1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Technics SL-1200 CLUB

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΑΝΑΛΟΓΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ' που ξεκίνησε από το μέλος Κυριακου Γιαννηs, στις 5 Οκτωβρίου 2010.

1. alex200

Καλημερα και απο μενα.
    Μιας και εχω εφοδιαστει με ενα1200 mkii LTD GOLD σε εξαιρετικη κατασταση που εψαχνα καιρο θα ηθελα ακομη μια φορα την βοηθεια των ειδικων για κεφαλη και Headshell. Το πικαπ δυστυχως μου ηρθε με μια ortofon concord που ειναι μαλλον για τον π.......Η προταση που μου εχουν κανει ειναι για την Stanton 681 EE αλλα διαβαζω εδω μεσα για πολλες διαφορετικες επιλογες και ειμαι λιγο μπερδεμενος. Επισης ξερει κανεις που μπορω να βρω τo μανατο headshell και αν θα υπαρχει ακουστικη διαφορα απο ενα φθηνο gold που πηρα απο το ebay? Καποιο λινκ θα βοηθουσε πολυ.
    Ευχαριστω με καποιες φωτο μιας και ειναι υποχρεωτικο απο οτι καταλαβα. Συν το οτι το καμαρωνω...μεχρι να το στησω οταν γυρισω Ελλαδα σε κανα μηνα...

Attached Files:

kostas and iraclis like this.
  2. ΔημήτρηςΑ

Χαίρετε!

Που θα μπορούσα να βρω headshell σε σωστή τιμή; Έχετε κάτι υπόψιν σας διότι βλέπω κάτι τιμές που δεν θέλω να τις πιστέψω.

alex200 likes this.
  3. Central

Από ebay και με υπομονή...

Βγαίνουν αγγελίες σε φυσιολογικές τιμές στα 35-40 ευρώ από Ευρώπη. Κυρίως δημοπρασίες. Οι άμεσες τιμές είναι απ' όσο έχω δει τσιμπημένες.

ΔημήτρηςΑ likes this.
  4. bonepeeler2

Καλησπερα, εχω ενα παλιο sl 1700 το οποιο θα μπει προς πωληση αλλα δεν ξερω σε τι τιμη να το δωσω.
    Μπορειτε να με συμβουλεψετε;

Attached Files:

5. alex200

Το πιο λογικό είναι να κοιτάξεις σε τι τιμη πωλείται στα sites του εξωτερικού και να προσαρμόσεις την τιμή, ανάλογα και με την κατάσταση του πάντα. Λίγο πιό καλή τιμή από ότι πωλείται έξω θα σε βοηθούσε να το πουλήσεις πιό ευκολα νομίζω. Το hifishark για παράδειγμα είναι ένα πολύ καλό site συγκρισης τιμών.

6. ΔημήτρηςΑ

Καλησπέρα!
    Λοιπόν, για να τελειώνει αυτό το τσίρκο που γίνεται με το headshell του mk2 που το πουλάνε σε τιμές τρελές. Αγόρασα ένα headshell από εδώ για δοκιμή: https://www.3345rpm.gr/προϊόν/headshell-pro-series-mkii-vinyl-aid/ αφού πρώτα ρώτησα τον άνθρωπο αν έχει καμία διαφορά με το original και με διαβεβαίωσε πως είναι ακριβώς το ίδιο χωρίς τα γράμματα. Σήμερα παρέλαβα και επιβεβαιώνω. Είναι το ίδιο με το ασημένιο της Technics το οποίο έχει και την τρύπα για το βιδωτό βαράκι. Αν προσέξετε τα μαύρα δεν έχουν αυτή την τρύπα. (4η). Οπότε..

Πάμε παρακάτω τώρα,
    Γνωρίζει κανείς για πιο λόγο στο technics overhang gauge όταν σετάρουμε την κεφαλή, πάντα η βελόνα είναι λίγο πιο αριστερά από το βελάκι που δείχνει κέντρο; Τι νόημα έχει αυτό. Όπου και να διαβάζω όλοι παρατηρούν το ίδιο πράγμα. Why; Δεν είναι λίγο κουφό αυτό;

Attached Files:

7. kostas

Ερώτηση: Ένα headshell είναι συμβατό με SME & Technics βραχίονες ή η κάθε εταιρεία έχει δικά της χαρακτηριστικά?

8. ΔημήτρηςΑ

Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα. Πριν 2 χρόνια αγόρασα 2 καπάκια για 75€ το ένα και τώρα το ίδιο μαγαζί ζητά 199€. Παράνοια.
    Auto merged
    Ότι θες βάζεις.

Giannoutsos and kostas like this.
  9. Petros_Dalipis

10. ΔημήτρηςΑ

Νομίζω πως η απάντηση βρίσκεται εδώ:

https://www.shure.eu/productdocumen...serguide-cb4cb656956723439f5d2f0cdb581132.pdf

Extra Skip Resistance for DJ's:
    Mount the cartridge at a 23 degree angle as shown, so that the cartridge points to the tonearm pivot.

Attached Files:

Central, ryk and Giannoutsos like this.
  11. Central

Δημήτρη κι όμως. Δεν είναι το ίδιο.

Το Technics ζυγίζει 7.5 γραμμάρια. Το αντίγραφο 9.4 γραμμάρια.

Σε περιπτώσεις κεφαλών που ταιριάζουν με βραχίονες μικρής ή μεσαίας μάζας (όπως οι Stanton που χρησιμοποιώ εγώ) αυτό δημιουργεί προβλήματα...

Σε άλλες περιπτώσεις η αύξηση της ενεργής μάζας του βραχίονα μπορεί να βελτιώνει την κατάσταση.

ΔημήτρηςΑ likes this.
  12. ryk

ryk

Μάλιστα,

για να λέω την αλήθεια, πάντα σετάρω με προτράκτορα, οπότε δεν το έχω παρατηρήσει με το εργαλείο της technics.

13. ΔημήτρηςΑ

Πράγματι έχεις δίκιο. Υπάρχει διαφορά στο βάρος. Τα ζύγισα και το technics ήταν 7,57 ενώ το vynil aid 9.06.
    Auto merged
    Και εγώ το ίδιο, αλλά ήθελα να δω την διαφορά σε σχέση με τον προτράκτορα. Ακουστικά πάντως δεν παρατήρησα διαφορά μετά το σετάρισμα με το overhang gauge.

Μοιραστείτε τη σελίδα