Technics SL-1200 CLUB


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Οποτε προς το παρον μενω μονο με την εξωτερικη καλωδιωση, και αργοτερα βλεπω για βραχιονα.

Βασιλη, η Jico SAS θα μπει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ αν οχι απ' την αρχη αργοτερα αλλα θα μπει.
Οποτε παμε τωρα για κεφαλη μεχρι 200 περιπου ευρω.......ΜΟΝΟ αν μπορει να μπει πανω Jico SAS.
Ακουω προτασεις......................μια που μου εκανε κλικ ειναι η Shelter 201.
[DOUBLEPOST=1509450273][/DOUBLEPOST]Kωστα.......πες μια γνωμη.
 




platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
Μας πεθανες Κωστα.....................πανω απο 1000ρικο εχει.
Καποια αλλη μεχρι 200 για να βαλουμε και Jico SAS???
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.269
Reaction score
1.350
A, Καλο.................θα παρω 2 να εχω και καβατζα.

Ξεχασα να πω οτι εχω μια BENZ mc20 και μια Audio Technica 75 ή 95 δεν θυμαμαι.
Τι λενε ??
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
ουδέποτε συμπάθησα τις σανίδες με πλατό - ειδικά αυτές με τετραψήφια τιμή! ;)
Ειδικά αυτές με πάχος σανίδας κάτω από 2,5 μπόντοι... :o (και με τετραψήφια τιμή...) :mad:

Ιδανικά σε αυτό το πλατό θα βάζαμε την XV1s.o_Oo_Oo_Oo_O:oops:
o_O Heavily overrated ( and overpriced...) 8-)

----

Το 1200 είναι αυτό που είναι. Το έχεις (παίρνεις) και του εμπιστεύεσαι ότι κεφαλή νομίζεις ότι του αξίζει. Αυτό θα περιστρέφει τους δίσκους σου σταθερά, εις τους αιώνας των αιώνων... (και θα παίζει και καλά, ακόμα και με κεφαλές ίσης αξίας με αυτό...)

Από την άλλη, αν είναι (εγώ) να πάρω ένα 1200ΓΚΑΕ, και να του βάλω ΣΜΕ 5 και ΔΥΝΑΒΕΚΤΟΡ 15 για να έρθει εκεί που "πρέπει" (βλέπω στο ίντερνετ ότι κάποιοι φτάνουν μέχρι τέτοιου σημείου...), χίλιες φορές να τα βάλω (τα λεφτά και τις βελτιώσεις) σε ένα τέτοιο... :drinks:
[DOUBLEPOST=1509469489][/DOUBLEPOST]
Ξεχασα να πω οτι εχω μια BENZ mc20 και μια Audio Technica 75 ή 95 δεν θυμαμαι.
:);) Κι αυτό σου κάνει...
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Καποια αλλη μεχρι 200 για να βαλουμε και Jico SAS???
Πλάτωνα αν πάρεις 200 ευρώ κεφάλι και θες να αναβαθμίσεις σε Jico SAS, πάς σύνολο στα 500 ευρώ περίπου. Η Jico SAS θα σου στοιχίσει 280 ευρώ περίπου (αν είσαι τυχερός θα καθαρίσεις με επιπλέον 50 ευρώ έξοδα και φόρους), οπότε ξεπερνάς το 500άρικο.

Η προηγούμενη γενιά Jico που στοίχιζε 150 ευρώ μια χαρά ήταν. Τώρα στοιχίζει τα διπλά.
Θεωρώ ότι πλέον δεν...

Έχεις έτοιμες λύσεις:

1) Audio-Technica AT-95Ε.
Είναι η απόλυτη BEST BUY κεφαλή με πάαααααρα πολύ καλό ήχο γι αυτά που ζητάει.
Σχεδόν το 90% των εταιριών τη χρησιμοποιούν σαν κεφαλή pass partout στα πικάπ τους για λύση all included.
Αν δε θέλεις να ξοδευτείς είναι απλά Ο μονόδρομος.

2) DENON DL-110.
Την ξεχάσαμε? Χμμμ....
Ισσοροπημένος ήχος χωρίς τις εξάρσεις μιας DL-160.
Ακούς μουσικάρες! Απλά και χωρίς πολλά λεφτά. Ταιριάζει τέλεια με το βραχίονα του SL.
Δε χρειάζεται να μπλέξεις με παπ@ροφόνο με φύκια τρικούβερτα στεπάπ και μάντολες.

3) DENON 301 ΙΙ
Χωρίς τα "θεματάκια" στις χαμηλές που παρουσιάζει η 304 με πιο ισσοροπημένο ήχο - για πολλούς (και για μένα που την έχω ακούσει) είναι η μόνη λύση χωρίς να σπάσεις το φράγμα των 300 ευρώ!

και...
4) Audio Technica AT33PTG/II

Δε θα σου πω απολύτως τίποτα γι αυτό το κεφάλι (το έχω ακούσει)
Διάβασε μόνος σου σε ποιό επίπεδο βρίσκεται.
Μόνο ένα θα σου πω.
Υπάρχουν πολλές Audio Technica AT33PTG/II εκεί έξω με διαφορετικό branding και σε τετραπλάσια αξία!!

Αυτάαααα....:D
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Αυτάαααα....:D
+1 :thumbsup:

Japanese absolute VfM...
(Λαικά, ότι πουλάει ο Ιάπωνας γίγαντας κατασκευαστής 500€ πχ, τείνει να είναι σχεδόν ΠΑΝΤΑ καλύτερο από οτιδήποτε πουλάει ο Mitsos and Soula Corp. στα αντίστοιχα 500€... Άλλωστε η πλειοψηφία των Ευρωπαικών και Αμερικάνικων κεφαλών, είναι designed and made in Japan...8-) ).
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Μας πεθανες Κωστα.....................πανω απο 1000ρικο εχει.
Καποια αλλη μεχρι 200 για να βαλουμε και Jico SAS???
Ό,τι και να πεις, έχεις δίκιο. Κάποτε είχε γύρω στα 500-600€. Σήμερα, με όλη αυτήν την τρεντίλα του "βινυλίου", όλοι χρεώνουν ό,τι θέλουν και πουλάνε όσο θέλουν. Από την άλλη, όμως, βλέπω συχνά πυκνά αυτή την V15 TypeN όπου Ν→∞ που πουλιέται ακόμα, ενώ θα έπρεπε να έχει καταργηθεί ακόμα κι απ' τα μουσεία, και παθαίνω ένα κάτι ξερωγώ. Πάρε μια Ορτοφόν, τί να σου πω. Υπάρχει -υπήρξε ποτέ- Ορτοφόν που να παίζει άσχημα; Απλώς, φρόντισε να μην είναι πολύ μαλακή, γιατί δεν θα ταιριάσει με τον βραχίονα του πικάπ. Εκεί γύρω στα 10-15CU. Άμα έχει τόσο και η V15, κι αυτή υποφήφια, γιατί όχι δηλαδή.

Και τέλος, ΟΧΙ ΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΚΙΔΑ! Δηλαδή, έλεος...
 

A

AKARL

Guest
Το 1200 είναι αυτό που είναι. Το έχεις (παίρνεις) και του εμπιστεύεσαι ότι κεφαλή νομίζεις ότι του αξίζει. Αυτό θα περιστρέφει τους δίσκους σου σταθερά, εις τους αιώνας των αιώνων... (και θα παίζει και καλά, ακόμα και με κεφαλές ίσης αξίας με αυτό...)
Χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα να υποστηρίξει αξιοπρεπέστατα κεφαλές πολύ μεγαλύτερης αξίας από την ... ταπεινότητά του! Αρκεί να τηρούνται τα βασικά περί συμβατότητας. ;)

Από την άλλη, αν είναι (εγώ) να πάρω ένα 1200ΓΚΑΕ, και να του βάλω ΣΜΕ 5 και ΔΥΝΑΒΕΚΤΟΡ 15 για να έρθει εκεί που "πρέπει" (βλέπω στο ίντερνετ ότι κάποιοι φτάνουν μέχρι τέτοιου σημείου...),
Να, αυτά τα χαζά δεν δύναμαι να καταλάβω, με τίποτε. Είναι κάπχοιος τυχερός την σήμερον ημέρα να μπορεί να αγοράσει ένα 1200 ΓΚΑΕ, ας του βάνει και μια βαρβάτη κεφαλή του χιλιάρικου και τέλος. Με τα περισσευούμενα παίρνει και καμμιά 1000ριά δίσκοι. Αλλά όχι ... πρέπει να το τερματίσει!
Δικαίωμα μεν ... αρρώστια δε. :whatever::whatever::whatever:

χίλιες φορές να τα βάλω (τα λεφτά και τις βελτιώσεις) σε ένα τέτοιο... :drinks:
Εδά το πήγες μακριά! Θα πρέπει να δώσεις 10Κ για το πικάπιον, και δε θα δώσεις και 3-4Κ για βραχιονοκεφαλοβελόνα; o_Oo_Oo_O

Τουλάχιστον θα είναι οικονομικός ο ιμάντας ... ουπς ... δεν παίρνει ιμάντα αλλά Γκαζέ-Μερσεριζέ. :roflmao::roflmao::roflmao:

Θα είναι άραγε "καλύτερο" από το 1200 ΓΚΑΕ με κεφαλή του χιλιάρικου (λ.χ. Dynavector karat 17D3); :idk::idk::idk:

Οου Γιές!!! :party:
 
Last edited by a moderator:

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Θα είναι άραγε "καλύτερο" από το 1200 ΓΚΑΕ με κεφαλή του χιλιάρικου;
Δώ' μου εμένα το ΓΚΑΕ με μια ΑΞΙΑ, άντε με μια ΔΗΛΟΣ ρε παιδί μου, και δε θα ξανακλάψωωω... :redface::D

Οου Γιές!!! :party:
Η γεννήτρια της ΑΤ-95 έχει δώσει ζωή στη μισή Γερμανική (και όχι μόνο) βιομηχανία :gotcha: κεφαλών... Η άλλη μισή είναι ΕΜΤ κλπ (στην Κίνα βρίσκεται...).

Ήθελα να πάρω μια τέτοια κάποια στιγμή, αφού διάβασα έναν βινυλιογκουρού που σύγκρινε την ΑΤ-95 Σιμπάτα με την απίστευτου vfm AT-33 ptg II που λέει ο φίλος Delamostre πιο πάνω, και δεν μπορούσε να πιστέψει στη βελτίωση που προσέδιδε στην "ταπεινή" γεννήτρια, ο συνδυασμός της με την νέα υπερακίδα...;) Δεν, ας πρόσεχα... Βέβαια, τότε έκανε κάτω από 200 (όσο μια 2m blue), τώρα ακούω ότι έχει 300 + φπα, ελτα, δασμούς και δε συμμαζεύεται... Οπότε, ξαναεπικροτώ τις προτάσεις του Ντελαμόστρε παραπάνω... :drinks:
 



A

AKARL

Guest
Ανεκδοτολογική παρένθεσις:

"Πως αγάπησα ένα πτωχό, ταπεινό πλην, όμως, τίμιο Τέκνικς ΣΛ-1200 ΜΚ2".

Μιά φορά και έναν καιρό, τα χρόνια της "ισχυρής Ελλάδας" circa 2007, όταν η τύχη το έφερε έτσι ώστε πλέον να μείνω μόνιμα στην Μεγαλόνησο έπρεπε να αποκατασταθώ από πλευράς υποδομών μουσικής αναπαραγωγής διότι ήτο ασύμφορο να μετακομίσω την εν Αθήναις αντίστοιχη υποδομή.
Επσώνισα, λοιπόν, κάτι σεμνά και ταπεινά Λέμπεν και Κλίπς οπότε για πικάπ σκέφτηκα να πάρω κάτι οικονομικό αλλά αντοχής κλπ. κλπ.
Παραγγέλνω λοιπόν το ΜΚ2 σε τοπικό κατάστημα (από το οποίο είχα πσωνίσει τα προαναφερθέντα) και όταν έφτασε έσπευσα, περιχαρής, με τη Σιούρ Β15ΒχΜΡ ανά χείρας, να το παραλάβω.
Εισερχόμενος του καταστήματος αντίκρυσα 4-5 γουόναμπη χαλιεντάδες της εποχής να χαριεντίζονται μετά του ιδιοκτήτου. Ουδείς τους κατάφερε να επιβληθεί του μυός εις το επίπεδον του βλεφάρου ώστε να αποτρέψει ούτως το αυθόρμητο ρέιζινγκ του άϊμπραου.
Εις το κατάστημα υπήρχαν, σε στατική προβολή, δγιάφορα αστραφτερά Τρανσρότορ, Κληαραούντιο και τα συμπαραμαρτούντα αμιούζ μπους των χαλιεντάδων.
Κατά τη διάρκεια τοποθέτησης και ρύθμισης της κεφαλοβελόνας με ρωτά ο ιδιοκτήτης: Τόσο ωραία μηχανήματα έχεις γιατί πήρες αυτό το πικάπ.
Διατηρώντας την ψυχραιμία μου, ανατρέχοντας νοερά στο σαβουάρ φερ και όλους τους αστικούς κανόνες καλής συμπεριφοράς του αποκρίθηκα, δείχνοντας τα γυαλιστερά μαραφέτια, ότι αν οι εν λόγω εταιρείες είχαν το τεχνολογικό νόου χάου και τις απαραίτητες υλικοτεχνικές υποδομές να παράξουν ένα πικάπ όπως το ΜΚ2 θα το κοστολογούσαν τουλάχιστο 10 φορές πάνω (ήτοι περίπου 6.000 € τότες).
Το μόνο που εισέπραξα ως απόκριση ήτο ένα αμήχανο χαμόγελο (με μια δόση συγκαταβατικότητας του τύπου ... γουατέβερ).

Λοιπόν, 10 χρόνια αργότερα τα Κλιπς και Λέμπεν κάνουν παρέα σε νέους κατόχους ενώ το ταπεινό ΜΚ2 μου προσφέρει, αγόγγυστα, πολλές ώρες μουσικής απόλαυσης.

Επιμύθιο, αν υπάρχει, θα πρέπει να είναι: Μέτρον Άριστον. :hi:
 


Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Πάντα έλεγα ότι η "αγορά των καταναλωτικών προϊόντων" είναι "δυναμική".
Αλλάξει δηλαδή, εξελίσσεται σύμφωνα με τον ανταγωνισμό και τίποτα δεν παραμένει στατικό. (ευτυχώς)

Μετά λοιπόν από την παρακάτω αναφορά μου σε προηγούμενο post...

Πλάτωνα αν πάρεις 200 ευρώ κεφάλι και θες να αναβαθμίσεις σε Jico SAS, πάς σύνολο στα 500 ευρώ περίπου. Η Jico SAS θα σου στοιχίσει 280 ευρώ περίπου (αν είσαι τυχερός θα καθαρίσεις με επιπλέον 50 ευρώ έξοδα και φόρους), οπότε ξεπερνάς το 500άρικο.

Η προηγούμενη γενιά Jico που στοίχιζε 150 ευρώ μια χαρά ήταν. Τώρα στοιχίζει τα διπλά.
Θεωρώ ότι πλέον δεν...
....μια τυχαία επίσκεψη στο site της Jico σήμερα, έδειξε το αναπάντεχο!
"Οι Ιάπωνες έριξαν τις τιμές!!!!"
Σύνηθες φαινόμενο Κορεατών, αλλά προφανώς έπεσαν κεσάτια στο Sanko building της Oσάκα!!!

Το περίεργο βέβαια είναι ότι επανέφεραν πάλι την παλιά SAS ενώ από τη Neo SAS το μόνο που βρήκα είναι οι παρουσιάσεις της "βελτιωμένης" σειράς χωρίς κανένα προϊόν προς διάθεση! (ρόμπες έγιναν προφανώς με την πόρτα που έφαγαν από το καταναλωτικό κοινό)

Το δεύτερο περίεργο είναι η μείωση τιμής της προηγούμενης σειράς SAS.
Δείτε για παράδειγμα εδώ.

Τελικά... σοφή η λαϊκή παροιμία "με τα λόγια χτίζω ανώγια και κατώγια", αλλά μόνος του δεν τα χάρηκε κανείς! :fuckyou:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top