REW

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ξέχασα να ενημερώσω, το βρήκα:


Υποθέτω ότι μπορεί να βοηθήσει και στα δικάναλα(...?)
 



Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Στο δικάναλο θα σε απασχολήσει όταν βάλεις subs.
Σκέφτηκα ότι είναι ένας ωραίος τρόπος για να ρυθμιστεί / επιβεβαιωθεί η σωστή θέση των ηχείων, προκειμένου να διασφαλιστεί συμμετρία στον χώρο και κατ'επέκταση το πολυπόθητο κεντράρισμα της εικόνας. Δηλαδή, καλά μετράω αποστάσεις, αλλά π.χ. στη τελευταία μέτρηση βλέπω μια απόκλιση της τάξης των 2 εκατοστών του μέτρου, κάτι που μου φαίνεται πολύ πιθανό και λογικό.
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Για αυτό καλύτερα να χρησιμοποιούμε laser αποστασιόμετρο. Να βάζουμε το μικρόφωνο στη σωστή θέση.
Προσωπικά με ενδιαφέρει το παραπάνω link που έβαλες, για επιβεβαίωση της δικής μου τοποθέτησης του sub, αλλά παίζει τόσο καλά (νομίζω ότι έχω ακριβώς τη χρονοκαθυστέρηση που χρειάζεται) που βαριέμαι να ασχοληθώ πάλι και σοβαρά. Κάποια στιγμή θα το κάνω...
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
παιδιά δεν κάνει αυτή η μέτρηση για sub βγαίνει λάθος.
το rew χρησιμοποιη της κορυφες του impulse response για να μέτρηση αποσταση
αλλα στις χαμηλές συχνότητες επειδή το peak είναι στρογυλεμενο χρησιμοποιη την αρχή του impulse response.
το σφάλμα μπορεί να φτάσει εύκολα τα 1-2 μετρα.
νομίζω ότι πρέπει να ανοίξω ένα θέμα να γράψω μερικά πράγματα γιατί τα sub είναι μεγάλο μπερδεμα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Εμένα η μέθοδος που έβαλε ο Αστροναύτης, η προτεινόμενη δηλαδη απο τo REW, με βολεύει και μου βγαζει απολύτως σωστές αποστάσεις.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Έριξα μια πιο προσεκτική ματιά στο manual του rew τις τελευταίες μέρες, σαν να μπήκα στο κλιμα των αποτελεσμάτων των μετρήσεων...

παιδιά δεν κάνει αυτή η μέτρηση για sub βγαίνει λάθος.
το rew χρησιμοποιη της κορυφες του impulse response για να μέτρηση αποσταση
αλλα στις χαμηλές συχνότητες επειδή το peak είναι στρογυλεμενο χρησιμοποιη την αρχή του impulse response.
το σφάλμα μπορεί να φτάσει εύκολα τα 1-2 μετρα.
νομίζω ότι πρέπει να ανοίξω ένα θέμα να γράψω μερικά πράγματα γιατί τα sub είναι μεγάλο μπερδεμα
Πάσα προσφορά δεκτή! Και επειδή θα έχετε κάνει στην αρχή λάθη που κάνουν ( κάνουμε ) οι νέοι τώρα, δώστε ό,τι μπορείτε απο γνώση!
Εμένα η μέθοδος που έβαλε ο Αστροναύτης, η προτεινόμενη δηλαδη απο τo REW, με βολεύει και μου βγαζει απολύτως σωστές αποστάσεις.
Μόλις διάβασα γι'αυτή τη μέθοδο, μου άναψε γνωστή η λαμπίτσα της ιδέας. Άρα, ως προς εμάς τους δικάναλους, το αντιλαμβάνομαι σωστά και μπορεί να μας δώσει ακριβείς πληροφορίες για τη τοποθέτηση των ηχείων μας; Αν και, όπως προανέφερα, η απόκλιση που μου έβγαλε δείχνει να ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Έριξα μια πιο προσεκτική ματιά στο manual του rew τις τελευταίες μέρες, σαν να μπήκα στο κλιμα των αποτελεσμάτων των μετρήσεων...


Πάσα προσφορά δεκτή! Και επειδή θα έχετε κάνει στην αρχή λάθη που κάνουν ( κάνουμε ) οι νέοι τώρα, δώστε ό,τι μπορείτε απο γνώση!


Μόλις διάβασα γι'αυτή τη μέθοδο, μου άναψε γνωστή η λαμπίτσα της ιδέας. Άρα, ως προς εμάς τους δικάναλους, το αντιλαμβάνομαι σωστά και μπορεί να μας δώσει ακριβείς πληροφορίες για τη τοποθέτηση των ηχείων μας; Αν και, όπως προανέφερα, η απόκλιση που μου έβγαλε δείχνει να ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα.
Αντί να παλέψεις με το rephase... κάθεσαι και μετράς πόσο απέχουν τα ηχεία :p

rp.jpg
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Αντί να παλέψεις με το rephase... κάθεσαι και μετράς πόσο απέχουν τα ηχεία :p

View attachment 153039
το rephase είναι ο σκοπός, αλλά αφενός πρέπει να μάθω και τα βασικά στο rew ( να το κάνω "κτήμα" μου για να μη σας πρήζω :p ), αφετέρου είχα εξ'αρχής την απορία για το αν και κατά πόσο μπορεί το rew να μας δώσει αυτή τη πληροφορία. Μετά απο το κάζο που έπαθα μόλις είδα τις μετρήσεις του rew, έχω πάψει να εμπιστεύομαι αυτιά και μάτια. Μόνο ό,τι πει το μικρόφωνο!
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Λογικά σε stereo το REW θα δείξει το ίδιο delay με αυτό που δείχνει και το μέτρο σου και εκτός και αν έχεις κάνει χοντρά λάθος στις αποστάσεις δεν έχει και τόση σημασία. Παρόλο που είμαι ένθερμος υποστηρικτής του τριγώνου και των σωστών αποστάσεων ως των κυριότερων παραγόντων που διαμορφώνουν αυτό που λαμβάνουμε , νομίζω ότι διαφορές του στυλ 2cm και τέτοια καλό είναι να μη μας ταλαιπωρούν. Εντάξει... και εγώ με lazer- μέτρο στήνω στο σπίτι, αλλά στην τελική όταν κάθομαι δεν καρφώνομαι και κουνιέμαι το λιγότερο 20-30 πόντους προς όλες τις κατευθύνσεις. Στην τελική τα 2 εκατοστά που λες μπορεί να δώσουν μια διαφορά στο αυτί 0,1db και ίσως λέω και πολύ. Αφού είδες πως είναι οι καμπύλες των σπιτιών μας... νομίζεις ότι παίζει τόσο πολύ ρόλο;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Από τη στιγμή που ισοσταθμίζεις δε σε απασχολούν οι μικροδιαφορές στην απόσταση, θα φέρεις και τα δύο ηχεία στην καμπύλη που θα επιλέξεις στην ίδια ένταση (πχ 85 db). Άρα τα δύο ηχεία θα έχουν την ίδια ένταση στο σημείο ακρόασης, η στέρεο εικόνα σου θα είναι εντάξει. Στα sub είναι που χρειάζεται να τα "φέρεις" χρονικά με τα γούφερ των δορυφόρων.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Εμένα η μέθοδος που έβαλε ο Αστροναύτης, η προτεινόμενη δηλαδη απο τo REW, με βολεύει και μου βγαζει απολύτως σωστές αποστάσεις.

δεν γραφω ποτε κάτι αν δεν είμαι σίγουρος.
προτιμώ να μην γράψω καθόλου.

το γραφή καπου μεσα στο manual αλλα θα σου προτείνω να κανεις ένα απλό πείραμα.
πάρε ένα sub και βαλτο διπλα στο ένα ηχείο.

μετρα το ηχείο με reference το άλλο ηχείο με το μικρόφωνο στη θεση ακρόασης.
θα σου βγάλει μια διαφορα τις τάξεις των μερικών χιλιοστών.

μετά μετρα το sub και πες μας τη απόσταση σου έβγαλε.
εμενα μου βγάζει 1m+
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Λογικά σε stereo το REW θα δείξει το ίδιο delay με αυτό που δείχνει και το μέτρο σου και εκτός και αν έχεις κάνει χοντρά λάθος στις αποστάσεις δεν έχει και τόση σημασία. Παρόλο που είμαι ένθερμος υποστηρικτής του τριγώνου και των σωστών αποστάσεων ως των κυριότερων παραγόντων που διαμορφώνουν αυτό που λαμβάνουμε , νομίζω ότι διαφορές του στυλ 2cm και τέτοια καλό είναι να μη μας ταλαιπωρούν. Εντάξει... και εγώ με lazer- μέτρο στήνω στο σπίτι, αλλά στην τελική όταν κάθομαι δεν καρφώνομαι και κουνιέμαι το λιγότερο 20-30 πόντους προς όλες τις κατευθύνσεις. Στην τελική τα 2 εκατοστά που λες μπορεί να δώσουν μια διαφορά στο αυτί 0,1db και ίσως λέω και πολύ. Αφού είδες πως είναι οι καμπύλες των σπιτιών μας... νομίζεις ότι παίζει τόσο πολύ ρόλο;
Περισσότερο για την εμπειρία, αλλά και για να μπορώ να ελέγξω σε συστήματα που δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ισοστάθμιση. Άσε που σκοπεύω να πάρω νέο σετ μετρήσεων προκειμένου να ρυθμίσω όσο το δυνατόν καλύτερα τη γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης, οπότε δεν θα είναι και τόσο μεγάλος κόπος να τσεκάρω και αυτή τη παράμετρο.
Γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρον πάντως.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Περισσότερο για την εμπειρία, αλλά και για να μπορώ να ελέγξω σε συστήματα που δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ισοστάθμιση. Άσε που σκοπεύω να πάρω νέο σετ μετρήσεων προκειμένου να ρυθμίσω όσο το δυνατόν καλύτερα τη γωνία των ηχείων προς τη θέση ακρόασης, οπότε δεν θα είναι και τόσο μεγάλος κόπος να τσεκάρω και αυτή τη παράμετρο.
Γίνεται ολοένα και πιο ενδιαφέρον πάντως.
OK. Απλώς πολλές φορές χάνουμε το δάσος. Για αυτό το λέω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
δεν γραφω ποτε κάτι αν δεν είμαι σίγουρος.
προτιμώ να μην γράψω καθόλου.

το γραφή καπου μεσα στο manual αλλα θα σου προτείνω να κανεις ένα απλό πείραμα.
πάρε ένα sub και βαλτο διπλα στο ένα ηχείο.

μετρα το ηχείο με reference το άλλο ηχείο με το μικρόφωνο στη θεση ακρόασης.
θα σου βγάλει μια διαφορα τις τάξεις των μερικών χιλιοστών.

μετά μετρα το sub και πες μας τη απόσταση σου έβγαλε.
εμενα μου βγάζει 1m+
Αυτό μπορει να οφείλεται στο εσωτερικό dsp του σαμπ.

Δεν εχει νόημα η μέτρηση οπως την περιγράφεις. Το θέμα ειναι να σε βγαζει σωστό μετα την ισοσταθμιση, αφού εχει γίνει όλο το processing των καθυστερήσεων, αποστάσεων, dsp, και των φίλτρων.

Εμένα με βγαζει ακριβως, με απόκλιση 5-6 εκατοστων
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Καλές οι μετρήσεις και να μη βασιζόμαστε στο αυτί κλπ κλπ ... αλλά αν τελικά το αυτί δεν επιβεβαιώνει ότι φτιάξαμε, προφανώς κάτι κάναμε λάθος στη διαδικασία μέτρησης-ισοστάθμισης...

Μετά την εισαγωγή :p ας γραψω μια παρατηρήση μου για να δω αν την επιβεβαιώνουν και άλλοι, αλλά και για να δώσω τροφή για δοκιμές... στη συνέχεια δηλαδή μιλάει το ...αυτί.

Οι μετρήσεις στα 2 κανάλια μου δεν έχουν και μεγάλες διαφορές, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερες από τη μετακίνηση του μικροφώνου για το ίδιο κανάλι κάμποσα εκατοστά δεξιά/αριστερά/μπρος/πίσω από τη θέση ακρόασης...
Παρατήρησα λοιπόν πως μου αρέσει το αποτέλεσμα περισσότερο όταν δεν ισοσταθμίζω διαφορετικά σε L και R αλλά βγάζοντας ένα average και ισοσταθμίζοντας εκεί. Αποδίδω το φαινόμενο στο ότι οι φασικές διαφοροποιήσεις που προκαλούν τα φίλτρα που εφαρμόζω είναι τουλάχιστον ίδιες στα 2 κανάλια (αφού εφαρμόστηκαν τα ίδια ακριβώς φίλτρα), άρα επηρεάζουν το αποτέλεσμα (τη στερεοφωνική εικόνα και το σταθερό κέντρο κυρίως) λιγότερο.

Αντίστοιχες παρατηρήσεις ή γνώμες;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτό μπορει να οφείλεται στο εσωτερικό dsp του σαμπ.

Δεν εχει νόημα η μέτρηση οπως την περιγράφεις. Το θέμα ειναι να σε βγαζει σωστό μετα την ισοσταθμιση, αφού εχει γίνει όλο το processing των καθυστερήσεων, αποστάσεων, dsp, και των φίλτρων.

Εμένα με βγαζει ακριβως, με απόκλιση 5-6 εκατοστων
και βεβαια έχει νόημα αφού τα sub μου δεν έχουν dsp αλλα οδηγούνται από το ίδιο dsp με τα ηχεία οποτε η καθυστέρηση είναι ιδια και για τα ηχεία και για τα sub.

χρονική μετατόπιση εισάγουν και τα κροσοβερ και τα eq ακόμα και ο χώρος.
το σωστό είναι πρώτα χρονική ευθυγράμμιση και μετά eq.

πάντως ακόμα και με το μετρο το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από σφάλμα του rew αφού αν πέσουμε έξω και 5-10 εκ. ακόμα και 20 δεν είναι τίποτα αφού το μήκος κύματος στα 80hz είναι 4.25 μετρα οποτε για να έχουμε ακύρωση πρέπει να προσεγγίσουμε το μισό δηλ 2.125 μετρα οποτε μερικά εκατοστά δεν θα κάνουν διαφορα.
Καλές οι μετρήσεις και να μη βασιζόμαστε στο αυτί κλπ κλπ ... αλλά αν τελικά το αυτί δεν επιβεβαιώνει ότι φτιάξαμε, προφανώς κάτι κάναμε λάθος στη διαδικασία μέτρησης-ισοστάθμισης...

Μετά την εισαγωγή :p ας γραψω μια παρατηρήση μου για να δω αν την επιβεβαιώνουν και άλλοι, αλλά και για να δώσω τροφή για δοκιμές... στη συνέχεια δηλαδή μιλάει το ...αυτί.

Οι μετρήσεις στα 2 κανάλια μου δεν έχουν και μεγάλες διαφορές, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερες από τη μετακίνηση του μικροφώνου για το ίδιο κανάλι κάμποσα εκατοστά δεξιά/αριστερά/μπρος/πίσω από τη θέση ακρόασης...
Παρατήρησα λοιπόν πως μου αρέσει το αποτέλεσμα περισσότερο όταν δεν ισοσταθμίζω διαφορετικά σε L και R αλλά βγάζοντας ένα average και ισοσταθμίζοντας εκεί. Αποδίδω το φαινόμενο στο ότι οι φασικές διαφοροποιήσεις που προκαλούν τα φίλτρα που εφαρμόζω είναι τουλάχιστον ίδιες στα 2 κανάλια (αφού εφαρμόστηκαν τα ίδια ακριβώς φίλτρα), άρα επηρεάζουν το αποτέλεσμα (τη στερεοφωνική εικόνα και το σταθερό κέντρο κυρίως) λιγότερο.

Αντίστοιχες παρατηρήσεις ή γνώμες;
εγώ έχω βρει ότι είναι καλύτερα να μην κάνω ισοστάθμιση πάνω από τα 300hz.
τα 300hz μπορεί να είναι και παραπάνω ανάλογα το δωμάτιο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Σήμερα η μέρα είχε rew + προσπάθεια βελτίωσης των φίλτρων με το rephase...
Σα newbie που είμαι όμως (στο rephase κυρίως...), δεν ξέρω τι παπαριά έκανα και η ήττα δεν ήρθε από το ακουστικό αποτέλεσμα αλλά από το ...latency

latency.jpg


Σε ακρόαση μουσικής δεν ενδιαφέρει μάλλον αλλά ο ίδιος υπολογιστής χρησιμοποιείται και για youtube και καμιά ταινία όπου ακούς τον ήχο με καθυστέρηση σε σχέση με ότι βλέπεις....

Πάλι πίσω σε σκέτα rew filters.... στο τέλος θα ισοσταθμίσω μέχρι schroeder και average L+R και θ' αρχίσω να ψάχνω φτηνές ...κουβέρτες :p
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
δεν γραφω ποτε κάτι αν δεν είμαι σίγουρος.
προτιμώ να μην γράψω καθόλου.

το γραφή καπου μεσα στο manual αλλα θα σου προτείνω να κανεις ένα απλό πείραμα.
πάρε ένα sub και βαλτο διπλα στο ένα ηχείο.

μετρα το ηχείο με reference το άλλο ηχείο με το μικρόφωνο στη θεση ακρόασης.
θα σου βγάλει μια διαφορα τις τάξεις των μερικών χιλιοστών.

μετά μετρα το sub και πες μας τη απόσταση σου έβγαλε.
εμενα μου βγάζει 1m+
Δοκίμασε να μετρήσεις το άλλο ηχείο με το μικρόφωνο στη θέση ακρόασης αλλά το sweep να είναι σε συχνότητες που μετράς και το σαμπ. Π.χ. 20-80Hz. Τί απόσταση βγάζει; Μερικά χιλιοτα ή 1 μ+;

Η χρονική ευθυγράμμιση σαμπ με δορυφόρο πρέπει να γίνεται στη συχνότητα κρος, ώστε χρονικά η μετάβαση από το δορυφόρο στο σαμπ να είναι ομαλή.

Αν θέλουμε να κάνουμε συνολικά το σύστημα να είναι χρον. ευθυγραμμισμένο, θέλουμε dirac, trinnov, κλπ. Δε γίνεται με μίαa μεμονωμένη ρύθμιση delay.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.716
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top