RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Φύλλο αλουμινόχαρτο μπροστά ή βινύλιο ή ειδικό χαρτί ή, ή, ή, ήτανε μια φορά κι έναν καιρό..... :lolsign:
Δεν έχει "ή", διάχυση θέλει μπροστά..
Ο άλλος όμως θέλει ζωγραφική..
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Οταν λεμε διαχυση, εννοουμε διαχυτες μπροστα και απο πισω ηχοαποροφητικο υλικο, σωστα? Καμια ιδεα ποιο σαλονατη εστω και αν υπαρχει ποιο πολυ βαβουρα, υπαρχει σαν επιλογη? Η παμε στην τρυπιτη γυψοσανιδα και απο πισω το υλικο?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Οταν λεμε διαχυση, εννοουμε διαχυτες μπροστα και απο πισω ηχοαποροφητικο υλικο, σωστα? Καμια ιδεα ποιο σαλονατη εστω και αν υπαρχει ποιο πολυ βαβουρα, υπαρχει σαν επιλογη?
στο μυαλό μου είσαι. απλά αυτά που θέλουμε τα όμορφα οπτικά κοστίζουν.
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
6 μήκος
3.9 πλάτος
3.1 ύψος
Μην ασχολείσαι, δεν θα βγάλεις άκρη.

Με τα σαλόνια είμαι δογματικός.
Πόσο μάλλον όταν ταιριάζουν οι διαστάσεις.
Είναι άλλο πράμα το diy στην υπόγα που πληρώνω κάνω λάθη και μαθαίνω ( γιατί έτσι γουστάρω ) και άλλο να κάνω τον Μπομπ τον μάστορα στο σαλόνι. Η διαφορά είναι ότι στο σαλόνι δεν έχεις την ευχέρεια να κάνεις τα απαραίτητα λάθη για να μάθεις.

Το να βάζουμε διάχυση εδώ και απορρόφηση παραπέρα χωρίς καν να ξέρουμε τι και πόσο, είναι σαν να αλλάζουμε καλώδια μπας και μας κάτσει.

IMHO Dirac και μετά καλιμπράτορας.
Μετά τον καλιμπράτορα θα ξέρεις και τι ρουμ τριτμεντ να βάλεις και που.
Πρώτα ντιρακ για να έχει εργαλεία να δουλέψει ο ειδικός.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Ξεκίνα με 8 και βλέπουμε
8 σαμπ, ναι.

Διάχυση το τετραπλάσιο.


ΥΓ. Ο ντιμιφουτ πήρε 8 διαχυτές για "μικρορύθμιση", αφού είχε γεμίσει το χώρο με διάχυση παντού! :D
 
Last edited:


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μην ασχολείσαι, δεν θα βγάλεις άκρη.

Με τα σαλόνια είμαι δογματικός.
Πόσο μάλλον όταν ταιριάζουν οι διαστάσεις.
Είναι άλλο πράμα το diy στην υπόγα που πληρώνω κάνω λάθη και μαθαίνω ( γιατί έτσι γουστάρω ) και άλλο να κάνω τον Μπομπ τον μάστορα στο σαλόνι. Η διαφορά είναι ότι στο σαλόνι δεν έχεις την ευχέρεια να κάνεις τα απαραίτητα λάθη για να μάθεις.

Το να βάζουμε διάχυση εδώ και απορρόφηση παραπέρα χωρίς καν να ξέρουμε τι και πόσο, είναι σαν να αλλάζουμε καλώδια μπας και μας κάτσει.

IMHO Dirac και μετά καλιμπράτορας.
Μετά τον καλιμπράτορα θα ξέρεις και τι ρουμ τριτμεντ να βάλεις και που.
Πρώτα ντιρακ για να έχει εργαλεία να δουλέψει ο ειδικός.
Σου 'χω νέα εσένα.... :o Τσάμπα dirac 15 περιοχές

fg.jpg


Παραγγελία γρήγορα...... :rolleyes::roflmao:
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Oταν επεμβαινεις στα μεσουψηλα εαν χρειαζεται,θα πρεπει να γινεται ισορροπημενα στον εγκαρσιο αξονα (δεξια-αριστερα) και οχι μονοπατα....πας για καλο βγαινεις καραφλος :lolsign:
Είμαι και εγώ στο team των καραφλών.
[DOUBLEPOST=1545154221][/DOUBLEPOST]Το ξέρω ότι θέλει στρώσιμο ο χώρος και καμια 15αρια sub :D

Το ερώτημα ήταν άλλο εκτός και αν δεν έχει νόημα.

Θέλει να φτιάξει έναν πινακα περίπου 1.40 με 90 για τον δεξί τοίχο ο οποίος είναι άδειος.
Αυτό θα γίνει είναι δεδομένο. (Παντόφλα)

Και σκέφτηκα αν θα μπορούσα να το εκμεταλλευτώ.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τι φίλτρα είναι ρει; Εγώ έβαλα στην τύχη 3 - 4 για να σου δείξω την καμπύλη. Άντε ακόμα δεν παρείγγειλες; :tongue:

Το κακό στην περίπτωση την δικιά σου είναι ότι έχει κάποια bugs στο να μετρήσεις κάθε μεγάφωνο με το umik. Χρειάζεται impulse response στο ίδιο sample rate
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Και σκέφτηκα αν θα μπορούσα να το εκμεταλλευτώ.
Οκ.
Βάλε τον πίνακα πάνω σε ένα λεπτό ξύλο, mdf 5-άρι, σαν αυτό που βάζουν σα πλάτη στις ντουλάπες.
Πίσω από το ξύλο, βάλε ένα πυκνό απορροφητικό, σα το copopren acoustic, πάχος 1cm.
Κι ας το στον τοίχο.
Δες να ακουμπάει όλη η επιφάνεια του ξύλου πάνω στο κοποπρέν, κι αν είναι δυνατόν όλη η επιφάνεια του κοποπρέν πάνω στον τοίχο, σάντουιτς.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
  1. Ένα πάνελ δεν θα σου προσφέρει τίποτα σημαντικό.
  2. Το fusion ΔΕΝ είναι dirac. Είναι κάτι σαν το minidsp + ενίσχυση. Μην μπερδεύεστε.
  3. Μην ζορίζεσαι τζάμπα με πάνελ RT60. Πες στον @sk4t4 να σε φτιάξει με καλώδια και ασφάλειες Ροδίου. Ξέρει και ο @iason. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, μην σου πω και καλύτερο.
[DOUBLEPOST=1545154955][/DOUBLEPOST]:p
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμουλα :gotcha: .

Με τις τιμές που λες σίγουρα θα γίνει κάποια δουλειά αν φτιάξεις μόνος σου κάτι με aritherm 5αρι π.χ. Εδώ οι τιμές στο 5αρι

View attachment 113312

Καλύτερα να βάλεις το RT60, να δούμε τι ακριβώς γίνεται, αλλά όπως το περιγράφεις έχεις δουλίτσα :)


Υστ. Τι είναι το GIK? o_O
Τι υλικό είναι τούτο που στους 3000 κύκλους έχει 0,9 απορρόφηση και στους 250, 0,7 ; Κάτι δεν βγαίνει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top