S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Πες μου αν θέλεις, ή εδώ ή με pm με ποιό κομμάτι από ποιό άλμπουμ, μόλις πάω σπίτι να το ακούσω κι εγώ να καταλάβω τί εννοείς.
Είδα λίγο τη μάρκα από τα καλώδια που αναφέρεις και δεν μου φάνηκαν της πλάκας. Αν βρεις μια διατομή από τη σελίδα τους του καλωδίου που έχεις, θα βοηθούσε. Γενικά μιλώντας, με αλλαγή καλωδίων δεν θα δεις διαφορά στο συγκεκριμένο πρόβλημα.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Πες μου αν θέλεις, ή εδώ ή με pm με ποιό κομμάτι από ποιό άλμπουμ, μόλις πάω σπίτι να το ακούσω κι εγώ να καταλάβω τί εννοείς.
Είδα λίγο τη μάρκα από τα καλώδια που αναφέρεις και δεν μου φάνηκαν της πλάκας. Αν βρεις μια διατομή από τη σελίδα τους του καλωδίου που έχεις, θα βοηθούσε. Γενικά μιλώντας, με αλλαγή καλωδίων δεν θα δεις διαφορά στο συγκεκριμένο πρόβλημα.


πμ να μην χαλασω το νημα
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Καλωδίων συνέχεια:

Παρήγγειλα AES/EBU καλώδια να στείλω ψηφιακό σήμα στα S3H από το aes out του RME Adi-2pro.
Σε δουλειά να βρισκόμαστε ή θα ακούσω κάτι διαφορετικό; Καλύτερο ή χειρότερο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Φυσικά καλύτερο. ;)

AES/EBU και κσερό πσωμί. :p

Σιγά σιγά, θα σου βρούμε και πολυκάναλο προ με διακριτές AES/EBU εξόδους. Κάθε πράγμα στον καιρό του κι ο κολιός τον Αύγουστο. 8-)

Σημείωσε ότι θα πρέπει να βρεις σαμπ με πσηφιακή είσοδο. Εν καιρώ..
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Μεγεια τα εργαλεια Γιαννη! Να τα χαρεις πολυ! Ενας λογος ακομη να ανεβω Θεσσαλονίκη; -)
Ευχαριστώ. Προσπαθώ ο καψερός να σε δελεάσω με κάτι κάθε φορά.
Τελευταία φορά λυγίσαμε τοίχους με τα RE, τώρα θα είναι λιγότερο βάναυση η ακρόαση. 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Ταυτόχρονα, με κάποιο τρόπο (υποθέτω ντιρακ) θα πρέπει σιγά σιγά να κάνεις ισοσταθμιση για το τάργκετ κερβ που προβλέπεται, στο σύνολο ηχείων-σαμπ-χώρου.
Χύμα στο κύμα ακούς ως τώρα..:drinks:
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Φιρί-φιρί το πας εσύ, αν δεν με δεις με 5x S3H δεν θα ησυχάσεις!

Για δικάναλο και δύο σαμπ, λέω να προσθέσω το SHD Studio, που έχει DIRAC:
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series

Αλλά θα πρέπει να έχω ξεχωριστό dac για τα δύο σαμπ.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Καλωδίων συνέχεια:

Παρήγγειλα AES/EBU καλώδια να στείλω ψηφιακό σήμα στα S3H από το aes out του RME Adi-2pro.
Σε δουλειά να βρισκόμαστε ή θα ακούσω κάτι διαφορετικό; Καλύτερο ή χειρότερο;
Καλά έκανες. Πόσο το μαλλί;
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
[...]Για δικάναλο και δύο σαμπ, λέω να προσθέσω το SHD Studio, που έχει DIRAC:
https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd-series
Για το μηχάνημα που αναφέρεις, υπάρχει σχετική συζήτηση εδώ. Τότε που το έψαξα, η ελληνική αντιπροσωπεία δεν είχε ενημέρωση για τιμές και διαθεσιμότητα (έχω email τους από 24/09/2018). Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι από τότε. Εάν θα το φέρεις από έξω, στείλε pm.:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Αλλά θα πρέπει να έχω ξεχωριστό dac για τα δύο σαμπ
Σημείωσε ότι θα πρέπει να βρεις σαμπ με πσηφιακή είσοδο.
Τα'χω σκεφτεί χρόνια αυτά τα σενάρια.
Η AES/EBU είναι δρόμος χωρίς επιστροφή. ;)
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Κανένα πρόβλημα. Τα σαμπ με aes in πού είναι όμως;

Neumann και Adam χαρταετό πετάνε στα σαμπ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Δες κατά τζένελεκ. Αυτή, έχει.

Το Άνταμ μάλλον ετοιμάζεται... Ίσως εντός του '19.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Εμ, καιρός ήταν να ανανεώσει λίγο τα σαμπ της η Adam.
Γενικά καιρός ήταν για την Άνταμ, ειδάλλως θα πήγαινε άκλαφτη.
Όπως είδες από πρώτο χέρι, η Άνταμ ξεκίνησε την αντεπίθεση, προφανώς θα συνεχίσει στα σαμπ.

Η Νιούμαν ομοίως το παλεύει, έχει ανανεώσει 310 και 120, και εντελώς φρέσκο το 80-άρι. Έχει όμως πρώτα το 410 να ανανεώσει, μετά να τους φορέσει Ντακ, να αλλάξει τα ενεργά κρος σε πσηφιακά, και μετά τα σαμπ.

Τζενελεκ και τζιμπιέλ, είναι σε άλλο επίπεδο. Έχουν λύσεις για όλα.
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.179
Να δούμε και τιμές βέβαια, γιατί αν το ένα νέο 10άρι Adam κάνει όσο δύο KH805 θέλει σκέψη.
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλημερα! Ερωτηση αδαους: αναλογη περιπτωση καλωδιων ρευματος - σηματος εχω κι εγω. Καλωδια balanced proel, φτηνα. Αλλαγη αυτων σε mogami με neutrik xlr θα την προτεινατε;
Καλημερα! Ερωτηση αδαους: αναλογη περιπτωση καλωδιων ρευματος - σηματος εχω κι εγω. Καλωδια balanced proel, φτηνα. Αλλαγη αυτων σε mogami με neutrik xlr θα την προτεινατε;
Αδύνατον...Το να προέβαινε ο υποφαινόμενος σε τέτοια σύσταση,θα ισοδυναμούσε με...σφάλμα δικτύου.:laugh:
Συμβαινει το εξης: σε ορισμενες καλες ηχογραφησεις (πχ. Diana Krall) τα συριστικα "ξυριζουν". (για μαπα παραγωγες, δεν το συζητω καν) εξ ου και η ερωτηση αν μπορω να μαζεψω το "ξυρισμα" και με καλωδια, περα απο τα ρυθμιστικα υψηλων.
Bhutia's Law 1 : Δεν προσπαθούμε ν'αντισταθμίσουμε εγγενείς ανισορροπίες δεδομένου setup ή παραγωγής με...καλώδια και ανάλογα συνοδευτικά παρελκόμενα.
Καλωδίων συνέχεια:
Παρήγγειλα AES/EBU καλώδια να στείλω ψηφιακό σήμα στα S3H από το aes out του RME Adi-2pro.
Σε δουλειά να βρισκόμαστε ή θα ακούσω κάτι διαφορετικό; Καλύτερο ή χειρότερο;
Όχι μόνο καλύτερο,αλλά και...προτιμότερο.:D
Διότι θ'ανταποκρίνεται πληρέστερα στην ηλεκτρονική αρχιτεκτονική του εν λόγω ηχείου.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top