RT60 Υλικά για δημιουργία πίνακα

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
θέλω τη βοήθειά σας λίγο στην κατασκευή ενός πίνακα ( από την σύζυγο ) ο οποίος ταυτόχρονα να βοηθήσει στην ακουστική βελτίωση του δωματίου.

έχω ένα πλαϊνό τοίχο 2.80 ο οποίος είναι άδειος. Μπορώ να φτιάξω ένα τελάρο πχ 1.40 χ 90

τι πάχος να έχει? με τη υλικό να το γεμίσω και τι πανί να βάλω μπροστά. Παίζει ρόλο το υλικό της μπογιάς που θα τον ζωγραφίσει? πχ ακριλικό?

Ευχαριστώ
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- χωρίς μετρήσεις δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν χρειάζεσαι διάχυση ή απορρόφηση ή συνδυασμό και των δύο
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
- χωρίς μετρήσεις δεν μπορείς να γνωρίζεις εάν χρειάζεσαι διάχυση ή απορρόφηση ή και συνδυασμό και των δύο
μετρήσεις μπορώ να κάνω έχω umik χρησιμοποιώ rew. έχω μια εικόνα του χώρου μου ο οποίος είναι λίγο χάλια.
Πώς μπορώ να καταλάβω σε ποιον τοίχο θέλει τι?

πχ το rt 60 κυμαίνεται από 0.3 έως 0.8 με κυρίως 180hz με 800hz να είναι τα πιο μεγάλα. από εκεί και πάνω είναι στο 0.4 περίπου.
καλά για χαμηλά είναι δράμα. σε άλλο post.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δυστυχώς η απορρόφηση θέλει μεγάλη επιφάνεια. Με ένα καδράκι δεν πρόκειται να κάνεις πολλά πράματα
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δυστυχώς η απορρόφηση θέλει μεγάλη επιφάνεια. Με ένα καδράκι δεν πρόκειται να κάνεις πολλά πράματα
Δεν περιμένω θαύματα. απλά επειδή θα γίνει που θα γίνει έλεγα να το εκμεταλλευτώ. Και επειδή γενικά ζωγραφίζει η γυναίκα μου να έβρισκα ένα τρόπο πέρα από διακοσμητικοί να ήταν και λειτουργικοί.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ωραία τότε. Μέτρα με το umik και δες που έχει θέμα το rt. Πόσο παχύ θες να το κάνεις; Και μετά υπάρχουν διάφορα calculator που σου δείχνουν πως επηρεάζει το πάνελ στο συχνοτικό εύρος
 





Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Είναι λίγο τσιμπημένη η τιμουλα :gotcha: .

Με τις τιμές που λες σίγουρα θα γίνει κάποια δουλειά αν φτιάξεις μόνος σου κάτι με aritherm 5αρι π.χ. Εδώ οι τιμές στο 5αρι

425D9FF9-069D-4BCC-8176-E5CB64C43EAD.png


Καλύτερα να βάλεις το RT60, να δούμε τι ακριβώς γίνεται, αλλά όπως το περιγράφεις έχεις δουλίτσα :)


Υστ. Τι είναι το GIK? o_O
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top