Replace Lamp! INFOCUS ScreenPlay 5700

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αρχίσαμεεεεε.........(που λέει και το ανέκδοτο.....)

Έβλεπα εχθές (για δεύτερη φορά) το Syriana.
Και κάπου στο μέσο της ταινίας (γύρω στη μία ώρα) μου έβγαλε την "κακιά" ένδειξη κάτω αριστερά στην οθόνη: Replace Lamp

Αυτό που μου κάνει όμως εντύπωση είναι:
1. Ο προβολέας έχει δουλέψει μόνο 925 ώρες. Και μάλιστα στο economy mode, που δίνει άνω όριο λάμπας τις 3000 ώρες!!! (μιλάμε για τον INFOCUS ScreenPlay 5700)

2. Η λάμπα ΔΕΝ έχει ταλαιπωρηθεί. Κατ' αρχήν υπάρχει UPS (οπότε ποτέ δεν "έμεινε" από ρεύμα ο προβολέας, η λάμπα και το σύστημα ψύξης του) και απ' όσο θυμάμαι δεν έτυχε οποιαδήποτε διακοπή ρεύματος που θα μείωνε την ζωή της λάμπας. Ούτε έχει κινηθεί ο προβολέας με αναμμένη λάμπα.....

Το ζήτημα είναι το γνωστό.....
Τι κάνω τώρα?
Η ένδειξη δεν ξεκολλάει από εκεί κάτω (για να πω προχωράμε μέχρι να τα παίξει εντελώς η λάμπα).
Απ' την άλλη, ναι υπάρχει κάποια μείωση της φωτεινότητας (σε σχέση με την αρχή) αλλά ο 5700 έχει πολύ φως και βλέπουμε μια χαρά.

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει η ζέστη?
Εχθές ήταν η πρώτη φορά που δεν άναψα κλιματιστικό κατά τη διάρκεια της ταινίας (ήταν σχετικά πιο δροσερή νύχτα) και μου πέρασε απ' το μυαλό μήπως η θερμοκρασία της λάμπας ξεγέλασε τον "μηχανισμό ασφαλείας" του προβολέα και μου έβγαλε την ένδειξη.

Ααα....και κάτι ακόμα. Έσβησα τον προβολέα. Περίμενα να παγώσει λίγο. Τον άναψα πάλι μετά και η ένδειξη έπαψε να υπάρχει. Αλλά δυστυχώς μετά από 10 λεπτά περίπου (και εκεί που νόμιζα ότι την γλύτωσα) τσουουουπππ...Πάλι στα μούτρα μου!!!!!!!!

Ακούω.......
Αλλάζω λάμπα?
Περιμένω κάποιες ώρες ακόμα? Και αν ναι, πως εξαφανίζω την ένδειξη που μου σπάει τα νεύρα?
Υπάρχει κάποιος συνδυασμός πλήκτρων στο τηλ/ριο για να μπω στο service menu και να σβήσω την ένδειξη?
Και μην αρχίσετε να μου λέτε για αλλαγή προβολέα.... :shock: :lol: :lol:
Γιατί πρώτον είναι πολύ ικανοποιημένος με τον 5700 (και θα τον κρατήσω άλλα δύο χρόνια και μετά θα πάω σε 1080) και δεύτερον το πακέτο πήγε στην Alfa.... :wink: :wink: :wink:

Λέτε να έφταιγε το Syriana??? Και οι τρομοκράτες??? Καταραμένε Landen...Μου "έφαγες" την λάμπα!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Μηδενισε απο το μενου τις ωρες που εχει παιξει η λαμπα.
Αυτο φυσιολογικα θα διωξει την ενδειξη.
Αστον να παιξει μεχρι η λαμπα να "παραδωσει" πνευμα οριστικα.
Αυτο μπορει να γινει αμεσα , αλλα μπορει και να σου κρατησει αρκετες ωρες ακομα.Εαν δεν σε ενοχλει η χαμηλη φωτεινοτητα , γιατι να μην παρεις και το τελευταιο λεπτο ζωης της?
Μην ψαχνεις για αιτια!
Λαμπες ειναι αυτες... :wink:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Aντρέα, για να μηδενίσω το "κοντέρ" θα πρέπει να μπω στο service menu που απαιτεί κωδικό εισόδου. Τον οποίο δεν ξέρω.......
Ξέρει κανείς το πλήρες διαδικαστικό? (κωδικό και μετά τι γίνεται?)

Με το factory reset φαντάζομαι δεν γίνεται η δουλειά......(δεν το έχω επιχειρήσει βέβαια γιατί μπορεί να απορυθμιστούν όλα)


@Αντρέα: ευχαριστώ για το άμεσο της απάντησης φίλε :D :D
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Ρε Μαη, σιγουρα δεν εχει καποιο reset για τις ωρες με καποιο συνδυασμο πληκτρων;
Πρεπει να το λεει στις οδηγιες.
Οχι, το factory δεν σβηνει τις ωρες.

Υπαρχουν καποια μοντελα που ΔΕ μηδενιζουν τις ωρες, αλλα μετα την αλλαγη δειχνουν το πριν και το τωρα...
Δηλαδη, θα λεει "πριν 925" και θα συνεχισει να μετραει απο τις 925....
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Θα δοκιμάσω να βάλω-βγάλω την λάμπα μπας και "ξεγελάσω" τον μετρητή.
Και θα καθαρίσω εσωτερικά τον προβολέα μήπως έχει σκόνη πχ και δεν ψύχεται πολύ καλά η λάμπα. Αν και δεν το νομίζω, αφού τις προάλλες, ακόμα και εξωτερικά είχε ελάχιστη σκόνη.........
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Χμμμ......................

Εύρηκα!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D



The ScreenPlay 5700 lamp life is approximately 3,000 hours (low power) and 2,000 hours (high power). The Change Lamp screen message appears on startup once the lamp reaches 1,980 hours. If you have your projector set at low power, you can reset the lamp timer to zero, and then plan to replace the lamp once the timer reaches 3,000 hours. To reset the lamp timer, press the two Brightness keys on the projector keypad for ten seconds. The ScreenPlay 5700 lamp does not automatically shut down after 2,000 or 3,000 hours.

Με βλέπω να κάνω τον Ταρζάν το απόγευμα!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Όλα τα quote είναι από το επίσημο site της Infocus.
Οδηγίες για "μηδενισμό" της λάμπας.....



How do I reset the lamp timer?

Turn the projector on and wait for one minute. On the projector keypad, reset the lamp counter by holding down the two Brightness buttons on the projector keypad for 10 seconds.

You reset the timer any time you wish. The lamp timer is meant to be a reminder that you need to replace the lamp at either 2,000 hours (High Power setting) or 3,000 hours (Low Power setting). The lamp does not automatically turn off at any certain point.

Πηγή: http://www.infocus.com/service/sp5700/faq-lamp.asp?site_lang=1&site_region=1&cat=lamp-timer
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Μελίδης Μιχάλης said:
Πάρε έναν σαν του Αντρέα να χαρεί λίγο.
Σε ποιόν Αντρέα αναφέρεσαι??
Στον σΚαφάτο ή τον Θεσ/κιό???
Γιατί σε κανέναν τους δεν θα κάνω την χάρη.................. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 


Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Παρε σαν τον δικο μου!
Και μενα Ανδρεα με λενε!!! :mrgreen:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Andrew said:
Παρε σαν τον δικο μου!
Και μενα Ανδρεα με λενε!!! :mrgreen:

Ρε 'συ........
Ξέρεις κανέναν πατέρα να αγοράζει το ίδιο μηχάνημα με του γιού????? :shock: :shock: :shock:
Είναι θέμα ιεραρχίας....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Ρε 'συ........
Ξέρεις κανέναν πατέρα να αγοράζει το ίδιο μηχάνημα με του γιού????? :shock: :shock: :shock:
Είναι θέμα ιεραρχίας....... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


:p :p :p
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Χμμμ......................

Εύρηκα!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D



The ScreenPlay 5700 lamp life is approximately 3,000 hours (low power) and 2,000 hours (high power). The Change Lamp screen message appears on startup once the lamp reaches 1,980 hours. If you have your projector set at low power, you can reset the lamp timer to zero, and then plan to replace the lamp once the timer reaches 3,000 hours. To reset the lamp timer, press the two Brightness keys on the projector keypad for ten seconds. The ScreenPlay 5700 lamp does not automatically shut down after 2,000 or 3,000 hours.

Με βλέπω να κάνω τον Ταρζάν το απόγευμα!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ρε Γιάννη, εσύ είπες ότι έχεις κάνει 926 ώρες προβολής. Το μύνημα όμως -όπως λέει η ανακοίνωση- βγαίνει στις 1980. Γιατί λοιπόν συμβαίνει αυτό?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Για... πες.... Μηπως ξεχασες να μας αναφερεις το ...FSB του αριθμου...?

Καποια προβολια σου λενε οτι πρεπει να κανεις μια πραξη μαθηματικη με βαση τις ωρες που γραφουν για να δεις τις πραγματικες...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Oι ώρες είναι όντως 926...........
Και μάλιστα με τον προβολέα πολύ προσεκτικά δουλεμένο.........


Εχθές μηδένισα τον μετρητή της λάμπας (0 ώρες) για να δω αν θα ξεγελάσω τον προβολέα.....
Έβαλα ταινία και ξεκίνησα....

Μετά από 5 λεπτά περίπου, εμφανίζεται η καταραμένη ένδειξη "Replace Lamp"
Φτουουου........
Μπαίνω στο μενού του προβολέα, και απενεργοποιώ τις ενδείξεις στην οθόνη.
Ωραία (σκέφτομαι). Τουλάχιστον δεν θα βλέπω το μήνυμα........

Χμμμ.....Μετά από 5 λεπτά ξανά το μήνυμα....
Απλά τώρα ανάβει για 3-4 δευτερόλεπτα και μετά σβήνει. Και ανάβει πάλι μετά από 5 λεπτά κ.ο.κ.


Μέχρι εδώ είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.
Το κακό είναι ότι ο προβολέας έχει χάσει πάρα πολύ από την φωτεινότητά του.
Και το ίδιο και τα όμορφα χρώματά του.
Σήμερα θα κάτσω να δω ταινία που ξέρω γιατί η χθεσινή είχε όντως ξεπλυμένα χρώματα και χαμηλό φωτισμό ("The Weather Man") και ίσως να έχω ξεγελαστεί.......

Αλλά μάλλον έχει όντως πέσει στο ναδίρ η φωτεινότητα.
Δυστυχώς θα χρειαστώ καινούρια λάμπα....... :( :(

Θα κάτσω το απόγευμα να ανοίξω τον προβολέα, να τον καθαρίσω, να βγάλω-βάλω την λάμπα και βλέπουμε......


Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι ότι την Τετάρτη το βράδυ είδαμε το Syriana (με τον Μιχάλη giotamike) και όλα ήταν σωστά. Φωτεινότητα, χρώματα, contrast.
Την Πέμπτη ξαναείδα το Syriana και μου έβγαλε την καταραμένη ένδειξη.
Εχθές (Παρασκευή) είδα το "Weather Man" αι υπήρξαν αρκετές στιγμές που ένιωσα να κουράζομαι λόγω χαμηλής φωτεινότητας.

Και ρωτάω τώρα. Πως είναι δυνατόν μέσα σε δύο μέρες η φωτεινότητα να πέφτει κατά 70% τουλάχιστον?
Πως γίνεται την Τετάρτη να βλέπουμε κανονικότατα και δύο ταινίες μετά (Παρασκευή) να ζορίζομαι να δω την ταινία?

Μήπως η ένδειξη "Replace Lamp" ενεργοποιεί κάποια εντολή σε κρυφό υπομενού που αρχίζει να μειώνει την φωτεινότητα της λάμπας?? Ωστε να σε αναγκάσει να αλλάξεις λάμπα??

Γιατί το λέω αυτό??
Στο High Power η λάμπα θα έβγαζε 2000 ώρες.
Στο Low Power η λάμπα θα έβγαζε 3000 ώρες.

Από την πρώτη μέρα ο 5700 δούλεψε σε Low Power γιατί η φωτεινότητά του ήταν πολύ καλή στο Low Power και ο χώρος προβολής ελεγχόμενος ως προς το φως.
Μήπως λοιπόν αυτή τη διαφορά χιλίων ωρών ο προβολέας την άθροισε και το "κρυφό υπομενού" που αναφέρω, νομίζει ότι έχει γράψει στο κοντέρ 1925 ώρες?
Οπότε "σβήνει" σιγά-σιγά την λάμπα ωστε στις "2000" ώρες να σβήσει εντελώς???
Μήπως θα έπρεπε κάθε 500 ώρες απλά να μηδενίζω το κοντέρ??

Μήπως οι εταιρίες απλά μας δουλεύουν κανονικότατα??

Εγώ την λάμπα θα την αλλάξω.....
Δεδομένο αυτό......
Γιατί το καλοκαίρι έχω λίγο χρόνο να χαρώ τις ταινίες μου.
Και βεβαίως, όταν αγόραζα των προβολέα ήξερα ότι οι λάμπες είναι αναλώσιμες.......
Απλά μου κάνει εντύπωση το πόσο γρήγορα "τελείωσε", όταν η Philips δηλώνει 6000 ώρες για τις λάμπες της.
Να μου έβγαζε το καταραμένο "Replace Lamp" στις 1900 ή 2100 ώρες θα το καταλάβαινα....Τόσο νωρίς??

Τέλος πάντων....
Θα στείλω και κάποιο e-mail την Infocus (όχι στην Ελλάδα) να δω τι θα μου πουν. Και τι δικαιολογία θα βρουν να μου πουν (και το πιθανότερο είναι να μου ζητήσουν να "επικοινωνήσω με τον τοπικό αντιπρόσωπο"). :( :(
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Πάντως εγώ κάτι κατάλαβα την ημέρα που είδαμε το έργο... Έκανε ένα φλουτάρισμα και τσίμπαγε λιγάκι το contrast,αλλά δεν ήθελα να σου πω τίποτα... :p :p :p
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

giotamike said:
Πάντως εγώ κάτι κατάλαβα την ημέρα που είδαμε το έργο... Έκανε ένα φλουτάρισμα και τσίμπαγε λιγάκι το contrast,αλλά δεν ήθελα να σου πω τίποτα... :p :p :p

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Re: Replace Lamp!!!!!!!!!

Το μηνυμα της αντικαταστασης της λαμπας βγαινει ή απο τις προεπιλεγμενες ωρες ή αν ο προβολεας "καταλαβαινει" οτι κατι δεν παει καλα με τη λαμπα... Ισως απο τον ελεγχο καταναλωσης που κανει... αρα αν οντως βλεπεις διαφορα στη φωτεινοτητα λογικα ειναι σωστη η ενδειξη.
Αποκλειεται οι εταιρειες να κανουν καποια φουστια επιτηδες, γιατι αυτο κοστιζει....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.764
Μηνύματα
2.875.499
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top