SHD & REW ρυθμίσεις και αποτέλεσμα μετρήσεων

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ωραία από αυτές τις δυο τιμές που πήρα πιο είναι πιο μακριά; το -7,417;

και βασικά εάν κάποιος μπορεί να μου πει πως να τα βάλω δορυφόρους και σαμπ βάση των τιμών που έγραψα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
α κατάλαβα.

ναι αλλά δεν πρέπει να ευθυγραμμησω και τους δορυφόρους με τα σαμπ; ή πάει ανά ομάδες; δλδ τα δυο σαμπ μαζί και τα δυο ηχεία μαζί; και μετά συνολικά μαζί;

μπερδεύτηκα :p
Αριστερό sub : delay 0,77 ms
Δεξί sub : delay 0,00

Οι δύο δορυφόροι θα έχουν κοινό delay ίσο προς 7,41 msec,δηλαδή τη διαφορά προς το πιο απόμακρο sub,αφού το πιο κοντινό sub θα είναι ήδη ευθυγραμμισμένο προς το απόμακρο.

Λαμβάνουμε μέτρηση με τα δύο sub να εκπέμπουν ταυτόχρονα κι ελέγχουμε για πιθανές μεγάλες βυθίσεις στην προκύπτουσα απόκριση αδικαιολόγητες από τις επιμέρους αποκρίσεις.Εάν δεν παρατηρούνται τέτοιες,αφήνουμε τα ρυθμιστικά φάσης στα sub σε θέση 0 μοιρών και τον επεξεργαστή να επιτελέσει οποιαδήποτε φασική ευθυγράμμιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ναι όμως οι τιμές είναι αρνητικές. δλδ L -6.646 και R -7.417.

εάν βάλω το δεξί 0 το αριστερό +0,77 τότε θα μεγαλώσει και άλλο η διαφορά.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
View attachment 166611
εκανα μετρησεις οπως νομιζω ειναι σωστα. 40-160.εντασεις στο spl ολα το ιδιο απλα δεν ξερω εαν πρεπει τα sub οταν ρυθμιζω ενταση να ναι ρυθμισμενα να παιζουν ενα καναλι ή και τα δυο; εγω εβαλα και τα δυο.

το κοκκινο ειναι το αριστερο σαμπ:
Delay -6.646±0.333 ms (-2,280 mm, -89.74 in)
using IR start time relative to Acoustic reference on L

το πρασινο ειναι το δεξι σαμπ:
Delay -7.417±0.333 ms (-2,544 mm, -100.15 in)
using IR start time relative to Acoustic reference on R

και το μπλε μια δοκιμη με phase 180 στο δεξι σαμπ.
Delay -4.146±0.333 ms (-1,422 mm, -55.99 in)
using IR start time relative to Acoustic reference on R

ποσο χαλια ειμαι και τι σημαινουν αυτες οι τιμες; οτι πρεπει να το παω μπροστα ή πισω το σαμπ; και πως θα στρωσω την κατασταση; σκεψεις γνωμες;
Είναι πολύ πρωί και είμαι ακόμα στον πρώτο καφέ αλλά αν οι μετρήσεις είναι σωστές και αναλαμβάνοντας το ρίσκο να γράψω το αντίθετο με τον γκουρού :), τότε το αρνητικό delay σημαίνει ότι τα subs είναι "πιο κοντά" από το δορυφόρο αναφοράς (ο ήχος φτάνει πιο γρήγορα στο μικρόφωνο). Εξηγείται κάπως αυτό με βάση τις αποστάσεις ή τους κρίκους της αλυσίδας; έχεις κάτι στην αλυσίδα προς τους δορυφόρους που μπορεί να εισάγει delay? ρωτάω γιατί το σύνηθες είναι τα subs να είναι πίσω.

Σε κάθε περίπτωση αν όντως είναι αυτές οι μετρήσεις τότε πρέπει να βάλεις 7.41 στο δεξί sub, 6.65 στο αριστερό και 0 στους δορυφόρους.

Για το FR η πρώτη ματιά, τουλάχιστον πάνω από τους 40, δείχνει ότι τα subs αλληλοσυμπληρώνονται όμορφα μέχρι τους 75 περίπου. Νομίζω ότι όταν παίξουν και τα 2 μαζί θα δώσουν κάτι κοντά σε flat. Ελπίζω να συμβαίνει το ίδιο και παρακάτω. Η περιοχή 80-120 είναι προβληματική λόγω SBIR και η ελπίδα σου είναι οι δορυφόροι να παίζουν καλά εκεί (Δύσκολο αφού απ' ότι θυμάμαι είναι πολύ κοντά τα subs με τους δορυφόρους εκτός και αν η ακύρωση προκύπτει από το ύψος). Με την τοποθέτηση που έχεις μη παίζεις με την φάση. Είναι πολύ κοντά όλα μεταξύ τους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ναι όμως οι τιμές είναι αρνητικές. δλδ L -6.646 και R -7.417.

εάν βάλω το δεξί 0 το αριστερό +0,77 τότε θα μεγαλώσει και άλλο η διαφορά.
Η μέθοδος είναι απλή : Τοποθετείς τα εναλλακτικά σετ τιμών και μετράς καθεμία περίπτωση ξεχωριστά.

Και σε περίπτωση που αναρωτιέσαι,ναι,πειράματα θα κάνεις. :)
(Η ζωή είναι απλούστερη όταν διαθέτεις sub με ενσωματωμένο επεξεργαστή να ρυθμίζει εκείνος την καθυστέρηση)
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
παιδες ευχαριστω απλα προσπαθω να καταλαβω τι και πως.

Οποτε εαν οι τιμες ειναι αρνητικες το σαμπ ειναι πιο μπροστα απο τα ηχεια οπως ειπε ο dionisp. Αλλιως πιο μακρια.

Οπως και να εχει παιρνει 0 delay το πιο μακρινο μεγαφωνο ( ειναι τα δυο ηχεια τα θετεις μαζι αλλιως το πιο μακρινο σαμπ). Στην δικη μου τωρινη περιπτωση τα ηχεια ειναι πιο πισω. Αρα βαζω τα ηχεια μηδεν delay και οτι τιμη πηρα πχ -6.646 στο αριστερο το κανω +6.646 και για το αλλο σαμπ το ιδιο με την δικη του τιμη ητοι 7.417 και βαζοντας τα κυρια ηχεια στο μηδεν. Αλλιως εαν το ενα σαμπ ειναι πιο μακρια το κανω μηδεν σε εκεινο το σαμπ και κανω ολη την διαδικασια οπως εξηγησε τελεια ο dionisp στην αρχη.

εφοσον εμαθα αυτο το κομματι παμε στα δυσκολα.

πως θα βρω την θεση; Πρεπει να ναι απαραιτητα ομοιομορφα Εαν τοποθετηθουν δεξια και αριστερα στις γωνιες; ή εκει που μετρανε καλυτερα και υστερα φτιαχνω delay και ενταση να ναι ιδια; Πειραζει να ειναι πιο μπροστα απο τα κυρια ηχεια; το phase που εχω πισω στα σαμπ πως το διαχειριζομαι; στην τυχη ή οταν βλεπω κατι συγκεκριμενο τοτε θα το πειραζω; Να δοκιμασω και την τεχνικη το ενα σαμπ μπροστα αριστερα απο τα ηχεια και το αλλο διπλα δεξια στον καναπε ; Εαν αξιζει τον κοπο τοτε το phase στο στο διπλα δεξια σαμπ θα ειναι 180;

και εφοσον βρω το καθενα που μετραει καλα απο μονο του,ρυθμισω delay,και ενταση....οπως ειπε ο dionisp υπαρχει η πιθανοτητα να μετρανε μαζι χαλια.....εκει τι κανω;

και οταν ψαχνω που μπορει να γραψει καλυτερη αποκριση το καθε σαμπ, στο plugin θα εχω και τα δυο σαμπ να παιζουν και τα δυο καναλια κανοντας mute σε ολα τα υπολοιπα; Και Μονο οταν ειναι να βρω το delay θα βαζω να παιζει το ενα καναλι για πρακτικους λογους; σωστα;

τελος κατι απλο οταν ειναι να βρω το delay η ενταση παιζει ρολο; Δλδ εαν ειναι 70db ή 80db το delay λογικα μενει ιδιο ετσι;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
πως θα βρω την θεση; Πρεπει να ναι απαραιτητα ομοιομορφα Εαν τοποθετηθουν δεξια και αριστερα στις γωνιες; ή εκει που μετρανε καλυτερα και υστερα φτιαχνω delay και ενταση να ναι ιδια; Πειραζει να ειναι πιο μπροστα απο τα κυρια ηχεια; το phase που εχω πισω στα σαμπ πως το διαχειριζομαι; στην τυχη ή οταν βλεπω κατι συγκεκριμενο τοτε θα το πειραζω; Να δοκιμασω και την τεχνικη το ενα σαμπ μπροστα αριστερα απο τα ηχεια και το αλλο διπλα δεξια στον καναπε ; Εαν αξιζει τον κοπο τοτε το phase στο στο διπλα δεξια σαμπ θα ειναι 180;
H θέση προσδιορίζεται από το χώρο και την πρακτικότητα εφόσον μιλάμε για σαλόνι. Αν έχεις εναλλακτικές διαθέσιμες θέσεις που δεν σε χαλάνε δεν χάνεις τίποτα να τις δοκιμάσεις. Αν τα βάλεις συμμετρικά (πχ στον μπροστά τοίχο σε ίση απόσταση από τον πλαινό) τότε θεωρητικά όσο αφορά στα modes του πλάτος το ένα sub θα ακυρώνει το άλλο άρα θα είσαι flat. Για εμένα η στρατηγική είναι δοκιμή στις πιο πρακτικές θέσεις και απόφαση μετά που θα τα κρατήσεις.


και εφοσον βρω το καθενα που μετραει καλα απο μονο του,ρυθμισω delay,και ενταση....οπως ειπε ο dionisp υπαρχει η πιθανοτητα να μετρανε μαζι χαλια.....εκει τι κανω;
Υπάρχει περίπτωση τα "ευθυγραμμισμένα" sub να ενεργοποιούν τα ίδια modes και να έχουν τις ίδιες ακυρώσεις, ειδικά αν είναι τοποθετημένα συμμετρικά στον χώρο. Αυτό εννοούσα ότι αν παίξουν μαζί μπορεί να είναι χειρότερα. Αν συμβεί αυτό τότε μπορείς να παίξεις λίγο με το delay του ενός από τα 2 και να δεις πως συμπεριφέρεται το FR. Μικρές αποκλίσεις στον χρονισμό νομίζω ότι δεν γίνονται αντιληπτές στις συχνότητες του sub και το FR είναι πιο σημαντικό.

και οταν ψαχνω που μπορει να γραψει καλυτερη αποκριση το καθε σαμπ, στο plugin θα εχω και τα δυο σαμπ να παιζουν και τα δυο καναλια κανοντας mute σε ολα τα υπολοιπα; Και Μονο οταν ειναι να βρω το delay θα βαζω να παιζει το ενα καναλι για πρακτικους λογους; σωστα;
Δεν έχει σημασία αν θα παίξουν και τα 2 κανάλια ή 1. Μόνο η ένταση αλλάζει αλλά το FR θα είναι ίδιο. Για ευκολία όσο πειραματίζεσαι μπορείς να κάνεις mute τους δορυφόρους και να βάλεις τα sub σαν L & R ξεχωριστά ώστε να μετράς με το REW εύκολα.

τελος κατι απλο οταν ειναι να βρω το delay η ενταση παιζει ρολο; Δλδ εαν ειναι 70db ή 80db το delay λογικα μενει ιδιο ετσι;
Όχι σε σχέση με το delay. Παίζει ρόλο όμως στο cross η σχετική ένταση δορυφόρων και subs. Εκεί παίζει ρόλο το FR του κάθε ηχείου που θα έχεις φτάσει. Συνήθως είναι καλό τα subs να είναι 3-6db πιο δυνατά από τους δορυφόρους ώστε να έχεις περιθώριο να εφαρμόσεις το target curve που όπως και να το κάνεις θα έχει λίγο boost χαμηλά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
παιδες ευχαριστω απλα προσπαθω να καταλαβω τι και πως.

Οποτε εαν οι τιμες ειναι αρνητικες το σαμπ ειναι πιο μπροστα απο τα ηχεια οπως ειπε ο dionisp. Αλλιως πιο μακρια.

Οπως και να εχει παιρνει 0 delay το πιο μακρινο μεγαφωνο ( ειναι τα δυο ηχεια τα θετεις μαζι αλλιως το πιο μακρινο σαμπ). Στην δικη μου τωρινη περιπτωση τα ηχεια ειναι πιο πισω. Αρα βαζω τα ηχεια μηδεν delay και οτι τιμη πηρα πχ -6.646 στο αριστερο το κανω +6.646 και για το αλλο σαμπ το ιδιο με την δικη του τιμη ητοι 7.417 και βαζοντας τα κυρια ηχεια στο μηδεν. Αλλιως εαν το ενα σαμπ ειναι πιο μακρια το κανω μηδεν σε εκεινο το σαμπ και κανω ολη την διαδικασια οπως εξηγησε τελεια ο dionisp στην αρχη.

εφοσον εμαθα αυτο το κομματι παμε στα δυσκολα.

πως θα βρω την θεση; Πρεπει να ναι απαραιτητα ομοιομορφα Εαν τοποθετηθουν δεξια και αριστερα στις γωνιες; ή εκει που μετρανε καλυτερα και υστερα φτιαχνω delay και ενταση να ναι ιδια; Πειραζει να ειναι πιο μπροστα απο τα κυρια ηχεια; το phase που εχω πισω στα σαμπ πως το διαχειριζομαι; στην τυχη ή οταν βλεπω κατι συγκεκριμενο τοτε θα το πειραζω; Να δοκιμασω και την τεχνικη το ενα σαμπ μπροστα αριστερα απο τα ηχεια και το αλλο διπλα δεξια στον καναπε ; Εαν αξιζει τον κοπο τοτε το phase στο στο διπλα δεξια σαμπ θα ειναι 180;

και εφοσον βρω το καθενα που μετραει καλα απο μονο του,ρυθμισω delay,και ενταση....οπως ειπε ο dionisp υπαρχει η πιθανοτητα να μετρανε μαζι χαλια.....εκει τι κανω;

και οταν ψαχνω που μπορει να γραψει καλυτερη αποκριση το καθε σαμπ, στο plugin θα εχω και τα δυο σαμπ να παιζουν και τα δυο καναλια κανοντας mute σε ολα τα υπολοιπα; Και Μονο οταν ειναι να βρω το delay θα βαζω να παιζει το ενα καναλι για πρακτικους λογους; σωστα;

τελος κατι απλο οταν ειναι να βρω το delay η ενταση παιζει ρολο; Δλδ εαν ειναι 70db ή 80db το delay λογικα μενει ιδιο ετσι;
Εφόσον διαθέτεις πλέον δυνατότητα ευθυγράμμισης με δορυφόρους μέσω επεξεργαστή,προτεραιότητα πρέπει να είναι η τοποθέτηση με γνώμονα την πιο δυνατή κι εξισορροπημένη στάθμη για τα ίδια τα sub.Διότι δεν είναι ωφέλιμο για τη λειτουργία του λογισμικού η απόπειρα να διόρθωνε σημαντικές διακυμάνσεις στις πρώτες οκτάβες που θα έπρεπε να ήταν ήδη τακτοποιημένες χάρη σε επάρκεια ενέργειας από τα sub και προσεκτική διευθέτησή τους στο χώρο.Εφόσον η απόκριση πλάτους βελτιστοποιηθεί μεταξύ τους ,θα είναι ζήτημα επεξεργαστή η ομαλή ενσωμάτωση με τους δορυφόρους.

Για να μην παιδεύεσαι,πήγαινε στην ενότητα Room Sim του REW για ν'αναζητούσες κατάλληλες από πριν θέσεις πληκτρολογώντας τις διαστάσεις του δωματίου και δοκιμάζοντας με τον κέρσορα σημεία τοποθέτησης και ακριβή θέση για την κεφαλή ακροατή.Με αυτά τα βήματα έχω διευθετήσει ο ίδιος τα δικά μου.Η μόνη διαφορά είναι ότι σε κάποια setup υπό αρχιτεκτονική 2.2 χρησιμοποιήθηκε για τη χρονική ευθυγράμμιση με τον αντίστοιχο δορυφόρο ο διαθέσιμος από το sub επεξεργαστής,ενώ εκεί όπου δεν ήταν διαθέσιμη τέτοια δυνατότητα,πραγματοποιήθηκε ευθυγράμμιση μέσω rePhase μεταχειριζόμενος τα επιμέρους ζεύγη sub-δορυφόρων ως ενιαίο κανάλι πλήρους φάσματος.Έχοντας βεβαίως εξαντλήσει από πριν τις διατυπώσεις κατά την εγκατάσταση στο χώρο.

Φαντάζομαι τώρα να διαπιστώνεται πόσο απλούστερες είναι σε θεμελιώδεις τομείς οι μέθοδοι του υποφαινομένου υπό παραδοσιακή δικαναλική αρχιτεκτονική.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Φιλοι μου ειστε τελειοι.

αμα ξερεις να μου πεις και για το phase τοτε ειμαι ετοιμος για δοκιμες.

Το room simulator φαινεται ωραιο αλλα φανταζομαι ισχυει σε ειδανικες συνηθηκες. Οπως ξερουμε το καθε σαλονι ειναι διαφορετικο απο δεξια ή αριστερα και δεν γραφει το ιδιο. Εχει ανοιγματα,πορτες κτλ.....σε αυτη την περιπτωση ποσο βοηθαει το simulator?!

μηπως εννοεις μεσω του simulator να δω καποιες πιθανες θεσεις που ισως να μου κατσουν καλα ωστε να μην παιδευτω Χωρις αυτο να σημαινει απολυτα οτι θα πετυχει;
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φιλοι μου ειστε τελειοι.

αμα ξερεις να μου πεις και για το phase τοτε ειμαι ετοιμος για δοκιμες.

Το room simulator φαινεται ωραιο αλλα φανταζομαι ισχυει σε ειδανικες συνηθηκες. Οπως ξερουμε το καθε σαλονι ειναι διαφορετικο απο δεξια ή αριστερα και δεν γραφει το ιδιο. Εχει ανοιγματα,πορτες κτλ.....σε αυτη την περιπτωση ποσο βοηθαει το simulator?!

μηπως εννοεις μεσω του simulator να δω καποιες πιθανες θεσεις που ισως να μου κατσουν καλα ωστε να μην παιδευτω Χωρις αυτο να σημαινει απολυτα οτι θα πετυχει;
Ναι,ως τυφλοσούρτη για ν'αποκλείονταν κυρίως περιττές μετακινήσεις.

Να ελέγξεις επίσης πριν τη μετρητική αξιολόγηση ότι οι επιμέρους είσοδοι-έξοδοι στο SHD θα είχαν μηδενισμένες τις αρχικές τους τιμές σε ρυθμίσεις delay.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Λοιπον ο simulator φαινεται ωραιος. Επαιξα με αυτο αρκετα βαζοντας για αρχη οπως τα εχω. υστερα μετακινησα τα κυρια ηχεια φερνοντας τα πιο μπροστα. απο την θεση ακροασης βλεπω την μεγαλη πλευρα του δωματιου. Μετακινοντας τα κυρια ηχεια εμπρος διαπιστωσα να κρεμανε οι συχνοτητες στην περιοχη τιυ κρος και πανω. ξεκινησα απο 30ποντους που τα ειχα αποσταση απο τον πισω τοιχο, εφτασα εως 1μ. Με καλυτερη αποκριση στους 30ποντους. Αυτο διαπιστωσα και παλιοτερα με το αυτι και κατεληξα εκει Στους 30ποντους απο πισω.

τα σαμπ στο simulator τα ξεκινησα απο εκει που τα εχω και πηγα ως στις γωνιες. μετα δοκιμασα και Τα εβαλα στην μεση του δεξιου και αριστερου τοιχου να κοιτανε στο κεντρο του δωματιου,μετα το ενα εμπρος αριστερα το αλλο πισω δεξια,στο κεντρο εμπρος το ενα στο κεντρο πισω το αλλο.

την καλυτερη την πηρα στις γωνιες ξεκαθαρα. Και νομιζω δεν ειναι τυχαιο. Και μαλλον εκει θα τα Βαλω και στο δωματιο.

οποιος εχει την ορεξη και την διαθεση να βοηθησει θα δωσω τα εξης νουμερα.
διαστασεις δωματιου 3,7χ4,5χ3,10υψος
θεση ακροασεις:1,34μ απο πισω τοιχο και 2,13cm απο αριστερα τοιχο. εχω περιθωριο απο 1μ εως 1,40μ απο τον πισω τοιχο.
Ηχειο αριστερο:0,35cm απο πισω και 1,28 απο αριστερα.
ηχειο δεξια: 0,35cm απο πισω και 1,24μ απο δεξια

επισης να πω οτι μπορεις να διαλεγεις με κλικ ποιο ηχειο θες να θες μετακινησεις και μετα με τα βελακια πηγαινεις δεξια ή αριστερα και ετσι μενει σταθερη η αποσταση στον ενα αξονα.

την καλυτερη θεση ακροασης στο προγραμμα την πηρα στο 1,2 και 1,3 απο τον πισω τοιχο στο προγραμμα. Το ιδιο διαπιστωσα και με το αυτι παλιοτερα πως οσο πλησιαζα στον πισω τοιχο ηταν καλυτερα.

σας ευχαριστω θερμα. θα ηθελα να καταλαβω και το νοημα του phase στα σαμπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
το μπλε ειναι τα δυο σαμπ μαζι. το πρασινο ειναι ολα τα ηχεια μαζι δορυφοροι και σαμπ χωρις smoothing
all +sub both.jpg


το καθε σαμπ μονο του. no smoothing
sub R L.jpg


βασικα μετα παω να δω το delay και δειχνει οτι να ναι.....δεν μπορω να καταλαβω γτ. τα εχω βαλει οπως ειχαμε πει.

πως φαινονται λοιπον;
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλά φαίνονται για αρχή. Αν μπορείς ανέβασε μια μέτρηση να παίζουν και τα 2 subs μαζί 10-200 (όχι σημειακή! ή avg από τη θέση ακρόασης ή κουνιστό μικρόφωνο) και 1 με κάθε δορυφόρο ξεχωριστά από εκεί που παίζει ο δορυφόρος (πχ. 40, 50) μέχρι 20Khz.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788

Κάνε το έτσι. Είναι πιο εύκολο. Αλλιώς παίρνεις 4-5 μετρήσεις γύρω από το sweet spot και κάνεις average στο REW.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
σας ευχαριστω θερμα. θα ηθελα να καταλαβω και το νοημα του phase στα σαμπ.
Να μελετήσεις το παρακάτω κεφάλαιο:
Μετράς ξεχωριστά όλες τις επιμέρους πηγές/κανάλια ήχου (δορυφόροι-sub) έχοντας ορίσει σε κάθε μέτρηση το ίδιο πάντα κανάλι ως εκπομπό αναφοράς για το Timing Reference (στο παράδειγμα από το λινκ είναι το Left,δηλαδή ο αριστερός δορυφόρος).

Ευθυγραμμίζεις κατόπιν όλα τα υπόλοιπα με την κατάλληλη εισαγωγή τιμών delay ως προς εκείνο που θα είχε εμφανίσει την ανώτερη χρονική υστέρηση σε σχέση με το Timing Reference.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Την μετρηση avg πως την κανω;
Μπορεις οπως ειπε ο dionisp να την κανεις οπως το βιντεο, αλλα καλυτερα ειναι να την κανεις με τις 9 θεσεις για να εχεις και τα δεδομενα των θεσεων...
Αν θες μια καμπυλη για εναν ακροατη να ειναι γυρω απο αυτον οι μετρησεις(οχι σε μεγαλη αποσταση), αν θες για 2 η 3 ακροατες οι θεσεις μικροφωνου να καλυπτουν και τις 3 θεσεις....Μπορεις επισης να επαναλαβεις στις ιδιες θεσεις μετρηση με rew να δεις(την average των θεσεων) τι εκανε το dirac και αν εκανε αυτο που επρεπε...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Bhutia θα το διαβασω σημερα και θα σε ρωτησω εαν εχω απορια.
Dionisp θενξ φιλε.
kefalas αυτο που λες δεν το καταλαβα. Δλδ θα κανω μετρηση σε 9 θεσεις και υστερα τον avg αυτων πως θα το παρω;και πως θα ναι αυτες οι θεσεις οπως dirac?!
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
O Κώστας είναι σε επόμενο βήμα. Πως να τσεκάρεις το αποτέλεσμα μετά το Dirac. Αν δεν θες να κάνεις το κουνιστό μικρόφωνο (δεν υπάρχει κάποιος λόγος) τότε παίρνεις μετρήσεις ανάλογα με το πόσα άτομα θες να σερβίρεις* στο REW και μετά πατάς το vector average για να σου βγάλει το μέσο όρο.

1590584743138.png


Ένας καλός μπούσουλας για το που θα πάρεις τις μετρήσεις ανάλογα με το τι χώρο θες να καλύψεις είναι τα σχέδια του Dirac που μπορείς να δεις εδώ https://live.dirac.com/content/uploads/2019/05/dirac-live-quick-start-print-version.pdf και θα τα δεις και αργότερα όταν τρέξεις το Dirac. Δεν πιστεύω ότι τώρα πρέπει να μπεις σε τέτοιες λεπτομέρειες. Πάρε μετρήσεις κουνιστού μικροφώνου για L monitor, R Monitor, L Sub, R Sub, Both Subs, L (L Mon + Subs crossed) + R (R monitor + subs crossed) για να πάρεις μια ιδέα τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής. Μετά πάρε αν είναι και μια σημειακή στο sweet spot και έλεγξε το impulse για χοντρό pre-ringing.

Τα λέω λίγο τσαπατσούλικα αλλά κατά 99% θα την ξανακάνεις την διαδικασία. Για αυτό μη χάνεις πολύ χρόνο με λεπτομέρειες που δεν καταλαβαίνεις/ ουμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top