνες:
  • Υλικό ραφιού (ή ραφιών): χοντρό (από 2 εκ. και πάνω) υλικό από υλικό με βάση το ξύλο, αλλά όχι μασίφ, αλλά κάτι από MDF ή Νοβοπάν, με προτίμηση το πρώτο, για να μην συντονίζει.
  • Στήριξη ραφιού όσο γίνεται πιο σταθερή, με πλαϊνά από αντίστοιχο, μη συντονιζόμενο, υλικό ή από κολώνες, που μπορεί να είναι και μεταλλικές, αλλά η ένωσή τους με το ράφι ή τα ράφια να περιέχει και αποσβεστικό ενδιάμεσο υλικό, π.χ. ταινία από armaflex, ενώ η επαφή τους με το πάτωμα, αν αυτό είναι ξύλινο, να γίνεται με ακίδες πάνω σε πιατάκια με ενδιάμεσο αποσβεστικό υλικό. Αν το πάτωμα είναι πέτρινο (πλακάκι, μωσαϊκό κλπ.) μπορούν να αποφευχθούν οι ακίδες και στη θέση τους να μπουν βαρέος τύπου ελαστικά "ποδαράκια" ή ροδάκια με καουτσούκ η παρόμοιο υλικό στην περιφέρειά τους. Τα δεύτερα συνίστανται, αν το ρακ χρειάζεται να μετακινείται συχνά στο χώρο.
  • Να προβλέπεται πρόσβαση σε όλες τις πλευρές, με έμφαση στο πίσω μέρος του, όπου θα γίνονται οι συνδέσεις των καλωδίων.
  • Να υπάρχει μια ανάλογη ελάχιστη πρόβλεψη για τη διευθέτηση, τη στήριξη και την διέλευση των καλωδίων.
  • Η αισθητική του να είναι σύμφωνη με τα γούστα σου.
Αυτά σκέφτομαι προς το παρόν. Πιθανόν να υπάρχουν κι άλλοι παράγοντες, που ίσως να επηρεάζουν το τρόπο κατασκευής (π.χ. να υπάρχει πρόβλεψη για ενσωματωμένο ρευματολήπτη ή ρευματολήπτες - κοινώς πρίζα), αλλά αυτά τα ξέρει καλύτερα ο νοικοκύρης.

Καλημέρα.
-
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
Mdf ,η ακρυλικό στις διαστάσεις που θέλεις και ποδαρακια - αποστάτες από leroy.. ....αν θέλεις μετά φτιάχνεις ή αγοράζεις κ ακίδες-πιατακια
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.962
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top