Sony vpl-hw55es εντυπωσεις-μετρησεις-ρυθμισεις

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.793
Αφου παιδευτηκα αρκετα με το Hcfr αποφασισα να καταβαλω τον οβολο μου στην chromapure .
Μπορει να μου πει καποιος πως γινεται η αγορα ?
Πληρωνω με το paypal και τι ακολουθει μου στελνουν κωδικο με email ή πακετακι απο το Αμερικα στο σπιτι ?
Πως παντρευεται η αδεια με το οργανο ?

Βλεπω εδω http://www.chromapure.com/products-chromapure.asp οτι η εκδοση standard περιλαμβανει αδεια για δυο οργανα .

ChromaPure Standard comes with support for two meters included in the purchase price. Support for each additional meter is $100. You may also purchase ChromaPure Plus, which adds support for the AccuPel family of video test pattern generators. ChromaPure Professional includes support for unlimited meters, all of the supported test pattern generators, customizable reports. It also provides auto-cal as part of the purchase price.

Οταν παω να κανω την αγορα μου αναγραφει
ChromaPure Standard w/license for 1 supported meter
Τελικα ειναι για ενα οργανο ετσι ?
Επικοινώνησε με τον Tom (Haffman). Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να του δώσεις serial numbers, για τα 2 όργανα, για να σου εκδώσει το licence file (ένα .lic αρχείο είναι).
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Αφου παιδευτηκα αρκετα με το Hcfr αποφασισα να καταβαλω τον οβολο μου στην chromapure .
Μπορει να μου πει καποιος πως γινεται η αγορα ?
Πληρωνω με το paypal και τι ακολουθει μου στελνουν κωδικο με email ή πακετακι απο το Αμερικα στο σπιτι ?
Πως παντρευεται η αδεια με το οργανο ?

Βλεπω εδω http://www.chromapure.com/products-chromapure.asp οτι η εκδοση standard περιλαμβανει αδεια για δυο οργανα .

ChromaPure Standard comes with support for two meters included in the purchase price. Support for each additional meter is $100. You may also purchase ChromaPure Plus, which adds support for the AccuPel family of video test pattern generators. ChromaPure Professional includes support for unlimited meters, all of the supported test pattern generators, customizable reports. It also provides auto-cal as part of the purchase price.

Οταν παω να κανω την αγορα μου αναγραφει
ChromaPure Standard w/license for 1 supported meter
Τελικα ειναι για ενα οργανο ετσι ?

Θα σου στειλει κωδικο.
Μαθε καλά το ένα πρόγραμμα και μετα πας σε άλλο. Θα το κάψεις και θα σε ψάχνουμε....
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Θα σου στειλει κωδικο.
Μαθε καλά το ένα πρόγραμμα και μετα πας σε άλλο. Θα το κάψεις και θα σε ψάχνουμε....
Καμμενο ειναι ηδη μην φοβασαι δεν γινεται χειροτερα .
Αρχισα την μελετη με το hcfr γιατι το calman 4.5 δεν υποστηριζει ενδιαμεσους κορεσμους και διορθωση καμπυλης gamma bt.1866.
To προγραμμα ομως ειναι δυσχρηστο και τελειως διαφορετικο απο το Calman που εχω συνηθισει και δεν με βολευει.
θελω αφου το διαβασα και ασχοληθηκα να δω και εαν δινει τα σωστα αποτελεσματα και να δω εαν ισχυει και σε αυτην την περιπτωση το σκεπτικο οτι οτι πληρωνεις παιρνεις ειπα να προχωρησω .
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καμμενο ειναι ηδη μην φοβασαι δεν γινεται χειροτερα .
Αρχισα την μελετη με το hcfr γιατι το calman 4.5 δεν υποστηριζει ενδιαμεσους κορεσμους και διορθωση καμπυλης gamma bt.1866.
To προγραμμα ομως ειναι δυσχρηστο και τελειως διαφορετικο απο το Calman που εχω συνηθισει και δεν με βολευει.
θελω αφου το διαβασα και ασχοληθηκα να δω και εαν δινει τα σωστα αποτελεσματα και να δω εαν ισχυει και σε αυτην την περιπτωση το σκεπτικο οτι οτι πληρωνεις παιρνεις ειπα να προχωρησω .
Μαλιστα τώρα θα έχεις και το BT.1886 στην εξίσωση.
Το χάσαμε το κορμί πατριώτη.......:p:p:p:p:p
 







Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Επικοινώνησε με τον Tom (Haffman). Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να του δώσεις serial numbers, για τα 2 όργανα, για να σου εκδώσει το licence file (ένα .lic αρχείο είναι).
Επικοινωνησα και μου απαντησε αμεσα οτι η αδεια αφορα δυο μετρα το αλλαξανε και στο site και φαινεται πλεον και στην παραγγελια .
Αντε καλες μετρησεις με χαμηλα de σε ολους τους κορεσμους να εχω μπας και ηρεμησω .
 



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
δεν βλεπω να ηρεμησες :roflmao:
Ηρεμησα βρηκα τον τροπο να εχω χαμηλα de σε ολους τους κορεσμους και τις φωτεινοτητες Κωστα μου .
Τελικα δεν θελει κοπο το αθλημα θελει τροπο :p

Βεβαια για να το αποκτησω αναγκαστηκα να αποχωριστω τον Sony :cry: και τωρα ειμαι χωρις προβολεα αλλα ολο και κατι θα βρεθει για να κανω μετρησουλες ....:geek:



 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
πιστευεις οτι ενας scaler θα σου κανει αυτο που περιμενεις ?

γιατι το βλεπω χλωμο με τους σημερινους προβολεις....

ευκολια ναι..
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
πρεπει να τα σκασεις σε προβολεα για να παρεις αυτο που θες....
με 2-3 χιλιαρικα παιρνεις σειρας μηχανακια..

για να μην εχετε ψευδαισθησεις οτι με εναν scaler κανετε παπαδες...:D:roflmao:
...κοιτα ενα παραδειγμα προσφατο απο τον ιδιο προβολεα με αλλη φωτεινοτητα
100i.jpg 25i.jpg

αυτο αλλο προβολι :p

cie.jpg

δυστυχως αγαπητε μου θελει κοπο και τροπο.

o scaler απλα κανει λιγο πιο ευκολη την διαδικασια .....
και κανει μια καλη δουλεια σε οσους προβολεις δεν εχουν καλο μενου για ρυθμιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
πρεπει να τα σκασεις σε προβολεα για να παρεις αυτο που θες....
με 2-3 χιλιαρικα παιρνεις σειρας μηχανακια..

για να μην εχετε ψευδαισθησεις οτι με εναν scaler κανετε παπαδες...:D:roflmao:
...κοιτα ενα παραδειγμα προσφατο απο τον ιδιο προβολεα με αλλη φωτεινοτητα
View attachment 40267 View attachment 40268

αυτο αλλο προβολι :p

View attachment 40269

δυστυχως αγαπητε μου θελει κοπο και τροπο.

o scaler απλα κανει λιγο πιο ευκολη την διαδικασια .....
και κανει μια καλη δουλεια σε οσους προβολεις δεν εχουν καλο μενου για ρυθμιση.
Κωστα τα παραδειγματα που εδωσες οπως φαινεται δεν εχουν ρυθμιστει στους ενδιαμεσους κορεσμους σωστα ?
Εσυ εχεις κανει ρυθμισεις cms με lumagen ?

οτι αφορα το συγκεκριμενο αθλημα θελει να ξερεις τον τροπο αυτο βεβαια σιγουρα απαιτει κοπο για να το μαθεις :p
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
παρα εχουν ρυθμιστει....:D

μαλλον δεν εχεις ασχοληθει με αυτα μιας και δεν ειχες προγραμμα ...

μολις κανεις θα καταλαβεις πιστευω.:)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.824
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top