Subwoofer: Συνδέσεις με ενισχυτή και τοποθέτηση

Μηνύματα
1.703
Reaction score
982
Νομιζω οτι με την πρωτη και μονο προταση εχει απαντηθει η ερωτηση
" Εσείς δεν χρειάζεστε κανένα Υ splitter. "
Η συγκεκριμενη προταση ειναι σωστη μιας και το sub του σχεδιαγραμματος εχει line in και line out.
To θεμα ειναι τα splitters , οι απαντησεις των "ειδικων" και το να " πιστευω κατι χωρις να το ερευνησω"
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Η συγκεκριμενη προταση ειναι σωστη μιας και το sub του σχεδιαγραμματος εχει line in και line out.
To θεμα ειναι τα splitters , οι απαντησεις των "ειδικων" και το να " πιστευω κατι χωρις να το ερευνησω"
...στη δική μου εποχή (10 ετία 60.....) θα ήταν μεγάλο πρόβλημα σήμερα όμως για τα audio ΟΧΙ .Στο προηγούμενο link που έδωσα γίνεται λεπτομερής ανάλυση και το γιατί.
Πχ στο τέλος της φωτογραφίας λέω ένα γιατί απ' αυτά που ασχολείται το άρθρο
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Αποριών συνέχεια:

Στο στερεοφωνικό μου σύστημα (αποκλειστικής χρήσης για ακρόαση μουσικής), ο προενισχυτής μου είναι ο Wyred 4 Sound STE-SE. Ο συγκεκριμένος προενισχυτής έχει δύο ζευγάρια εξόδων για κάθε κανάλι (ένα ζεύγος balanced κι ένα ζεύγος unbalanced εξόδων) όπως φαίνεται και στη φωτογραφία πιο κάτω:



Ο προενισχυτής οδηγεί τέσσερις (4) τελικούς monoblock ενισχυτές (δύο για κάθε κανάλι) και χρησιμοποιώ τις balanced εξόδους για το σκοπό αυτό.

Η απορία (η οποία έχει κι "ουρές") είναι η εξής: Έστω ότι θέλω να εντάξω κι ένα subwoofer στο σύστημα, πώς θα το κάνω;
  1. Καταρχάς, εάν θέσουμε για σκοπούς παραδείγματος και μόνο, έναν υποτιθέμενο προϋπολογισμό στα €500 και κατάστημα για προτάσεις το Thomman, τι είδους subwoofer θέλω; Ενεργό ή παθητικό (Υπάρχουν; Δεν ξέρω, ρωτάω.) και γιατί;
  2. Ανεξαρτήτως υλοποίησης, θα το συνδέσω στις unbalanced εξόδους;
  3. Εάν ναι, έχει οποιαδήποτε αρνητική επίδραση το μήκος των καλωδίων (RCA) με το οποίο θα συνδεθεί το subwoofer;
  4. Επειδή βλέπω διάφορες υλοποιήσεις, προτιμώ τα subwoofers που ΔΕΝ έχουν μπόρνες για καλώδια ηχείων - εννοώ, ΟΚ, προσπαθούμε να μειώσουμε, στο μέτρο του δυνατού, το μήκος των καλωδίων από τους τελικούς, δεν χρειάζεται να το αυξήσουμε στέλνοντας καλώδια από το subwoofer στους τελικούς κι από εκεί στα ηχεία, σωστά; Σημειώστε ότι το subwoofer ΔΕΝ θα τοποθετηθεί ανάμεσα στα ηχεία (κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν θέλω μπόρνες καλωδίων ηχείων στο subwoofer). Επίσης, προτιμώ subwoofers που έχουν equalizer (ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων) στην "πλάτη" τους για να μπορώ να ορίσω τις συχνότητες αποκοπής εκεί, χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω ξεχωριστό stand alone crossover μόνο για το subwoofer.
  5. Τέλος, η "ερώτηση των €10.0000" ( :D:D ): Έστω ότι θέλω να συνδέσω τέσσερα (4) subwoofers :gamer::gamer::gamer:, μπορώ (με την ανάλογη αύξηση του προϋπολογισμού, βεβαίως βεβαίως...); Μπορώ π.χ. να πάρω τέσσερα μονά καλώδια RCA και να συνδέσω δύο right και δύο left subwoofers;
Γίνονται όλα αυτά που ρωτάω ή λέω μ@λ@κίες; :)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Αποριών συνέχεια:

Στο στερεοφωνικό μου σύστημα (αποκλειστικής χρήσης για ακρόαση μουσικής), ο προενισχυτής μου είναι ο Wyred 4 Sound STE-SE. Ο συγκεκριμένος προενισχυτής έχει δύο ζευγάρια εξόδων για κάθε κανάλι (ένα ζεύγος balanced κι ένα ζεύγος unbalanced εξόδων) όπως φαίνεται και στη φωτογραφία πιο κάτω:



Ο προενισχυτής οδηγεί τέσσερις (4) τελικούς monoblock ενισχυτές (δύο για κάθε κανάλι) και χρησιμοποιώ τις balanced εξόδους για το σκοπό αυτό.

Η απορία (η οποία έχει κι "ουρές") είναι η εξής: Έστω ότι θέλω να εντάξω κι ένα subwoofer στο σύστημα, πώς θα το κάνω;
  1. Καταρχάς, εάν θέσουμε για σκοπούς παραδείγματος και μόνο, έναν υποτιθέμενο προϋπολογισμό στα €500 και κατάστημα για προτάσεις το Thomman, τι είδους subwoofer θέλω; Ενεργό ή παθητικό (Υπάρχουν; Δεν ξέρω, ρωτάω.) και γιατί;
  2. Ανεξαρτήτως υλοποίησης, θα το συνδέσω στις unbalanced εξόδους;
  3. Εάν ναι, έχει οποιαδήποτε αρνητική επίδραση το μήκος των καλωδίων (RCA) με το οποίο θα συνδεθεί το subwoofer;
  4. Επειδή βλέπω διάφορες υλοποιήσεις, προτιμώ τα subwoofers που ΔΕΝ έχουν μπόρνες για καλώδια ηχείων - εννοώ, ΟΚ, προσπαθούμε να μειώσουμε, στο μέτρο του δυνατού, το μήκος των καλωδίων από τους τελικούς, δεν χρειάζεται να το αυξήσουμε στέλνοντας καλώδια από το subwoofer στους τελικούς κι από εκεί στα ηχεία, σωστά; Σημειώστε ότι το subwoofer ΔΕΝ θα τοποθετηθεί ανάμεσα στα ηχεία (κι αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν θέλω μπόρνες καλωδίων ηχείων στο subwoofer). Επίσης, προτιμώ subwoofers που έχουν equalizer (ή κάτι τέτοιο, τέλος πάντων) στην "πλάτη" τους για να μπορώ να ορίσω τις συχνότητες αποκοπής εκεί, χωρίς να χρειαστεί να αγοράσω ξεχωριστό stand alone crossover μόνο για το subwoofer.
  5. Τέλος, η "ερώτηση των €10.0000" :)D:D:D): Έστω ότι θέλω να συνδέσω τέσσερα (4) subwoofers :gamer::gamer::gamer:, μπορώ (με την ανάλογη αύξηση του προϋπολογισμού, βεβαίως βεβαίως...); Μπορώ π.χ. να πάρω τέσσερα μονά καλώδια RCA και να συνδέσω δύο right και δύο left subwoofers;
Γίνονται όλα αυτά που ρωτάω ή λέω μ@λ@κίες; :)
Επιτρέπει ο προενισχυτης σου την ταυτόχρονη χρήση των balanced και των unbalanced εξόδων?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Επιτρέπει ο προενισχυτης σου την ταυτόχρονη χρήση των balanced και των unbalanced εξόδων?
Δεν το ξέρω και δεν ξέρω πώς/από πού μπορώ να το μάθω*. Γιατί, όμως, να μην επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση των δύο ειδών εξόδων;

*Θα μπορούσα να στείλω μια ερώτηση στο customer service της εταιρίας, τώρα που το σκέφτομαι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Δεν το ξέρω και δεν ξέρω πώς/από πού μπορώ να το μάθω*. Γιατί, όμως, να μην επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση των δύο ειδών εξόδων;

*Θα μπορούσα να στείλω μια ερώτηση στο customer service της εταιρίας, τώρα που το σκέφτομαι.
Κάποιοι δεν το επιτρέπουν, κάποιοι εχουν και διακόπτη επιλογής. Ή στο μενού.

Αν το επιτρέπει θα συνδεθείς χωρίς προβλημα. Τι ηχεία εχεις;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Κάποιοι δεν το επιτρέπουν, κάποιοι εχουν και διακόπτη επιλογής. Ή στο μενού.

Αν το επιτρέπει θα συνδεθείς χωρίς προβλημα. Τι ηχεία εχεις;
B&W 802D (δεύτερης γενιάς, τα D2)

Κάτι σαπάκια νομίζω πως έχει ....αυτηνής της μπιενταμπλιγιου......:p
Α, να χαθείς, κρύε!:p
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Θελεις πολυ περισσότερα χρήματα για σαμπ με τα 802d.
Ξεκινάς απο τα 2000€. Αλλιως άστο, ζημιά θα κανεις.
ΟΚ, ας πούμε ότι για σκοπούς παραδείγματος, το budget για το subwoofer είναι €2000. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται ; Έστειλα email στην W4S για να μου απαντήσουν για το ενδεχόμενο ταυτόχρονης χρήσης balanced και unbalanced εξόδων.

Επίσης, το subwoofer (μέγεθος ηχείου, χαρακτηριστικά κτλ) είναι συνάρτηση των ηχείων ή του χώρου; Και γιατί χρειάζομαι €2000 για ένα (!!!) subwoofer;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
ΟΚ, ας πούμε ότι για σκοπούς παραδείγματος, το budget για το subwoofer είναι €2000. Όλα τα υπόλοιπα γίνονται ; Έστειλα email στην W4S για να μου απαντήσουν για το ενδεχόμενο ταυτόχρονης χρήσης balanced και unbalanced εξόδων.

Επίσης, το subwoofer (μέγεθος ηχείου, χαρακτηριστικά κτλ) είναι συνάρτηση των ηχείων ή του χώρου; Και γιατί χρειάζομαι €2000 για ένα (!!!) subwoofer;
Ναι γίνονται, με διάφορους καλούς τρόπους. Κατα πάσα πιθανότητα θα είσαι οκ με το W4S.

To sub σχετίζεται με ολα. Αλλα αν τα ηχεία σου πιάνουν κορυφές 115db στην θέση ακροασης και το sub δεν φτάνει ούτε τα 100db για παράδειγμα θα εχεις προβλημα. Θα "αδειάζει" ο ηχος απο μπασο στις κορυφές. Και θα παραμορφώνει, θα τερματίζει το sub, Αστα βράστα. Άρα θες δυνατό sub, ή πολλα μετρίως δυνατά. Άρα ξεκινάς απο 2000€.

Και φυσικα ειναι και το θέμα της ποιοτητας, ψυλλιάζομαι πως το θες για μουσική, οπότε πρέπει να ξεπαραδιαστείς :D

Αλλιως θα εχεις ανισορροπία είτε σε στάθμες, είτε σε ποιότητα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Ναι γίνονται, με διάφορους καλούς τρόπους. Κατα πάσα πιθανότητα θα είσαι οκ με το W4S.

To sub σχετίζεται με ολα. Αλλα αν τα ηχεία σου πιάνουν κορυφές 115db στην θέση ακροασης και το sub δεν φτάνει ούτε τα 100db για παράδειγμα θα εχεις προβλημα. Θα "αδειάζει" ο ηχος απο μπασο στις κορυφές. Και θα παραμορφώνει, θα τερματίζει το sub, Αστα βράστα. Άρα θες δυνατό sub, ή πολλα μετρίως δυνατά. Άρα ξεκινάς απο 2000€.

Και φυσικα ειναι και το θέμα της ποιοτητας, ψυλλιάζομαι πως το θες για μουσική, οπότε πρέπει να ξεπαραδιαστείς :D

Αλλιως θα εχεις ανισορροπία είτε σε στάθμες, είτε σε ποιότητα.
Τα ηχεία μπορεί να πιάνουν κορυφές στα 115dB, προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακούω σε τόσο δυνατές εντάσεις (έστω και στιγμιαία)!:D Η επιλογή "ένα δυνατό ή πολλά μετρίως δυνατά" θα καθοριστεί από το εάν μπορώ να συνδέσω τέσσερα ή όχι. Εννοείται ότι το θέλω για μουσική ρε, αφού γράφω και στο αρχικό post ότι το σύστημα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για μουσική! Ο φίλος μας ο Thomman έχει δύο Genelec στο όριο που θέτεις, αλλά έχουν μόνο balanced εισόδους και κάτι μου λέει (κοιτώντας τα back panels τους) ότι δεν προορίζονται για τη χρήση που θέλω.

Έχεις κάποια πρόταση σε subwoofer, στα χρήματα που έθεσες ως όριο, για να δω περί τίνος πρόκειται;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Προς το παρόν, τίποτα. Για αυτό είναι και υποθετικό το ερώτημα: "Έστω ότι θέλω να συνδέσω ένα subwoofer...". Το αν πράγματι το χρειάζομαι ή όχι, θα φανεί μετά από μετρήσεις κι όχι επειδή "έτσι μου κάπνισε".:)

Απλώς, στην περίπτωση που φανεί ότι το χρειάζομαι, ήθελα να ξέρω από τώρα "πού βαδίζω" - εξ ου κι οι ερωτήσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Τα ηχεία μπορεί να πιάνουν κορυφές στα 115dB, προσωπικά δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να ακούω σε τόσο δυνατές εντάσεις (έστω και στιγμιαία)!:D
Θέλεις, θέλεις...και το headroom ειναι ωραίο πράγμα, ολα για το headroom γίνονται σε αυτη τη ζωή, όχι μονο στο ηχοσύστημα ;)

Αν δεν θελεις, και είσαι σίγουρος, μου στέλνεις τα 802 και εγω σου στέλνω μτχ 805 και μικρο subwoofer:party: . Τα μεταφορικά δικά μου :p

Σοβαρά τωρα, ειναι δύσκολο αυτο που ζητάς, θελει σκέψη. Ειδικά το πως θα γίνει το bass management.
Δηλαδη:

Ας πούμε πως βάζουμε συχνότητα cross κάπου στα 50hz. Ειναι χρησιμο στα κυριως ηχεία αλλα και στους ενισχυτές τους να μην παίρνουν τα κάτω απο το cross, κερδίζεις πολλα έτσι. Αλλα εδώ έχουμε στην περίπτωση σου δυο προβλήματα.
Πρώτον: χρησιμοποιείς bi amping απο οτι κατάλαβα.
Δεύτερον: ο προ σου δεν ειναι processor. Άρα δεν κανει cross.

Παρακάτω.
Θελουμε λοιπον ενα καλο sub, να κανει bass management , και απο εκεί να πηγαίνουμε στα μονομπλοκ.

Άρα παίρνουμε σήμα απο τα xlr του w4s, στο (ή στα) sub, bass management εκεί, μετα στα monoblock.

Προτείνω το https://www.thomann.de/gb/neumann_kh_805.htm?ref=search_rslt_Neumann+sub_374767_0

Δυο τεμάχια. Πιο ακριβά βγαίνει, ξέρω. Ας πει και κάποιος άλλος...
[DOUBLEPOST=1504780170][/DOUBLEPOST]Μπας και εχεις metric?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Το αν πράγματι το χρειάζομαι ή όχι, θα φανεί μετά από μετρήσεις κι όχι επειδή "έτσι μου κάπνισε".:)
Αν εχεις την οικονομική δυνατότητα και διαθέσιμο χώρο πάρε sub. Χωρίς μετρήσεις.

Μετρήσεις μετά την αγορά :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.877
Reaction score
20.367
Αν εχεις την οικονομική δυνατότητα και διαθέσιμο χώρο πάρε sub. Χωρίς μετρήσεις.

Μετρήσεις μετά την αγορά :D
Χώρο θα διαθέτω, αν όλα πάνε καλά (προγραμματισμός, οικονομικά κτλ), προς τα τέλη του 2018. Ένας καλός, κοινός μας φίλος (με αυτιά...;) ), επιμένει ότι χρειάζομαι subwoofer ούτως ή άλλως. Ο ίδιος, μάλιστα, έριξε και την ιδέα (και την εξήγησε) των τεσσάρων subwoofers για μέγιστη βελτιστοποίηση του παραγόμενου ηχητικού αποτελέσματος. Οπότε, ρώτησα εδώ για να αποκτήσω έναν "μπούσουλα" για το πώς θα κινηθώ στο μέλλον.

Προφανώς, εάν μιλάμε για €1600-€2000 ανά τεμάχιο subwoofer, την ιδέα των τεσσάρων θα την υλοποιήσω εάν κερδίσω στο Joker - δηλαδή, ποτέ! Αλλά, καλό θα ήταν να γνωρίζω τα βήματα προς την υλοποίηση της ιδέας ένταξης του subwoofer στο ηχοσύστημα.

Θέλεις, θέλεις...και το headroom ειναι ωραίο πράγμα, ολα για το headroom γίνονται σε αυτη τη ζωή, όχι μονο στο ηχοσύστημα ;)

Αν δεν θελεις, και είσαι σίγουρος, μου στέλνεις τα 802 και εγω σου στέλνω μτχ 805 και μικρο subwoofer:party: . Τα μεταφορικά δικά μου :p
Ναι ρε φίλε, θέλω headroom, για αυτό "ταΐζω" το κάθε ηχείο με 2000W, αλλά είπαμε, μην κουφαθούμε κιόλας!
Επίσης, να σε θυμίσω ότι τα 802 είναι λίιιιιιιιιιγο πιο μεγάλα από τα 805! Εγώ να στα στείλω, εσύ πού θα τα βάλεις; :angel:

Σοβαρά τωρα, ειναι δύσκολο αυτο που ζητάς, θελει σκέψη. Ειδικά το πως θα γίνει το bass management.
Δηλαδη:

Ας πούμε πως βάζουμε συχνότητα cross κάπου στα 50hz. Ειναι χρησιμο στα κυριως ηχεία αλλα και στους ενισχυτές τους να μην παίρνουν τα κάτω απο το cross, κερδίζεις πολλα έτσι. Αλλα εδώ έχουμε στην περίπτωση σου δυο προβλήματα.
Πρώτον: χρησιμοποιείς bi amping απο οτι κατάλαβα.
Δεύτερον: ο προ σου δεν ειναι processor. Άρα δεν κανει cross.
Σωστά κατάλαβες για το bi-amping - δύο τελικοί ενισχυτές σε κάθε ηχείο. Όσο για το ότι ο προενισχυτής μου δεν είναι processor, ε, αυτός ήταν ένας λόγος που ήθελα ένα subwoofer που να κάνει αυτό την αποκοπή των συχνοτήτων.

Παρακάτω.
Θελουμε λοιπον ενα καλο sub, να κανει bass management , και απο εκεί να πηγαίνουμε στα μονομπλοκ.

Άρα παίρνουμε σήμα απο τα xlr του w4s, στο (ή στα) sub, bass management εκεί, μετα στα monoblock.

Προτείνω το https://www.thomann.de/gb/neumann_kh_805.htm?ref=search_rslt_Neumann+sub_374767_0

Δυο τεμάχια. Πιο ακριβά βγαίνει, ξέρω. Ας πει και κάποιος άλλος...
"Τσούζει" το ένα, πόσο μάλλον τα δύο. Ίδωμεν...

Μπας και εχεις metric?
Όχι, αλλά έχω Lyngdorf RP-1, το οποίο παρεμβάλλεται μεταξύ του προενισχυτή και των τελικών!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.933
Προφανώς, εάν μιλάμε για €1600-€2000 ανά τεμάχιο subwoofer, την ιδέα των τεσσάρων θα την υλοποιήσω εάν κερδίσω στο Joker - δηλαδή, ποτέ!
Αν πάρεις τέσσερα, γίνεται και με μικρότερα-φτηνότερα φυσικά. Αλλα το προβλημα σου ειναι πως εχεις πολυ καλά ηχεία, και αυτο σε "αναγκάζει" να πας σε πολυ καλο (καλά) sub.
Ενώ αν ειχες μικρά, να μην σε ξεκουφαίνουν κιόλας ρε παιδί μου, πες 805, μια χαρα θα έβρισκες φτηνότερα. Γιαυτο σου λεω, στειλτα απο δω και θα σου λυθούν ολα τα προβλήματα με τη μια.
Για μένα μην ανησυχείς, θα τα βολέψω κάπου :D

Ένας καλός, κοινός μας φίλος (με αυτιά...;) ), επιμένει ότι χρειάζομαι subwoofer ούτως ή άλλως
Εννοείται. Όλοι χρειάζονται sub, αλλά δεν το ξέρουν.
Όχι, αλλά έχω Lyngdorf RP-1, το οποίο παρεμβάλλεται μεταξύ του προενισχυτή και των τελικών!
Χμμμμ. :)
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top