Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
καλημέρα,

Κανένας συντοπίτης από Θεσσαλονίκη να προτείνει που μπορώ να βρώ καλώδιο για το technics στα μέρη μας.
Κάνα δυό μαγαζιά σχετικά που ρώτησα μου δίναν απλά rca interconnect να κόψω τη μία μεριά.
Λόγω αναδιάταξης δεν μου φτάνει το μισό μέτρο που είχα βάλει και πρέπει να βάλω σίγουρα 1,5 μέτρο. Είχα βρει κάτι monster cable? για εφαρμογές video τότε.
Μόνο καλώδιο θέλω, βυσματα θα κολλήσω μόνος.
 


Μηνύματα
695
Reaction score
1.656

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
ευχαριστώ karajak,

Φτηνό μεν και στο μηκος που θέλω αλλά μια κριτική που έχει δεν λεει και τα καλύτερα.
Ενα καλωδιάκι low capacitance θέλω ή τελικά δεν χρειάζεται και τόσο low ?

Χρειάζεται, αλλιώς επεμβαινει στον ήχο, με εξαίρεση τις grado που ειναι αναισθητες στην χωρητικοτητα που "βλεπουν"

Αυτα σε ότι αφορά τις mm
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Χρειάζεται, αλλιώς επεμβαινει στον ήχο, με εξαίρεση τις grado που ειναι αναισθητες στην χωρητικοτητα που "βλεπουν"

Αυτα σε ότι αφορά τις mm
goldring 1042 φοράει οπότε μην τη χαραμίσω με κάτι υποδεεστερο. Αλλά ούτε και να δώσω ένα 50ρι+ για έτοιμα καλώδια.
 




Μηνύματα
695
Reaction score
1.656

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Αν αγοράσεις αυτό το καλώδιο να αφαιρέσεις την μαύρη επένδυση να μην φαίνεται. Είναι αγώγιμος άνθρακας. Το αναφέρει η εταιρία στα χαρακτηριστικά του.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Αν αγοράσεις αυτό το καλώδιο να αφαιρέσεις την μαύρη επένδυση να μην φαίνεται. Είναι αγώγιμος άνθρακας. Το αναφέρει η εταιρία στα χαρακτηριστικά του.
Στο Belden εννοείς? Η εξωτερική επένδυση? Γιατί μάλλον αυτό θα χρησιμοποιήσω.
 


Μηνύματα
784
Reaction score
73
....
Επικοινώνησα ήδη, το γέλιο είναι ότι θα αγοράζουμε από την ιδια μας πόλη μεσω ebay!!:lolsign:
Nath
Επειδη και εγω απο Θεσσαλονικη ειμαι μπορεις να μας πεις ποιο μαγαζι ειναι , ή το τηλεφωνο
τους αν δεν ειναι μαγαζι. Εχουν site δικο τους να δουμε τιμες και προιοντα..?
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Nath
Επειδη και εγω απο Θεσσαλονικη ειμαι μπορεις να μας πεις ποιο μαγαζι ειναι , ή το τηλεφωνο
τους αν δεν ειναι μαγαζι. Εχουν site δικο τους να δουμε τιμες και προιοντα..?
Δυστυχώς hal9000 όσο ξέρεις, ξέρω .
Τα προϊόντα τους είναι αυτά που βλέπεις στο ebay.
Ζήτησα φυσικό μαγαζί, τηλέφωνο, μειλ , αλλά η απάντηση ηταν ότι στέλνουν μόνο με συστημένο έστω και στην ίδια πόλη . Αντί να στηριξουμε τους συντοπίτες στηρίζουμε το ebay και ταχυδρομείο.
Κατα τ' άλλα εξυπηρετικότατοι και ευγενικοί σε ότι ρωτησα.
Αν ξέρει κάποιος περισσότερα ας ενημερώσει.
Μην κάνουμε κατάχρηση του θέματος κιολας .
 

Μηνύματα
400
Reaction score
362
Παρακολουθω εκπληκτος,τα τελευταια χρονια,τις τιμες των μεταχειρισμενων 1200mk2(τις περισσοτερες φορες πιο πανω απ τη τιμη που εκανε καινουριο,σε καποιες περιπτωσεις εως και δυο φορες πιο πανω )Προτεινω λοιπον στην διευθυνση του avsite να κανει μια εξαιρεση στους κανονισμους των αγγελιων.Την υποχρεωτικη αυξηση κατα 10% σε καθε up που γινεται.Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Tελικά η ανακαλωδίωση του technics θα γίνει δια της diy οδού.
Το belden 1800f επιλέχθηκε και αποκτήθηκε συν ένα ζευγος rca.

Την βοήθεια σας τώρα σύντροφοι, αυτό το belden εχει μέσα τέσσερα κέρατα , ενα ασπρο ένα κόκκινο που λογικά κολιούνται στο + και - και μου περισσεύει ένα χαλκινο γυμνό ακόμη και η θωράκιση του καλωδίου.
Αυτά τα δύο τελευταια τι τα κάνω , τα κόβω και τα αγνοώ ή τα κολάω κάπου στο rca και στην πλακέτα του technics?
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Tελικά η ανακαλωδίωση του technics θα γίνει δια της diy οδού.
Το belden 1800f επιλέχθηκε και αποκτήθηκε συν ένα ζευγος rca.

Την βοήθεια σας τώρα σύντροφοι, αυτό το belden εχει μέσα τέσσερα κέρατα , ενα ασπρο ένα κόκκινο που λογικά κολιούνται στο + και - και μου περισσεύει ένα χαλκινο γυμνό ακόμη και η θωράκιση του καλωδίου.
Αυτά τα δύο τελευταια τι τα κάνω , τα κόβω και τα αγνοώ ή τα κολάω κάπου στο rca και στην πλακέτα του technics?
ισχύει αυτό που διαβάζω, το κόκκινο καλώδιαο στο θετικό το λευκό στο στο αρνητικό και το πλέγμα μάζι με το αρνητικό μόνο στην πλευρά του πικάπ ?
Το επιπλέον γυμνό χάλκινο δεν παίζει κανένα ρόλο ?

κανείς ?
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Βρἰσκεται εκεἰ, μὀνο για να κἀνει επαφἠ με το μπλεντἀζ (το οποἰο μπλεντἀζ θα πρἐπει να κὀψεις σὐριζα εκεἰ που τελειὠνει η μὀνωση) και να σου το φἐρνει ἐτσι ἐτοιμο προς σὐνδεση, χωρἰς να υπἀρχει κἰνδυνος κἀποιος κλὠνος του να ακουμπἠσει στην επαφἠ του σἠματος.
Εννοεἰται πως δεν θα πρἐπει να περνἀει το σἠμα απὀ εκεἰ.
Οπὀτε αυτὀ το χἀλκινο, θα το συνδἐσεις στο περἰβλημα του RCA απὀ τη μεριἀ του βραχἰονα,
και θα το κὀψεις σὐριζα απὀ τη μεριἀ του προενισχυτἠ αν πρὀκειται για χρἠση απλοὐ interconnect (μεταξὐ προ και τελικοὐ), ἠ στην περἰπτωσἠ σου για χρἠση phonocable, θα το προεκτεἰνεις κολλὠντας πἀνω του επιπλἐον ψιλὀ πολὐκλωνο, ὠστε να το οδηγἠσεις σε ὀποιο σημεἰο γεἰωσης ἠ κἀποιο σασσἰ, που θα σου δὠσει λιγὀτερο θὀρυβο.
[DOUBLEPOST=1519989707][/DOUBLEPOST]Μπρἀβο για την επιλογἠ σου.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
"το χἀλκινο, θα το συνδἐσεις στο περἰβλημα του RCA"
(δηλ. στην επιστροφἠ του σἠματος)
στο GROUND απὀ τη μεριἀ του πικἀπ.

Στην ἀλλη μεριἀ, αυτἠ που θα προεκτεἰνεις, μπορεἰς να βἀλεις ἐνα κροκοδειλἀκι.
 
Last edited:

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Αυτό το καλή επιλογή πιστεψα κι εγώ Geoch. Μέχρι να αρχίσω να το ξεγυμνωνω. LOL.

Ευχαριστώ για τις οδηγίες, Ήσουν αναλυτικότατος κι εγώ ασχετότατος.
Θα στείλω pm αν κατι δεν καταλάβω για να μην πρήζω κι άλλους στο θεμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.540
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top