Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Δεν μας τα λένε καλά οι Τζαπανέζοι!
Σήμερα όλη η σειρά SAS λείπει από το site. Tην κατέβασαν!
Ο Τσίπρας φταίει γα όλα τελικά! :lolsign:
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Θα βγάζουν την Super extra integra ultra Analog pure virgin High end-start Berilium Digital cut version.

Oxygen free, Εμπλουτισμένο Cantilever με κλανιά παρθένας που είχε μαστουρώσει με μπάφο καλαματιανό εκ της ορεινής Νέδουσας........
[DOUBLEPOST=1513263237][/DOUBLEPOST]Πέρα της πλάκας έχω τις παλιές SAS και παίζουν πολύ καλά. Δεν αγόρασα ποτέ τις μεταγενέστερες οπότε δεν έχω άποψη.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
H απάντησή τους πριν από 8 ώρες στο Tweeter....
Tεχνιτή έλλειψη μου μυρίζει...:D

IMG-73f58b2f1a8fc7f3e358af1e241a9b95-V.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το τι ζόρι τραβάμε με τις jico sas , σε ένα θρεντ για το sl 1200, είναι βέβαια θέμα προς συζήτηση...
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Το τι ζόρι τραβάμε με τις jico sas , σε ένα θρεντ για το sl 1200, είναι βέβαια θέμα προς συζήτηση...
Έχεις δίκιο όσο αφορά το "ζόρι" αλλά εξελίχθηκε το θέμα όπως θα δεις σχετικά με συμβουλές για SAS.:offtopic:

"Και όχι αποκλειστικά 1200 ΜΚ2"........ "Ο αναμάρτητος υμών πρώτος τον λίθον βαλέτω"

92 σελίδες θέμα δεν γίνεται να είναι όλα άρτια.:D

.....ζόρι τραβάμε.......
Αλλά αφού το τραβάς μαζί μας το ζόρι :p πάμε εδώ να ζοριστούμε όλοι μαζί.:drinks:
 


Μηνύματα
34
Reaction score
8
Ως σχετικά νέος στην παρέα, δεν ήξερα σε ποιό από τα δύο φόρουμε να γράψω κ έγραψα και στα δύο. Να μπω και εγώ στην παρέα λοιπόν. Έχω ένα MKII με κεφαλή Standon 681 EEE MKIII. Ακούω κυρίως κλασσική, τζάζ και ροκ. Είμαι ευχαριστημένος διότι τόοοσα χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα. Έχω βέβαια την αίσθηση οτι παίζει λίγο χαμηλά. Ίσως όμως να φταίει και το phono stage. Ελπίζω να βρώ στις συζητήσεις σας καμιά ιδέα να το βελτιώσω λίγο.
 



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχω βέβαια την αίσθηση οτι παίζει λίγο χαμηλά. Ίσως όμως να φταίει και το phono stage
To nad έχει ευαισθησία 2,5mV ,που είναι τυπική για ένα mm phono stage.
H κεφαλή σου από την άλλη ,έχει έξοδο 3,5mV η οποία καλύπτει το minimum που ζητάει το phono stage ,αλλά είναι ελαφρώς χαμηλότερη από τη συνήθη έξοδο των περισσότερων κεφαλών κινητού μαγνήτη που κυμαίνονται από 4mV -5mV.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ευχαριστώ, άρα με μία orthofon blue "λύνεται το πρόβλημα?
Η ortofon blue θα είναι μια σαφής βελτίωση στο σύστημά σου και σίγουρα θα παίξει και "δυνατότερα" ,έχοντας 5,5mV στην έξοδό της.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
8
Ευχαριστώ κ πάλι. Θα πάω να πάρω λοιπόν μία και θα το πάω να μου τη βάλουν. Είμαι ολίγον άχετος σε αυτά οπότε.... θα προτιμήσω να πάω το πικαπ να μου το ρυθμίσουν.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Πριν 6-7 χρόνια το MK2 μου παρουσίασε ένα πρόβλημα , το οποίο έφυγε μόνο του όπως ήρθε.
Τώρα, προχθές, ξαναγύρισε.
Λοιπόν, ανοίγω power πατάω start και κάνει μισή στροφή πίσω .
Με λίγα λόγια δεν ξεκινάει.
Σας έχει τύχει ποτέ?
Mπορώ να κάνω κάτι εγώ ή να το φορτώσω να το πάω στο service?
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Πριν 6-7 χρόνια το MK2 μου παρουσίασε ένα πρόβλημα , το οποίο έφυγε μόνο του όπως ήρθε.
Τώρα, προχθές, ξαναγύρισε.
Λοιπόν, ανοίγω power πατάω start και κάνει μισή στροφή πίσω .
Με λίγα λόγια δεν ξεκινάει.
Σας έχει τύχει ποτέ?
Mπορώ να κάνω κάτι εγώ ή να το φορτώσω να το πάω στο service?
Αυτό που μου περνά από το μυαλό είναι πλακέτα. π.χ. κάποιος πυκνωτής/αντίσταση κτλ. πάνω της παρέδωσε πνεύμα. Κάτσε όμως να μιλήσουν και αυτοί που γνωρίζουν περισσότερα.
 







Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top