REW

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Πρωτότυπη και ενδιαφέρουσα τεχνική μέτρησης!

Ασχολήθηκα...

Νέα ρύθμιση-ισοστάθμιση (fine tuning της προηγούμενης) με την τεχνική moving microphone.

Καλύφθηκε περιοχή περιπου 1,2m επί 40-50cm μπρος-πίσω-πάνω-κάτω με τις κυκλικές-ελικοειδείς συνεχείς κινήσεις που δείχνει το βιντεάκι.

Δηλώνω ενθουσιασμένος και απο την χρηστικότητα-ταχύτητα της τεχνικής, και απο τα μετρητικά δεδομένα, αλλά κυριως απο το υποκειμενικό ηχητικό αποτέλεσμα. Thanks @dapost :party:
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Πως το έκανες με τον trinnov? όση ώρα έστελνε θόρυβο κούναγες; και μέτρησες έτσι όλες τις θέσεις που ζητάει;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Πως το έκανες με τον trinnov? όση ώρα έστελνε θόρυβο κούναγες; και μέτρησες έτσι όλες τις θέσεις που ζητάει;
Δεν έκανα calibration. Το calibration γίνεται μόνο με τον συγκεκριμένο τρόπο και μικρόφωνο της Trinnov. Αυτά μένουν στη μνήμη του Trinnov.

Fine tuning έκανα και έλεγχο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Δοκίμασε να μετρήσεις το άλλο ηχείο με το μικρόφωνο στη θέση ακρόασης αλλά το sweep να είναι σε συχνότητες που μετράς και το σαμπ. Π.χ. 20-80Hz. Τί απόσταση βγάζει; Μερικά χιλιοτα ή 1 μ+;

Η χρονική ευθυγράμμιση σαμπ με δορυφόρο πρέπει να γίνεται στη συχνότητα κρος, ώστε χρονικά η μετάβαση από το δορυφόρο στο σαμπ να είναι ομαλή.

Αν θέλουμε να κάνουμε συνολικά το σύστημα να είναι χρον. ευθυγραμμισμένο, θέλουμε dirac, trinnov, κλπ. Δε γίνεται με μίαa μεμονωμένη ρύθμιση delay.
πάλι βγάζει 1 μ+.

αυτό που περιγραφεις στη δεύτερη παράγραφο δεν είναι χρονική ευθυγράμμιση απλα είναι φασική ευθυγράμμιση.

δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν είναι χρονικά ευθυγραμμισμένο είναι και φασικά.
Αν είναι φασικά ευθυγραμμισμένο, μπορεί να μην είναι χρονικά. Μπορεί να είναι έναν ή περισσότερους κύκλους εκτός.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Ασχολήθηκα...

Νέα ρύθμιση-ισοστάθμιση (fine tuning της προηγούμενης) με την τεχνική moving microphone.

Καλύφθηκε περιοχή περιπου 1,2m επί 40-50cm μπρος-πίσω-πάνω-κάτω με τις κυκλικές-ελικοειδείς συνεχείς κινήσεις που δείχνει το βιντεάκι.

Δηλώνω ενθουσιασμένος και απο την χρηστικότητα-ταχύτητα της τεχνικής, και απο τα μετρητικά δεδομένα, αλλά κυριως απο το υποκειμενικό ηχητικό αποτέλεσμα. Thanks @dapost :party:
Καλε μην ευχαριστεις εμενα, το μηχανικο της kali που γυρισε το βιντεο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Καλε μην ευχαριστεις εμενα, το μηχανικο της kali που γυρισε το βιντεο.
Δεν θα το είχα δει αν δεν το ανέβαζες.
Είχα διαβάσει για την τεχνική ,αλλά δεν ήξερα πόσο εύκολο είναι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
πάλι βγάζει 1 μ+.

αυτό που περιγραφεις στη δεύτερη παράγραφο δεν είναι χρονική ευθυγράμμιση απλα είναι φασική ευθυγράμμιση.

δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
Νομίζω το ίδιο λέμε αλλά να ξεκαθαρίσω τί λέω με εικόνες: Η παρακάτω εικόνα δείχνει ένα κλασσικό τρίδρομο ηχείο και ένα σαμπ.

Slide1.PNG


Με την τεχνική της minidsp, δηλ. με time reference to tweeter του ενός ηχείου, full range sweep του δορυφόρου, full range sweep tou sub και βάζοντας delay στο δορυφόρο τη διαφορά της καθυστέρησης του σαμπ από την καθυστέρηση του δορυφόρου, το αποτέλεσμα που θα έχουμε είναι το παρακάτω:

Slide3.PNG


Ενώ αυτό που ιδανικά θέλουμε είναι αυτό:

Slide2.PNG


Για να πετύχουμε όμως το τελευταίο, θέλουμε ή φουλ ενεργό σύστημα με δυνατότητα ρύθμισης delay και για τους 4 δρόμους, ή dirac (οι φτωχοί).

Αν αυτό δεν είναι δυνατό, π.χ. γιατί έχουμε ένα παθητικό τρίδρομο ηχείο και ένα σαμπ, καλύτερα να φέρουμε χρονικά μαζί το woofer με το σαμπ στο σημείο κρος. Προφανώς συμφασικά αλλά και χρονικά, δηλ. να είναι κοντά τα impulses τους στο σημείο κρος.

Βέβαια έχεις δίκαιο που λες ότι σε χαμηλές συχνότητες κρος, π.χ. 80hz, τα impulse responses είναι ακατανόητα, μοιάζουν με κύμα και όχι με παλμό, γιατί αποτυπώνουν και τις αντηχήσεις του δωματίου. Εκτός αν βάλεις μικρό παράθυρο μέτρησης, που δεν το έχω δοκιμάσει.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
η τεχνική της mini dsp δίνη το αποτέλεσμα αυτό έχεις στη δεύτερη φωτό η οποια όμως εγώ θεωρώ ότι είναι λάθος.

κατά τη γνώμη στη σωστη ευθυγράμμιση το subwoofer πρέπει να ξεκινα νωρίτερα και το σημείο που ο παλμός έχει τη μεγιστη τιμή του να συμπίπτει με το σημείο που έχει μεγιστη τιμή το tweeter του ηχείου.

σε περίπτωση τετραδρομου ενεργού τα peak από όλα τα driver πρέπει να συμπίπτουν.

στη δεύτερη φωτό το subwoofer είναι 90 μοιρες εκτος φάσης με το tweeter
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
κατά τη γνώμη στη σωστη ευθυγράμμιση το subwoofer πρέπει να ξεκινα νωρίτερα και το σημείο που ο παλμός έχει τη μεγιστη τιμή του να συμπίπτει με το σημείο που έχει μεγιστη τιμή το tweeter του ηχείου.

σε περίπτωση τετραδρομου ενεργού τα peak από όλα τα driver πρέπει να συμπίπτουν.
Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν πρέπει να συμπίπτουν οι κορυφές, αλλά οι αρχές των κυματομορφών. Άλλωστε η ανάλυση Fourier σε ένα κρουστικό σήμα, έτσι είναι, όλες οι συχνότητες ξεκινάνε από το ίδιο σημείο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν πρέπει να συμπίπτουν οι κορυφές, αλλά οι αρχές των κυματομορφών. Άλλωστε η ανάλυση Fourier σε ένα κρουστικό σήμα, έτσι είναι, όλες οι συχνότητες ξεκινάνε από το ίδιο σημείο.
η περισσότερη ενέργεια είναι στην κορυφη
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Είναι ανορθόδοξο αυτό που λέει ο μπακ, αλλά ακούγεται ενδιαφέρον. Τί λέει ο τουλ;

Κατά τη γνώμη μου όχι. Δεν πρέπει να συμπίπτουν οι κορυφές, αλλά οι αρχές των κυματομορφών. Άλλωστε η ανάλυση Fourier σε ένα κρουστικό σήμα, έτσι είναι, όλες οι συχνότητες ξεκινάνε από το ίδιο σημείο.
Αυτό είναι το...ορθόδοξο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Είναι ανορθόδοξο αυτό που λέει ο μπακ, αλλά ακούγεται ενδιαφέρον. Τί λέει ο τουλ;



Αυτό είναι το...ορθόδοξο.
να τον ρωτήσουμε

στο παραπάνω λινκ περιγράφεται ένας τρόπος ευθυγράμμισης χρησιμοποιώντας το spectogram.

μελέτησε το και πες μου.
και οποιος άλλος ενδιαφέρεται φυσικά
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Η τεχνικη της μινι dsp μια χαρα θα ακουστει οσο αναφορα το δεσιμο σαμπ με δορυφορο στο κρος ποιντ τους και καλυτερα απο το ιδανικο μιας και δεν μιλαμε για ανηχοικους....
Κοιτατε και τους χρονους αποσβεσης,εαν θελετε να εχετε και σφικτο και γρηγορο μπασο...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
να τον ρωτήσουμε

στο παραπάνω λινκ περιγράφεται ένας τρόπος ευθυγράμμισης χρησιμοποιώντας το spectogram.

μελέτησε το και πες μου.
και οποιος άλλος ενδιαφέρεται φυσικά
Ενδιαφέρον και το λινκ αν και είναι αρκετά δύσκολο να κατανοήσω την ουσία μια και είναι απλωμένη η κουβέντα.

Επίσης, νομίζω πως έχουμε μία μικρή παρεξήγηση. Τα σκίτσα που ανέβασα εγώ, αφορούν step response.
H τεχνική της minidsp και ότι λέει ο μπακ αφορούν impulse response.

Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι η τεχνική της minidsp είναι μια χαρά για ευθυγράμμιση δορυφόρων σε ένα πολυκάναλο σεταπ. Δεν είναι μια χαρά για ευθυγράμμιση σαμπ με δορυφόρο. Γιατί το impulse του δορυφόρου καθορίζεται από το tweeter του ενώ του σαμπ από το ...γούφερ του. Και δεν έχει νόημα να φέρεις tweeter με γούφερ μαζί παρά μόνο αν ο δορυφόρος έχει όλες τις μονάδες ευθυγραμμισμένες και ξεκινούν όλες μαζί το οποίο είναι πολύ σπάνιο, δηλ. αν έχεις Κιι, grimm, κλπ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ενδιαφέρον και το λινκ αν και είναι αρκετά δύσκολο να κατανοήσω την ουσία μια και είναι απλωμένη η κουβέντα.

Επίσης, νομίζω πως έχουμε μία μικρή παρεξήγηση. Τα σκίτσα που ανέβασα εγώ, αφορούν step response.
H τεχνική της minidsp και ότι λέει ο μπακ αφορούν impulse response.

Αυτό που ισχυρίζομαι είναι ότι η τεχνική της minidsp είναι μια χαρά για ευθυγράμμιση δορυφόρων σε ένα πολυκάναλο σεταπ. Δεν είναι μια χαρά για ευθυγράμμιση σαμπ με δορυφόρο. Γιατί το impulse του δορυφόρου καθορίζεται από το tweeter του ενώ του σαμπ από το ...γούφερ του. Και δεν έχει νόημα να φέρεις tweeter με γούφερ μαζί παρά μόνο αν ο δορυφόρος έχει όλες τις μονάδες ευθυγραμμισμένες και ξεκινούν όλες μαζί το οποίο είναι πολύ σπάνιο, δηλ. αν έχεις Κιι, grimm, κλπ.
καλα για sub δεν λέγαμε;
στους δορυφόρους εννοείται ότι δουλεύει άψογα με ακρίβεια χιλιοστού.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Να κάνω μια αφελή ίσως ερώτηση σαν νέος στο REW ?
Παίζει ρόλο η στάθμη της εξόδου του laptop - στην περίπτωσή μου Display Port - ή αυτή του ενισχυτή κατά τη διάρκεια των μετρήσεων ?
Κάπου διάβασα κάτι σχετικό σε ξένη ιστοσελίδα για check levels αλλά δεν κατάλαβα τι παίζει...
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το check levels το κάνεις πριν τη μέτρηση για να δεις τη στάθμη εξόδου. Τη ρυθμίζεις πιο πριν να είναι για παράδειγμα στα 85db. Ανοίγεις το generator και το spl meter, παίζεις ένα full range pink noise και ρυθμίζεις την ένταση του συστήματός σου έτσι ώστε το spl meter να δείχνει 85db. Συνήθως τον υπολογιστή τον βάζεις στο τέρμα, από τον ενισχυτή αυξομειώνεις.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.823
Το check levels το κάνεις πριν τη μέτρηση για να δεις τη στάθμη εξόδου. Τη ρυθμίζεις πιο πριν να είναι για παράδειγμα στα 85db. Ανοίγεις το generator και το spl meter, παίζεις ένα full range pink noise και ρυθμίζεις την ένταση του συστήματός σου έτσι ώστε το spl meter να δείχνει 85db. Συνήθως τον υπολογιστή τον βάζεις στο τέρμα, από τον ενισχυτή αυξομειώνεις.
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Επόμενη ερώτηση, προκειμένου να βρω την πιο κατάλληλη θέση για το/τα σαμπ, θα μετρήσω διάφορες θέσεις για να καταλήξω ποιά είναι η καλύτερη. Κάθε φορά που θα αλλάζω θέση στο σαμπ θα κάνω την ίδια διαδικασία από την αρχή (generator, spl 85dB & μέτρηση) ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Επόμενη ερώτηση, προκειμένου να βρω την πιο κατάλληλη θέση για το/τα σαμπ, θα μετρήσω διάφορες θέσεις για να καταλήξω ποιά είναι η καλύτερη. Κάθε φορά που θα αλλάζω θέση στο σαμπ θα κάνω την ίδια διαδικασία από την αρχή (generator, spl 85dB & μέτρηση) ?
Ε όχι, μην το χοντραίνεις/δυσκολεύεις τόσο.
generator, spl 85dB μια φορά στην αρχή και μετά μόνο μετρήσεις, συγκρίσεις "ομοιομορφίας" καμπύλης spl θες να κάνεις.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.738
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top