Tannoy Gold

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.612
αυτά τα τζάκια τε γαμώτο......και άχρηστα είναι (εκτός και κάτσεις στους 30 πόντους) και τον χώρο ακροάσεων μας χαλάνε.
Κωνσταντίνε......το κεντρικό πατάει σε ελαστικά ποδαράκια (ή κάτι ανάλογο) ή απευθείας στο τζάμι?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
αυτά τα τζάκια τε γαμώτο......και άχρηστα είναι (εκτός και κάτσεις στους 30 πόντους) και τον χώρο ακροάσεων μας χαλάνε.
Κωνσταντίνε......το κεντρικό πατάει σε ελαστικά ποδαράκια (ή κάτι ανάλογο) ή απευθείας στο τζάμι?
Πατάει σε αυτοκόλλητα τσοχάκια τετράγωνα με στρογγυλεμένες γωνίες.
138-01.jpg
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
No problem... Άμα έχεις πρόσβαση σε μετρητικά δεδομένα από Klippel είμαι βέβαιος ότι θα πληροφορηθούμε... Μέχρι τότε όμως θ'αποδέχομαι αδιαμαρτύρητα τ'αναμενόμενα εκ της θεωρίας πάνω στην ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά.

Για την ακρίβεια δεν θα είχα ιδιαίτερη συμπάθεια προς μοντέλα main ηχείων που διαθέτουν ένα σκέτο mid-woofer , των HS8 και των Vecteur συμπεριλαμβανομένων.
Όσο περίεργο και να φαίνεται δεν εκτιμώ ούτε τα δικά μου σε αυτόν τον τομέα.Απ'όσα έχω δείξει τα μόνα που σταθερά δεν με ταλαιπωρούν ως προς την απόδοση στην τρίτη οκτάβα είναι τα Triton Seven...
Διότι έστω και να κροσάρουμε τα δίδρομα με μονό mid-woofer υψιπερατά ως προς τις δύο πρώτες οκτάβες, οι ανεπάρκειες θα επεκτείνονται στην τρίτη - για τα περισσότερα προσιτά μοντέλα.... Υπό το ίδιο σκεπτικό απορρίπτω και μοντέλα όπως το KEF LS50...

Δεν υπόσχομαι ότι θα μπορούσα να διαλευκάνω οποιοδήποτε γνωστικό θέμα , μόνο ότι θα δίνονται απαντήσεις όσο και να ξενίζουν αυτές...
Κατανοητα ολα αυτα και με βρισκουν συμφωνο. Αυτος ειναι και ο λογος που παρ ολο που τα συγκεκριμενα ηχεια δειχνουν να εχουν ικανη εξοδο εως και τα 40Hz, και παρολο που το audyssey κανει καθε προσπαθεια να με πεισει να τα ορισω Large και οταν επιλεγω small με παει αυτοματα σε κρος στα 40Hz (δεν ξερω αν το κανει παντα ετσι η αν το κανει γιατι κρινει οτι εκει πρεπει να κροσαρει) χειροκινητα επιλεγω κρος μια οκταβα ψηλοτερα, στα 80Hz και μπορω να πω οτι δεν εχω κανενα παραπονο απο την αποδοση της τριτης οκταβας ακομα και σε πολυ υψηλες εντασεις ειδικα λαμβανομενης υποψην και της τιμης του ηχειου. Συγκεκριμενα, το οριο σε ενταση στα συγκεκριμενα ηχεια ερχεται απο τα μεσαια και τα μεσουψηλα οπου σε πολυ υψηλες εντασεις (πανω απο 105db στα 3μ) σε καποια ειδη μουσικης σκληραινουν αισθητα. Γνωριζω οτι αυτο δεν ειναι ο κανονας και οτι τα περισσοτερα ηχεια αυτης της κατηγοριας δεν παιζουν ικανοποιητικα ουτε την τριτη οκταβα μετα απο κρος στην δευτερη αλλα ακομα κι αν ισχυει και για τα συγκεκριμενα Tannoy, δεν ειμαι σε θεση να το αντιλληφθω απο τις ακουστικες ακροασεις και γι αυτο το λογο εχω αποκτησει ιδιεταιρη συμπαθεια στα συγκεκριμενα ηχεια παρα την χαμηλη τιμη τους.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Kαλώς ήρθες στο club. Πιστεύω ότι θα σε καλύψουν. Καλές ακροάσεις. Περιμένουμε εντυπώσεις. Η UPS είναι εγγύηση σε σχέση με άλλες. Ισως η καλύτερη στον κόσμο.
 




Μηνύματα
72
Reaction score
21
Καλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα και εγω τα έχω συνδέσει σε pc με το καλοδιο που είχε στο κουτί του Jack 3.5 έχω πολύ θορυβο ακόμα και πολύ χαμηλά σε εντάσσει ακόμα και όταν παίζει μουσική ο θόρυβος ακούγετε δυνατά και απλά στο ρεύμα να τα έχω χωρίς πηγή κάνουν θόρυβο
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Καλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα και εγω τα έχω συνδέσει σε pc με το καλοδιο που είχε στο κουτί του Jack 3.5 έχω πολύ θοριθω ακόμα και πολύ χαμηλά σε εντάσσει ακόμα και όταν παίζει μουσική ο θόρυβος ακούγετε δυνατά
Αυτό το καλώδιο είναι σίγουρα πολύ ευαίσθητο σε παρεμβολές. Τι είδους θόρυβο έχεις? Αυτο των ηλεκτρικών παρασίτων?

Φανταζομαι δεν μιλάς για το φύσημα που μπορεί να ακούγεται από τα ηχεία χωρίς σήμα, όταν έχεις το gain στο 0.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Αυτό το καλώδιο είναι σίγουρα πολύ ευαίσθητο σε παρεμβολές. Τι είδους θόρυβο έχεις? Αυτο των ηλεκτρικών παρασίτων?

Φανταζομαι δεν μιλάς για το φύσημα που μπορεί να ακούγεται από τα ηχεία χωρίς σήμα, όταν έχεις το gain στο 0.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση τελικά τα πήγα σε άλλη μπριζα και βελτιώθηκε αρκετά ο θόρυβος

Αλλά και πάλι έχουν παίζει να είναι το ρεύμα?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Καλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα και εγω τα έχω συνδέσει σε pc με το καλοδιο που είχε στο κουτί του Jack 3.5 έχω πολύ θορυβο ακόμα και πολύ χαμηλά σε εντάσσει ακόμα και όταν παίζει μουσική ο θόρυβος ακούγετε δυνατά και απλά στο ρεύμα να τα έχω χωρίς πηγή κάνουν θόρυβο
Σε πρωτη φαση βαλε τα και τα δυο πανω στο ιδιο πολυμπριζο και χωρις κανενα καλωδιο επανω και δες αν εχουν θορυβο και αν ο θορυβος ερχεται μονο απο τα τουιτερ, μονο απο το γουφερ, η και απο τα δυο μεγαφωνα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
21
Σε πρωτη φαση βαλε τα και τα δυο πανω στο ιδιο πολυμπριζο και χωρις κανενα καλωδιο επανω και δες αν εχουν θορυβο και αν ο θορυβος ερχεται μονο απο τα τουιτερ, μονο απο το γουφερ, η και απο τα δυο μεγαφωνα.

Το έκανα δεν έχουν τίποτα έτσι
 


Μηνύματα
72
Reaction score
21
Εννοεις δεν εχουν θορυβο οταν ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο πολυμπριζο, σωστα?
Αν ναι, εχεις μολις βρει την λυση στο ground loop προβλημα σου.
Ευχαριστώ πολύ φίλε και εγω αυτό πιστεύω
Ευχαριστώ πολύ φίλε και εγω αυτό πιστεύω ναι δεν έχει θόρυβο στο ίδιο πολυμπριζω όταν τα βάζω στο pc που είναι πάνω σε άλλη πρίζα εχουν θορυβω
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ με τα 3.5 καλωδια τα βάλα μια φορά για δοκιμή και μετά ποτέ ξανά. Καλύτερη λύση τα xlr to xlr και μετά τα xlr to rca αλλά καλής ποιότητας.
 

Μηνύματα
58
Reaction score
57
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση τελικά τα πήγα σε άλλη μπριζα και βελτιώθηκε αρκετά ο θόρυβος

Αλλά και πάλι έχουν παίζει να είναι το ρεύμα?
Έχεις θέμα ground loop. Google it να δεις τι είναι. Με Dac που έχει balanced εξόδους θα το λύσεις το πιθανότερο. Δες αυτό για κάτι ποιο οικονομικό : https://www.audiophonics.fr/en/dac-...16-mqa-32bit-768khz-dsd512-black-p-15587.html
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.127
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top