S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Από Γερμανία.
Μαθαίνω στην Adam δουλεύουν πυρετωδώς για νέες εκδόσεις όλων των σαμπ τους.
Για να δούμε αν προλάβουν να βγάλουν κάτι μέσα στο 2019.

Εντωμεταξύ τα χαμήλωσα τα S3H κατά -10db και “ήρθαν” με τα δύο KH805.
Σε πολύ χαμηλές στάθμες, τα S3H καταφέρνουν να ακούγονται λεπτομερέστατα αλλά και γεμάτα χάρη στα δύο KH805. Τύφλα να έχουν τα ακουστικά. Τα έβγαλα από τον χώρο, δεν χρειάζονται πλέον.

Ο ήχος πολύ ανοιχτός, ξεκούραστος, πληθωρικός, ανεξαρτήτως έντασης, είτε λίγα κλικ πάνω από την απόλυτη σιγή είτε «στο τέρμα». Το τέρμα σε εισαγωγικά βέβαια, αφού τα S3H γαργαλιούνται όντας στα -10db. Όχι πως στο 0 το gain χαμπάριαζαν. Δεν έχω καταφέρει να δω λαμπάκι limiter να ανάβει.
Θα χρειαστώ άλλα 6 ΚΗ805 στον χώρο για να υποστηρίξουν τα S3H στο τέρμα.

Μου αρεσει πολυ ο τροπος που περιγραφεις!

Να υποθεσω οτι το σεταπ που εχεις ειναι για home cinema, εξου και τα τοσα σαμπ;

Ή ακους δικαναλο και θελεις ολο το φασμα;
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
OK, αρα το σκρουτζ δειχνει τιμες καταλογου οποτε η τελικη τιμη του καταστηματος μπορει να ειναι ιδια με θωμα...;
Oxi το Σκρουτζ δείχνει τιμή που θα αγοράσεις.
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Μου αρεσει πολυ ο τροπος που περιγραφεις!
Να υποθεσω οτι το σεταπ που εχεις ειναι για home cinema, εξου και τα τοσα σαμπ;
Ή ακους δικαναλο και θελεις ολο το φασμα;
Στον ίδιο χώρο λειτουργεί home cinema με άλλα ηχεία και άλλα σαμπ.
Τα 2x S3H + 2x KH805 εξυπηρετούν αποκλειστικά δικάναλη ακρόαση, με RME ADi2pro + Squeezebox Touch.

Με -10db στο gain των S3H επέρχεται ισορροπία με τα δύο KH805, έτσι ώστε ο ήχος να είναι γεμάτος από πολύ χαμηλή έως χορταστική στάθμη φτάνοντας στο 0db τον pre, χωρίς όμως να αφήνω περιθώρια να δώσω πόνο.
Αν άφηνα τo gain των S3H στο default 0db, στο τσακίρ κέφι θα παραμόρφωναν και θα κλίπαραν τα KH805.
Mε έξι ακόμη KH805, σύνολο 8 στον χαμηλοτάβανο χώρο των 22τ.μ., θα μπορώ να έχω πάνω από 120db απαραμόρφωτα και απροβλημάτιστα για τις λίγες φορές που θα θέλω να ξεφεύγω σε τρελές στάθμες.

Ειδάλλως, με το μυαλό στο κεφάλι, η ακρόαση με 2xS3H και 2xKH805 είναι ήδη απόλαυση.
Ευχή και κατάρα βέβαια, γιατί μουσική ακόμη τόσο καιρό δεν χαλάρωσα να ακούσω.
Πόσο καλά ακούγεται αυτό το κομμάτι, πόσο καλά ακούγεται το άλλο κομμάτι είμαι συνέχεια.
Δεν έχω ξεπεράσει το σοκ των Adam ακόμη, και θα αργήσω πολύ μου φαίνεται το ξεπεράσω.
Ακρίβεια, διαύγεια, δύναμη τα περίμενα, αλλά όχι τη στερεοφωνική τους εικόνα.
Με δυο κουτάκια μπροστά μου RME και Touch και δυο ηχεία με δυο δεκάιντσα σαμπ, όλα στο plug'n'play στον ταπεινό μου δωμάτιο, και να βγαίνει τέτοιος ήχος που θυμίζει καλοστημένο πανάκριβο ηχοσύστημα σε καλό χώρο, ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω.
Θα μου πεις φτηνό δεν είναι και το σετάπ, αφού ξεπερνά το δεκαχίλιαρο, αλλά και πάλι, το συνολικό άκουσμα προδιαθέτει για πολύ υψηλότερο κόστος.


Σε υποψήφιο αγοραστή που κινείται σε αυτή την κατηγορία τιμής, 5-10 χιλιάδων ευρώ, όχι απλά παραλογισμό, αλλά έγκλημα θα χαρακτήριζα την επιλογή παθητικών ηχείων, όταν δίνει τέτοια υλοποίηση η Adam με τα S3H.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Σε μπελάδες μ’ έβαλαν τα S3H. Καλά ήμουν με τα KH310, τι το’θελα; :)
Ακρίβεια, διαύγεια, δύναμη τα περίμενα, αλλά όχι τη στερεοφωνική τους εικόνα
Καλο μεσημερι και Χρονια Πολλα!

Αρα ειναι ασφαλες να υποθεσω οτι σε επιπεδο στερεοφωνικης εικονας τα ανταμ ειναι ανωτερα των ΚΗ310;
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Κατά πολύ ανώτερα. Δεν συγκρίνονται καν.
Τα S3H εξαφανίζονται τελείως και στο κέντρο δημιουργείται 3D ολόγραμμα.
Τα 310 είναι κοφτά κι επιθετικά κατά πάνω σου.
Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, θα πήγαινα ντουγρού στα S3H, και δεν θα έχανα ένα χρόνο με τα 310.
Εξαιρετικά μόνιτορ τα 310, αλλά δεν παύουν στιγμή να δείχνουν ότι είναι μόνιτορ και μάλιστα μικρά, με συγκεκριμένα όρια.
Με τα S3H ξεχνάς ότι ακούς από μόνιτορ και πάει το μυαλό σου σε μεγάλα hiend ηχεία με ενισχυτές τέρατα.
Ποτέ δεν θα κουράσουν, ποτέ δεν θα συμπιέσουν.
Παρατηρώ ότι και οι ακροάσεις μου κρατάνε λιγότερο. Βαθιές ανάσες παίρνω σαν να έζησα πρωτόγνωρη εμπειρία από τα πρώτα κομμάτια ακόμη που ακούω σε υψηλή στάθμη, και παρόλο που είναι γνώριμα κομμάτια, οι ήχοι ξεπηδούν τραγανοί και φρέσκοι.
Λίγο πιο δυνατά, άντε λίγο ακόμη, και χαμογελαστά τα S3H πετάνε το μπαλάκι στα σαμπ και σου λένε άσε εμάς και κοίτα τα όρια των σαμπ σου.

Το μεγάλο στοίχημα είναι πόσο καλά θα σταθεί ένα S3H ως κεντρικό.
Το 310 τα είχε βρει σκούρα όταν το έβαλα δίπλα στο Zingali Home Monitor 212, και αποχώρησε αμέσως, αλλά το S3H είναι άλλη ιστορία.
Το καθυστερώ όσο μπορώ να το δοκιμάσω στο κέντρο, γιατί είμαι σίγουρος ότι θα με βάλει να αναδιοργανώσω όλο το hc από την αρχή.
Και άντε πες και το κάνω κάποια στιγμή, και το γυρίζω σε πολλαπλά S3H, θα δω ολόκληρη ταινία με αυτά, ή θα με καταδικάσουν σε demo δισκάκια, να τσεκάρω εσαεί πόσο καλά αποδίδουν στη μια και πόσο στην άλλη σκηνή;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Και άντε πες και το κάνω κάποια στιγμή, και το γυρίζω σε πολλαπλά S3H, θα δω ολόκληρη ταινία με αυτά, ή θα με καταδικάσουν σε demo δισκάκια, να τσεκάρω εσαεί πόσο καλά αποδίδουν στη μια και πόσο στην άλλη σκηνή;
Κωλοκατάσταση, μή σου τύχει, καλύτερα βάλε μπουρούχες να ευχαριστηθείς καμιά ταινία :p
 


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Στο home cinema δεν με πειράζει να είμαι πίσω, γιατί ούτως ή άλλως τον χρόνο της ταινίας μού τον τρώει η OLED στο σαλόνι με την ηχομπάρα JBL BAR 5.1 εδώ και δυο χρόνια.

Όλη η ιστορία γίνεται για το ιερό μισάωρο καθημερινά που θα κάτσω να ακούσω μουσική μόνος στο mancave.
 


Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Με τα ηχεία έχει να κάνει.
H εμπειρία είναι τόσο δυνατή που παίρνω τη δόση μου πιο γρήγορα.
10 κομμάτια ν' ακούσω, τελειώνω με βαθιές ανάσες ευφορίας.
Μισή ώρα τη μέρα με 2xS3H+2xΚΗ805 τον γιατρό τον κάνει πέρα.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Με τα ηχεία έχει να κάνει.
H εμπειρία είναι τόσο δυνατή που παίρνω τη δόση μου πιο γρήγορα.
10 κομμάτια ν' ακούσω, τελειώνω με βαθιές ανάσες ευφορίας.
Μισή ώρα τη μέρα με 2xS3H+2xΚΗ805 τον γιατρό τον κάνει πέρα.

Σε ρωταω ολα αυτα για τα ανταμ γιατι τα ζαχαρωνω.

Ωστοσο, τα KS Digital C88 που εχω δημιουργουν εκπληκτικη 3D εικονα, δοκιμασμενα με δυο DAC, ενα Benchmark DAC1 PRE κι ενα T+A DAC8 DSD, με το δευτερο ντακ να υπερτερει του πρωτου στην εικονα και ΕΙΔΙΚΑ στο βαθος σκηνης.

Σκεφτομαι λοιπον:

παιρνω τα ανταμ, στα διπλα λεφτα των KS, κι αν ναι ποση διαφορα θα εχουν με τα υπαρχοντα

ή

κραταω τα KS ;

Τα ΚΗ310 που εχεις/ειχες τα εχω ακουσει στον Νακα, δεν με επεισαν...

Το αναφερω αυτο για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε ρωταω ολα αυτα για τα ανταμ γιατι τα ζαχαρωνω.

Ωστοσο, τα KS Digital C88 που εχω δημιουργουν εκπληκτικη 3D εικονα, δοκιμασμενα με δυο DAC, ενα Benchmark DAC1 PRE κι ενα T+A DAC8 DSD, με το δευτερο ντακ να υπερτερει του πρωτου στην εικονα και ΕΙΔΙΚΑ στο βαθος σκηνης.

Σκεφτομαι λοιπον:

παιρνω τα ανταμ, στα διπλα λεφτα των KS, κι αν ναι ποση διαφορα θα εχουν με τα υπαρχοντα

ή

κραταω τα KS ;

Τα ΚΗ310 που εχεις/ειχες τα εχω ακουσει στον Νακα, δεν με επεισαν...

Το αναφερω αυτο για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης.
Κρατάς τα KS.
Setup που ήδη μας ικανοποιεί δεν το αλλάζουμε παρασυρόμενοι απ'όσα διαβάζουμε και το μικρόβιο της αλλαγής,ιδίως όταν ενσωματώνει το setup αυτό και ομοαξονική αρχιτεκτονική.Μπορείς να το συμπληρώσεις με sub κι επεμβάσεις στο χώρο ακρόασης εφόσον γουστάρεις αναβαθμίσεις ή διαφορετικές αποστάσεις κατά την ακρόαση.

Εκτός και αν σκόπευες να δοκιμάσεις κάτι συντριπτικά ανώτερο ή διαφορετικό (όπως...παθητικά :lolsign:) με ανάλογο κόστος αλλά κι επίφοβη τελική έκβαση αν δεν έχεις φροντίσει καταλλήλως τη χωροταξία.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
2,5 μέτρα ισοσκελές.
Και στα 4μ. άνετα θα ήταν όπως είδα απομακρυνόμενος.
Τα ζήλεψα και για χρήση ακουστικών "οuterhead" στα δέκα εκατοστά.
...
Ότι σε στούντιο θα τα δεις και στο ένα μέτρο και στημένα εξ ανάγκης δεξιά κι αριστερά της οθόνης, δεν σημαίνει ότι αυτή είναι και η βέλτιστη απόσταση και στήσιμο για τη μέγιστη εκμετάλλευση των δυνατοτήτων τους και τη μέγιστη απόλαυση κατά την ακρόαση.
...
Για να ληφθεί όμως μια εμπεριστατωμένη απόφαση οφείλει να γνωρίζει ο υποψήφιος αγοραστής εκ των προτέρων ποια θα ήταν η ελάχιστη ωφέλιμη διάσταση του στερεοφωνικού τριγώνου (απόσταση ανάμεσα σε δεξί-αριστερό tweeter ) για την ακρόαση υπό τυπικές οικιακές συνθήκες.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Κρατάς τα KS.
Setup που ήδη μας ικανοποιεί δεν το αλλάζουμε παρασυρόμενοι απ'όσα διαβάζουμε και το μικρόβιο της αλλαγής,ιδίως όταν ενσωματώνει το setup αυτό και ομοαξονική αρχιτεκτονική.Μπορείς να το συμπληρώσεις με sub κι επεμβάσεις στο χώρο ακρόασης εφόσον γουστάρεις αναβαθμίσεις ή διαφορετικές αποστάσεις κατά την ακρόαση.

Εκτός και αν σκόπευες να δοκιμάσεις κάτι συντριπτικά ανώτερο ή διαφορετικό (όπως...παθητικά :lolsign:) με ανάλογο κόστος αλλά κι επίφοβη τελική έκβαση αν δεν έχεις φροντίσει καταλλήλως τη χωροταξία.


Συντριπτικα ανωτερο; Τα S3H δεν εμπιπτουν σε αυτη την κατηγορια;

Ή μιλαμε για farfield γαιδουρια;;; :p Τα οποια αλλωστε δεν χωρανε μανα μου!
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Συντριπτικα ανωτερο; Τα S3H δεν εμπιπτουν σε αυτη την κατηγορια;

Ή μιλαμε για farfield γαιδουρια;;; :p Τα οποια αλλωστε δεν χωρανε μανα μου!
Επισης, παντρεμα με σαμπ η ερωτηση...

παιρνω KS (μπλεξιμο καθοτι δεν δινουν οι μπαγλαμαδες σπεκς και θελει και remote για ισοσταθμιση)
ή
τα παντρευω με σαμπ αλλης εταιρειας, πχ κλάινμάιν, ανταμ και ξερωγωτι?
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Μάρκα κανονικά επιλέγεις πρώτα λόγω συγκεκριμένου σαμπ που θέλεις και μετά παίρνεις τα μόνιτορ της ίδιας εταιρίας.

Π.χ. τα 310 τα είχα επιλέξει έχοντας ήδη σταμπάρει το 870 και τα 905.
Δεν είχα πάει στα S3H από την αρχή γι' αυτό ακριβώς τον λόγο, τα συγκεκριμένα σαμπ.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Μάρκα κανονικά επιλέγεις πρώτα λόγω συγκεκριμένου σαμπ που θέλεις και μετά παίρνεις τα μόνιτορ της ίδιας εταιρίας.

Π.χ. τα 310 τα είχα επιλέξει έχοντας ήδη σταμπάρει το 870 και τα 905.
Δεν είχα πάει στα S3H από την αρχή γι' αυτό ακριβώς τον λόγο, τα συγκεκριμένα σαμπ.

Και τωρα; Η συνεργεια λειτουργει μεταξυ των S3H και των σαμπ;

Διαβαζω συνεχεια εδω πως καλυτερα να παρει καποιος σαμπ / δορυφορους της ιδιας εταιρειας για να μην μπλεξει με το σεταρισμα. Σε σενα πως λειτουργει το διδυμο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μάρκα κανονικά επιλέγεις πρώτα λόγω συγκεκριμένου σαμπ που θέλεις και μετά παίρνεις τα μόνιτορ της ίδιας εταιρίας.
:thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

Το'χεις πιάσει το νόημα! :drinks:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.097
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top