SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Αυτό που θα συμβεί μάλλον, είναι ότι ο όρος On/Off contrast θα πάψει να υπάρχει όπως τον ορίζαμε μέχρι τώρα (ή μέχρι πριν εμφανιστούν οι αυτόματες ίριδες, για να είμαι ακριβέστερος).
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

1. Αυτό είναι το πρώτο μέρος της παρουσίασης του Pico 50 Κώστα, που περιλαμβάνει μόνο το «γδύσιμο» του προβολέα και την αναλυτική παρουσίασή του ως προς τα μηχανολογικά και ηλεκτρονικά του μέρη.

Θα ακολουθήσει δεύτερο μέρος, το οποίο θα περιλαμβάνει όλες τις μετρήσεις αλλά και τις επιμέρους βαθμολογίες του προβολέα... :126:

2. Γύρω στα 25.000 δολάρια στην Αμερική αν θυμάμαι καλά, με την μέχρι ως τώρα εμπειρία, αυτό θα σήμαινε μια τιμή κάπου στα 20.000 ευρώ για την Ευρώπη, με το δεδομένο ότι σχεδόν πάντα οι Αμερικάνοι απολαμβάνουν πολύ καλύτερες τιμές από τους Ευρωπαίους στους προβολείς... :122:


Δυστυχώς τα γερμανικά μου είναι ανύπαρκτα! Που είναι ο Γιάννης (JL) αλλά και ο Δημήτρης (Headroom) που νομίζω ότι επίσης ξέρει πολύ καλά γερμανικά, να μας βοηθήσουν στην μετάφραση;!

Από αυτά τα ολίγα πάντως που νομίζω ότι καταλαβαίνω: έχουμε εδώ διαφορετικά LED από αυτά που φοράει ο Vivitek, που ήταν ο πρώτος LED που κυκλοφόρησε!

Τα LED του Pico 50 είναι κατασκευασμένα από την OSRAM. Πιστεύω ότι καταλαβαίνετε όλοι σας τι σημαίνει αυτό. Είναι το χειρότερο σενάριο που θα μπορούσε να μας συμβεί αυτό, πραγματικός εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες θα έλεγα! :141:

Αν τα LED κατασκευής της OSRAM επικρατήσουν στην αγορά, οι τιμές στους high end LED προβολείς θα αργήσουν πάαααααααρα πολύ να προσγειωθούν σε λογικά επίπεδα. Η OSRAM μαζί με την Philips είναι οι δύο κύριοι κατασκευαστές στις λάμπες υψηλής πιέσεως και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επεκταθώ περαιτέρω.

Στις φωτογραφίες από τα LED του Pico 50 οι διαφορές από τα LED που φοράει ο Vivitek, νομίζω ότι είναι παραπάνω από εμφανείς. Στα LED του Vivitek είχαμε τρεις εντελώς διαφορετικές σε μέγεθος ψύκτρες, μία τεράστια για το πράσινο χρώμα, μία μεσαία για το κόκκινο, και μία πολύ μικρή για το μπλε.

Αντίθετα στον Pico 50 έχουμε τρεις σχεδόν ίδιες στο μέγεθος ψύκτρες για τα τρία χρώματα. Η ένταση του ρεύματος που απαιτούν τα LED έχει παραμείνει ίδια στα 30Α. Έχουμε όμως σημαντική διαφοροποίηση στη διάρκεια ζωής που ανέβηκε από τις 20.000 ώρες του Vivitek στις 30.000 ώρες στον Pico. Επίσης έχουμε πολύ σημαντική αύξηση της φωτεινότητας από τα 600 ANSI Lumens του Vivitek στα 800 ANSI Lumens στον Pico.

Αξιοθαύμαστη είναι επίσης η «μετριοφροσύνη» της εταιρείας στο on/off contrast του προβολέα, που τον δίνει με απλώς μεγαλύτερη τιμή από 100.000:1, ενώ ο προβολέας σε όλα τα review μέχρι σήμερα έχει σπάσει όλα τα κοντέρ με μαύρο που δεν μπόρεσε να μετρηθεί από κανένα φωτόμετρο, άρα θεωρητικό άπειρο on/off contrast! :111:
\





1) Μια μικρή διόρθωση: το όνομα του μοντέλου είναι Mico. Pico, αν δεν απατώμαι, ονομάζεται ο οικονομικός προβολέας τσέπης της Optoma. Επίσης, αναμένω κι εγώ με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις των Γερμανών που, αν μη τι άλλο, θα είναι πιο αυστηροί κριτές του μηχανήματος, σε σχέση με το "φιλικό" προς τη Sim2, Avsforum. Μέχρι στιγμής, από όσα έχω καταλάβει με τα λίγα γερμανικά μου, δηλώνουν εντυπωσιασμένοι με την ποιότητα κατασκευής, την ανυπαρξία πλαστικών μερών σε καίρια σημεία, τις διαστάσεις και το βάρος (25 κιλά!), όπως και την ύπαρξη υδρόψυξης.




2) 20,000$ στην Αμερική, ενώ η πρώτη τιμή που ακούγεται για Ευρώπη είναι τα 17.000 ευρώ. Όχι και άσχημα, για μηχάνημα της Sim2.




3) Τα υπόλοιπα έχουν, λίγο-πολύ, ειπωθεί παραπάνω, όπως και στο άλλο νήμα για τον προβολέα. Ολοκληρωμένα ελέγχου των led της Osram (για τα οποία χρησιμοποιείται αερόψυξη), τα ίδια led με του Vivitek(της Platinum), αυξημένη διάρκεια ζωής λόγω εξελιγμένου συστήματος ψύξης (συνδυασμός παθητικών ψυκτρών, υδρόψυξης και αθόρυβων ανεμιστήρων), αυξημένη αποδιδόμενη φωτεινότητα των led, λόγω ξεχωριστής και αποδοτικότερης σχεδίασης της οπτικής μηχανής, 5% μείωση φωτεινότητας ανά 2.000 ώρες. Επίσης, το μηχάνημα θα έχει και το πρόγραμμα καλιμπραρίσματος Live Colour Calibration της ίδιας της εταιρείας, στην περίπτωση που ο χρήστης θέλει να φέρει προσωπικά τα χρώματα στις ιδανικές τιμές.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Αυτό που θα συμβεί μάλλον, είναι ότι ο όρος On/Off contrast θα πάψει να υπάρχει όπως τον ορίζαμε μέχρι τώρα (ή μέχρι πριν εμφανιστούν οι αυτόματες ίριδες, για να είμαι ακριβέστερος).
Ειδωμεν Δημητριε......

Πολλα λεγωνται....ασε να δουμε....

Μπορει στα patterns να εχει καλο on/off αλλα στην πραξη να ειναι λιγοτερο......."βλεπε αυτοματη ιριδα"

Με τεχνικες ντιμαρισματος απλα κοροιδευουν τον κοσμακι....

Φτιαχνουν ετσι το προβολι να δουλευει καλα σε πατερνς και μολις πας να δεις ταινια γελας..

Μην ξεχνας οτι πολλοι την πατανε(και γνωστες..... και καλα)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Θυμάμαι τον Ιnfocus 777 που κόστιζε 25000 €
Τον πρώτο Sony Qualia που κόστιζε 30000 €
Και πολλά άλλα μοντέλα "επανάσταση" που τελικά πήγαν στην ευχή.
Που παραγκωνίστηκαν από πολύ φτηνότερα μοντέλα.

Τώρα ξανά το ίδιο. Η επανάσταση είναι τα LED.
Αν κάποιος δώσει τόσα λεφτά για να τον πάρει θα είναι απλά άλλο ένα κορόϊδο.
Ένας early adopter που θα πετάξει τα λεφτά του.
Έχω δει με ένα χιλιάρικο τι εικόνα παίρνεις σήμερα. (BenQ W1000)
Είναι ωραίο να συζητάμε για το που μας πάει η τεχνολογία με τα νέα της επιτεύγματα αλλά ως εκεί.
Κάποτε θα είναι κι αυτά φτηνά.
Τότε συζητάμε και την τιμή τους και την δυνατότητα αγοράς τους από κοινούς θνητούς.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Τώρα ξανά το ίδιο. Η επανάσταση είναι τα LED.
Αν κάποιος δώσει τόσα λεφτά για να τον πάρει θα είναι απλά άλλο ένα κορόϊδο.
Ένας early adopter που θα πετάξει τα λεφτά του.
Έχω δει με ένα χιλιάρικο τι εικόνα παίρνεις σήμερα. (BenQ W1000)
Είναι ωραίο να συζητάμε για το που μας πάει η τεχνολογία με τα νέα της επιτεύγματα αλλά ως εκεί.
Κάποτε θα είναι κι αυτά φτηνά.
Τότε συζητάμε και την τιμή τους και την δυνατότητα αγοράς τους από κοινούς θνητούς.
Να με συγχωρεις Μιχαλη μου, αλλα διαφωνω.
Και αυτο θα το καταλαβεις και εσυ ο ιδιος με τα ματακια σου
οταν βαλεις διπλα τον προβολεα του χιλιαρικου με αυτον
του π.χ. δεκαχιλιαρου
Εκει που συμφωνω ομως ειναι για τους early adaptors
και τα κερατιατικα.
Αυτο ομως γινοταν παντα και θα συνεχισει στον αιωνα τον
απαντα:203:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Με βλέπω με τον G70 μου, άλλα 10 χρόνια!!!
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Με βλέπω με τον G70 μου, άλλα 10 χρόνια!!!
Ηλια οτι και να μας λενε,ειμαστε οι μονοι ακομα που αφηνουμε ανοιχτο τον προβολεα με τις ωρες χωρις καν να το σκεφτομαστε,ολοι οι αλλοι μετρανε τις ωρες με το σταγονομετρο :116:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Ηλια οτι και να μας λενε,ειμαστε οι μονοι ακομα που αφηνουμε ανοιχτο τον προβολεα με τις ωρες χωρις καν να το σκεφτομαστε,
Κοιτα Μητσο, και εγω εαν ημουν στην θεση σας ανοιχτο θα τον
αφηνα συνεχεια μπας και σταματησει το ρημαδι:136::142:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Κοιτα Μητσο, και εγω εαν ημουν στην θεση σας ανοιχτο θα τον
αφηνα συνεχεια μπας και σταματησει το ρημαδι:136::142:
τσιμπησες βλεπω :142:

εγω φταιω που βγαλανε τα LED σε τιμες διαμερισματος?:142:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

εγω φταιω που βγαλανε τα LED σε τιμες διαμερισματος?:142:
Γιατί όταν βγήκαν οι δικοί σας, σε τιμές διαμερίσματος δεν ήταν;

Και μάλιστα σε ακριβή περιοχή!:107:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

\

1) Μια μικρή διόρθωση: το όνομα του μοντέλου είναι Mico. Pico, αν δεν απατώμαι, ονομάζεται ο οικονομικός προβολέας τσέπης της Optoma.


3) 5% μείωση φωτεινότητας ανά 2.000 ώρες.

1) Mico, Pico έχεις δίκο Στέργιε, μπέρδεψα τα μπούτια μου για τα καλά... :137:

3) Οοοοοπς! Αυτό τώρα για την πτώση φωτεινότητας 5% κάθε 2.000 ώρες, από πού προέκυψε;! :141:

Εγώ κάπου είχα διαβάσει στο AVSforum στην δοκιμή του Jason Turk που μιλάγανε για πτώση φωτεινότητας 5% στις πρώτες 200 ώρες αν θυμάμαι καλά, και μετά σταθερή φωτεινότητα μέχρι το τέλος της ζωής των LED!

Αυτό που λες τώρα διαφοροποιεί αρκετά την κατάσταση, μια και μιλάμε πλέον για πτώση φωτεινότητας από 50 έως 60% σε όλη τη διάρκεια της ζωής των LED, χωρίς να συνυπολογίσουμε φυσικά την πιθανή πτώση λόγω εσωτερικής φθοράς του οπτικού μονοπατιού... :121:

Έχει ανακοινωθεί επίσημα ότι η πτώση της φωτεινότητας θα είναι σταθερή στο 5% κάθε 2.000 ώρες λειτουργίας;! :118:
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Κοιτα Μητσο, και εγω εαν ημουν στην θεση σας ανοιχτο θα τον
αφηνα συνεχεια μπας και σταματησει το ρημαδι
Μα συνέχεια τον αφήνω! αφού βλέπω δύο ταινιούλες, μετά με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ καναδυό ωρίτσες, και ξυπνώντας συνεχίζω την θέαση! βέβαια αυτά είναι άγνωστα πράγματα για πολλούς που έχουν προβολείς! όμως μην στενωχωριέστε, όπου νά είναι έρχονται οι LED!
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Έχει ανακοινωθεί επίσημα ότι η πτώση της φωτεινότητας θα είναι σταθερή στο 5% κάθε 2.000 ώρες λειτουργίας;! :118:
Απο αυτα που διαβασα :116: καταλαβα οτι θα εχει 5% πτωση της φωτεινοτητας εως τις πρωτες 2000 ωρες.....απο εκει και περα σταθερη εως της 30000 ωρες.....

Βεβαια κατι τετοιο δεν μπορει να ισχυει....
Αλιμονο να περιμενη κανεις να φτασει 30000 ωρες και ξαφνικα να σβησει τελειως ο προβολεας....δεν γινονται αυτα...

Απλα..το μαρκετινκ ετσι ειναι.....
Θα το χαψουν αρκετοι...:137:

Σιγουρα θα υπαρχει πτωσει φωτεινοτητας....απλα θα ειναι λιγοτερη

Το θεμα ειναι .....αν χαλασει καποιο led τι γινετε..?
Μπορει ευκολα να γινει αλλαγη.....?
Ποια αντιπροσωπια θα εχει το καταλληλο service ωστε να γινει αλλαγη....κ.λ.π.??

Σε 1-2 χρονια σιγουρα θα πεσουν οι τιμες...
Μην ξεχνατε οτι θα βγουν και οι 3D προβολεις..

Τι να προτοπαρεις ετσι που τα εχουν κανει..:137:
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

1)
3) Οοοοοπς! Αυτό τώρα για την πτώση φωτεινότητας 5% κάθε 2.000 ώρες, από πού προέκυψε;! :141:

Εγώ κάπου είχα διαβάσει στο AVSforum στην δοκιμή του Jason Turk που μιλάγανε για πτώση φωτεινότητας 5% στις πρώτες 200 ώρες αν θυμάμαι καλά, και μετά σταθερή φωτεινότητα μέχρι το τέλος της ζωής των LED!

Αυτό που λες τώρα διαφοροποιεί αρκετά την κατάσταση, μια και μιλάμε πλέον για πτώση φωτεινότητας από 50 έως 60% σε όλη τη διάρκεια της ζωής των LED, χωρίς να συνυπολογίσουμε φυσικά την πιθανή πτώση λόγω εσωτερικής φθοράς του οπτικού μονοπατιού... :121:

Έχει ανακοινωθεί επίσημα ότι η πτώση της φωτεινότητας θα είναι σταθερή στο 5% κάθε 2.000 ώρες λειτουργίας;! :118:


Γράψε λάθος, Παναγιώτη! Η πιο ορθολογική εξήγηση είναι αυτή που έγραψε ο φίλος Κώστας παραπάνω, δηλαδή πτώση φωτεινότητας μέχρι 5% για τις πρώτες 2000 ώρες και σταθερή πτώση, αλλά ελάχιστη, μετά από αυτό το όριο. Απλώς, είχα μείνει στα πρώτα που είχαν γραφτεί για τον Vivitek που τελικά αποδεικνύονται λανθασμένα. Επίσης, έχει δίκιο σε αυτό που λέει ότι είναι και θέμα μάρκετινγκ το πράγμα και μόνο στην πράξη και μετά από κάποια χρόνια, θα φανεί η αξιοπιστία και η σταθερή και απροβλημάτιστη λειτουργία των led. Ακριβότερα και φθηνότερα μηχανήματα, όπως και διαφορετικές σχεδιάσεις, πιθανόν να έχουν κάποιες διαφορές σε αυτό το θέμα. Υποθέτω, ακόμη, ότι όσο πιο "σκληρά" οδηγούνται τα led μέσω υψηλότερων τάσεων, θα έχουμε και αντίστοιχη μείωση στο χρόνο ζωής τους. Στον Pico π.χ. δέχονται μέχρι 30Α σε λιγότερο από ένα μικροδευτερόλεπτο.
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Οι Γερμανοί έχουν εκστασιαστεί με την ποιότητα κατασκευής του εν λόγω προβολικού πάντως: στιβαρή μεταλλική κατασκευή με ποιοτικά οπτικά και ένα σύστημα ψύξης που κατά τα λεγόμενά τους είναι υπεύθυνο για τον πιο ψυχρό και αθόρυβο βιντεοπροβολέα που έχουν δοκιμάσει ποτέ.

Αν και προσωπικά θα ήθελα κάτι πιο εξεζητημένο στις σωληνώσεις της υγρόψυξης, από λάστιχα με σφικτήρες, ελπίζω να μην βιώσει ποτέ κανένας κάτοχος την μετατροπή του High-End-Προβολέα σε High-End-Πυροτέχνημα... :143::143:
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Να προσθέσω απλώς ότι διαβάζοντας ξανά την παρουσίαση των Γερμανών, βλέπω ότι επιβεβαιώνεται από πρώτο χέρι ότι η οπτική μηχανή του Mico δεν αποτελεί μετατροπή από οποιοδήποτε άλλο μοντέλο συμβατικής λυχνίας, αλλά πρόκειται για ξεχωριστή σχεδίαση που από το μπροστινό μέχρι το πίσω μέρος της, είναι βελτιστοποιημένη για τη χρήση led.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
0
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Δύο κουβεντούλες με βάση όσα έχω δει εως τώρα για την υπόθεση led:

1ον Το μηχανάκι αυτό της SIM μοιάζει ιδιαίτερα με Hi End δημιούργημα που στα χρόνια μου σε hi end, home cinema σημαίνει πολλά λεφτά και αμφίβολο value for money. Ενοείται πως από 15.000 και πάνω θα πήγαινα μόνο σε μεγάλη εταιρία αφού η λέξη ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ αναβοσβήνει στο κεφάλι μου!

2ον Αφού το τμήμα που αναβαθμίζεται είναι η λάμπα (=φωτεινή πηγή) για ποιό λόγο να μιλάμε για πολύ καλύτερο π.χ μαύρο από σημερινά κορυφαία μοντέλα; Δηλαδή ΔΕΝ είναι είναι το SXRD, LcOS, DLP τσιπάκι το βασικό θέμα;

3ον Ο επόμενος (τέσσερα χρόνια) βιντεοπροβολέας μας θα είναι μάλλον LED. Για τότε μιλάμε...

PS ποιός φέρνει Ellada τα μηχανάκια αυτά;:111:
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Δύο κουβεντούλες με βάση όσα έχω δει εως τώρα για την υπόθεση led:

1ον Το μηχανάκι αυτό της SIM μοιάζει ιδιαίτερα με Hi End δημιούργημα που στα χρόνια μου σε hi end, home cinema σημαίνει πολλά λεφτά και αμφίβολο value for money. Ενοείται πως από 15.000 και πάνω θα πήγαινα μόνο σε μεγάλη εταιρία αφού η λέξη ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ αναβοσβήνει στο κεφάλι μου!

2ον Αφού το τμήμα που αναβαθμίζεται είναι η λάμπα (=φωτεινή πηγή) για ποιό λόγο να μιλάμε για πολύ καλύτερο π.χ μαύρο από σημερινά κορυφαία μοντέλα; Δηλαδή ΔΕΝ είναι είναι το SXRD, LcOS, DLP τσιπάκι το βασικό θέμα;

3ον Ο επόμενος (τέσσερα χρόνια) βιντεοπροβολέας μας θα είναι μάλλον LED. Για τότε μιλάμε...

PS ποιός φέρνει Ellada τα μηχανάκια αυτά;:111:





1) Από όσα έχω ακούσει, ούτε και οι αντιπροσωπείες βιντεοπροβολέων των μεγάλων εταιρειών στην Ελλάδα προσφέρουν κάποιο ουσιαστικό σέρβις, μιας και η αποστολή στο εξωτερικό σε περίπτωση προβλήματος, φαίνεται να αποτελεί τη βασική τους επιλογή.




2) Δε μιλάμε ακόμη για πολύ καλύτερο μαύρο, αλλά στο σύντομο μέλλον, μέσω της απλοποίησης της οπτικής μηχανής, της ελαχιστοποίησης της διαρροής φωτός και της βελτίωσης του ελέγχου των led, θα μιλάμε.




3) Έχουμε καιρό ακόμα για να καθιερωθούν και να λυθούν τα προβλήματα των led, καθώς και να παρουσιαστούν σε πραγματικά προσιτή τιμή. Μίνιμουμ 2-3 χρόνια.





Ο τελευταίος αντιπρόσωπος της Sim2 στην Ελλάδα που έχω υπόψη μου, είναι ο Βιντεορυθμός.





Υ.Γ. Μόλις ανέβηκε και το δεύτερο μέρος της παρουσίασης των Γερμανών. Δε φαίνεται να περιέχει κάτι ουσιαστικό, αλλά οι πρώτες εντυπώσεις από την ενσωματωμένη γεννήτρια πάτερν του Mico είναι ενθαρρυντικές και αναδεικνύουν τα πλεονεκτήματα της χρήσης led (ανυπαρξία banding και solarisation).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top