Tannoy Gold

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
nad-3020-2486520.jpg

-
o nad 3020 , εχει pre aut .
Για να γίνει προενισχυτής για τα ενεργά ηχεία σου ,
θα βγάλεις τις δυο γέφυρες - σιγά , σιγά , τραβηχτά πρέπει να είναι , δεν φαίνονται για βιδωτά - που έχει και από το pre aut θα δώσεις σε δεξί αριστερό ηχείο απευθείας από το pre aut .

Βαλε πάνω στο Nad , ότι μηχανιματα θέλεις και το πικαπ - όπα - ....ποιό πικαπ έχετε ;
* μήπως εχει δικό του προ επάνω του ;

------ για πες .
-
 

Μηνύματα
197
Reaction score
14
ευχαριστω πολυ.. οκ δεν το ηξερα αυτο το κολπο , ασχετη απορια : το διπλα του preout στη γεφυρα το main in τι χρησιμοτητα εχει?.
οχι το πικαπ δν εχει preout

μηπως ξερετε αν υπαρχει και καποια συσκευη να αλλαζω το απο που θα ερχεται το σημα στα ενεργα ,δλδ πικαπ/τηλεοραση/cd/aux κλπ ,πως λεγονται αυτες οι συσκευες ?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
ευχαριστω πολυ.. οκ δεν το ηξερα αυτο το κολπο , ασχετη απορια : το διπλα του preout στη γεφυρα το main in τι χρησιμοτητα εχει?.
οχι το πικαπ δν εχει preout

μηπως ξερετε αν υπαρχει και καποια συσκευη να αλλαζω το απο που θα ερχεται το σημα στα ενεργα ,δλδ πικαπ/τηλεοραση/cd/aux κλπ ,πως λεγονται αυτες οι συσκευες ?
-
.......ποιό πικάπ ΕΧΕΤΕ ! :)

-
αν δεν είναι γεφυρωμένο δεν παίζει σαν ολοκληρωμένος .
 



Μηνύματα
164
Reaction score
137
Είχα ένα παθητικο di και συνδεω τα rca απο το dac και στέλνω xlr balanced στα tannoy.
Το ένα output όμως δεν έστελνε καθόλου χαμηλομεσαιες στο ένα ηχειο.

Έτσι το παράτησα και πήρα αυτό της Behringer https://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm
Πρέπει όμως να ανεβάσω ένα gain που έχει στο 40db και το volume του dac στο τέρμα για να ακουστεί ελάχιστος ήχος απο τα ηχεία.
Δοκίμασα απευθείας cd player στο behringer και κάνει ακριβώς το ίδιο, οπότε δεν είναι θέμα του dac.

Καμιά ιδέα για το τι παίζει ?

Σημείωση: με το παλιό παθητικό η ένταση ήταν οκ. Και με rca->trs στα ηχεία ολα οκ.
 

Μηνύματα
197
Reaction score
14
-
πολύ καλό .
το συνδέεις κανονικά στο phono του nad και ακούς .

-
ευχαριστω πολυ.μια ανακεφαλαιωση για να μην κανω καποιο λαθος :

βγαζω την γεφυρα απο τον nad, συνδεω τα preout με mono rca to jack/xlr για το καθε ηχειο tannoy .το πικαπ στο phono και μπορω να συνδεσω και τις αλλες πηγες στον ενισχυτη και να παιζει απο το preout η μονο για το phono δουλευει αυτη η συνθηκη?

θα εχω προβλημα με το γεγονος οτι θα ειναι unbalanced τα καλωδια?
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Είχα ένα παθητικο di και συνδεω τα rca απο το dac και στέλνω xlr balanced στα tannoy.
Το ένα output όμως δεν έστελνε καθόλου χαμηλομεσαιες στο ένα ηχειο.

Έτσι το παράτησα και πήρα αυτό της Behringer https://www.thomann.de/gr/behringer_di20_di_box.htm
Πρέπει όμως να ανεβάσω ένα gain που έχει στο 40db και το volume του dac στο τέρμα για να ακουστεί ελάχιστος ήχος απο τα ηχεία.
Δοκίμασα απευθείας cd player στο behringer και κάνει ακριβώς το ίδιο, οπότε δεν είναι θέμα του dac.

Καμιά ιδέα για το τι παίζει ?

Σημείωση: με το παλιό παθητικό η ένταση ήταν οκ. Και με rca->trs στα ηχεία ολα οκ.
Το ανεβασμένο γκέιν είναι στο 0 και όχι στο 40 υποθέτω ( είναι attenuator) και ίσως να θες και μπαταρία.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
ευχαριστω πολυ.μια ανακεφαλαιωση για να μην κανω καποιο λαθος :

βγαζω την γεφυρα απο τον nad, συνδεω τα preout με mono rca to jack/xlr για το καθε ηχειο tannoy .το πικαπ στο phono και μπορω να συνδεσω και τις αλλες πηγες στον ενισχυτη και να παιζει απο το preout η μονο για το phono δουλευει αυτη η συνθηκη?

θα εχω προβλημα με το γεγονος οτι θα ειναι unbalanced τα καλωδια?
-
1638625419913.png


Από Αριστερά ,
θα δουλεύει το phono στο phono , kai τα 3 αμέσως επόμενα .
Στο Main in ΔΕΝ βάζεις ( ποτε τιποτα , όταν δουλεύουν τα ενεργά ηχεία σου ) .
Με τα καλώδια δεν εχεις πρόβλημα . Αυτά που πρέπει και είσαι οκ.

-
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Το ανεβασμένο γκέιν είναι στο 0 και όχι στο 40 υποθέτω ( είναι attenuator) και ίσως να θες και μπαταρία.
Έχει +20 και +40 σαν options και μόνο σε αυτές τις επιλογές μου δίνει ήχο.
Έβαλα και μπαταρία και είναι "σχεδόν" όπως πρέπει, αλλά πάντως σίγουρα πιο σιγά από ότι αν έκανα απευθείας σύνδεση dac - ηχεία.
Με τη μπαταρία μέσα στη συσκευή και τη θέση στο off για να πάρει ρεύμα από τα xlr πάλι δεν κάνει κάτι...
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλημέρα! Πως έχετε ρυθμίσει το gain των ηχείων και το volume του dac η pre?
Χάνουμε κάτι αν τα tannoy δεν είναι στο 0?

Τα έχω στο -12 λόγω hiss , αλλά το volume του dac παίζει έτσι πάνω από τη μέση και νομίζω πως αρχίζω να έχω θορυβο..

Ευχαριστώ!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα. Εγώ τα έχω στο 0. Ωστόσο είμαι συνδεδεμένος με xlr to xlr στον προενισχυτης μου. Δεν έχω εμφανές θόρυβο εκτός και αν φτάσω ακριβώς μπροστά. Όταν τα είχα συνδεδεμένα σε AV με xlr to rca είχα θόρυβο λόγω της balanced to unbalanced σύνδεσης.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους. Εχτές ανοίξαμε πρώτη φορά το τζάκι οπότε μετέφερα τα Gold σε θέση near wall και με το ανάλογο Toe inn για να μην είναι το δεξί μπροστά του.. Απλά έκπληξη. Ο ήχος έγινε καλύτερος σε σχέση με τα 50 εκατοστά από το τοίχο. Περισσότερη λεπτομέρεια, καλύτερο αλλά όχι περισσότερο μπάσο, αναδείχτηκαν τα sub περισσότερο και απόκτησε μεγαλύτερη διάσταση ο ήχος στον χώρο. Δοκιμάστε τα και σε αυτή την θέση αν και παίζει μεγάλο ρόλο ο χώρος. Στον δικό μου θα μείνουν σε αυτή την θέση.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλημέρα σε όλους. Εχτές ανοίξαμε πρώτη φορά το τζάκι οπότε μετέφερα τα Gold σε θέση near wall και με το ανάλογο Toe inn για να μην είναι το δεξί μπροστά του.. Απλά έκπληξη. Ο ήχος έγινε καλύτερος σε σχέση με τα 50 εκατοστά από το τοίχο. Περισσότερη λεπτομέρεια, καλύτερο αλλά όχι περισσότερο μπάσο, αναδείχτηκαν τα sub περισσότερο και απόκτησε μεγαλύτερη διάσταση ο ήχος στον χώρο. Δοκιμάστε τα και σε αυτή την θέση αν και παίζει μεγάλο ρόλο ο χώρος. Στον δικό μου θα μείνουν σε αυτή την θέση.
Και umik είχες αν θυμαμαι καλα και έχει βαρεθει να το λέει ο ear, κολλητά στον τοίχο πρέπει
 

Μηνύματα
197
Reaction score
14
-
View attachment 231758

Από Αριστερά ,
θα δουλεύει το phono στο phono , kai τα 3 αμέσως επόμενα .
Στο Main in ΔΕΝ βάζεις ( ποτε τιποτα , όταν δουλεύουν τα ενεργά ηχεία σου ) .
Με τα καλώδια δεν εχεις πρόβλημα . Αυτά που πρέπει και είσαι οκ.

-
συγνωμη π επανερχομαι ξανα απλα εχω αλλους δυο προβληματισμους πριν προχωρησω στην αγορα.
1)η αμφιβολια ειναι αυτη π αναφερθηκε κ πανω το οτι θα εχω θορυβο λογω balanced -> unbalanced συνδεσης.η αποσταση ακροασης θα ειναι καπου 2μ , οταν δν παιζει κατι θα ακουω τα ηχεια η πρεπει να παω πολυ κοντα τους?
2) με τη συνδεσμολογια που μου ειπατε θα τα ρυθμιζω με το volume απο τον nad η δν θα κανει κατι πια ?
μου αρεσει αρκετα ο nad αλλα μηπως εχει νοημα να τον πουλησω να παρω ενα pre και να ξεμπερδευω?κοντα στα 200-250 υπαρχει κατι αξιολογο?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
συγνωμη π επανερχομαι ξανα απλα εχω αλλους δυο προβληματισμους πριν προχωρησω στην αγορα.
1)η αμφιβολια ειναι αυτη π αναφερθηκε κ πανω το οτι θα εχω θορυβο λογω balanced -> unbalanced συνδεσης.η αποσταση ακροασης θα ειναι καπου 2μ , οταν δν παιζει κατι θα ακουω τα ηχεια η πρεπει να παω πολυ κοντα τους?
2) με τη συνδεσμολογια που μου ειπατε θα τα ρυθμιζω με το volume απο τον nad η δν θα κανει κατι πια ?
μου αρεσει αρκετα ο nad αλλα μηπως εχει νοημα να τον πουλησω να παρω ενα pre και να ξεμπερδευω?κοντα στα 200-250 υπαρχει κατι αξιολογο?
Σε προ με xlr outs και με 250 ευρώ μάλλον όχι. Μπορείς όμως να βρεις dac με αρκετές εξόδους που να έχει xlr outputs και να έχει και διαχείριση φωνής όπως λύσεις της smsl που εκτιμάω πολύ για την ποιότητα της. Έτσι το dac θα εκτελεί χρέη προ.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
συγνωμη π επανερχομαι ξανα απλα εχω αλλους δυο προβληματισμους πριν προχωρησω στην αγορα.
1)η αμφιβολια ειναι αυτη π αναφερθηκε κ πανω το οτι θα εχω θορυβο λογω balanced -> unbalanced συνδεσης.η αποσταση ακροασης θα ειναι καπου 2μ , οταν δν παιζει κατι θα ακουω τα ηχεια η πρεπει να παω πολυ κοντα τους?
2) με τη συνδεσμολογια που μου ειπατε θα τα ρυθμιζω με το volume απο τον nad η δν θα κανει κατι πια ?
μου αρεσει αρκετα ο nad αλλα μηπως εχει νοημα να τον πουλησω να παρω ενα pre και να ξεμπερδευω?κοντα στα 200-250 υπαρχει κατι αξιολογο?
O NAD μπορεί να δουλέψει σαν προενισχυτής...... αν είναι σε καλή κατάσταση όμως, μπορείς να τον πουλήσεις και να πάρεις έναν προενισχυτη με balanced εξόδους. Από μτχ. αν μπορούσες να βρεις κάποιον Rotel RC-995, αλλά το θεωρώ πολύ δύσκολο (και ακόμα και αν βρεις θα μιλάμε για προ 20+ ετών). Για καινούργιο, σε λογική τιμή, μόνο κάτι τέτοιο.....


η εταιρεία είναι αξιόπιστη, είναι και καλος ενισχυτής ακουστικών (όποτε γλυτώνεις και από ένα πρόσθετο έξοδο αν ακούς με ακουστικά) και μαζί με τα μεταφορικά θα φτάσει τα 400 περίπου ευρώ. Αν αφαιρέσεις τα χρήματα από την πώληση του NAD, θα χρειαστούν περίπου αλλά 250, όσο δηλαδή είναι το όριο που έχεις βάλει.

Υπάρχει και κάτι αντίστοιχο από την SMSL,που όπωςέγραψε πιο πάνω ο φίλος Hawkwind78,είναι μια πολύ αξιόλογη εταιρεία.


όπως φυσικά και η επιλογή dac-pre με εξόδους balenced,αλλά δεν γνωρίζω aν έχεις ήδη dac.
 


Μηνύματα
197
Reaction score
14
Οκ καταλαβα ευχαριστω για τις απαντησεις.Εκανα την αγορα.Θα ξεκινησω ως εχω και βλεπω.Οσον αφορα τα καλωδια , εχει νοημα να παρω το μικροτερο δυνατο σ μηκος rca->xlr και να συνεχιζει f xlr-m xlr το μηκος η δν εχει καποιο νοημα .
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top