Technics SL-1200 CLUB

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Δίνοντας σημείο αναφοράς το +3.3%, απορρυθμίστηκε το 6% το οποίο μετακινήθηκε στο τέλος του ποτενσιόμετρου. Οπότε έχασα σε range. Το αξιοπερίεργο είναι πως το -3.3% δεν ρυθμίστηκε σωστά αλλά παρέμεινε κοντά στο -2.1 όπως ήταν... o_O
Άρα έτσι δουλεύει το ποτενσιόμετρο. Νομίζω πως υπάρχουν 2 κωδικοί ποτενσιομέτρων για τα mk2 αλλά δεν είμαι σίγουρος και ίσως να μπερδεύομαι.
Μια τελευταία ερώτηση πριν το πάρουμε απόφαση πως έτσι δουλεύει. Όταν ρύθμισες το σημείο 0 είχες αφαιρέσει από την πλακέτα τον κονέκτορα του;
 

Μηνύματα
34
Reaction score
4
Όταν ρύθμισες το σημείο 0 είχες αφαιρέσει από την πλακέτα τον κονέκτορα του;
OXI! Αλλά δεν ήταν καν στο ρεύμα ... και μιλάμε για ρύθμιση μιας μεταβλητής αντίστασης. Παίζει ρόλο αν ήταν συνδεδεμένο στην πλακέτα; Πώς θα μπορούσε να περάσει πληροφορία στην πλακέτα;;
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
OXI! Αλλά δεν ήταν καν στο ρεύμα ... και μιλάμε για ρύθμιση μιας μεταβλητής αντίστασης. Παίζει ρόλο αν ήταν συνδεδεμένο στην πλακέτα; Πώς θα μπορούσε να περάσει πληροφορία στην πλακέτα;;
Ξεκίνα από την αρχή με βγαλμένο το ποτενσιόμετρο από την πλακέτα!
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλημέρα! (για μερικούς είναι ακόμα ξημερώματα)

Έχει πετύχει κανείς καποιο video με αντικατάσταση των logos στο mk2 ή έστω οδηγίες για το πως τοποθετούνται;
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Να κάνω μία ερώτηση, δεν ξέρω αν έχει ξαναγίνει, μη με κράξετε.

Γιατί όλοι αγαπάνε το ΜΚ2 και όχι το ΜΚ5 πχ?
 


Μηνύματα
675
Reaction score
670
Καλησπερα στην παρέα. Εχω ένα θέμα με το φωτακι στο δικό μου και θέλω τα φώτα σας. Οταν πατάω το κουμπάκι εξόδου για να σηκωθεί ο κύλινδρος με το λαμπάκι, τότε αυτό πετάγεται άμεσα και αστραπιαία εξω ενω αν θυμάμαι καλά πρέπει να βγαίνει σιγά σιγά. Η κάνω λάθος? Και το πηρα απο πλήρες σερβις στην αντιπροσωπεία ρε γαμώτο αλλα αυτό ξέχασα να το τσεκάρω. Και μετα την απομάκρυνση εκ του ταμείου....
Ξέρει να μου πεί καποιος αν υπάρχει ευκολος τρόπος να διορθωθει η θέλει πάλι στην αντιπροσωπεία?
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπερα στην παρέα. Εχω ένα θέμα με το φωτακι στο δικό μου και θέλω τα φώτα σας. Οταν πατάω το κουμπάκι εξόδου για να σηκωθεί ο κύλινδρος με το λαμπάκι, τότε αυτό πετάγεται άμεσα και αστραπιαία εξω ενω αν θυμάμαι καλά πρέπει να βγαίνει σιγά σιγά. Η κάνω λάθος? Και το πηρα απο πλήρες σερβις στην αντιπροσωπεία ρε γαμώτο αλλα αυτό ξέχασα να το τσεκάρω. Και μετα την απομάκρυνση εκ του ταμείου....
Ξέρει να μου πεί καποιος αν υπάρχει ευκολος τρόπος να διορθωθει η θέλει πάλι στην αντιπροσωπεία?
Ευχαριστώ!
Καλησπέρα!
Δες εδώ: https://www.avsite.gr/forum/threads/silicon-oil-στο-mk2-πως.168037/
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
[DOUBLEPOST=1557633010][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα!
Ευχαριστώ Δημήτρη. Ξέρεις αν είναι απλό να το κάνω μόνος μου η χρειάζεται λυσιμο το πικάπ οποτε και απαιτείται τεχνικός? Γιατί στις φωτό δεν είναι ξεκάθαρο αυτό[/QUOTE]
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
[DOUBLEPOST=1557633010][/DOUBLEPOST]
Καλημέρα!
Ευχαριστώ Δημήτρη. Ξέρεις αν είναι απλό να το κάνω μόνος μου η χρειάζεται λυσιμο το πικάπ οποτε και απαιτείται τεχνικός? Γιατί στις φωτό δεν είναι ξεκάθαρο αυτό
[/QUOTE]
Καλημέρα!
Είναι πολύ εύκολο. Πρέπει να λύσεις το πικάπ από κάτω και ξεκουμπώνοντας το κάτω μέρος θα έχεις πρόσβαση στο μηχανισμό. Με κάτι λεπτό κατόπιν γεμίζεις σιλικόνη. Εγώ για να καταλάβεις το έκανα με οδοντογλυφίδα. Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις. Δες απλά ένα v;ideo για το πως λύνεται το κάτω μέρος του mk2.
 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Καλημέρα!
Είναι πολύ εύκολο. Πρέπει να λύσεις το πικάπ από κάτω και ξεκουμπώνοντας το κάτω μέρος θα έχεις πρόσβαση στο μηχανισμό. Με κάτι λεπτό κατόπιν γεμίζεις σιλικόνη. Εγώ για να καταλάβεις το έκανα με οδοντογλυφίδα. Δεν χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις. Δες απλά ένα v;ideo για το πως λύνεται το κάτω μέρος του mk2.
Είδα ηδη μερικά βίντεο και φαίνεται αρκετά απλό.Σε υπερευχαριστώ! Το εκτιμώ αφάνταστα. Ευκαιρία να μάθουμε το ΜΚ2 και απο μεσα προς τα έξω.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Είδα ηδη μερικά βίντεο και φαίνεται αρκετά απλό.Σε υπερευχαριστώ! Το εκτιμώ αφάνταστα. Ευκαιρία να μάθουμε το ΜΚ2 και απο μεσα προς τα έξω.
Δες εδώ από το σημείο που σου έχω βάλει να ξεκινήσει το video. Θα παρατηρήσεις πως μόλις βλάλει το καπάκι το πρώτο που φαίνεται ακριβώς μπροστά στον James είναι ο μηχανισμός από το dumper light. Οπότε σταματάς εκεί και δεν ξεβιδώνεις τπτ άλλο από ότι δείχνει πριν και μετά.

 

Μηνύματα
675
Reaction score
670
Δες εδώ από το σημείο που σου έχω βάλει να ξεκινήσει το video. Θα παρατηρήσεις πως μόλις βλάλει το καπάκι το πρώτο που φαίνεται ακριβώς μπροστά στον James είναι ο μηχανισμός από το dumper light. Οπότε σταματάς εκεί και δεν ξεβιδώνεις τπτ άλλο από ότι δείχνει πριν και μετά.
Οκ το καταλαβα. Ευχαριστω και παλι για τον κόπο σου. Θα πάω αυριο να πάρω σιλικονη. Απο που την παιρνουν αυτη? Εχει καποια ονομασια?
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Από ότι κατάλαβα φάτε ματια ψάρια και κοιλιά περιδρομο. Έχουν περάσει αρκετά χρόνια από την αναβίωση του mkIi. Τα νέα technics ποτε δεν θα έλθουν στην Ελλάδα. Πρέπει να μεταναστεύσεις και για αυτό. Ως τοτε μονο υπετιμημένα μεταχειρισμένα 20ετίας .........
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Καλησπερα σε ολους ελπιζω καποιος να μου απαντησει αν γνωριζει γιατι πραγματικα ειμαι πολυ στεναχωρημενος..ανοιξα σημερα το sl 1200 μου οπως καθε μερα για να ακουσω μουσικη κ ακουστηκε ενα αμυδρο τσαφ με αποτελεσμα το πικαπ να μην ανοιγει σαν να καηκε δε ξερω πως αλλιως να το πω..δε ξερω τι ειναι ασφαλεια η κατι αλλο..υπαρχει καποιος σοβαρος τεχνικος να του το παω που μπορειτε να με παραπεμψετε η καποιος μεσα απο εδω που θα ειναι ειλικρινης κ δε θα με γδαρει; Ευχαριστω πολυ.
 

svmix

Επαγγελματίας
Μηνύματα
237
Reaction score
40
Μαλλον τα παιξε ο διακοπτης ο στρογγυλος περιεργο παντως.ο Αναγνωστοπουλος στη Καλλιθεα.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Δεν αναβει τιποτα ειναι ολα νεκρα..υπαρχει τηλεφωνο;ειναι γνωστης;
[DOUBLEPOST=1565193215][/DOUBLEPOST]Πηρα αλλα λειπει διακοπες απο Σεπτεμβρη αν υπαρχει καποιος αλλος μου λετε.
 


Μηνύματα
15
Reaction score
6
Παρολο που το χω λυσει κ το χω δεσει δε το χω με τα ηλεκτρονικα..ειναι 2 ασφαλειες..τι τυπος ειναι;να παρω τουλαχιστον 2 να τις αλλαξω..με τσιμπιδι τις βγαζω;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.036
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top