Subwoofer: Συνδέσεις με ενισχυτή και τοποθέτηση


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
@Zizik :p:p:p:p

Κάποιος άλλος με πιο "σοβαρή" απάντηση; Διαβάζω στο forum για subwoofers που "ταιριάζουν" σε μουσική, για άλλα που "ταιριάζουν" σε home cinema, για "γρήγορα", για "αργά" και δεν καταλαβαίνω ντιπ! Για παράδειγμα, ποιο (ποια) είναι εκείνο (εκείνα) το χαρακτηριστικό (χαρακτηριστικά) το (τα) οποίο (οποία) διαχωρίζει (διαχωρίζουν) τα subwoofers σε αυτά που "ταιριάζουν" σε μουσική και σε αυτά που "ταιριάζουν" σε home cinema;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
@Zizik :p:p:p:p

Κάποιος άλλος με πιο "σοβαρή" απάντηση; Διαβάζω στο forum για subwoofers που "ταιριάζουν" σε μουσική, για άλλα που "ταιριάζουν" σε home cinema, για "γρήγορα", για "αργά" και δεν καταλαβαίνω ντιπ! Για παράδειγμα, ποιο (ποια) είναι εκείνο (εκείνα) το χαρακτηριστικό (χαρακτηριστικά) το (τα) οποίο (οποία) διαχωρίζει (διαχωρίζουν) τα subwoofers σε αυτά που "ταιριάζουν" σε μουσική και σε αυτά που "ταιριάζουν" σε home cinema;
http://www.bowers-wilkins.co.uk/Speakers/Home_Audio/Subwoofers/DB-Series/DB1D.html
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Φαντάζομαι ότι αυτό είναι το μεγαλύτερο της B&W, που είπε κι ο @Zizik πιο πάνω, σωστά;

Κάποια τεκμηρίωση της πρότασης/επιλογής, κάτι να διαβάσω τέλος πάντων;

Edit: Εξωπραγματική (για τα σημερινά μου δεδομένα) η τιμή του προτεινόμενου, αλλά καλό είναι που ξέρω την τιμή του. Μάλλον, το "πιτσιρίκι" της σειράς είναι πιο προσιτό.
 
Last edited:




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Τίποτα δεν ξέρω. Το DB1D είναι σίγουρα φοβερό εργαλείο - χτύπα δύο!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Με μέση τιμή $4500 και βάρος 43kg, μάλλον αυτό θα με χτυπήσει, παρά εγώ!:D:D

Έφερα ως παράδειγμα τη σειρά των subwoofers της B&W διότι υπάρχει αντιπροσωπεία στην Κύπρο. OK, αντιπροσωπεύεται κι η Focal (καλό κομμάτι το Sub 1000F?), αλλά πέραν τούτων, επικρατεί "λειψυδρία" στο πεδίο των subwoofers στο μικρό νησί στην άκρη της Μεσογείου...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
H ταχυτητα καθοριζεται απο πολλους παραγοντες και φυσικα το χωρο :D ολα δε κανουν σε ολους επειδη ειναι ακριβα...
Τοποθετοντας τεραστιους χρηγορους d-class ενισχυτες να τιθασευσεις μεγαλες μαζες επειδη μονο αυτες μπορουν να κατεβουν πραγματικα χαμηλα, οταν αυτες αναπαραχθουν και φυσικα ο χωρος δε θα μπορεσει να τις σβησει σωστα (το μονο σιγουρο) θα ψανχνεσε για subsonic filters , οποτε γιατι να αναπαραξεις συχνοτητες που θα τις κοψεις και φυσικα τις εχει πληρωσει? και παλι θα εισε αργος:o?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
https://www.stereo.net.au/articles/the-fast-bass-experiment-are-heavy-woofers-slow

https://www.soundstage.com/maxdb/maxdb061999.htm

Η μάζα δεν μας απασχολεί. Ναι, χρειάζεται για να κατέβει χαμηλά. Όχι, δεν κάνει το sub πιο αργό εκτός αν το βάλουμε να παίξει υψηλότερες συχνότητες από αυτές που είναι σχεδιασμένο κάτι που όμως δε μας απασχολεί αν ο δορυφόρος είναι κανονικό ηχείο που μπορεί να παίξει και μπάσα.

Ναι, το δωμάτιο, με τους ιδιορυθμούς του και το RT του θα ακούμε, με ελαφρύ ή βαρύ σαμπ, με μικρό ή μεγάλο. Ναι, το ακριβότερο δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο για δεδομένο χώρο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
Με μέση τιμή $4500 και βάρος 43kg, μάλλον αυτό θα με χτυπήσει, παρά εγώ!:D:D
Είσαι αναγκασμένος να πάρεις πολυ καλο σαμπ ( μην πω δυο) εξαιτίας των ηχείων που εχεις. Το είπαμε αυτο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
H ταχυτητα καθοριζεται απο πολλους παραγοντες και φυσικα το χωρο :D ολα δε κανουν σε ολους επειδη ειναι ακριβα...
Τοποθετοντας τεραστιους χρηγορους d-class ενισχυτες να τιθασευσεις μεγαλες μαζες επειδη μονο αυτες μπορουν να κατεβουν πραγματικα χαμηλα, οταν αυτες αναπαραχθουν και φυσικα ο χωρος δε θα μπορεσει να τις σβησει σωστα (το μονο σιγουρο) θα ψανχνεσε για subsonic filters , οποτε γιατι να αναπαραξεις συχνοτητες που θα τις κοψεις και φυσικα τις εχει πληρωσει? και παλι θα εισε αργος:o?
Δεν κατάλαβα πολλά. Θα διαβάζω πιο προσεκτικά το post και θα επανέλθω.

https://www.stereo.net.au/articles/the-fast-bass-experiment-are-heavy-woofers-slow

https://www.soundstage.com/maxdb/maxdb061999.htm

Η μάζα δεν μας απασχολεί. Ναι, χρειάζεται για να κατέβει χαμηλά. Όχι, δεν κάνει το sub πιο αργό εκτός αν το βάλουμε να παίξει υψηλότερες συχνότητες από αυτές που είναι σχεδιασμένο κάτι που όμως δε μας απασχολεί αν ο δορυφόρος είναι κανονικό ηχείο που μπορεί να παίξει και μπάσα.

Ναι, το δωμάτιο, με τους ιδιορυθμούς του και το RT του θα ακούμε, με ελαφρύ ή βαρύ σαμπ, με μικρό ή μεγάλο. Ναι, το ακριβότερο δεν είναι απαραίτητα το καλύτερο για δεδομένο χώρο.
Ευχαριστώ για τα links και την απάντηση. Θα τα διαβάσω και θα επανέλθω.

Είσαι αναγκασμένος να πάρεις πολυ καλο σαμπ ( μην πω δυο) εξαιτίας των ηχείων που εχεις. Το είπαμε αυτο.
Το ξέρω ότι το είπαμε, το θυμάμαι. Απλώς, όπως είπα και πριν, μπορεί το subwoofer που πρότεινες να είναι πολύ καλό, αλλά με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα είναι αδύνατη η αγορά του. Ήλπιζα σε κάποια αιτιολόγηση της συγκεκριμένης επιλογής έναντι, π.χ., του subwoofer της Focal που παρέθεσα πιο πάνω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
αλλά με τα σημερινά οικονομικά δεδομένα είναι αδύνατη η αγορά του.
Να το πάρουμε αλλιως τοτε.
Ποιό ειναι το διαθέσιμο μπάτζετ;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Να το πάρουμε αλλιως τοτε.
Ποιό ειναι το διαθέσιμο μπάτζετ;
Προς το παρόν, δεν υπάρχει συγκεκριμένο διαθέσιμο budget. Η συζήτηση γίνεται σε υποθετική βάση για να προετοιμαστώ όσο το δυνατόν καλύτερα. Κυρίως για να μην κάνω όνειρα ότι με 1-2 subwoofers των €400 θα κάνω τη δουλειά μου - όπως και νόμιζα αρχικώς.

Στην αρχή της κουβέντας και μετά από την πρώτη πρότασή σου περί καλού subwoofer είχες αναφέρει ένα ποσό κοντά στα €2000. Αυτό το ποσό, προσωπικά και για την παρούσα συζήτηση σε αυτή τη χρονική περιοδο, μου φαίνεται λογικό. Τα περίπου €4000 που ζητάει το θηρίο της B&W, όχι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.356
Reaction score
79.386
Δες το sb13 ultra της svs. Πουλάει και ο @dapost τα δικά του, αυτό εννούσε προφανώς πριν ο @Zizik. Μαλλον θα χρειαστείς δυο. Το pb13 ultra (σε 20 HZ mode) αν και ported ειναι επισης μια καλή λύση. (To sealed vs ported για χρηση μουσικής ειναι μεγάλη κουβέντα...)

Επίσης δες το supersub XXL της Goldenear. Πιο ακριβό.

Η Focal ειναι μεγάλη εταιρία, δεν ξέρω απο sub τι φτιάχνει, αλλά δεν θα μου φανεί περίεργο αν έχει καποιο αξιόλογο. Ψαξτο.

Δυσκολο πάντως μόνο με 2000 euro να βρεις τα db και το headroom που ταιριάζει στα ηχεία σου με χαμηλές παραμορφώσεις.
[DOUBLEPOST=1507572812][/DOUBLEPOST]
είχες αναφέρει ένα ποσό κοντά στα €2000
Είχα πει:

Ξεκινάς απο τα 2000€
:)
 


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Δες το sb13 ultra της svs. Πουλάει και ο @dapost τα δικά του, αυτό εννούσε προφανώς πριν ο @Zizik. Μαλλον θα χρειαστείς δυο. Το pb13 ultra (σε 20 HZ mode) αν και ported ειναι επισης μια καλή λύση. (To sealed vs ported για χρηση μουσικής ειναι μεγάλη κουβέντα...)

Επίσης δες το supersub XXL της Goldenear. Πιο ακριβό.

Η Focal ειναι μεγάλη εταιρία, δεν ξέρω απο sub τι φτιάχνει, αλλά δεν θα μου φανεί περίεργο αν έχει καποιο αξιόλογο. Ψαξτο.

Δυσκολο πάντως μόνο με 2000 euro να βρεις τα db και το headroom που ταιριάζει στα ηχεία σου με χαμηλές παραμορφώσεις.
[DOUBLEPOST=1507572812][/DOUBLEPOST]

Είχα πει:



:)
Χωρις να ειμαι ειδικος και εγω το sb13 θα του προτεινα να δοκιμασει σε αυτα τα λεφτα.... το b&w pv1D και το seismic εχουν τρομερη τεχνολογια και ταχυτητα αλλα δεν ξερω αν ειναι αρκετα απο αποψη spl για τα 802
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Δες το sb13 ultra της svs. Πουλάει και ο @dapost τα δικά του, αυτό εννούσε προφανώς πριν ο @Zizik. Μαλλον θα χρειαστείς δυο. Το pb13 ultra (σε 20 HZ mode) αν και ported ειναι επισης μια καλή λύση. (To sealed vs ported για χρηση μουσικής ειναι μεγάλη κουβέντα...)

Επίσης δες το supersub XXL της Goldenear. Πιο ακριβό.

Η Focal ειναι μεγάλη εταιρία, δεν ξέρω απο sub τι φτιάχνει, αλλά δεν θα μου φανεί περίεργο αν έχει καποιο αξιόλογο. Ψαξτο.

Δυσκολο πάντως μόνο με 2000 euro να βρεις τα db και το headroom που ταιριάζει στα ηχεία σου με χαμηλές παραμορφώσεις.
[DOUBLEPOST=1507572812][/DOUBLEPOST]

Είχα πει:



:)
Τα πουλαω για να προλαβω να παρω τα 16 πριν τα παρει ο ζιζικ, για να ζουλεψει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.943
Reaction score
20.445
Απορία προς κατόχους SVS: Υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα; Στο site της εταιρείας δεν αναφέρεται κάτι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.324
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top