SHD & REW ρυθμίσεις και αποτέλεσμα μετρήσεων

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Bhutia θα το διαβασω σημερα και θα σε ρωτησω εαν εχω απορια.
Dionisp θενξ φιλε.
kefalas αυτο που λες δεν το καταλαβα. Δλδ θα κανω μετρηση σε 9 θεσεις και υστερα τον avg αυτων πως θα το παρω;και πως θα ναι αυτες οι θεσεις οπως dirac?!
Ναι......
.....οποιες θεσεις βαλεις για το dirac κανε το ιδιο και με το rew ...και απο αυτες τις θεσεις που θα μετρησεις με το rew βγαζεις την average.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Bhutia θα το διαβασω σημερα και θα σε ρωτησω εαν εχω απορια.
Dionisp θενξ φιλε.
kefalas αυτο που λες δεν το καταλαβα. Δλδ θα κανω μετρηση σε 9 θεσεις και υστερα τον avg αυτων πως θα το παρω;και πως θα ναι αυτες οι θεσεις οπως dirac?!
Υπενθυμίζεται ότι οι αποκρίσεις πλάτους με τη μέθοδο μετακινούμενου μικροφώνου καθώς κι εναλλακτικά ο μέσος όρος στην απόκριση πλάτους από τις λήψεις σε διαφορετικά σημεία δεν περιλαμβάνουν FDW.To FDW είναι ενεργοποιημένο αποκλειστικά για την εξαγωγή Vector Averaged - που εξυπηρετεί τη φασική διόρθωση - για καθένα από τα επιμέρους κανάλια.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν δεν θες να κάνεις το κουνιστό μικρόφωνο (δεν υπάρχει κάποιος λόγος) τότε παίρνεις μετρήσεις ανάλογα με το πόσα άτομα θες να σερβίρεις* στο REW και μετά πατάς το vector average για να σου βγάλει το μέσο όρο.

View attachment 167419
Γιατί προτιμάς το vector και όχι το RMS Average;

rms-vector.jpg
 



Μηνύματα
954
Reaction score
518
Οποτε σιγουρα ειναι ιδιο το κουνιστο μικροφωνο με την μεθοδο να παρω 9σημεια avg;

bhutia το time delay εγω το εκανα ως εξης.
στο αριστερο sub εβαλα το αριστερο καναλι να παιξει μονο και time reference στο αριστερο ηχειο που 9μως παιζει με το δεξι καναλι.
στο δεξια sub εβαλα να παιζει μονο το δεξι καναλι αλλα με time reference στο δεξι ηχειο που εχει αριστερο δηλωνοντας το αριστερο καναλι.
εσυ λες να βαζω παντα ενα συγκεκριμενο ηχειο;ή αναφερεσαι στην ευθυγραμμιση των δορυφορων που γινεται αρχικα;

στην ευθυγραμμιση δορυφορων τι συχνοτητες βαζω 40 -160?!
 
Last edited:


Μηνύματα
954
Reaction score
518
2 sub μονο απο 20-160 κατι αλλα για καποιον λογο φαινεται να κοβει πιο νωρις!

Στο μικροφωνο αλλαξα το calibration απο 90μοιρες που ειχα στις αλλες μετρησεις και το εβαλα με την οριζοντια. Mε κυκλικο μικροφωνο σε ολο τον καναπε

Νο smoothing

save εκανα τα peaks εαν ειναι λαθος μου λετε.

sub avg.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
L & R avg.jpg


παλι κυκλικο μικροφωνο σε ολο τον καναπε L&R no smoothing. save peaks.80hz ως 20khz
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
επισης εκανα και απο μια μετρηση σε καθε δορυφορο (χωρις τα subs) με time reference στο L ηχειο.
Στιγμιότυπο 2020-05-28, 10.03.39 μμ.jpg


αυτο δειχνει οτι ειναι οι δυο δορυφοροι ειναι οκ στην μεταξυ τους αποσταση;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
επισης στο delay δεν βγαζω ακρη ρε παιδες αλλωτεκαι βγαζει 5ms και επι τοπου χωρις να πειραξω τπτ ξανακανω μετρηση και δειχνει 2ms.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.140
Reaction score
26.703
Ζητώ συγνώμη για το μάλλον οφ τόπικ, με δεν βρίσκω σε πιο άλλο νήμα ταιριάζει καλύτερα να ρωτήσω.
Με το SHD μέχρι πόσα σαμπς μπορείς να διαχειριστείς?
Και με ποια "συνδεσμολογία"?
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ζητώ συγνώμη για το μάλλον οφ τόπικ, με δεν βρίσκω σε πιο άλλο νήμα ταιριάζει καλύτερα να ρωτήσω.
Με το SHD μέχρι πόσα σαμπς μπορείς να διαχειριστείς?
Και με ποια "συνδεσμολογία"?
Ευχαριστώ!
Τα minidsp έχουν 2 κανάλια στην είσοδο και 4 στην έξοδο, το πως θα τα διαχειριστείς εσύ είναι δικό σου θέμα. Μπορείς για παράδειγμα να πάρεις από ένα minidsp ένα δεξί κι ένα αριστερό και να κάνεις τα άλλα δύο που μένουν sub. Στα δύο όμως αυτά τα sub out μπορείς να βάλεις από ένα minidsp και να τα κάνεις 4, και μετά να βάλεις άλλο ένα και να τα κάνεις 8 κ.ο.κ.

Το μικρό το 2x4 το χρησιμοποιούν συχνά ώστε να συνδέσουν 4subs σε πολυκάναλους ενισχυτές που έχουν έξοδο για 1 sub.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Ζητώ συγνώμη για το μάλλον οφ τόπικ, με δεν βρίσκω σε πιο άλλο νήμα ταιριάζει καλύτερα να ρωτήσω.
Με το SHD μέχρι πόσα σαμπς μπορείς να διαχειριστείς?
Και με ποια "συνδεσμολογία"?
Ευχαριστώ!
Εδώ ρωτάς τα πάντα σχετικά με το SHD.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
και αμα βγαλεις ακρη ποτε να τα σεταρεις παρε τηλεφωνο :)
Ζητώ συγνώμη για το μάλλον οφ τόπικ, με δεν βρίσκω σε πιο άλλο νήμα ταιριάζει καλύτερα να ρωτήσω.
Με το SHD μέχρι πόσα σαμπς μπορείς να διαχειριστείς?
Και με ποια "συνδεσμολογία"?
Ευχαριστώ!
και αμα βγαλεις ακρη ποτε να τα σεταρεις παρε τηλεφωνο :)
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
καταφερα να κανω το delay στα σαμπ.

εβαλα το ηχειο να κανει το sweep αλλα στο σαμπ συχνοτητες κανονικα 20 με 20.000 οχι 40-160 που ειχατε πει. δεν εβγαινε ακρη. οποτε πιστευω με αυτον τον τροπο ειμαι οκ.

τωρα μενει ντιρακ!?
εβγαλα ακρη με τα delay επιτελους. Για το delay στο σαμπ δεν βαζεις την περιοχη του κροςς οπως ειπωθηκε διοτι κανει την ιδια ωρα 5,5s για μια μικρη περιοχη με αποτελεσμα να μπερδευεται.

Εβαλα το σαμπ να παιζει το ενα καναλι πχ αριστερο σαμπ δεξι καναλι με time reference στο αριστερο ηχειο και ετσι εβγαλα ακρη. Πιστευω ειναι σωστο.

Οποτε τωρα τι μενει εφοσον τελειωσα με τοποθετηση και delay. κατευθειαν dirac?!
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
τωρα οσο αφορα με το target curve. Αλλος μου λεει εκει που εχεις γκρεμο βαζεις συν 4db μαξ και αλλος λεει ακουλουθεις στον γκρεμο αλλα με λιγοτερη κοιλια πχ εαν ειναι στο -10 εσυ κανε μια κοιλια με -4,-5.

εγω ενα μια αποπειρα για να μου πειτε τα λαθη μου

επισης ξερει κανεις εαν επηρεαζει αρνητικα εαν βαλω μετα την ρυθμιση dirac τα σωστα delay sub με δορυφορο?!
 

Attachments


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Και κατι ακομα για την μετρησει στο dirac. Εγω βαζω εκεινη με τα 16 σημεια. Λεει καθε σημειο απο 40 ως 60ποντους να εχουν αποσταση.

ωστοσο στο ενα κουτι εχει στο κεντρο το σημειο ακροασης. Μπορω απο εκεινο να παρω αποσταση 40 ποντους για τα επομενα σημεια ή να φτιαξω κουτια 40 ή 50ποντων χωρις να υπολογιζω το κεντρικο;

δεν ξερω εαν εγινα κατανοητος. Σας ευχαριστω
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
επισης ξερει κανεις εαν επηρεαζει αρνητικα εαν βαλω μετα την ρυθμιση dirac τα σωστα delay sub με δορυφορο?!
Ναι επηρεάζει. Πρώτα τελειώνεις με delays/ cross/ volumes και μετά τρέχεις το Dirac.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top