SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.673
Reaction score
94.670
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

και που να τον βρω τον ψηφιακο βρε Κωστα?Τοοχω πει σε πολλα παιδια κατα καιρους αλλα κανενας δεν ηρθε........:203:
Γιατί δεν παίρνεις τον δικό σου βιντεοπροβολέα να τον πας

σε σπίτι που έχει ψηφιακό;:136::138:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Το ειπε ο Πανος και μαλιστα ειπε οτι ειναι "αστειο".

Δημήτρη μου, η «επιλεκτική ανάγνωση» από ένα μήνυμα για να στηρίξουμε τη γνώμη μας, δεν βοηθά...

Εγώ έγραψα καθαρά ότι: «Το μαύρο των CRT μέσα στις ταινίες είναι αστείο, λόγω του φαινομένου blooming».

Αυτό ακριβώς έγραψα και εξακολουθώ φυσικά να το πιστεύω. Και αναφέρομαι φυσικά στο μαύρο που δείχνουν οι προβολείς CRT, όταν πρέπει να συνδυάσουν στο καρέ που προβάλλουν λευκές ή έντονα φωτισμένες περιοχές μαζί με μαύρες περιοχές.

Κλασικό παράδειγμα: όλες οι ταινίες 2,35:1 στα δισκάκια Blu-ray. Σε έναν προβολέα CRT οι μαύρες μπάρες πάνω και κάτω, όταν προβάλλεις ηλιόλουστα ή πολύ φωτεινά πλάνα Δημήτρη μου, εξακολουθούν να είναι μαύρες;! :118: Ή έστω να θυμίζουν έστω και στο ελάχιστο μαύρο;! :142:

Ή αντίστοιχα, όταν προβάλλεις σκοτεινά πλάνα που περιλαμβάνουν μεγάλα πολύ φωτεινά ή λευκά αντικείμενα, εξακολουθείς να θεωρείς ότι έχεις πολύ καλό μαύρο;!

Εγώ θεωρώ ότι μπορώ να σου αποδείξω ανά πάσα στιγμή τον ισχυρισμό μου. Έρχομαι όποτε θέλεις σε σένα ή σε οποιονδήποτε άλλο με προβολέα CRT, και κάνουμε φωτομέτρηση σε συγκεκριμένα σημεία στις μαύρες μπάρες σου στις ταινίες 2,35:1 σε έντονα φωτισμένα πλάνα ή ηλιόλουστα πλάνα σε οποιαδήποτε ταινία γουστάρεις. Μετά κάνουμε την ίδια φωτομέτρηση στα ίδια σημεία στα ίδια πλάνα ακριβώς στις μαύρες μπάρες στον δικό μου Sharp 21000.

Αν η φωτομέτρηση βγει χαμηλότερη στον CRT σου Δημήτρη μου, εγώ θα σου τον χαρίσω τον Sharp... :142:
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Δημήτρη μου, η «επιλεκτική ανάγνωση» από ένα μήνυμα για να στηρίξουμε τη γνώμη μας, δεν βοηθά...

Εγώ έγραψα καθαρά ότι: «Το μαύρο των CRT μέσα στις ταινίες είναι αστείο, λόγω του φαινομένου blooming».

Αυτό ακριβώς έγραψα και εξακολουθώ φυσικά να το πιστεύω. Και αναφέρομαι φυσικά στο μαύρο που δείχνουν οι προβολείς CRT, όταν πρέπει να συνδυάσουν στο καρέ που προβάλλουν λευκές ή έντονα φωτισμένες περιοχές μαζί με μαύρες περιοχές.

Κλασικό παράδειγμα: όλες οι ταινίες 2,35:1 στα δισκάκια Blu-ray. Σε έναν προβολέα CRT οι μαύρες μπάρες πάνω και κάτω, όταν προβάλλεις ηλιόλουστα ή πολύ φωτεινά πλάνα Δημήτρη μου, εξακολουθούν να είναι μαύρες;! :118: Ή έστω να θυμίζουν έστω και στο ελάχιστο μαύρο;! :142:

Ή αντίστοιχα, όταν προβάλλεις σκοτεινά πλάνα που περιλαμβάνουν μεγάλα πολύ φωτεινά ή λευκά αντικείμενα, εξακολουθείς να θεωρείς ότι έχεις πολύ καλό μαύρο;!

Εγώ θεωρώ ότι μπορώ να σου αποδείξω ανά πάσα στιγμή τον ισχυρισμό μου. Έρχομαι όποτε θέλεις σε σένα ή σε οποιονδήποτε άλλο με προβολέα CRT, και κάνουμε φωτομέτρηση σε συγκεκριμένα σημεία στις μαύρες μπάρες σου στις ταινίες 2,35:1 σε έντονα φωτισμένα πλάνα ή ηλιόλουστα πλάνα σε οποιαδήποτε ταινία γουστάρεις. Μετά κάνουμε την ίδια φωτομέτρηση στα ίδια σημεία στα ίδια πλάνα ακριβώς στις μαύρες μπάρες στον δικό μου Sharp 21000.

Αν η φωτομέτρηση βγει χαμηλότερη στον CRT σου Δημήτρη μου, εγώ θα σου τον χαρίσω τον Sharp... :142:

Πανο το ξερεις οτι σε εκτιμω,αλλα στο θεμα αυτο εχεις ξεφυγει,στο λεει και ο Κωστας και ολος ο πλανητης γη που ακομα δεχεται το μαυρο των CRT ως υποδειγμα.Αυτη η διαδικασια που αναφερεις δεν μπορει να εχει επιστημονικη βαση γιατι δεν γινεται δυο διαφορετικοι χωροι να συγκριθουν και το ξερεις καλα.Αλλα ευχαριστως να ερθεις να πιουμε ενα καφε,να δεις τα μαυρα και να μετρησεις οτι θελεις.Αυτο που θα με ενδιεφερε πολυ παντως ειναι να δω τον Sharp σε αμεση αντιπαραθεση στον ιδιο χωρο αλλα ξερω οτι αυτο ειναι μπελας για σενα.:126:
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Στέργιε, φαντάζομαι να καταλαβαίνεις ότι αυτό που έγραψε ο Coldmachine περί χειρότερου μαύρου του MICO 50 από τον RS20 τουλάχιστον, είναι πολύ μεγάλη πατάτα. :137:

Πρώτον, όσον αφορά το πατερνάκι του μαύρου 0 IRE full field, εκεί δεν το συζητάμε καθόλου, ο MICO 50 μπορεί να ντιμάρει εντελώς τα LED του, γι΄αυτό άλλωστε και το on/off contrast βγαίνει μη μετρήσιμο (άπειρο), άρα εξ ορισμού έχει πολύ καλύτερο μαύρο από τον RS20.

Δεύτερον, όσον αφορά το πραγματικό μαύρο, αυτό δηλαδή που αντιλαμβανόμαστε μέσα στις ταινίες, το σχετικό νούμερο το έχεις γράψει και μόνος σου. Ο MICO 50 κατέγραψε ANSI contrast 945:1, δηλαδή απλά το υψηλότερο ANSI contrast που έχει μετρηθεί ποτέ σε προβολέα.

Έχουμε και λέμε λοιπόν: ο MICO 50 μετρήθηκε στα 655 ANSI Lumens καλιμπραρισμένος κατά D65, ενώ ο RS20 έχει μετρηθεί πολλές φορές στα 500 έως 560 ANSI Lumens, επίσης καλιμπραρισμένος κατά D65. Άρα λοιπόν ο MICO 50 διαθέτει από 20 έως 30% φωτεινότερο λευκό, ενώ ταυτόχρονα διαθέτει τουλάχιστον τριπλάσιο και βάλε ANSI contrast από τον RS20 στο πατερνάκι-σκακιέρα 4X4.

Μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις λοιπόν, με ποιον «μαγικό τρόπο», μπορεί να διαθέτει καλύτερο μαύρο ο RS20 από τον MICO 50;! :118: :137:




Για να μη βγούμε εκτός θέματος, είμαι και εγώ της άποψης ότι οι crt εξακολουθούν να είναι κορυφή σε μαύρο (άλλωστε και οι ψηφιακοί το δικό τους fade to black προσπαθούν να αντιγράψουν και να επιτύχουν), χρώματα, ενώ έχουν και την καλύτερη χρονική απόκριση σε κίνηση απ' όλες τις τεχνολογίες. Επίσης, κατά την ταπεινή μου άποψη, εξακολουθούν να έχουν και την πιο "κινηματογραφική" εικόνα. Απλώς, οι σύγχρονοι ψηφιακοί προβολείς μας έχουν κακομάθει με τη φωτεινότητα και την οξύτητα τους και αυτή την αίσθηση ότι σου πετούν την εικόνα στα μούτρα, που κάνουν τους crt να μοιάζουν πια ξεπερασμένοι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρόκειται για τεχνολογία που δε ξεπέφτει σε φτηνούς εντυπωσιασμούς, όπως συμβαίνει, σε αρκετές περιπτώσεις, με τις αντίστοιχες σημερινές που προσπαθούν μέσω αυτών να καλύψουν τις εγγενείς αδυναμίες τους, για αυτό άλλωστε εξακολουθεί να έχει τόσους πιστούς οπαδούς ακόμη και μετά από τόσα χρόνια στην αγορά. Έχουν δηλαδή και μια διαχρονική αξία που οι ψηφιακοί δύσκολα θα αποκτήσουν.




Τώρα για τα υπόλοιπα που γράφεις, φίλε Παναγιώτη, δεν έχω να σου δώσω συγκεκριμένη απάντηση. Όλες οι αναφορές που έχω βρει για τους led, μιλάνε για ελαφρώς κατώτερο ορατό μαύρο σε σχέση με τους συμβατικούς προβολείς αναφοράς. Αν δεις και στο επόμενο ποστ του, ο Coldmachine διευκρινίζει περαιτέρω ότι ο Mico έχει υψηλότερο "κατώφλι" μαύρου από τον Jvc rs-35 επί της οθόνης, ενώ ο Lumis κατεβαίνει χαμηλότερα και από τους δυο. Αναφέρει επίσης ότι εκεί που υπερτερεί ο Mico σε σχέση με τον jvc είναι στη λεπτομέρεια σε σκοτεινές σκηνές (εκεί υποθέτω, μπαίνει και το ansi στη μέση), οπότε το πράγμα περιπλέκεται ακόμη πιο πολύ. Το συγκεριμένο μέλος δε, είναι "κολλημένος" σιμάκιας, έχοντας έναν HT5000 στο κύριο σύστημα του και έναν Lumis για το playroom, οπότε έχει και έναν παραπάνω λόγο να θάψει τον Jvc, όπως έχει κάνει άλλωστε αρκετές φορές στο παρελθόν. Από την άλλη, υπάρχει και η αναφορά του μέλους Pete που κρίνει το μαύρο του mico ως εφάμιλλο του Lumis, αλλά αν δεν έχει κάνει απευθείας σύγκριση, όπως ο Coldmachine, δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί αξιόπιστη. Όσο για το νούμερο του ansi, απ' όσα γνωρίζω η ναυαρχίδα της Maranzt και ο Lumis με t3 φακό μετράνε πάνω από 1000:1, κάνοντας τον mico από τους καλύτερους σε αυτόν τον τομέα, αλλά όχι τον κορυφαίο. Το μόνο ουσιαστικό που έχω να προσθέσω είναι ότι οι αρχικές αναφορές ότι η οπτική μηχανή του Mico είναι ίδια με του Vivitek (της Delta), φαίνονται να καταρρίπτονται και όλες οι ενδείξεις πλέον καταδεικνύουν ότι πρόκειται για ξεχωριστή σχεδίαση που είναι υπεύθυνη και για την υψηλότερη φωτεινότητα του προβολέα σε σχέση με τους υπόλοιπους led.



Υ.Γ. Αλήθεια, γνωρίζουμε ποια είναι τα αντίστοιχα νούμερα των Jvc ή των Sony στα 10ire;
 

Μηνύματα
452
Reaction score
2
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Μια διόρθωση για να είμαι ακριβής: εκ παραδρομής, το δεύτερο μέλος του AVS στο οποίο αναφερόμουν είναι ο Free και όχι ο Pete, ο οποίος αν θυμάμαι καλά είχε στο παρελθόν, τόσο τους jvc rs-20 και rs-35, όσο και τον Lumis στην κατοχή του. Πέρα των σχολίων για το μαύρο, ο ίδιος αναφέρει επίσης ότι δε βλέπει καθόλου dithering στον Mico. Ως δικό μου σχόλιο απλώς να προσθέσω, ότι είναι πραγματικά απίστευτη η ευκολία με την οποία αλλάζουν ακριβά μοντέλα προβολέων οι φίλοι μας στο αμερικανικό φόρουμ.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Υ.Γ. Αλήθεια, γνωρίζουμε ποια είναι τα αντίστοιχα νούμερα των Jvc ή των Sony στα 10ire;

Όχι δυστυχώς Στέργιε, δεν το γνωρίζουμε, αλλά θα μπορούσαμε βεβαίως να το μάθουμε. Με μία μόνο προϋποθεση: να γνωρίζουμε με ποιον ακριβώς τρόπο «μασκάρισε» το κεντρικό παράθυρο του 10% φωτεινότητα ο Jason Turk στη δική του μέτρηση στον MICO 50, για να τον μιμηθούμε. :121:

Πήρε δηλαδή π.χ., ένα κομμάτι μαύρο χαρτόνι και το τοποθέτησε στην οθόνη, σκεπάζοντας το κεντρικό παράθυρο του 10% στο πατερνάκι; :118:

Ή εντελώς αντίθετα, μασκάρισε μήπως το κεντρικό παράθυρο με ένα κομμάτι χαρτί κοντά στον φακό του προβολέα, μπλοκάροντας έτσι το φως;

Εγώ θα μπορούσα να επαναλάβω μία αντίστοιχη μέτρηση στην PSA, μόνο στον VPL85 μια και δυστυχώς ο HD750 (RS20) πουλήθηκε εδώ και αρκετό καιρό και δεν υπάρχει πλέον διαθέσιμος στην PSA. :121:

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής: για ποιον λόγο δεν προβάλλουν στον MICΟ 50 ένα full field πατερνάκι του μαύρου κωδικοποιημένο στο digital 15 ή στο digital 14 αντίστοιχα, και να κάνουν μέτρηση του μαύρου.

Ή ακόμα καλύτερα, θα μπορούσαν να προβάλλουν το πρώτο, πραγματικά υπέροχο πατερνάκι για την ρύθμιση της φωτεινότητας από την ενότητα basic settings στα πατερνάκια του AVSforum, στο οποίο μπορείς να ορίσεις με ακρίβεια ενός digital το επίπεδο του μαύρου. Θα μπορούσαν λοιπόν απλούστατα, να ανεβάσουν την φωτεινότητα κατά ένα ή δύο κλικ, βάζοντας π.χ., το μαύρο του MICO 50 στο digital 15 ή 14 αντίστοιχα, αναγκάζοντας με αυτόν τον τρόπο διά της βίας που λέμε, τα καθρεφτάκια του MICO να ανοίξουν ελαφρά, έτσι ώστε το μαύρο να μπορεί να μετρηθεί πλέον και να πάρουμε μια ιδέα για το που περίπου κινείται το μαύρο του... :126:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.673
Reaction score
94.670
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Εγώ θα μπορούσα να επαναλάβω μία αντίστοιχη μέτρηση στην PSA
Βλέπω τον Ανδρέα να ανοίγει το μαγαζί Χριστουγεννιάτικα:137:

μόνο στον VPL85 μια και δυστυχώς ο HD750 (RS20) πουλήθηκε εδώ και αρκετό καιρό και δεν υπάρχει πλέον διαθέσιμος στην PSA. :121:
Σε ρώτησε που τον πούλησε;:138:


Χρόνια πολλά Παναγιώτη!
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Σε ρώτησε που τον πούλησε;:138:


Χρόνια πολλά Παναγιώτη!

Μπουχαχά, δυστυχώς δεν παίρνει την άδειά μου ο Σκαφάτος, πουλάει τους προβολείς λες και είναι στραγάλια... :142:

Χρόνια πολλά και σε σένα Ζορζ... :107:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

Το ίδιο περίπου δεν κάνει ένας προβολέας όπως ο VPL85 που χρησιμοποιεί δυναμική ίριδα; Στο πατερνάκι του μαύρου full field κλείνει εντελώς την ίριδά του, πετυχαίνοντας αυτό το κορυφαίο on/off contrast από 60.000 έως 90.000:1 ανάλογα τον reviewer. Μέσα όμως στις ταινίες, ξέρουμε πολύ καλά ότι είναι εντελώς αδύνατον να πετύχει το ίδιο ακριβώς μαύρο, μια και η ίριδά του υποχρεωτικά θα ανοίξει περισσότερο, ανάλογα με την φωτεινότητα που ανιχνεύει στο καρέ που προβάλει.

Επιτελους καταλαβες τι κανει η αυτοματη ιριδα..:112:

Οσο για τετοιες πατεντες δεν τις σχολιαζω.....
Καταλαβες τι εννοω.....


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ......
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

1. Επιτελους καταλαβες τι κανει η αυτοματη ιριδα..:112:

2. Οσο για τετοιες πατεντες δεν τις σχολιαζω.....
Καταλαβες τι εννοω.....


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ......


1. Ναι βρε Κώστα μου, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα όπως τα λες, μόλις πριν από λίγες μέρες κατάλαβα κι εγώ ο χαζούλης πως ακριβώς δουλεύει μία δυναμική ίριδα... :204:

2. Όχι, δεν καταλαβαίνω, θα ήταν καλύτερα να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο πατέντες. Εννοείς το πατερνάκι που χρησιμοποίησε ο Jason Turk ή αυτό που είπα εγώ, ότι δηλαδή θα μπορούσαν να ανεβάσουν ένα δύο κλικ τη φωτεινότητα στον MICO 50 αναγκάζοντας έτσι τα καθρεφτάκια να ανοίξουν ελαφρά για να μπορέσει να γίνει μία μέτρηση του on/off contrast;! :118:

Χρόνια πολλά και σε σένα μπρε... :107:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: SIM2 Grand Cinema MICO 50 Led Projector

1. Ναι βρε Κώστα μου, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα όπως τα λες, μόλις πριν από λίγες μέρες κατάλαβα κι εγώ ο χαζούλης πως ακριβώς δουλεύει μία δυναμική ίριδα... :204:

2. Όχι, δεν καταλαβαίνω, θα ήταν καλύτερα να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς με τον όρο πατέντες. Εννοείς το πατερνάκι που χρησιμοποίησε ο Jason Turk ή αυτό που είπα εγώ, ότι δηλαδή θα μπορούσαν να ανεβάσουν ένα δύο κλικ τη φωτεινότητα στον MICO 50 αναγκάζοντας έτσι τα καθρεφτάκια να ανοίξουν ελαφρά για να μπορέσει να γίνει μία μέτρηση του on/off contrast;! :118:

Χρόνια πολλά και σε σένα μπρε... :107:
Η δυναμικη ηξερες τι κανει αλλα δεν ηξερες τι επιπτωσεις......
π.χ.μετρησεις sony.. λεγωντας οτι παιζει μια χαρα με καλο gamma χωρις να κανει S
...ειναι ενα απλο παραδειγμα.....

οποτε.....
1) Μολις πριν λιγες μερες οχι...αλλα τωρα τελευταια σιγουρα..τον τελευταιο μηνα....
Σε ξερω καλα..ξερω τι βλεπεις και πως το αντιλαμβανεσαι και φυσικα ξερω τι λεω...

2)Και τα δυο ειναι λαθος......σκεψου..:112:
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Εχουμε κανενα αναλυτικο τεστ του κυριου..:118:

Ποσο ειπαμε οτι εχει ο κυριος...:118:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

1. Εχουμε κανενα αναλυτικο τεστ του κυριου..

2. Ποσο ειπαμε οτι εχει ο κυριος...

1. Αυτό είναι το πρώτο μέρος της παρουσίασης του Pico 50 Κώστα, που περιλαμβάνει μόνο το «γδύσιμο» του προβολέα και την αναλυτική παρουσίασή του ως προς τα μηχανολογικά και ηλεκτρονικά του μέρη.

Θα ακολουθήσει δεύτερο μέρος, το οποίο θα περιλαμβάνει όλες τις μετρήσεις αλλά και τις επιμέρους βαθμολογίες του προβολέα... :126:

2. Γύρω στα 25.000 δολάρια στην Αμερική αν θυμάμαι καλά, με την μέχρι ως τώρα εμπειρία, αυτό θα σήμαινε μια τιμή κάπου στα 20.000 ευρώ για την Ευρώπη, με το δεδομένο ότι σχεδόν πάντα οι Αμερικάνοι απολαμβάνουν πολύ καλύτερες τιμές από τους Ευρωπαίους στους προβολείς... :122:


Δυστυχώς τα γερμανικά μου είναι ανύπαρκτα! Που είναι ο Γιάννης (JL) αλλά και ο Δημήτρης (Headroom) που νομίζω ότι επίσης ξέρει πολύ καλά γερμανικά, να μας βοηθήσουν στην μετάφραση;!

Από αυτά τα ολίγα πάντως που νομίζω ότι καταλαβαίνω: έχουμε εδώ διαφορετικά LED από αυτά που φοράει ο Vivitek, που ήταν ο πρώτος LED που κυκλοφόρησε!

Τα LED του Pico 50 είναι κατασκευασμένα από την OSRAM. Πιστεύω ότι καταλαβαίνετε όλοι σας τι σημαίνει αυτό. Είναι το χειρότερο σενάριο που θα μπορούσε να μας συμβεί αυτό, πραγματικός εφιάλτης στο δρόμο με τις λεύκες θα έλεγα! :141:

Αν τα LED κατασκευής της OSRAM επικρατήσουν στην αγορά, οι τιμές στους high end LED προβολείς θα αργήσουν πάαααααααρα πολύ να προσγειωθούν σε λογικά επίπεδα. Η OSRAM μαζί με την Philips είναι οι δύο κύριοι κατασκευαστές στις λάμπες υψηλής πιέσεως και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επεκταθώ περαιτέρω.

Στις φωτογραφίες από τα LED του Pico 50 οι διαφορές από τα LED που φοράει ο Vivitek, νομίζω ότι είναι παραπάνω από εμφανείς. Στα LED του Vivitek είχαμε τρεις εντελώς διαφορετικές σε μέγεθος ψύκτρες, μία τεράστια για το πράσινο χρώμα, μία μεσαία για το κόκκινο, και μία πολύ μικρή για το μπλε.

Αντίθετα στον Pico 50 έχουμε τρεις σχεδόν ίδιες στο μέγεθος ψύκτρες για τα τρία χρώματα. Η ένταση του ρεύματος που απαιτούν τα LED έχει παραμείνει ίδια στα 30Α. Έχουμε όμως σημαντική διαφοροποίηση στη διάρκεια ζωής που ανέβηκε από τις 20.000 ώρες του Vivitek στις 30.000 ώρες στον Pico. Επίσης έχουμε πολύ σημαντική αύξηση της φωτεινότητας από τα 600 ANSI Lumens του Vivitek στα 800 ANSI Lumens στον Pico.

Αξιοθαύμαστη είναι επίσης η «μετριοφροσύνη» της εταιρείας στο on/off contrast του προβολέα, που τον δίνει με απλώς μεγαλύτερη τιμή από 100.000:1, ενώ ο προβολέας σε όλα τα review μέχρι σήμερα έχει σπάσει όλα τα κοντέρ με μαύρο που δεν μπόρεσε να μετρηθεί από κανένα φωτόμετρο, άρα θεωρητικό άπειρο on/off contrast! :111:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

1. Αυτό είναι το πρώτο μέρος της παρουσίασης του Pico 50 Κώστα, που περιλαμβάνει μόνο το «γδύσιμο» του προβολέα και την αναλυτική παρουσίασή του ως προς τα μηχανολογικά και ηλεκτρονικά του μέρη.

Θα ακολουθήσει δεύτερο μέρος, το οποίο θα περιλαμβάνει όλες τις μετρήσεις αλλά και τις επιμέρους βαθμολογίες του προβολέα... :126:
Ρωτησα εαν εχουμε ποιο αναλυτικο τεστ μιας και ειναι μισο...:116:

Εκτος και αν κανουν τεστ μονο αυτοι...:137:

Δεν ειμαι χαζος καταλαβαινω...

...εαν κανει αυτα που λεει ειναι μιας χρησεως προβολεας...!!
Μολις φτασεις τις 30000 ωρες τον πετας και παιρνεις καινουριο...!!!

Τα χαρακτηριστικα του καλυπτουν το μεγαλυτερο μερος των καταναλωτων.....
Στο οικονομικο ειναι το προβλημα....
Εαν τον ειχαν στα μισα λεφτα θα πουλαγαν σαν τρελοι...
..θα πατωναν ολοι...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Ο Mico 50 έχει τα ίδια βασικά στοιχεία LED με το Vivitek H9080FD:
  1. τρία Phlatlight LED της Luminus. Αυτά είναι οι πηγές του RGB φωτός.
  2. driver Rapcur LED της Osram (8-bit παρεμπιπτόντως, με ότι αυτό σημαίνει). Αυτός είναι υπεύθυνος για την οδήγηση των ανωτέρω ώστε να παράγουν τις χρωματικές διαβαθμίσεις που συνθέτουν την τελική εικόνα.
Και κάτι αξιοσημείωτο: ο Mico 50 έχει υδρόψυξη στα LED του, κάτι που νομίζω ότι δείχνει το μέλλον προς πιο αξιόπιστα και σχεδόν αθόρυβα συστήματα προβολής.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Ο Mico 50 έχει τα ίδια βασικά στοιχεία LED με το Vivitek H9080FD:
  1. τρία Phlatlight LED της Luminus. Αυτά είναι οι πηγές του RGB φωτός.
  2. driver Rapcur LED της Osram (8-bit παρεμπιπτόντως, με ότι αυτό σημαίνει). Αυτός είναι υπεύθυνος για την οδήγηση των ανωτέρω ώστε να παράγουν τις χρωματικές διαβαθμίσεις που συνθέτουν την τελική εικόνα.
Και κάτι αξιοσημείωτο: ο Mico 50 έχει υδρόψυξη στα LED του, κάτι που νομίζω ότι δείχνει το μέλλον προς πιο αξιόπιστα και σχεδόν αθόρυβα συστήματα προβολής.

Ευχαριστούμε Δημήτρη για τις διευκρινίσεις, προφανώς λοιπόν κατάλαβα λάθος για την προέλευση των LED. Αυτό που μου κάνει εντύπωση τότε, και με το δεδομένο ότι τα LED είναι ακριβώς ίδια και στις δύο περιπτώσεις, το πως ανέβηκε η διάρκεια ζωής από τις 20.000 ώρες του Vivitek στις 30.000 ώρες στον Pico;! :118:

Να θεωρεί δηλαδή ο κατασκευαστής ότι η υδρόψυξη των LED αυξάνει κατά πολύ την διάρκεια ζωής τους; :121:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Sim2 Mico 50 στο cine4home

50% παραπάνω αντοχή!!;;
Με την υδρόψυξη μόνο;Εντυπωσιακό.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Sim2 Mico 50 στο cine4home

50% παραπάνω αντοχή!!;;
Με την υδρόψυξη μόνο;Εντυπωσιακό.

Δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να έχουμε ξεκάθαρη άποψη Γιώργο, απλές υποθέσεις μόνο να κάνουμε.

Οι διαφορές στην ψύξη των LED ανάμεσα στον Vivitek και τον Pico είναι παραπάνω από εμφανείς στις φωτό που ανέβασαν οι Γερμανοί.

Αν λοιπόν έχουμε τα ίδια ακριβώς LED σε όλους ανεξαιρέτως τους DLP που έχουν παρουσιαστεί μέχρι σήμερα, με κάποιον τρόπο πρέπει να μπορεί να εξηγηθεί αυτή η αύξηση στη διάρκεια ζωής τους.

Μπορεί βέβαια, οι κατασκευαστές να έκαναν απλώς περαιτέρω δοκιμές που να τους έδειξαν ότι όντως τα LED μπορούν να φτάσουν απροβλημάτιστα τις 30.000 ώρες ζωής.

Όπως και να έχει, κερδισμένοι είμαστε εμείς οι τελικοί καταναλωτές που θα έχουμε στα χέρια μας ένα προϊόν που θα αντέχει περισσότερο στον χρόνο. :126:

Ποποπό παιδιά, τους περιμένω πως και πως τους LED, να τους δω από κοντά και να παίξω μαζί τους. :404:

Να απαλλαγώ πια από τις κ@λ@λάμπες και τις ιδιοτροπίες τους και τι στον κόσμο... :137:
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Re: Sim2 Mico 50 στο cine4home

Kαι αν χρειαστείς καινούργιο π@π@ροφωτόμετρο;
Πώς θα το λες μετά;super-duper π@π@ροφωτόμετρο;:135:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.849
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top