TIDAL vs SPOTIFY

Μηνύματα
147
Reaction score
110
Εβαλα tidal...πραγματικα ωραιος ηχος.Εχω και spotify premioum αλλα θα το κοψω συντομα.Ηθελα να ρωτησω το εξης....ενω στο spotify ακουγα απο τον υπολογιστη και αλλαζα τραγουδια απο το κινητο...τωρα με το tidal δε γινετε αυτο.Το πι σι ειναι συνδεδεμενο με usb dac audioquest dragonfly και μεσω αυτης της θυρας παει στον ενισχυτη....τι να κανω?
 



lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Νικο, το Tidal εχει καλυτερη ποιοτητα και μεγαλυτερη ποικιλια απο το Spotify premium; Παντως το S.pr. ακουγεται πολυ καλα!
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
Νικο, το Tidal εχει καλυτερη ποιοτητα και μεγαλυτερη ποικιλια απο το Spotify premium; Παντως το S.pr. ακουγεται πολυ καλα!
το tidal εχει καλυτερη ποιοτητα οντως.βεβαια δεν ειναι δραματικη η διαφορα.. τωρα οσων αφορα ποικιλια και μουσικη αναζητηση το spotify premium ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη. το tidal υστερει αρκετα..
 


Μηνύματα
138
Reaction score
57
Ποικιλια οχι...αλλα ποιοτητα ναι.Αμεσως καταλαβαινεις τη διαφορα...!!!
Συμφωνώ και 'γώ απόλυτα με αυτό,αφού το δοκίμασα για μερικές ώρες μόλις χθές,αρκετά εμφανής η διαφορά στην ποιότητα του ήχου αλλά το spotify υπερτερεί αρκετά στην ποικιλία,απ' το λίγο που ασχολήθηκα.
Βέβαια μην ξεχνάμε ότι μιλάμε και για διπλάσια τιμή περίπου η υπηρεσία του Tidal. Ο καθένας ανάλογα με τις μουσικές του ''ανάγκες'',μπορεί να πράξει ανάλογα.
Θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά το Tidal αλλά δυστυχώς είναι ακριβό,οπότε με βλέπω μάλλον με spotify.
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
Ποικιλια οχι...αλλα ποιοτητα ναι.Αμεσως καταλαβαινεις τη διαφορα...!!!

κοιταξε εγω αναμεσα στην τελεια ποιοτητα ηχου με σχετικα μικρη ακομα βιβλιοθηκη μουσικης και στην καλη ποιοτητα με σχεδον απειρη βιβλιοθηκη μουσικης σε προσιτη τιμη και προσφορες βλεπε οικογενιακο πακετο δηλ 6 ατομα premium μονο 10,99.... με κλειστα ματια spotify...οργιαζουν οι φημες ολοενα και πιο πολυ για spotify flac
 

Μηνύματα
147
Reaction score
110
κοιταξε εγω αναμεσα στην τελεια ποιοτητα ηχου με σχετικα μικρη ακομα βιβλιοθηκη μουσικης και στην καλη ποιοτητα με σχεδον απειρη βιβλιοθηκη μουσικης σε προσιτη τιμη και προσφορες βλεπε οικογενιακο πακετο δηλ 6 ατομα premium μονο 10,99.... με κλειστα ματια spotify...οργιαζουν οι φημες ολοενα και πιο πολυ για spotify flac
τα μειονεκτηματα του tidal ειναι πολλα!!! Ακομα προσπαθω να το μαθω....αλλα ακομα κ ετσι το προτιμω...ειναι αρκετα τα 14 ευρωπουλα αλλα τα αξιζει....
 

xristos twin

Music, Serials
Μηνύματα
413
Reaction score
500
τα μειονεκτηματα του tidal ειναι πολλα!!! Ακομα προσπαθω να το μαθω....αλλα ακομα κ ετσι το προτιμω...ειναι αρκετα τα 14 ευρωπουλα αλλα τα αξιζει....
το ειχα και εγω για λιγο αλλα με κουρασε..τι να το κανω αν δεν ακουω την μουσικη που θελω...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Θελω να κανω μια ερωτηση για το spotify βασικα (αλλα ισχυει και για το tidal).Εχει καποια ρυθμιση , οταν εισαι συνδεδεμενος μεσω λαπτοπ, για να επιλεγεις μεταξυ εσωτερικης καρτας ηχου και εξωτερικης/dac ?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.749
Reaction score
83.545
Θελω να κανω μια ερωτηση για το spotify βασικα (αλλα ισχυει και για το tidal).Εχει καποια ρυθμιση , οταν εισαι συνδεδεμενος μεσω λαπτοπ, για να επιλεγεις μεταξυ εσωτερικης καρτας ηχου και εξωτερικης/dac ?
Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές από τρίτους developers που κάνουν αυτό που θέλεις. Δεν έχω ασχοληθεί αλλά η πιο δημοφιλής ήταν αυτή.

Audio Router

 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
thanx , θα το δοκιμασω !
Αν και ειναι λαθος δικο μου τελικα γιατι ειχα την εντυπωση οτι το spotify εκανε και αναπαραγωγη 24/96 .Υπαρχει το spotify fidelity , κατα την αναπαραγωγη εδειχνε 44.1 320 και νομιζα οτι εχει θεμα το προγραμμα ...(εχει να ανανεωθει πολυ καιρο,ειναι και beta)

Aυτη τη στιγμη καμμια πλατφορμα δεν εχει αρχεια 24/96 ?
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.737
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top