Raspberry Pi Streamer

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Έχει από χθες που προσπαθώ να στήσω το volumio αλλά δεν μπορώ με τίποτα να φορτώσω το synology mount μου. Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ με το Moode! Γενικά το volumio αν και έχει σχεδόν ολόοιδιο interface με το Moode μου φαίνεται πολύ πιο buggy. Έχω αλλάξει ένα σορό ρυθμίσεις στο synology αλλά δεν καταλαβαίνει το volumio Χριστό! Προσπαθώ κυρίως για NFS και το synology μου είναι το DS414. Κρίμα απ΄το Θεό, με κόπο έφτιαξα EQ filters με REW και rePhase και δεν μπορώ να στήσω το ριμάδι το volumio να τα δοκιμάσω...

Η πλάκα είναι το ότι το volumio δείχνει να έχει φορτώσει ενα NAS mount με το alias που έχω δώσει αλλά όταν κλικάρω πάνω, ο φάκελος δείχνει άδειος, και όταν ξαναπάω στα sources μου δείχνει mount size 12mb. Αστεία πράγματα! Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχει από χθες που προσπαθώ να στήσω το volumio αλλά δεν μπορώ με τίποτα να φορτώσω το synology mount μου. Τέτοιο πρόβλημα δεν είχα ποτέ με το Moode! Γενικά το volumio αν και έχει σχεδόν ολόοιδιο interface με το Moode μου φαίνεται πολύ πιο buggy. Έχω αλλάξει ένα σορό ρυθμίσεις στο synology αλλά δεν καταλαβαίνει το volumio Χριστό! Προσπαθώ κυρίως για NFS και το synology μου είναι το DS414. Κρίμα απ΄το Θεό, με κόπο έφτιαξα EQ filters με REW και rePhase και δεν μπορώ να στήσω το ριμάδι το volumio να τα δοκιμάσω...

Η πλάκα είναι το ότι το volumio δείχνει να έχει φορτώσει ενα NAS mount με το alias που έχω δώσει αλλά όταν κλικάρω πάνω, ο φάκελος δείχνει άδειος, και όταν ξαναπάω στα sources μου δείχνει mount size 12mb. Αστεία πράγματα! Οποιαδήποτε ιδέα ευπρόσδεκτη...
Δεν ξέρω τι κάνεις λάθος. Ουσιαστικά δε χρειάζεται καμία ρύθμιση. Πας sources και πατάς add new drive. Εκεί στο alias δίνεις με τι όνομα θες να φαίνεται, στο ip δίνεις την ip του NAS σου (ελπίζω να έχεις μία static βάλει), στο path βάζεις volume1/το share που θες να διαβάσει (αν έχεις δύο ή τρία volume βάζεις το αντίστοιχο) και nfs και είσαι έτοιμος. Ούτε pass θέλει ούτε τίποτα.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Δεν ξέρω τι κάνεις λάθος. Ουσιαστικά δε χρειάζεται καμία ρύθμιση. Πας sources και πατάς add new drive. Εκεί στο alias δίνεις με τι όνομα θες να φαίνεται, στο ip δίνεις την ip του NAS σου (ελπίζω να έχεις μία static βάλει), στο path βάζεις volume1/το share που θες να διαβάσει (αν έχεις δύο ή τρία volume βάζεις το αντίστοιχο) και nfs και είσαι έτοιμος. Ούτε pass θέλει ούτε τίποτα.
Άπο ότι κατάλαβα είναι θέμα σωστού σεταπ του synology. Απλά αναρωτιέμαι γιατι με το moode ποτε δεν είχα πρόβλημα. Ίσως δεν έπαιζα με NFS αλλα με SMB. Τώρα τo NFS μου έχει βγάλει την πιστη.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
σε εμένα (volumio σε eeePC και synology 116)
ήταν plug and play, με SMB,

έχεις κάποιο λόγο που επιμένεις με NFS ;

είναι πιο δύσκολο καθώς παίζουν περισσότερες παράμετροι, διακιώματα στα αρχεία κλπ
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
σε εμένα (volumio σε eeePC και synology 116)
ήταν plug and play, με SMB,

έχεις κάποιο λόγο που επιμένεις με NFS ;

είναι πιο δύσκολο καθώς παίζουν περισσότερες παράμετροι, διακιώματα στα αρχεία κλπ
ούτε με smb μου έπαιξε, και μιλάμε για πολλά παρακάλια. Γύρισα σε moode κ τσέκαρα τις default ρυθμίσεις smb του moode που έχουν λίγο διαφορετικό specification. Θα τις αντιγράψω σήμερα και θα τις δοκιμάσω στο volumio. Έχω μια κρυφή ελπίδα ότι θα δουλέψει μιας κ underneath πατάνε στην ίδια πλατφόρμα.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
σε εμένα (volumio σε eeePC και synology 116)
ήταν plug and play, με SMB,

έχεις κάποιο λόγο που επιμένεις με NFS ;

είναι πιο δύσκολο καθώς παίζουν περισσότερες παράμετροι, διακιώματα στα αρχεία κλπ
Θυμάσαι μήπως αν έχεις one-way authentication ή two-way στο synology? υποπτεύομαι και αυτό
 


Μηνύματα
115
Reaction score
235
Λίγες εμπειρίες γύρω από την εγκατάσταση του brutefir στο volumio όσο ακούω το πρώτο albumακι με τα brutefir φίτρα στο on...

Για την δημιουργία φίλτρων, πέρασμα από rephase και validation στο REW του rePhase output ακολούθησα τον επίσημο οδηγό του volumio και (αν θυμάμαι καλά) το manual του rephase για το πως θα πολλαπλασιάσω μεσα στο REW την αρχική response curve που πηρα με το UMIK-1 με το ψευτοφίλτρο που έκανα στο rephase σε 10 λεπτα.

1. το brutefir το έκανα install με συνδυασμό χρήσης cyberduck για mac και mac terminal. δεν είμαι σίγουρος ότι χρειαζόμουν το cyberduck αλλά είναι και αυτό χρήσιμο για ssh file browsing.

2. ζορίστηκα να βρω το σωστο folder για να κάνω paste τα φίλτρα. Μπορείτε να δείτε τo file directory του volumio είτε μέσω mac finder --> connect to server (sftp://volumioIPaddress) είτε μέσω cyberduck. Προσοχή τα αρχεία πρέπει να μπούν στο shared internal storage folder και όχι στα αρχεία συστήματος του brutefir. Είναι εύκολο να γίνει μπέρδεμα γιατί και στα δυο directories υπαρχει φάκελος brutefirfilters!!

3. Εφόσον περαστούν τα φίλτρα στο σωστό φάκελο θα είναι visible στο brutefir settings του volumio. Επόμενος σκόπελος ήταν να γίνουν enable τα φίλτρα χωρίς να σπάσει το Volumio... - 9/10 φόρες όταν έκανα enable το φίλτρο, έσπαγε ο player και δεν έπαιζε και ταυτόχρονα μου εξαφάνιζε το music library (περιεργα πράγματα). Με πολλά restart, ο μόνος τρόπος για να παίξει ήταν με το resample disabled (στο playback options) και τα φίλτρα να παίξουν σε:

output format: HD-Detected-S16LE
sample rate: 44100

Και εδώ είναι που πιστεύω ότι καπου έχω κάνει πατάτα στη δημιουργία του φίλτρου γιατι ιδανικά θα ήθελα να παίξει 24/96, σωστα??? πρέπει να βρώ κουράγιο τώρα να τα ξαναφτιάξω απο την αρχή εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι στις ρυθμίσεις το volumio.

4. Δυστυχώς δεν έχω κανένα proof ότι τα φίλτρα μου όντως έχουν φορτωθεί και είναι ενεργοποιημένα. Ο μόνος τρόπος για να κάνω validate με measurement είναι μέσω του μενου του plugin που σου δίνει την δυνατότητα να παίξεις με τα filters στο ON και να πάρεις measurements με time reference στο REW. Ακουστές διαφορές δεν ακούω καθώς η διόρθωση που πήγα να κάνω ήταν minimal.

Screen Shot 2020-02-15 at 14.52.04.png


Γενικά είμαι σε εμβρυακό στάδιο ακόμα.. Πρώτον πρέπει να κάτσω να μάθω καλά το rephase γιατι οι διορθώσειες που έκανα ήταν παιδικές και μετά να βρώ πώς θα πάρω measurement μέσω volumio και rew...
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Θυμάσαι μήπως αν έχεις one-way authentication ή two-way στο synology? υποπτεύομαι και αυτό
NIKH!


από το παραπάνω link παραμετροποιήσα το SMB ως:

vers=2.0,ro,dir_mode=0777,file_mode=0777

και δούλεψε..!
αφού το βρήκες ΟΚ,
όσον αφορά το παραπάνω ερώτημα, δεν γνωρίζω
δεν το βρήκα που είναι αυτό
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ευτυχώς που σε μένα δούλεψε με την πρώτη χωρίς να πειράξω τίποτα καθώς δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που έκανες.

Ίσως μπορείς να κάνεις έλεγχο του αποτελέσματος με τον τρόπο μέτρησης που παρουσιάζεται εδώ: Με το pink noise από το volumio μία μέτρηση με τα φίλτρα on και μία με off.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
235
Ευτυχώς που σε μένα δούλεψε με την πρώτη χωρίς να πειράξω τίποτα καθώς δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά που έκανες.
Να σου πω την αλήθεια, ούτε εγώ κατάλαβα, αλλα εφόσον τα είχε το moode specified by default μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά...

για να μην μπερδέψω και κανέναν. την παραπάνω παραμετροποίηση απλά την κάνεις paste στο μοναδικό πεδίο που έχει κάτω από το username and password.

Με το pink noise από το volumio μία μέτρηση με τα φίλτρα on και μία με off.
thanks - θα το ρίξω μια ματιά. Ίσως αύριο κάτσω να ασχοληθώ λίγο ακόμα.
 


Μηνύματα
115
Reaction score
235
Αφού πρώτα μελετήσεις το νήμα του Bhutia, κυρίως σε ό,τι αφορά το rephase.
Το παρακολουθώ αλλά υπάρχει αρκετό noise στο thread... o_O
δεν το βρήκα που είναι αυτό
Λίγο off-topic αλλα το 2-way authentication είναι όταν ενεργοποιείς εκτός από κωδικό πρόσβασης για το synology να βάζεις και 6ψήφιο νούμερο που αλλάζει κάθε 30 δευτερόλεπτα όπως γίνεται στο internet banking. Το έχω ενεργοποιημένο και φοβόμουν μήπως μου δημιουργούσε πρόβλημα στο drive mounting του volumio.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Ας κάνουμε και το τελευταίο βήμα, την εγκατάσταση του DRC plugin (Digital Room Correction). Είναι λίγο πιο δύσκολο από τα προηγούμενα και θα χρειαστούμε το προγραμματάκι putty (https://www.putty.org/). Πάμε βήμα βήμα.

1. Βρίσκουμε την ip του volumio μας, αν δεν έχουμε επιλέξει κάποια static θα πρέπει να τη βρούμε από το σύστημα. Ο πιο απλός τρόπος είναι να συνδεθούμε κλασσικά με volumio.local/στον browser μας, να πάμε στις ρυθμίσεις και στο network θα δούμε την ip μας. Θα είναι κάτι σαν 192.168.1.xxx
2. Στον brower μας πάλι γράφουμε την ip μας ακολουθούμενη από /dev δηλαδή κάτι σαν 192.168.1.xxx/dev. Στη σελίδα που θα εμφανιστεί (θα είναι όμοια με την εικόνα που ακολουθεί) πατάμε το "enable" που βρίσκεται κάτω από το SSH. Δε θα συμβεί κάτι, θα έχει γίνει όμως η δουλειά.
View attachment 148078

3. Κατεβάζουμε και τρέχουμε το putty. Βάζουμε την ip του volumio, port 22, επιλέγουμε SSH και πατάμε open. Θα εμφανιστεί ένα τερματικό παράθυρο που θα μας ζητήσει να συνδεθούμε: σαν login δίνουμε volumio, το ίδιο και σαν password. Κάνοντας σωστά όλα τα βήματα θα έχουμε μία εικόνα όπως η δεύτερη από αυτές που ακολουθούν.

View attachment 148079

View attachment 148080

4. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να πληκτρολογήσουμε τις παρακάτω γραμμές. Είμαστε όμως έξυπνοι κι αντί για αυτό τις κάνουμε copy και στο τερματικό με δεξί κλικ γίνονται paste, μετά enter για να γίνει η εγκατάσταση.

wget https://github.com/balbuze/volumio-plugins/raw/master/plugins/audio_interface/brutefir3/brutefir.zip
mkdir ./brutefir
miniunzip brutefir.zip -d ./brutefir
cd ./brutefir
volumio plugin install
cd ..
rm -Rf brutefir*

Μην ψαρώνετε δεν είναι κάτι μαγικό, κατεβάζει το plugin σε zip, το αποσυμπιέζει και το εγκαθιστά. Αν όλα έχουν πάει καλά θα πρέπει στη καρτέλα με τα installed plugins θα φαίνεται και το DRC for volumio
View attachment 148120

Βέβαια είναι άλλο το να έχεις το DRC κι άλλο το να φτιάξεις τα φίλτρα που χρειάζεσαι. Είναι όμως θέμα για ξεχωριστό νήμα, πως δηλαδή κάνουμε τις μετρήσεις του χώρου με το μικρόφωνο και το REW, πως μετά φτιάχνουμε τα φίλτρα με το rephase, τα target curves κτλ.
Εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο. Περιμένω να πραγματοποιήσω παραγγελία από το εξωτερικό για το hifiberry DiGi+Pro. Μέχρι τότε θα ήθελα να μου πείτε 2 πράγματα. Το πρώτο, χρησιμοποιώ τον CXA81 amp της Cambridge audio. Θα μπορώ να δώ το sample rate των μουσικών αρχείων ?. Αν ναί με ποιο τρόπο ?. Δεύτερο, στα χρόνια του CONVID-19 μέχρι να έρθει η παραγγελία από το εξωτερικό υπάρχει δυνατότητα να τρέξω το volumio από pc/windows?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το volumio είναι ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό, όπως και τα αντίστοιχα players. Δεν τρέχει λοιπόν κάτω από windows, Linux, macos κτλ. Υπάρχει η δυνατότητα να εγκατασταθεί σε virtual box μέσα σε περιβάλλον windows αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις πως. Θα μπορούσες να το εγκαταστήσεις στο raspberry χωρίς το HAT, μέχρι αυτό να έρθει, και να συνδεθείς στον Cambridge με usb. Το αν ο ενισχυτής σου έχει ένδειξη του sample rate δεν το γνωρίζω, βλέπω όμως στις φωτογραφίες πως στην οθόνη του δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Το volumio είναι ένα ολοκληρωμένο λειτουργικό, όπως και τα αντίστοιχα players. Δεν τρέχει λοιπόν κάτω από windows, Linux, macos κτλ. Υπάρχει η δυνατότητα να εγκατασταθεί σε virtual box μέσα σε περιβάλλον windows αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις πως. Θα μπορούσες να το εγκαταστήσεις στο raspberry χωρίς το HAT, μέχρι αυτό να έρθει, και να συνδεθείς στον Cambridge με usb. Το αν ο ενισχυτής σου έχει ένδειξη του sample rate δεν το γνωρίζω, βλέπω όμως στις φωτογραφίες πως στην οθόνη του δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.
καλησπέρα, έψαξα λίγο και θα ακολουθήσω τις οδηγίες μήπως και κατορθώσω να το εγκαταστήσω.
Οταν παίζω μουσική μέσω usb, στον Η/Υ υπάρχει πρόγραμμα το οποίο εγκαταστάθηκε μαζί με τους drivers της CA που βλέπω το sample rate. Δεν ξέρω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω με την εγκατάσταση του pi4. Το ποιο πιθανό θα είναι πως όχι. Υπάρχει άλλο πρόγραμμα?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Βλέπεις το sample rate που στέλνει το pc, όχι αυτό που "παίζει" το dac. Μπορεί να το επαναχρονίζει. Αυτό το βλέπεις και στο volumio, δεν μπορείς όμως να είσαι σίγουρος πως το δέχεται το dac αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη κι εκεί. Επίσης μπορείς να κάνεις και upsampling όλο το υλικό αν βρίσκεις πως σου αρέσει περισσότερο.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Βλέπεις το sample rate που στέλνει το pc, όχι αυτό που "παίζει" το dac. Μπορεί να το επαναχρονίζει. Αυτό το βλέπεις και στο volumio, δεν μπορείς όμως να είσαι σίγουρος πως το δέχεται το dac αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη κι εκεί. Επίσης μπορείς να κάνεις και upsampling όλο το υλικό αν βρίσκεις πως σου αρέσει περισσότερο.
Σύμφωνα με το support της CA αυτο που στέλνεις αυτό παίζει.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Σύμφωνα με το support της CA αυτο που στέλνεις αυτό παίζει.
καλησπέρα μέχρι να μου έρθει το πακέτο pi4 +hifiberry γνωρίζεις κάποια αξιόπιστα free audio players. Δοκίμασα το foobar2000 αλλά δεν παίζει dsd files. τουλάχιστον αυτο μου δείχνει το sample rate CA
 

Μηνύματα
96
Reaction score
10
Βλέπεις το sample rate που στέλνει το pc, όχι αυτό που "παίζει" το dac. Μπορεί να το επαναχρονίζει. Αυτό το βλέπεις και στο volumio, δεν μπορείς όμως να είσαι σίγουρος πως το δέχεται το dac αν δεν υπάρχει αντίστοιχη ένδειξη κι εκεί. Επίσης μπορείς να κάνεις και upsampling όλο το υλικό αν βρίσκεις πως σου αρέσει περισσότερο.
καλησπέρα το DRC plugin τι ακριβώς κάνει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top