small room treatment

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Γούστα είναι αυτά. :drinks:

Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το ταβάνι με τους διαχυτές, και ως τώρα τουλάχιστον, όσες γυναίκες το είδαν, τους άρεσε πραγματικά πολύ! 8-)

Σε λευκό σκέφτηκα να το τοποθετήσω και σε διάφορους άλλους χώρους, σαλοκουζινας κλπ, μόνο για τη βελτίωση της ηχητικής του χώρου χωρίς να υπάρχει κανένα ηχοσύστημα, ας πούμε για τους διαλόγους μας, και ήταν ιδιαίτερα θετική η γυναίκα του σπιτιού. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γούστα είναι αυτά. :drinks:

Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ το ταβάνι με τους διαχυτές, και ως τώρα τουλάχιστον, όσες γυναίκες το είδαν, τους άρεσε πραγματικά πολύ! 8-)

Σε λευκό σκέφτηκα να το τοποθετήσω και σε διάφορους άλλους χώρους, σαλοκουζινας κλπ, μόνο για τη βελτίωση της ηχητικής του χώρου χωρίς να υπάρχει κανένα ηχοσύστημα, ας πούμε για τους διαλόγους μας, και ήταν ιδιαίτερα θετική η γυναίκα του σπιτιού. ;)
(Θα της έχεις κάνει...πλύση εγκεφάλου)
Ο υποφαινόμενος δεν είναι ΄΄γυναίκα του σπιτιού΄΄ αλλά...΄΄παντόφλα του σπιτιού΄΄.

Τέλος πάντων,αποδέχομαι την πρόκληση να επιδείξω προσεχώς και παραστάσεις RT & ETC εντός εγκεκριμένων από την ΄΄αστυνομία΄΄ ορίων χωρίς την παραμικρή φροντίδα επί της οροφής...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
αποδέχομαι την πρόκληση να επιδείξω προσεχώς και παραστάσεις RT & ETC εντός εγκεκριμένων από την ΄΄αστυνομία΄΄ ορίων χωρίς την παραμικρή φροντίδα επί της οροφής...
Ευπρόσδεκτη η επίδειξη παραδείγματος, που σίγουρα έχει ενδιαφέρον, για πολλαπλούς λόγους, μα δεν υπάρχει τέτοια "πρόκληση", τουλάχιστον εκ μέρους μου. ;)

Είμαι προσωπικά βέβαιος πως είναι αρκετά εύκολο να επιτευχθούν (και να μετρηθούν) οι ενδεδειγμένες τιμές στο RT, χωρίς ίχνος υλικών στο ταβάνι.

Όπως κι ο ντιμιφουτ στο χώρο του.

Ωστόσο, η ύπαρξη άφθονων διαχυτικων διατάξεων στην μεγάλη επιφάνεια του ταβανιού, οδηγεί σε μια πρωτόγνωρη αίσθηση "ζωντανής ηχοσφαιρας", με πλούσια, αλλά ελεγχόμενη, ενέργεια να σε περιβάλλει.

Μη νομίζεις πως το είχα φανταστεί αυτό, όταν στον προηγούμενο χώρο μου, είχα βάλει ~2τμ διάχυσης πάνω από τη θέση ακρόασης. Ούτε μυρουδιά δε πήρα. Πιο πολύ από ένστικτο προχώρησα στον επόμενο χώρο με ~11τμ διαχυτές πάνω στο ταβάνι, καλύπτοντας όλο τον κύκλο τοποθέτησης των ηχείων, και το αποτέλεσμα απλώς ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου.

Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει τέτοιο ταβάνι σε πολύωρες ακροάσεις, μα αν σου τύχει, νομίζω πως θα ενθουσιαστείς, είναι τρόπον τινά εθιστικό. ;)



ΥΓ.
Το επόμενο βήμα που θα ήθελα προσωπικά να νιώσω σε πολύωρες ακροάσεις στο δικό μου χώρο, είναι αυτό του πλωτού δαπέδου.
Μπορεί να φαντάζει "μεγάλη δουλειά" και "υψηλού κοστολογίου", αλλά όσο το ψάχνω, τόσο περισσότερο καταλήγω στο συμπέρασμα πως δεν ισχύει ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Έχει διαθέσιμα εξαιρετικών προδιαγραφών υλικά ο φίλος μας ο Λαζαράκης, σε ιδιαίτερα προσιτές τιμές, και δεν είναι δα τόσο ακριβό ένα λαμινεϊτ από πάνω, στα χρώματα μάλιστα που βολεύει σε χώρο θέασης ταινιών. ;)

Ειδωμεν..
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ευπρόσδεκτη η επίδειξη παραδείγματος, που σίγουρα έχει ενδιαφέρον, για πολλαπλούς λόγους, μα δεν υπάρχει τέτοια "πρόκληση", τουλάχιστον εκ μέρους μου. ;)

Είμαι προσωπικά βέβαιος πως είναι αρκετά εύκολο να επιτευχθούν (και να μετρηθούν) οι ενδεδειγμένες τιμές στο RT, χωρίς ίχνος υλικών στο ταβάνι.

Όπως κι ο ντιμιφουτ στο χώρο του.

Ωστόσο, η ύπαρξη άφθονων διαχυτικων διατάξεων στην μεγάλη επιφάνεια του ταβανιού, οδηγεί σε μια πρωτόγνωρη αίσθηση "ζωντανής ηχοσφαιρας", με πλούσια, αλλά ελεγχόμενη, ενέργεια να σε περιβάλλει.

Μη νομίζεις πως το είχα φανταστεί αυτό, όταν στον προηγούμενο χώρο μου, είχα βάλει ~2τμ διάχυσης πάνω από τη θέση ακρόασης. Ούτε μυρουδιά δε πήρα. Πιο πολύ από ένστικτο προχώρησα στον επόμενο χώρο με ~11τμ διαχυτές πάνω στο ταβάνι, καλύπτοντας όλο τον κύκλο τοποθέτησης των ηχείων, και το αποτέλεσμα απλώς ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου.

Δεν ξέρω αν σου έχει τύχει τέτοιο ταβάνι σε πολύωρες ακροάσεις, μα αν σου τύχει, νομίζω πως θα ενθουσιαστείς, είναι τρόπον τινά εθιστικό. ;)
Πρόκληση τρόπος του λέγειν.... :wink:

Θα ήταν σε κάθε ανάλογη περίπτωση αδύνατον να αισθανθώ γαλήνια μέσα μου γνωρίζοντας ότι θα είχε τρόπον τινά αλλοιωθεί η αυθεντική αισθητική του υπόλοιπου χώρου.Σκέψου ότι ακόμα και στο βοηθητικό αυτόνομο οίκημα που θα προοριζόταν για dedicated η οροφή έχει διαμορφωθεί όχι επίπεδη αλλά με κεκλιμένους γεωμετρικούς σχηματισμούς κι ενδοτικές επιφάνειες ώστε να μη θεωρούσα προτεραιότητα την επένδυσή της με διάφορα πάνελ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ναι, προφανώς υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί τύποι επιφάνειας τοιχοποιίας (όπως και διαχυτικων διατάξεων) που θα μπορούσε να έχει ένα ταβάνι, ώστε να μη χρειάζεται τίποτα περισσότερο, τουλάχιστον για σημαντικό τμήμα του φάσματος.

Πάντως από τότε που "καλόμαθα", άμα βλέπω ίσια κι επίπεδα ταβάνια πάνω από τα ηχεία, με πιάνει μέσα μου ένα κατιτίς, μια στεναχώρια... (και συνάμα μειώνονται αμέσως οι προσδοκίες μου)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι, προφανώς υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί τύποι επιφάνειας τοιχοποιίας (όπως και διαχυτικων διατάξεων) που θα μπορούσε να έχει ένα ταβάνι, ώστε να μη χρειάζεται τίποτα περισσότερο, τουλάχιστον για σημαντικό τμήμα του φάσματος.

Πάντως από τότε που "καλόμαθα", άμα βλέπω ίσια κι επίπεδα ταβάνια πάνω από τα ηχεία, με πιάνει μέσα μου ένα κατιτίς, μια στεναχώρια... (και συνάμα μειώνονται αμέσως οι προσδοκίες μου)
Μικρό το κακό,στις δικές μου περιπτώσεις τουλάχιστον δεν χρειάζεται να στεναχωρηθείς περαιτέρω,θα είναι με το παραπάνω αρκετό το γεγονός των...δικαναλικών setup. :sneaky:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
του πλωτού δαπέδου
μαλιστα !
αλλοι θα γρεμιζουνε τοιχους ,
αλλοι θα εντοιχιζουν,
αλλοι θα φτιαχνουν πλωτες θεσεις ακροασης,
(τα στρωματα νερου κανουν δουλεια ?) ...
(ξεκινηστε απο το 0,38)

υ.γ.
πρεπει να κανω και αντιπολιτευση ?
που ειναι η αντιπολιτευση ?
ηρεμα ρωταω .
:drinks:
 






Μηνύματα
51
Reaction score
71
Ωραια πανελακια εφτιαξες:hi:.Δε χρειαζεται να φτιαξεις καμια μεμβρανη αυτα που εφτιαξες ειναι χρηση τομη συνδιαζουν μεμβρανη και ευρεου φασματος εξαιρετικα...εστω και ακουστικα οτι ακουσες διαφορα επιβεβαιωνεται..
Ιδια και στο ταβανι κρεμαστα απο πανω σου και πισω πανω απο τη βιβλιοθηκη στο ταβανι στις 4 γωνιες του εαν σε βολευει και σαρεσει αισθητικα...
Η ντουλαπα ειναι ασταθμητος παραγοντας μπορει να επηρεασει απο ελαχιστα εως και αρκετα τις χαμηλες εξαρταται το γεμισμα της...μην την υποτιματε... το γεμισμα να εξυπηρετει και τον αρχικο σκοπο της δηλαδη με ρουχισμο-κλινοσκεπασματα.
lEDE θελει χωρο για να φτιαχτει και εχει μειονεκτηματα στα ορια του ως προς την rt ,αλλαζει αναλογως του σημειου συμπεριφορα γιαυτο το αφηνεις μην επεκταθω...
Τα σαμπ σε πολυ μικρες αποστασεις ακροασης εχουν απαιτησεις τοποθετησης για σωστη ενσωματωση με τους δορυφορους ....
Καλη συνεχεια,χαιρομαι με τον τροπο που σκεφτεσαι...
Αρχική σκέψη ήταν να δοκιμάσω στις γωνίες με superchunk (τριγωνικά κομμάτια απορροφητικού στοιβασμένα) και λεπτό mdf μπροστά τους να πάλλεται αλλά δεν ήθελα μια μόνιμη κατασκευή, πειραματισμούς κάνω μέχρι να αρχίσω μετρήσεις.Το frk το έβαλα γιατί στο gearslutz παίζει πολύ και ήθελα να το δοκιμάσω.
Θα μπουν σε όλες τις γωνίες που συναντιούνται οι τοίχοι και στο ταβάνι ακόμα και σε όποιο κομμάτι γυμνού τοίχου απομείνει , το αισθητικό μέρος δεν με καίει και τόσο,mancave θα είναι ο χώρος να ακούσω σωστά θέλω.Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Βάλε λινκ του υφάσματος, αν θες, να υπάρχει σαν πληροφορία μελλοντικά.
Η την ονομασία του.
το ύφασμα αγοράστηκε από τοπικό κατάστημα δεν έχω δυστυχώς λινκ.Οποιοδήποτε ύφασμα θα κάνει τη δουλειά, εγώ δοκίμασα μπακαλίστικα φυσώντας να δω αν περνά αέρας η πλέξη του δεν είναι πολύ πυκνή ώστε να μην κόψει και ψηλά, στη δική μου περίπτωση ακολουθεί στρώση frk.

Εδώ συμβαίνουν τα εξής πράγματα :

- Ο προσομοιωτής δωματίου από το REW δεν είναι απολύτως ακριβής όποτε το σχήμα δωματίου θα ξέφευγε από το τέλειο παραλληλεπίπεδο.Χρειάζεται επιτόπια διερεύνηση με UMIK και μετρήσεις και υπό συνηθισμένη διαρρύθμιση καθημερινής ακρόασης,όχι έκτακτες επεμβάσεις.

- Η χρήση ανεξάρτητων μονάδων sub προτείνεται διότι έστω και αν έχεις την εντύπωση ότι τα 8ιντσα μεγάφωνα φορτίζουν αρκετά τον μικρό χώρο,η εμπλοκή πρόσθετων μεγαφώνων για τις χαμηλές θα τον φόρτιζε...με ομαλότερο κι ευκολότερα διαχειρίσιμο τρόπο.Εκτιμώ δε ότι αυτό που εκλαμβάνεις ως επάρκεια στην ενέργεια χαμηλών θα είναι παρασιτική ενέργεια από ιδιορρυθμούς.

- Δεν θεωρώ τον πετροβάμβακα καλό υλικό από υγειονομικής άποψης,όσες επενδύσεις κι επιστρώσεις και να είχε.
Επειδή κιόλας ο χώρος διαθέτει ντουλάπες,θα προτεινόταν επίσης γέμιση του εσωτερικού τους με κομμένες φέτες aritherm - που είναι οικολογικό - συμπληρωμένου εναλλακτικά με κατάλληλη πυκνότητα απόθεσης σε όσα ρούχα ή...κουβέρτες θα ήταν ήδη αποθηκευμένα εντός τους.Κατόπιν θα ανοίγονταν απλώς τα φύλλα των ντουλαπιών κατά τη διάρκεια ακροάσεων.

- Έχει επιδειχθεί με σχετικά μετρητικά δεδομένα για ζεύγος 8ιντσων δορυφόρων χωρίς sub και με σταθερή διάσταση στερεοφωνικού τριγώνου εντός μικρού και ακολούθως μεγάλου χώρου ότι η ισορροπία στην απόκριση μεταξύ των επιμέρους καναλιών υποβαθμίζεται στις πρώτες τουλάχιστον οκτάβες από τις μικρές διαστάσεις χώρου.Δεν υπάρχει υποκατάστατο για τις μεγάλες διαστάσεις χώρου και είναι κρίμα να μην αξιοποιείται απ'όσους έχουν τέτοιον διαθέσιμο.
-Εχετε δίκιο για την ακρίβεια του simulator είναι μια πολύ γενική εικόνα,το mic θα δείξει ένα μεγάλο βαθμό των αληθινών προβλημάτων.
-Τα sub θα προστεθούν ως ζέυγος με στόχο να δουλέψουν με τους δορυφόρους ενιαία ως τριδρομα.Μένει να απαντηθει αν η διαχείρισή τους θα είναι αυτόνομη ή όχι.
-Ως προς την χρήση του πετροβάμβακα να πω τη αλήθεια το aritherm όσο κι αν το έψαξα στη Θεσσαλονίκη δεν το βρήκα,μόνο διαδικτυακά εδώ με το ζόρι βρήκα copopren, οπότε αγοράστηκε όντας ανυπόμονος και σε φάση πειραματισμών.Φθηνό υλικό είναι, αν αρχίσει και μυρίζει ή μαζέψει υγρασία θα πεταχτεί, αν εννοείτε αυτό.
Η ντουλάπα είναι γεμάτη με ρουχισμό,παπλώματα και συναφή θα δοκιμάσω να ανοίξω τα φύλλα σε επόμενη ακρόαση:)


Πάντα είναι σημαντικό το ταβάνι, μη το ξεχνάτε άδειο, είναι η μεγαλύτερη κενή επιφάνεια σε κάθε δωμάτιο! ;)
Στόχος είναι να μπει απορρόφηση παντού -και στο ταβάνι-
μηπως να αλλαζες τιποτα καλωδια ?
να "μαζεψεις" τσι μεσοχαμηλες ?
λεω ...
ηρεμα ...

:biggrin:
υπάρχουν επαγγελματίες που βγάζουν το ψωμάκι τους από τα καλώδια,ας είναι, μου αρκεί που δεν το βγάζουν από μένα ;)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
πολύ dead?:)
Πολυ μεγάλη συζήτηση. Πολλοί παράγοντες πρέπει να λαμβάνονται υπόψιν:
Μέγεθος δωματίου, απόσταση ακρόασης, πάχος απορρόφησης, δικάναλο ή πολυκάναλο ή immersive, είδος μουσικής.

Μην βιαστείς πριν διαβάσεις παραπάνω.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
71
εννοείται ότι όλα θα ληφθούν υπόψη άλλωστε υπάρχει πολλή θεωρία από πίσω που πρέπει να διαβαστεί.
Πρόσφατα δεν θυμάμαι πού, διάβασα ότι θεωρητικά όση απορρόφηση και να μπει δεν θα είναι αρκετή.Εντάξει σίγουρα θα εννοεί υπο κάποιες προυποθέσεις άλλα μου έκανε εντύπωση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
εννοείται ότι όλα θα ληφθούν υπόψη άλλωστε υπάρχει πολλή θεωρία από πίσω που πρέπει να διαβαστεί.
Πρόσφατα δεν θυμάμαι πού, διάβασα ότι θεωρητικά όση απορρόφηση και να μπει δεν θα είναι αρκετή.Εντάξει σίγουρα θα εννοεί υπο κάποιες προυποθέσεις άλλα μου έκανε εντύπωση.
Πρέπει να προσέξεις τι διαβάζεις και από που.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top