Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τί ακριβώς ρυθμίζω περιστρέφοντας τις μεταβλητές αντιστάσεις VR301 και VR302;

Ok, το manual λεει "pitch control 0% adjustment" και "pitch control gain adjustment". Aλλά πρακτικά τί σημαίνουν αυτά; Τί καταφέρνω με το να τα φέρω στα 262,08 KHz και 2,7 kΩ αντίστοιχα; Είμαι σίγουρος πως το πικάπ είναι καλιμπραρισμένο σωστά;

πχ. μετακινώντας το VR301, "παίζω" με τη θέση του 0 πάνω στο ποτενσιόμετρο; Και μετακινώντας το VR302 τί αλλάζω; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με παραδείγματα;
Ευχαριστώ.
 
Last edited:

svmix

Επαγγελματίας
Μηνύματα
237
Reaction score
40
Technics SL-1500C: ένα «1200» για το σπίτι



Η Technics παρουσίασε ένα νέο μοντέλο πικάπ για οικειακή χρήση με κεφαλή ΜΜ και ενσωματωμένο phono stage, το SL-1500C, που δανείζεται κατασκευαστικά στοιχεία από τα περίφημα SL-1200, χωρίς τις λειτουργίες για DJ.

Το πικάπ στηρίζεται σε άμεση οδήγηση με βάση τη νέα σχεδίαση coreless stator για το μοτέρ, που εμφανίστηκε το 2016 στο οπλοστάσιο της εταιρίας και εξαλείφει τα προβλήματα σταθερότητας κατά την περιστροφή του πλατό

Υπάρχει προσεκτική απόσβεση μέσω σάντουιτς υλικών στα μεταλλικά μέρη (σασί με αλουμίνιο/υαλόνημα και πλατό 2 κιλών από αλουμίνιο/λάστιχο), ο αλουμινένιος βραχίονας έχει σχήμα S με λειτουργία auto lift στο τέλος του δίσκου και η κεφαλή είναι η 2Μ Red.

Ο βραχίονας δίνει ρύθμιση VTA (6 χλστ. εύρος ρύθμισης), το κέλυφος ζυγίζει 7,6 γρ. και ζυγίζει κεφαλές με μάζα από 5,6-12,0 γρ. (με το έξτρα βαρίδι, αυτό γίνεται 10,0-16,4 γρ. για εύρος βάρους ανάγνωσης 0-4 γρ).

Παρέχεται έξοδος phono και line, μέσω του ενσωματωμένου phono stage, το οποίο διαθέτει προσεκτικά θωρακισμένο τροφοδοτικό για μείωση του θορύβου


http://www.hxoseikona.gr/nea/6887-technics-sl-1500c.html
Τιμη?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τί ακριβώς ρυθμίζω περιστρέφοντας τις μεταβλητές αντιστάσεις VR301 και VR302;

Ok, το manual λεει "pitch control 0% adjustment" και "pitch control gain adjustment". Aλλά πρακτικά τί σημαίνουν αυτά; Τί καταφέρνω με το να τα φέρω στα 262,08 KHz και 2,7 kΩ αντίστοιχα; Είμαι σίγουρος πως το πικάπ είναι καλιμπραρισμένο σωστά;

πχ. μετακινώντας το VR301, "παίζω" με τη θέση του 0 πάνω στο ποτενσιόμετρο; Και μετακινώντας το VR302 τί αλλάζω; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με παραδείγματα;
Ευχαριστώ.
Καλησπερα!
Οταν θελει καλιμπραρισμα σημαινει πως πλεον το ποντεσιομετρο εκτος του οτι δεν ανταποκρινεται στις σωστες τιμες οταν για παραδειγμα του δινεις 6% παραπανω ταχυτητα (οι τελειες στο επανω μερος του πλατο) βλεπεις πως δεν ειναι σταθερο που σημαινει αυτοματα πως χανει και δουλευει οπως ναναι.. Μετα πας πας να δωσεις πχ 1% παραπανω ταχυτητα και εκεινο αντι να δινει κοβει. Συνεχιζοντας μπορει να φτασεις το 2% και να βλεπεις οτι ξαναβρισκεται σε σημειο μηδεν για δευερη φορα.
Με το ενα ρυθμιζεις λοιπον το σημειο 0 και με το αλλο το 6% για να δουλευει σωστα παντου.
 



Μηνύματα
34
Reaction score
4
Ο VR301 είναι στα 262,08 KHz και ο VR302 στα 2,7 kΩ.

Παρόλα αυτά, οι ενδείξεις στο στροβοσκόπιο δε συμφωνούν με τις ενδείξεις του pitch. Πχ. ενώ σύμφωνα με το στροβοσκόπιο το pitch θα έπρεπε να είναι στο +3.3%, αυτό είναι κοντα στο +2%.

Μάλιστα την ίδια συμπεριφορά την έχω σε 2 πικάπ και όχι σε ένα... Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει τί συμβαίνει;
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Ο VR301 είναι στα 262,08 KHz και ο VR302 στα 2,7 kΩ.

Παρόλα αυτά, οι ενδείξεις στο στροβοσκόπιο δε συμφωνούν με τις ενδείξεις του pitch. Πχ. ενώ σύμφωνα με το στροβοσκόπιο το pitch θα έπρεπε να είναι στο +3.3%, αυτό είναι κοντα στο +2%.

Μάλιστα την ίδια συμπεριφορά την έχω σε 2 πικάπ και όχι σε ένα... Ξέρει κανείς να μου εξηγήσει τί συμβαίνει;
Καλησπερα!
Δεν το ρυθμιζεις ετσι στα τυφλα. Ναι μεν το εργοστασιο δινει καποιες στανταρ τιμες αλλα αυτη ειναι η αναφορα που πρεπει να βρισκεται σε γενικες γραμμες. Αν παρατηρησεις καλυτερα αυτο που γραφει το manual θα δεις πως στο vr302 πχ δινει περιθωριο για μια μικρη αποκλιση. Το δικο μου σημειο 0 για να καταλαβεις ειναι το 274 και οχι το 270.
Δες εδω πως το κανει ο James για να καταλαβεις την διαδικασια.

 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
ΔημήτρηΑ ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Εσένα 274 είναι ο vr302. O James στο βίντεο παίζει με τον 301.

Συγκεκριμένα, βρίσκει πρώτα το 0 στον vr302 και μετά παίζει με τον vr301 για το το καλιμπράρει σωστά και στο +-6%.

Το ερώτημα είναι, πώς γίνεται καθώς πειράζει το +6% για να το φέρει σωστά στην ένδειξη του ποτενσιόμετρου, να μην χαλάει ταυτόχρονα η θέση του 0;;;
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
ΔημήτρηΑ ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Εσένα 274 είναι ο vr302. O James στο βίντεο παίζει με τον 301.

Συγκεκριμένα, βρίσκει πρώτα το 0 στον vr302 και μετά παίζει με τον vr301 για το το καλιμπράρει σωστά και στο +-6%.

Το ερώτημα είναι, πώς γίνεται καθώς πειράζει το +6% για να το φέρει σωστά στην ένδειξη του ποτενσιόμετρου, να μην χαλάει ταυτόχρονα η θέση του 0;;;
Tο ένα κάνει ξεχωριστή δουλειά από το άλλο. Θα μπορούσε να μην έχει πρόβλημα το σημείο μηδέν αλλά να χάνει το pitch και το αντίθετο ή και τα δύο μαζί. Αν λοιπόν αυτό που σε απασχολεί είναι το pitch ασχολείσαι μόνο με το τριμεράκι κάτω από το πλατό.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
ok λοιπόν... το σημείο 0 μου είναι εντάξει. έπαιξα με το vr301 έτσι ώστε να "φέρω" σωστά το +6% ... αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι δεν γίνεται να έχει ταυτόχρονα σωστά ρυθμισμένο και το +6% και το +3.3%... κακό ποτενσιόμετρο; κάπου διάβασα ότι κάποιες παρτίδες ήταν απλά έτσι και δεν υπάρχει λύση. Ισχύει;
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
ok λοιπόν... το σημείο 0 μου είναι εντάξει. έπαιξα με το vr301 έτσι ώστε να "φέρω" σωστά το +6% ... αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι δεν γίνεται να έχει ταυτόχρονα σωστά ρυθμισμένο και το +6% και το +3.3%... κακό ποτενσιόμετρο; κάπου διάβασα ότι κάποιες παρτίδες ήταν απλά έτσι και δεν υπάρχει λύση. Ισχύει;
Φεύγει μπροστά ή πίσω το 3,3%; Υπάρχει περίπτωση να έχεις δεύτερο σημείο μηδέν; Είτε αρνητικό είτε θετικό; Ωστόσο αν για παράδειγμα το 3,3 σταθεροποιείται όταν είσαι στην ένδειξη 3 είσαι οκ. Μην ξεχνάς πως δεν είναι ψηφιακή η ένδειξη του ποτεσιόμετρου και επιπλέον το ζητούμενο είναι στα άκρα. Άπαξ και είναι στο 6% όπως πρέπει, τότε η διαδρομή του είναι κομπλέ και smooth.
Πρόβλημα θα ήταν το 6% να είναι οπουδήποτε αλλού. Είναι σημείο αναφοράς για όλη την διαδρομή.

Αν το ποτεσιόμετρο είχε πρόβλημα θα το καταλάβαινες από vr302. Ενώ θα το πείραζες (το vr) δεν θα είχε καμία μεταβολή στην τιμή παρά μόνο όταν θα άλλαζε θέση το pitch.
[DOUBLEPOST=1548556936][/DOUBLEPOST]
Υπάρχει περίπτωση ποτέ να ακούσεις δίσκο στο +3,3% ή στο +6%;
Αν παίξεις σετ με techno, για πλάκα μπορεις να φτάσεις σε αυτά τα νούμερα.

Υ.Γ. Πετράκη τι έγινε; Διαβάζουμε και για πικάπ τώρα; :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τί ακριβώς ρυθμίζω περιστρέφοντας τις μεταβλητές αντιστάσεις VR301 και VR302;

Ok, το manual λεει "pitch control 0% adjustment" και "pitch control gain adjustment". Aλλά πρακτικά τί σημαίνουν αυτά; Τί καταφέρνω με το να τα φέρω στα 262,08 KHz και 2,7 kΩ αντίστοιχα; Είμαι σίγουρος πως το πικάπ είναι καλιμπραρισμένο σωστά;

πχ. μετακινώντας το VR301, "παίζω" με τη θέση του 0 πάνω στο ποτενσιόμετρο; Και μετακινώντας το VR302 τί αλλάζω; Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με παραδείγματα;
Ευχαριστώ.
Πρωτα αφαιρεις το πιτς, το βαζεις στο 0 και ρυθμιζεις το τριμερ ωστε να δειχνει το πολυμετρο 2,7 κΩ. Μετα με το πιτς κουμπωμενο ρυθμιζεις το τριμερ για τα khz. Οταν ολα αυτα ειναι σωστα (και το πικαπ ειναι γενικα απο πυκνωτες καλα) το πιτς θα δουλευει οπως πρεπει χωρις αποτομα σκαλοπατια κοντα στο 0, και σε ολη τη κλιμακα του.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αν παίξεις σετ με techno, για πλάκα μπορεις να φτάσεις σε αυτά τα νούμερα.

Υ.Γ. Πετράκη τι έγινε; Διαβάζουμε και για πικάπ τώρα; :biggrin:
Α, για DJλίκια λες! ΟΚ.:D

Πάντα διάβαζα, πρέπει να γνωρίζω τον αντίπαλο και τις αδυναμίες του.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Tα +-6% μου όπως είπα τα έφερα σωστά με το vr301, αλλά τα +-3.3% τα πιάνει κοντα στην ένδειξη 2.1-2.2%.

Δεύτερο σημείο 0 νομίζω δεν έχω. Δλδ όταν κλειδώνω στο 0 και ανάβει το φωτάκι η κουκίδα σταθεροποιείται... όταν μετακινώ το pitch αρχίζει να μετακινείται ανάλογα και χωρίς απότομα σκαλοπάτια. Άρα υποθέτω πως είμαι οκ...(?)

Συμφωνώ πως σημείο αναφοράς είναι το 6% και αφού είναι αυτό ok δε θα έπρεπε να με απασχολεί ιδιαίτερα. 'Ομως δε θέλω και το 0-3.3% να "στριμωχτεί" στο 0-2.1% γιατί χάνω σε λεπτομέρεια και στη μουσική που παίζω οι διαφορές στα κομμάτια πάνω κάτω εκεί κυμαίνονται, γιαυτό και επιμένω :)
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Tα +-6% μου όπως είπα τα έφερα σωστά με το vr301, αλλά τα +-3.3% τα πιάνει κοντα στην ένδειξη 2.1-2.2%.

Δεύτερο σημείο 0 νομίζω δεν έχω. Δλδ όταν κλειδώνω στο 0 και ανάβει το φωτάκι η κουκίδα σταθεροποιείται... όταν μετακινώ το pitch αρχίζει να μετακινείται ανάλογα και χωρίς απότομα σκαλοπάτια. Άρα υποθέτω πως είμαι οκ...(?)

Συμφωνώ πως σημείο αναφοράς είναι το 6% και αφού είναι αυτό ok δε θα έπρεπε να με απασχολεί ιδιαίτερα. 'Ομως δε θέλω και το 0-3.3% να "στριμωχτεί" στο 0-2.1% γιατί χάνω σε λεπτομέρεια και στη μουσική που παίζω οι διαφορές στα κομμάτια πάνω κάτω εκεί κυμαίνονται, γιαυτό και επιμένω :)
To -3.3% που βρισκεται στην κλίμακα του ποτενσιόμετρου;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Το -3.3% στο ποτενσιόμετρο είναι στο -2.1-2.2%... (αντιδιαμετρικά δηλαδή με το +3.3% που όπως είπα είναι στο +2.1-2.2%)
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Το -3.3% στο ποτενσιόμετρο είναι στο -2.1-2.2%... (αντιδιαμετρικά δηλαδή με το +3.3% που όπως είπα είναι στο +2.1-2.2%)
Τότε μάλλον έτσι δουλεύει το ποτενσιόμετρο.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να δεις πως θα συμπεριφερθεί αν δώσεις ως σημείο αναφοράς τα 3,3%; Και μετά να τσεκάρεις πως δουλεύει στο 6%. Και πες αποτελέσματα μην ανακαλύψουμε και τπτ καινούριο.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Δίνοντας σημείο αναφοράς το +3.3%, απορρυθμίστηκε το 6% το οποίο μετακινήθηκε στο τέλος του ποτενσιόμετρου. Οπότε έχασα σε range. Το αξιοπερίεργο είναι πως το -3.3% δεν ρυθμίστηκε σωστά αλλά παρέμεινε κοντά στο -2.1 όπως ήταν... o_O
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top