RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
@ankokdog: κάνε το όπως ο μηχανικός μου. Ηχοαπορροφητικός πετροβάμβακας, από πάνω διάτρητη γυψοσανίδα κι από πάνω ηχοδιαπερατό ύφασμα (π.χ. Barisol).

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, υπάρχει και είδος που προσφέρεται για ζωγραφική. Ψάξε το.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τι υλικό είναι τούτο που στους 3000 κύκλους έχει 0,9 απορρόφηση και στους 250, 0,7 ; Κάτι δεν βγαίνει.
Μαρκετιστικα ειναι ,η ιδια στο 18αρι της (kg) δεινει μεγαλυτερη απορροφηση απο το 35αρι στα 100 hz.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Ο ντιμιφουτ πήρε 8 διαχυτές για "μικρορύθμιση", αφού είχε γεμίσει το χώρο με διάχυση παντού! :D
Ανακρίβειες.
8 bass traps. 10 diffusers. 2 subs, 1 panel resonator. Dirac.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Είναι η επόμενη αναβάθμιση
Πάντως και για όσους δεν έχουν ενεργά σαν και σένα, το να έχεις 1000w στα 4 και 1200w στα 8 (πως γίνεται αυτό?) από έναν γεφυρωμένο 502 στο κάθε ηχείο σου, είναι σκέτη αλητεία
metalo.gif
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αγόρασε 8 διαχύτες 60χ60 , δωστους στη γυναίκα σου να τους βάψει και να φτιάξει μια σύνθεση δική της.



Δεν κάνω πλάκα. :wink:
Δεν φτάνει ούτε για πρωινό. Διακόσμηση μόνο θα κάνει.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Οκ.
Βάλε τον πίνακα πάνω σε ένα λεπτό ξύλο, mdf 5-άρι, σαν αυτό που βάζουν σα πλάτη στις ντουλάπες.
Πίσω από το ξύλο, βάλε ένα πυκνό απορροφητικό, σα το copopren acoustic, πάχος 1cm.
Κι ας το στον τοίχο.
Δες να ακουμπάει όλη η επιφάνεια του ξύλου πάνω στο κοποπρέν, κι αν είναι δυνατόν όλη η επιφάνεια του κοποπρέν πάνω στον τοίχο, σάντουιτς.
Μιλάμε για κλασικό καμβά ή μουσαμά σε τελάρο Πάνω στο mdf πάνω στο κοποπρέν?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μιλάμε για κλασικό καμβά ή μουσαμά σε τελάρο Πάνω στο mdf πάνω στο κοποπρέν?
Και τα δύο κάνουν.
Το ξύλο θα αντανακλαει πρίμα.
Τα υπόλοιπα θα δουλεύουν χαμηλά.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
¨ένα τέτοιο kit είναι ικανό να μου δώσει κάποια βελτίωση?

https://www.athensproaudio.gr/el/acousonics-athens-room-kit-standard.html
[DOUBLEPOST=1545164008][/DOUBLEPOST]Για κάποιο περίεργο λόγο το είδε και της άρεσε. άβυσσος η ψυχή .....
όσον αφορά τα γωνιακά bass traps μόνο για πίσω από τα ηχεία.

Annotation 2018-12-18 221238.jpg
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Εσύ για καθαρή χρήση ht δε θες lede. Δε θες καν διαχυση. Δε θες rt60 0.3. Βασικά είναι το ευκολότερο treatment αυτό που θες. Το βασικό που θες είναι μπάσοπαγίδες στις γωνιες, μπρος-πισω τοίχους απορροφηση de-de δηλαδή και απορρόφηση στα early reflections ( θα διαφωνήσουν άσχημα κάποιοι εδώ το βλέπω :p).
 

I

iason

Guest
  1. Ένα πάνελ δεν θα σου προσφέρει τίποτα σημαντικό.
  2. Το fusion ΔΕΝ είναι dirac. Είναι κάτι σαν το minidsp + ενίσχυση. Μην μπερδεύεστε.
  3. Μην ζορίζεσαι τζάμπα με πάνελ RT60. Πες στον @sk4t4 να σε φτιάξει με καλώδια και ασφάλειες Ροδίου. Ξέρει και ο @iason. Το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις, μην σου πω και καλύτερο.
[DOUBLEPOST=1545154955][/DOUBLEPOST]:p
Εγώ θα πω κάτι Πολύ απλό γιατί όπως έχω κατ' επαναλειψει τονίσει δεν είμαι ούτε διαβασμένος ούτε μορφωμένος. Προτού φτάσεις στο σημείο να κάνεις την φροντίδα του κάθε χώρου ώστε να αποδοσει τα μέγιστα πρώτα πρέπει να φροντίσει ο κάθε χομπιστας να στήσει και ένα σύστημα αξιώσεων. Γιατί όπως ένα fiat 500 με σποιλερ δεν γίνεται race car ,έτσι και ένα υχοσυστημα των 500 ευρώ με εξωτικά καλώδια δεν γίνεται Hali End. Από κει και πέρα ας ζήσει ο καθένας το όνειρο του και ως που το αντέχει.Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις κύριοι ,Καλό σας βράδυ. :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Με αυτούς τους χρόνους χρειάζεσαι bass traps, που δεν απορροφούν ψηλές συχνότητες και να ειναι και όμορφα.
Δυο ζεύγη στις γωνιές

https://gikacoustics.co.uk/product/impression-series-corner-bass-trap/
EC9B71C9-B52D-49A2-919D-A732E4FF90AD.png


Τουλάχιστον 4 τεμάχια απο τα μεγάλα για τους πλευρικούς τοίχους https://gikacoustics.co.uk/product/impression-150mm-bass-trap-diffusor-absorber/
Εχει πολλά όμορφα σχέδια.
131B1349-3EAC-4105-88E0-5ABE7B4FB0E4.jpeg


Στις πάνω γωνιές του ταβανιού
https://gikacoustics.co.uk/product/gik-acoustics-monster-bass-trap-flexrange-technology/ με limiter.
Δυο τεμάχια, γεφύρωση.

Περιπου στα δυο χιλιάρικα που λέει ο @iason πως με καλωδια θα εχει το ιδιο αποτέλεσμα.
Να ρωτήσω κάτι και γω σαν άσχετος που είμαι. Ποιά είναι η διαφορά Εάν ξοδέψω 2000 ευρώ για καλώδια και φέρω το σύστημα στα ακουστικά γούστα μου, και Εάν ξοδέψω τα 2000 ευρώ σε ακουστική διόρθωση του χώρου για να φέρω τον ήχο πάλι στο υποκειμενικό ακουστικό μού γούστο. Τα 2000 ευρώ τα έχω ξοδέψει έτσι και αλλιώς, γιατί στα καλώδια είναι φιδολαδο και στα άλλα Όχι? Ευχαριστώ. :)
Εγώ θα πω κάτι Πολύ απλό γιατί όπως έχω κατ' επαναλειψει τονίσει δεν είμαι ούτε διαβασμένος ούτε μορφωμένος. Προτού φτάσεις στο σημείο να κάνεις την φροντίδα του κάθε χώρου ώστε να αποδοσει τα μέγιστα πρώτα πρέπει να φροντίσει ο κάθε χομπιστας να στήσει και ένα σύστημα αξιώσεων. Γιατί όπως ένα fiat 500 με σποιλερ δεν γίνεται race car ,έτσι και ένα υχοσυστημα των 500 ευρώ με εξωτικά καλώδια δεν γίνεται Hali End. Από κει και πέρα ας ζήσει ο καθένας το όνειρο του και ως που το αντέχει.Δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις κύριοι ,Καλό σας βράδυ. :drinks:
Για να σε δω ρε Ίασωνα. Δυο χιλιάρικα, σε ο,τι σύστημα θες, χάιεντ, λοουεντ, δυο χιλιάρικα για να παίξει. Όχι ΓΤΠ. Να παίξει.

Καλο βράδυ Ιάσωνα, όνειρα γλυκά.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Με αυτούς τους χρόνους χρειάζεσαι bass traps, που δεν απορροφούν ψηλές συχνότητες και να ειναι και όμορφα.
Δυο ζεύγη στις γωνιές

https://gikacoustics.co.uk/product/impression-series-corner-bass-trap/
View attachment 113338

Τουλάχιστον 4 τεμάχια απο τα μεγάλα για τους πλευρικούς τοίχους https://gikacoustics.co.uk/product/impression-150mm-bass-trap-diffusor-absorber/
Εχει πολλά όμορφα σχέδια.
View attachment 113339

Στις πάνω γωνιές του ταβανιού
https://gikacoustics.co.uk/product/gik-acoustics-monster-bass-trap-flexrange-technology/ με limiter.
Δυο τεμάχια, γεφύρωση.

Περιπου στα δυο χιλιάρικα που λέει ο @iason πως με καλωδια θα εχει το ιδιο αποτέλεσμα.



Για να σε δω ρε Ίασωνα. Δυο χιλιάρικα, σε ο,τι σύστημα θες, χάιεντ, λοουεντ, δυο χιλιάρικα για να παίξει. Όχι ΓΤΠ. Να παίξει.

Καλο βράδυ Ιάσωνα, όνειρα γλυκά.
Στο πίσω τοίχο να μη βάλουμε κάτι?

η αλήθεια είναι ότι μόλις τα βάλεις κάτω και δεις τι ποσό βγαίνει στη συγκεκριμένες υλοποιήσεις λες καλύτερα δεν είναι να τα δώσω για sub. :o:D

οι υλοποιήσεις της alpha acoustic δε μας κάνουν?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Στο πίσω τοίχο να μη βάλουμε κάτι?

η αλήθεια είναι ότι μόλις τα βάλεις κάτω και δεις τι ποσό βγαίνει στη συγκεκριμένες υλοποιήσεις λες καλύτερα δεν είναι να τα δώσω για sub. :o:D

οι υλοποιήσεις της alpha acoustic δε μας κάνουν?
Αν θες βαλε φωτό γύρω γύρω.

Δεν μου αρέσουν αυτα που έβαλες, φτηνοκατασκευες για επαρχιακό στούντιο.
Πιο όμορφα πιο σωστά το Gik . To έξοδο μετράει και ως διακόσμηση, ειναι όμορφα.
Δες και τα vicoustic. Και αυτα όμορφα. Ειναι και άλλες εταιρίες με όμορφα, ακριβότερες.

Πρέπει να φτιάξεις τους χρόνους έτσι κι αλλιώς, ειναι πάνω απο δευτερόλεπτο, δεν σε σώζει ούτε Dirac, ούτε δεύτερο σαμπ.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.092
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top