S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Όχι μόνο καλύτερο,αλλά και...προτιμότερο.:D
Διότι θ'ανταποκρίνεται πληρέστερα στην ηλεκτρονική αρχιτεκτονική του εν λόγω ηχείου.
Ε, ναί. ;)
Τα προβλεπόμενα.
Εσύ με τι το ταΐζεις;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ε, ναί. ;)
Τα προβλεπόμενα.
Εσύ με τι το ταΐζεις;
Δεν έχω πρόβλημα να είμαι ειλικρινής ό,τι εντύπωση και να σου προξενούσε...Τα τροφοδοτώ με αναλογικό σήμα (ακόμα) διότι αφενός μεν διατηρώ (ακόμα) σε ρόλο διαμεσολαβητή συσκευές που δεν επιθυμώ να αντικαταστήσω με νέες,αφετέρου δει έτσι μ'αρέσει,μέχρι να μου αρέσει κάτι άλλο περισσότερο.:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Προσωπικά θα τα τάιζα από την γνωστή lynx, αν έπαιζα από πισί, ειδάλλως από τα νέα άρβους.
Τα διατηρώ αμφότερα ακόμα, και δε βλέπω να παίρνουν πόδι εύκολα, εκτός κι αν βρεθεί σε λογική τιμή κανένα ζώο ..av με διακριτές AES/EBU. Αυτά που ξέρω, είναι πάνω από την τσέπη μου..
 
Last edited:

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Έπαιξα τα S3H και με σαμπ σήμερα, ένα KH805 από κάθε πλευρά.
Ίδιο στήσιμο που έκανα και με τα KH310, όπου το αποτέλεσμα τότε ήταν πολύ καλό.

Με τα S3H όμως τα δύο σαμπ KH805 φάνηκαν μικρά, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Σε απαιτητικά αημεία σε υψηλές στάθμες άδειαζαν, τη στιγμή που τα S3H χαμογελούσαν.

Στάσου λέω να βάλω τα δύο Vega 21’’ που έχω από κάτω, ένα σε κάθε πλευρά, να δω διαφορές. Με κρος στα 65Hz στα Vega και από εκεί και πάνω τα S3H γεύτηκα πληθωρικό χαμηλό με άνεση αντίστοιχη των S3H.

Μπα, τελικά δυο 10ιντσα σαμπάκια δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στα S3H. Τερατάκια σαμπ χρειάζονται ή συστοιχίες ή πολλαπλά. Κι αυτό στον μικρό μου χώρο, ούτε που θέλω να φανταστώ τι θα χρειαζόταν σε μεγάλο σαλόνι.

Σε μπελάδες μ’ έβαλαν τα S3H. Καλά ήμουν με τα KH310, τι το’θελα; :)
Στις πίσω γωνίες έχω βέβαια τις γιγαντοκαμπίνες με τα RE. Ενεργοποιώντας εκείνα με κρος στα 60Hz θα δέσει το γλυκό.
Δεν τους φαίνεται τι μπορούν να βγάλουν τα S3H. Κοιτώντας τα λες, ε δυνατούτσικα μόνιτορ θα είναι, αλλά αυτά είναι δυναμίτες, και το ρίμπον ατίθασο και ζωηρό. Απολαυστικά ζωηρό όμως, που σε κάνει να γκαζώνεις, και μοιραία πρέπει να ακολουθούν και τα σαμπ. Αν αδειάζουν τα σαμπ, καλύτερα μόνα τους τα S3H.
Μόνα τους τα S3H παίζουν με αξιοπρέπεια ακόμη και σε σημεία με απαιτητικό χαμηλό. Απλά δεν θα αποδώσουν το βαθύ χαμηλό, αλλά χωρίς να βογγήξουν.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Έπαιξα τα S3H και με σαμπ σήμερα, ένα KH805 από κάθε πλευρά.
Ίδιο στήσιμο που έκανα και με τα KH310, όπου το αποτέλεσμα τότε ήταν πολύ καλό.

Με τα S3H όμως τα δύο σαμπ KH805 φάνηκαν μικρά, δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν.
:o:o:o:eek:
:party:
 
  • Like
Reactions: PPG

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Έτσι πάει, δυστυχώς ή ευτυχώς.
Έχει άλλες στάθμες το ζώο που πήρες..
Είσαι ή εδώ, ή (ακόμα καλύτερα) εδώ. (Με πσηφιακή είσοδο κι έξοδο)
Χ2.
Το 7380 είναι πολύ ακριβό, και δε χρειάζεται κιόλας.

Αυτά... (είναι θέματα που με έχουν απασχολήσει πολύ, διότι τα είχα στο μάτι τα Άνταμ που πήρες και έτσι το έβλεπα το ποίημα..)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Έτσι πάει, δυστυχώς ή ευτυχώς.
Έχει άλλες στάθμες το ζώο που πήρες..
Είσαι ή εδώ, ή (ακόμα καλύτερα) εδώ.
Χ2.
Το 7380 είναι πολύ ακριβό, και δε χρειάζεται κιόλας.

Αυτά... (είναι θέματα που με έχουν απασχολήσει πολύ, διότι τα είχα στο μάτι τα Άνταμ που πήρες και έτσι το έβλεπα το ποίημα..)
ή αλλάζεις τελικό στα RE με κάποιον που έχει AES:whistling:
 
  • Like
Reactions: PPG


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
ή αλλάζεις τελικό στα RE με κάποιον που έχει AES:whistling:
Δε μπορούν να ακολουθήσουν τα φρέσκα Άνταμ ούτε τα RE ούτε τίποτα μη "στουντιακής" ποιότητας..

Δε θέλουν "βαβούρα"..

Τα μεταξωτά βρακιά...
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Αν έπαιρνα «βάσεις» σαμπ για τα S3H, κάτι σαν το ΧΤΖ SUB 3x12 θα σκεφτόμουν. Επί δύο, ένα σε κάθε πλευρά.
https://www.xtzsound.eu/product/sub-3x12
Σε τέτοιο επίπεδο απόδοσης πάει το μυαλό μου ακούγοντας τα S3H.
[DOUBLEPOST=1543959198][/DOUBLEPOST]
ή αλλάζεις τελικό στα RE με κάποιον που έχει AES:whistling:
Δύο Hypex 2K έχω, ένα για κάθε RE.

Απ’ όσο είδα δεν έβγαλε 2Κ με aes in η Hypex.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Αν έπαιρνα «βάσεις» σαμπ για τα S3H, κάτι σαν το ΧΤΖ SUB 3x12 θα σκεφτόμουν. Επί δύο, ένα σε κάθε πλευρά.
https://www.xtzsound.eu/product/sub-3x12
Σε τέτοιο επίπεδο απόδοσης πάει το μυαλό μου ακούγοντας τα S3H.
[DOUBLEPOST=1543959198][/DOUBLEPOST]

Δύο Hypex 2K έχω, ένα για κάθε RE.

Απ’ όσο είδα δεν έβγαλε 2Κ με aes in η Hypex.
έχει η crown...:whistling::D
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Σεβαστή η Crown, αλλά για για μένα Hypex και ξερό ψωμί. Δεν παίρνω τίποτε άλλο για σαμπ. Αθόρυβα και αποτελεσματικά.
Τα 2Κ τινάζουν τα πέταλα των RE με άνεση από τα 5Hz. Απόλυτα ευχαριστημένος.
[DOUBLEPOST=1543959977][/DOUBLEPOST]
Δε μπορούν να ακολουθήσουν τα φρέσκα Άνταμ ούτε τα RE ούτε τίποτα μη "στουντιακής" ποιότητας..
Δε θέλουν "βαβούρα"..
Τα μεταξωτά βρακιά...
Να σου πω, προτιμώ να έχω αυτοκρατορικό one-note bass από RE παρά fart-note bass από αναιμικό στουντιακό.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
ένα KH805 από κάθε πλευρά.
Σε απαιτητικά αημεία σε υψηλές στάθμες άδειαζαν, τη στιγμή που τα S3H χαμογελούσαν.
Ε, είναι μικρά μωρέ αυτά... 200 βατ μόνο; Τόσα δεν θα έπαιρνα ούτε εγώ. Ή άντε, θα τα έπαιρνα οριακά.
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Μικρά δεν είναι τα σαμπ για τον χώρο (22τμ).
Τα μόνιτορ είναι μεγάλα, ασχέτως χώρου.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Μικρά δεν είναι τα σαμπ για τον χώρο (22τμ).
Τα μόνιτορ είναι μεγάλα, ασχέτως χώρου.

flash τα ηχεια τα πηρες απο Ελλαδα ή εξωτερικο;

Ρωτω γιατι η Thomann τα εχει 700 ευρω κατω απο τιμες που δινει το skroutz
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
flash τα ηχεια τα πηρες απο Ελλαδα ή εξωτερικο;

Ρωτω γιατι η Thomann τα εχει 700 ευρω κατω απο τιμες που δινει το skroutz
Επειδή παρακολουθώ την εταιρεία από την αρχή, όσους αντιπροσώπους κι αν έχει αλλάξει η ADAM πάντα αυτό συμβαίνει. Αντίθετα άλλες εταιρείες, (παράδειγμα Νάκας με Dynaudio & Neumann) έχουν τις ίδιες τιμές με το Γερμανικό μαγαζί το οποίο μόνο τυχαίο δεν είναι. Ο Thomann, που δεν είναι φθηνός όπως όταν τον μάθαμε, έχει γίνει ο ρυθμιστής της αγοράς και αρκετά Ελληνικά καταστήματα τον παρακολουθούν και μεταβάλουν τις τιμές τους για να είναι ανταγωνιστικοί.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Επειδή παρακολουθώ την εταιρεία από την αρχή, όσους αντιπροσώπους κι αν έχει αλλάξει η ADAM πάντα αυτό συμβαίνει. Αντίθετα άλλες εταιρείες, (παράδειγμα Νάκας με Dynaudio & Neumann) έχουν τις ίδιες τιμές με το Γερμανικό μαγαζί το οποίο μόνο τυχαίο δεν είναι. Ο Thomann, που δεν είναι φθηνός όπως όταν τον μάθαμε, έχει γίνει ο ρυθμιστής της αγοράς και αρκετά Ελληνικά καταστήματα τον παρακολουθούν και μεταβάλουν τις τιμές τους για να είναι ανταγωνιστικοί.

OK, αρα το σκρουτζ δειχνει τιμες καταλογου οποτε η τελικη τιμη του καταστηματος μπορει να ειναι ιδια με θωμα...;
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
OK, αρα το σκρουτζ δειχνει τιμες καταλογου οποτε η τελικη τιμη του καταστηματος μπορει να ειναι ιδια με θωμα...;
Έχω κάποια χρόνια τσεκάρω τιμές αλλά δε νομίζω, όσες φορές ενδιαφέρθηκα στο παρελθόν ήταν πιο φθηνά εκτός Ελλάδας.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Έχω κάποια χρόνια τσεκάρω τιμές αλλά δε νομίζω, όσες φορές ενδιαφέρθηκα στο παρελθόν ήταν πιο φθηνά εκτός Ελλάδας.

Εφοσον αυτο ισχυει, εναμιση χιλιαρικο διαφορα θα παει σε treatment! ;)
 

Μηνύματα
6.687
Reaction score
5.215
Από Γερμανία.
Μαθαίνω στην Adam δουλεύουν πυρετωδώς για νέες εκδόσεις όλων των σαμπ τους.
Για να δούμε αν προλάβουν να βγάλουν κάτι μέσα στο 2019.

Εντωμεταξύ τα χαμήλωσα τα S3H κατά -10db και “ήρθαν” με τα δύο KH805.
Σε πολύ χαμηλές στάθμες, τα S3H καταφέρνουν να ακούγονται λεπτομερέστατα αλλά και γεμάτα χάρη στα δύο KH805. Τύφλα να έχουν τα ακουστικά. Τα έβγαλα από τον χώρο, δεν χρειάζονται πλέον.

Ο ήχος πολύ ανοιχτός, ξεκούραστος, πληθωρικός, ανεξαρτήτως έντασης, είτε λίγα κλικ πάνω από την απόλυτη σιγή είτε «στο τέρμα». Το τέρμα σε εισαγωγικά βέβαια, αφού τα S3H γαργαλιούνται όντας στα -10db. Όχι πως στο 0 το gain χαμπάριαζαν. Δεν έχω καταφέρει να δω λαμπάκι limiter να ανάβει.
Θα χρειαστώ άλλα 6 ΚΗ805 στον χώρο για να υποστηρίξουν τα S3H στο τέρμα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top