Subwoofer: Συνδέσεις με ενισχυτή και τοποθέτηση

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Care to elaborate?:)
Η μετρικ θα μας έκανε τέλειο bass management.

Κατά τα αλλα:
Είμαι φαν του room correction. Αλλά θα ήθελα κατι που να μην κανει A to D και D to A conversion μετά το Dac μου. Υπάρχουν σημερα πολλές λύσεις. Σίγουρα το Lyngdorf ειναι πολυ χρησιμο, καλυτερα να το εχεις παρά να μην το εχεις, ας δεχτούμε την διπλή ψηφιακό-αναλογική μετατροπή για τα προτερήματα που μας δίνει . Αλλα θα προτιμούσα κατι σε ψηφιακό επίπεδο.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
A! καλα θυμομουν οτι εχεις Lyngdorf............αλλα λαθος μοντελο. :):).
Αν ειχες τον DPA-1 θα γινοταν αυτο που λεει ο Dimifoot με το σωστο τροπο.
Ο δευτερος τροπος ειναι χειροτερος γιατι το σημα θα περναει απο 2 προενισχυτικα σταδια πριν τους τελικους.
Σαμπ.............ναι θελεις .............ή ενα μεγαλο ή τουλαχιστον δυο πιο μικρα.
Οσο πιο καλο (αρα και ακριβο) τοσο πιο καλο και σε αποδοση και σε ρυμθισεις.
Εχω δει σε πολλα στουντιο να δενουν τα ηχεια σου με JL sub.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Για πάμε...

Καταρχάς, η W4S απάντησε στην ερώτησή μου εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα τις balanced και τις unbalanced εξόδους του προενισχυτή. Από την απάντησή τους, καταλαβαίνω ότι μπορώ. Παραθέτω την απάντηση:

"Hello,

Yes you can use both the balanced and unbalanced outputs at the same time. I actually have all four outputs hooked up on my system at home. One set is to my subwoofer and the others are attached to a variety of amplifiers so I can use any combination in desire!

Best Regards,
Randy"

Αν και, όπως πάει το πράγμα, μάλλον την ίδια ερώτηση θα πρέπει να κάνω και στην Lyngdorf.

Η μετρικ θα μας έκανε τέλειο bass management.

Κατά τα αλλα:
Είμαι φαν του room correction. Αλλά θα ήθελα κατι που να μην κανει A to D και D to A conversion μετά το Dac μου. Υπάρχουν σημερα πολλές λύσεις. Σίγουρα το Lyngdorf ειναι πολυ χρησιμο, καλυτερα να το εχεις παρά να μην το εχεις, ας δεχτούμε την διπλή ψηφιακό-αναλογική μετατροπή για τα προτερήματα που μας δίνει . Αλλα θα προτιμούσα κατι σε ψηφιακό επίπεδο.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το conversion, αλλά ΟΚ, δεν είναι επί του παρόντος. Όσον αφορά στο bass management, ρίξε μια ματιά στις σελίδες 14, 27 και 28 του manual του Lyngdorf και πες μου τι νομίζεις/καταλαβαίνεις.

Τέσσερα σαμπ;
Αναρωτιέμαι ποιος πρότεινε κάτι τέτοιο...:whistling:
Κι εσύ αναρωτιέσαι ποιος Κώστας το πρότεινε, ε;:D:D

A! καλα θυμομουν οτι εχεις Lyngdorf............αλλα λαθος μοντελο. :):).
Αν ειχες τον DPA-1 θα γινοταν αυτο που λεει ο Dimifoot με το σωστο τροπο.
Ο δευτερος τροπος ειναι χειροτερος γιατι το σημα θα περναει απο 2 προενισχυτικα σταδια πριν τους τελικους.
Σαμπ.............ναι θελεις .............ή ενα μεγαλο ή τουλαχιστον δυο πιο μικρα.
Οσο πιο καλο (αρα και ακριβο) τοσο πιο καλο και σε αποδοση και σε ρυμθισεις.
Εχω δει σε πολλα στουντιο να δενουν τα ηχεια σου με JL sub.
Φίλτατε, δεν έχω το λάθος μοντέλο. Δυστυχώς, το Lyngdorf το ανακάλυψα αφού είχα στήσει το σύστημα με τον προενισχυτή της W4S, συνεπώς το Lyngdorf DPA-1 δεν υπήρχε λόγος να το αγοράσω - χώρια του ότι θα έπρεπε να μπω σε διαδικασία πώλησης του προενισχυτή, τα χρήματα που απαιτούσε το DPA-1 ήταν αισθητά περισσότερα. Συνεπώς, πήρα το RP-1 επειδή ταίριαζε στην περίπτωσή μου.

Την JL Audio την είχα ακουστά. Αυτό μου άρεσε. Το πρόβλημα είναι ότι αντιπροσώπευση έχει μόνο στην Ελλάδα κι ότι, γενικά, ως εταιρία "τσιμπάει" λίγο τις τιμές των προϊόντων της.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Το παρακάτω λινκ το θεωρώ must σε ότι αφορά ενσωμάτωση σαμπ:

http://www.soundoctor.com/whitepapers/subs.htm

Αν το σαμπ αφορά LFE, τα πράγματα είναι πολύ απλά και σε μεγάλο βαθμό η δουλειά γίνεται αυτόματα από τον AV processor.

Αν το σαμπ αφορά δικάλανο, τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά. Χρειάζεται καλό ενεργό crossover (ιδανικά με delays - το καλυτερότερο είναι το DEQX που είναι το μόνο που κάνει group delay correction στην περιοχή του cross αλλά και το DPA-1 είναι πολύ καλό), ΙΜΗΟ κλείσιμο bass reflex δορυφόρων αν οι δορυφόροι δεν κοπούν ψηλά και μετρήσεις, σωστή τοποθέτηση και ισοστάθμιση.

(To Lygdorf που έχεις είναι άριστο drc αλλά δεν έχει cross όπως το DPA-1.)
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Όσον αφορά στο bass management, ρίξε μια ματιά στις σελίδες 14, 27 και 28 του manual του Lyngdorf και πες μου τι νομίζεις/καταλαβαίνεις.
OK, Ειδα το manual και σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις bass management, απο ο,τι καταλαβαίνω εως 2+2. Μαλλον θέλει λιγο ψάξιμο για το καλύτερο αποτέλεσμα. Ωραία.

Δεν κατάλαβα τι εννοείς με το conversion
Δεν κατάλαβα τι δεν κατάλαβες...
Το Lyngdorf προφανώς λειτουργεί σε ψηφιακό επίπεδο, σωστά; αρα μετατρέπει το αναλογικό σημα που παίρνει απο το dac ξανά σε ψηφιακό, κάνει την επεξεργασία του, και μετά το ξαναμαναμετατρέπει σε αναλογικό.

Κάνω λάθος;
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
...και προφανώς έκανα λάθος. Και το RP-1 έχει cross, όπως το DPA-1, συνεπώς είσαι μια χαρά!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
OK, Ειδα το manual και σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις bass management, απο ο,τι καταλαβαίνω εως 2+2. Μαλλον θέλει λιγο ψάξιμο για το καλύτερο αποτέλεσμα. Ωραία.
Άρα μπορώ να κάνω τη δουλειά μου - με ψάξιμο και πειραματισμούς. Ευκαιρία να στείλω ένα email στη Lyngdorf με ερωτήσεις...!

Δεν κατάλαβα τι δεν κατάλαβες...
Το Lyngdorf προφανώς λειτουργεί σε ψηφιακό επίπεδο, σωστά; αρα μετατρέπει το αναλογικό σημα που παίρνει απο το dac ξανά σε ψηφιακό, κάνει την επεξεργασία του, και μετά το ξαναμαναμετατρέπει σε αναλογικό.

Κάνω λάθος;
Όχι, δεν κάνεις λάθος, απλά το κατάλαβα τώρα που το "απομόνωσες". Στο προηγούμενο post, μπερδεύτηκα λίγο. Α! και δεν έχω DAC, πικ απ έχω - μοναδική πηγή στο σύστημα.

...και προφανώς έκανα λάθος. Και το RP-1 έχει cross, όπως το DPA-1, συνεπώς είσαι μια χαρά!
:thumbsup:

Θα έρθεις να μου τα "σιάξεις"; :D:DΓιατί, από ότι καταλαβαίνω από το "είσαι μια χαρά με το RP-1" στο "ακούω 2.1 κι είμαι ικανοποιημένος" είναι πολυυυυυυυύ μεγάλη απόσταση!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Α! και δεν έχω DAC, πικ απ έχω - μοναδική πηγή στο σύστημα.
Οπότε, μετατρεπει το αναλογικό του πικαπ σε πσηφιακό, κανει room correction, και μετα το μετατρεπει πισω σε αναλογικό. A to D, correction, D to A
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Θα έρθεις να μου τα "σιάξεις"; :D:DΓιατί, από ότι καταλαβαίνω από το "είσαι μια χαρά με το RP-1" στο "ακούω 2.1 κι είμαι ικανοποιημένος" είναι πολυυυυυυυύ μεγάλη απόσταση!
Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Κύπρο, δε μου τό ΄λεγες; Θα ξαναέρθω το Νοέμβριο, Λευκωσία. Αλλά, εδώ δεν έχω καταφέρει να σιάξω τα δικά μου, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να σε βοηθήσω; Αχαχα!!!
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Α...........ναι...εχει και το RP1 crossover, οποτε μπορεις να κανεις Hi-pass τα 802 (απο τις Main εξοδους)
ξεκινας απο τα 40ΗΖ και ανεβαινεις κατα περιπτωση, και απο τις Line εξοδους κανεις low-pass στο/α σαμπ απο τα 30-40 και ΠΑΝΩ, και ας γινεται επικαλυψη με τα 802, αναλογως και με τα Mode του χωρου.

Δεν χρειαζεται να ρωτησεις την Lyngdorf.......οπως ειδα το μανιουαλ ειναι το ιδιο σχεδον με τον δικο μου οποτε παιζουν ταυτοχρονα ολες οι εξοδοι. το μονο που δεν εχουν ειναι Subsonic filter για να κοψουμε τις πολυ χαμηλες.

Oι τελικοι ολοι μετα θα συνδεθουν στο RP-1.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Κύπρο, δε μου τό ΄λεγες; Θα ξαναέρθω το Νοέμβριο, Λευκωσία. Αλλά, εδώ δεν έχω καταφέρει να σιάξω τα δικά μου, είσαι σίγουρος ότι θέλεις να σε βοηθήσω; Αχαχα!!!
Καλά ρε, ήρθες Κύπρο και δεν ενημέρωσες; Τσκ, τσκ, ντροπής πράματα... Την επόμενη φορά, αφού θα έρθεις Λευκωσία, ενημέρωσε, όχι τίποτα άλλο, για να κανονίσουμε μια συνάντηση με τους υπόλοιπους βλαμμένους, ξέρεις από εκείνες που συζητάμε για όλα τα φλέγοντα ζητήματα όπως burgers vs σουβλάκια, πατάτες τηγανιτές vs jacket potatoes κτλ!

Α...........ναι...εχει και το RP1 crossover, οποτε μπορεις να κανεις Hi-pass τα 802 (απο τις Main εξοδους)
ξεκινας απο τα 40ΗΖ και ανεβαινεις κατα περιπτωση, και απο τις Line εξοδους κανεις low-pass στο/α σαμπ απο τα 30-40 και ΠΑΝΩ, και ας γινεται επικαλυψη με τα 802, αναλογως και με τα Mode του χωρου.

Δεν χρειαζεται να ρωτησεις την Lyngdorf.......οπως ειδα το μανιουαλ ειναι το ιδιο σχεδον με τον δικο μου οποτε παιζουν ταυτοχρονα ολες οι εξοδοι. το μονο που δεν εχουν ειναι Subsonic filter για να κοψουμε τις πολυ χαμηλες.
Πλάτωνα, το πραγματικό πρόβλημα εδώ είναι ότι οι 4 balanced του RP-1 οδηγούν 4 τελικούς. Ακόμα και να παίζουν ταυτόχρονα όλες οι έξοδοι του, πώς θα κάνω το RP-1 να "ξεχωρίζει" ότι στη balanced Line R θα "δίνει" full range και στην unbalanced Line R θα "δίνει" τα Hz που θέλω; Εάν λυθεί αυτό το πρόβλημα, είμαι ΟΚ. Εάν όχι, επιστρέφουμε στην αρχική μου σκέψη η οποία ήταν για subwoofer που να έχει EQ στην "πλάτη" του, έτσι ώστε να δέχεται full range σήμα και να "κόβει" αυτό τις συχνότητες που πρέπει.

Σκέφτομαι κάτι λάθος;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Πλάτωνα, το πραγματικό πρόβλημα εδώ είναι ότι οι 4 balanced του RP-1 οδηγούν 4 τελικούς. Ακόμα και να παίζουν ταυτόχρονα όλες οι έξοδοι του, πώς θα κάνω το RP-1 να "ξεχωρίζει" ότι στη balanced Line R θα "δίνει" full range και στην unbalanced Line R θα "δίνει" τα Hz που θέλω; Εάν λυθεί αυτό το πρόβλημα, είμαι ΟΚ. Εάν όχι, επιστρέφουμε στην αρχική μου σκέψη η οποία ήταν για subwoofer που να έχει EQ στην "πλάτη" του, έτσι ώστε να δέχεται full range σήμα και να "κόβει" αυτό τις συχνότητες που πρέπει.

Σκέφτομαι κάτι λάθος;
Αυτό που λες δε νομίζω να γίνεται. Λογικά ότι φίλτρο βάλεις στις balanced μπαίνει και στις RCA. Επίσης, πως θα δώσεις full range στα σαμπ αν έχεις βάλει high-pass σε όλες τις εξόδους του Lyngdorf που πάνε στους 4 ενισχυτές σου;

Θέλεις ένα balanced Y adapter ώστε από τις balanced main να δίνεις στους 4 τελικούς σου με high-pass. Από τις balanced line θα δίνεις στο/α σαμπ με low-pass.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Αυτό που λες δε νομίζω να γίνεται. Λογικά ότι φίλτρο βάλεις στις balanced μπαίνει και στις RCA.

Θέλεις ένα balanced Y adapter ώστε από τις balanced main να δίνεις στους 4 τελικούς σου με high-pass. Από τις balanced line θα δίνεις στο/α σαμπ με low-pass.
Άρα αυτό που λες είναι ότι χρειάζομαι δύο τέτοια για να οδηγώ τους τελικούς από τις main balanced εξόδους και ένα ζεύγος XLR (που έχω ήδη) για να οδηγώ από τις line balanced το subwoofer.

Στην περίπτωση που θέλω να βάλω περισσότερα του ενός subwoofers, απλώς παίρνω κι άλλο(α) splitter(s), σωστά;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Άρα αυτό που λες είναι ότι χρειάζομαι δύο τέτοια για να οδηγώ τους τελικούς από τις main balanced εξόδους και ένα ζεύγος XLR (που έχω ήδη) για να οδηγώ από τις line balanced το subwoofer.

Στην περίπτωση που θέλω να βάλω περισσότερα του ενός subwoofers, απλώς παίρνω κι άλλο(α) splitter(s), σωστά;
Σωστά.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Μάλιστα, τώρα καταλήξαμε κάπου. Μένει μόνο η υλοποίηση της ιδέας - εν ελθέτω χρόνω.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Να ρωτησω και εγω κατι ηθελα για συνδεση ενισχυτη και sub με y καλωδιο . Παιζει ρολο το output voltage της προενισχυσης ? Δηλαδη αν ειναι μεγαλυτερο θα εχω μεγαλυτερη ισχυ voltage στο input του sub και θα δωσει μεγαλυτερη ενταση η καλυτερο ηχο?
Εχωενα ενισχυητη με pre out voltage 4.2 v rns και ενα προενισχυτη με ouput voltage 1 v rms . Θα υπαρχει θεμα να απο την εξοδο με y splitter δωσω σε sub και ενεργα ηχεια ?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η χρυση πολλαπλων σαμπ ειναι οτι πιιο δυσκολο υπαρχει,δεν εχεις να αντιμετωπισεις μονο το πως θα ταιριαξουν αριστα με τα ηχεια, αλλα και το πως θα δεσουν σωστα στο χωρο , βασικο ο τροπος ακτινοβολιας ο οποιος ειναι αυτος που θα επηρεασει και τη μεταξυ τους λειτουργια ,αθροιστικη ή αφαιρετικη...
Εαν εχεις μεγαλο χωρο και παραπολλες θεσεις επιλογης ειναι ποιο αισιοδοξα τα πραματα , θεωρωντας οτι η ποιο ομαλη λειτουργια δεν θα εξασφαλιστει στις γωνιες , εαν δεν τις εχεις ομως τι κανεις?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Επανέρχομαι με απορία: Χάριν παραδείγματος κι επειδή διέκρινα ότι γίνεται ένας μικρός χαμός με τα subwoofers, από τη σειρά της B&W, ποιο μου κάνει (ανεξαρτήτως κόστους);
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.166
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top