TIDAL vs SPOTIFY


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μηπως εχει συγκρινει κανεις το tidal με το qobuz ?

Ποιος υπερτερει σε ηχητικη ποιοτητα ? Σε ρεπερτοριο ? Σε ευκολιες χρησης ?
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
εχω αρχικα εδω και 18 μηνες το spotify premium με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος
απο το interface του προγραμματος
απο την τεραστια ποικιλια του
απο το οτι ολες οι συσκευες dac και ενισχυτες ειναι spotify ready

παραλληλα με το spotify οταν αναβαθμισα σε μεγαλο βαθμο το συστημα εγινα συνδρομητης και στο tidal hifi με τα 14 ευρω
γιατι εχει και ενδιαμεση ποιοτητα
αρχικα το προβλημα μου ηταν η μεταφορα των πανω απο 2000 τραγουδιων απο το ενα στο αλλο
το tidal εχει μια τετοια εφαρμογη μεσω pc που το κανει
αλλα δεν το κανει καλα
επειτα πολλα πο τα κομματια που ειχα στο spotify δεν υπηρχαν στο tidal
περαν αυτου η ποιοτητα σε καποια κομματια ηταν καλυτερη αλλα οχι δραματικα
δοκιμασα και επαιζα το tidal μεσω λαπτοπ και jriver με upgrade σε 192 αλλα τριχες

εψαξα εναλακτικες οπως qobuz πηρα το trial αλλα δεν ειναι τυχαια σχεδον αγνωστες αυτες οι εφαρμογες

για μενα αυτη τη στιγμη επειδη στο μελλον και μεσω mqa κτλ δεν ξερουμε που θα κατσει η μπιλια
οπως επισης η μουσικη μας να ειναι ανεξαρτητη απο την συνδεση μας στο ιντερνετ
ειναι το roon software

ηδη προσπαθω σιγα σιγα να κατεβασω στον synology μου τα κομματια που εχω στο spotify το οποιο δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα οπως επισης και χρονοβορο ετσι ωστε να αγορασω το προγραμμα roon 500 ευρω
και μεσω αυτου να διαχειριζομαι την μουσικη μου
 
Last edited:

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Mα το θεμα ειναι να μην κουραζεται καποιος,με offline σκηνικα και συλλεκτικες ιστοριες , να κανει μερικα κλικ..

Σε μια πενταετια θα εχουν φορτσαρει ολοι , θα εχουν καλη ποιοτητα, μεγαλυτερο ρεπερτοριο,ανταγωνιστικοτερες τιμες.Θα κανουν και ετησιες προσφορες σε παλιους πελατες οπως οι ιντερνικοι παροχοι..

Ενα 7αρακι ενα απλο premium ,ενα 20αρακι ενα hifi,ενα 10ρικακι το netflix , με καμμια εκπτωσουλα απο δω και απο κει...ενα 25-30 αρι το μηνα.Toσα δινεις καποιος το μηνα στο κινητο για να λεει...τα νεα στην γκομενα και στον κολλητο , λες και δεν θα τους δει σε μερικες ωρες :D
 


Μηνύματα
909
Reaction score
333
Καθομασταν και καναμε ...οικονομια για να αγορασουμε ενα cd.Kαι ειχαμε και την ακριβοθωρητη αποψη του καθε κριτικο-''γκουρου'' να μας ..ενημερωνει για τα διαμαντια που ανακαλυψε.:D
τι ωραια που ηταν τοτε
και αν πας και ποιο πισω !!
 



Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Ελπιζω το spotify συντομα να βγαλει και αυτο hi-fi version,αλλα με μικρη επιβαρυνση.Τοτε θα ειναι απλα ασυναγωνιστο γιατι εχει πραγματι οτι θελεις (σχεδον).Το tidal εχει πολυ δρομο να καλυψει ακομα και δεν ξερω και αν θα το κανει και ποτε.Μαλλον θα παραμεινει μια επιλογη για καλυτερο ηχο αλλα πιο ειδικους ακροατες.

Το καλο με ολο αυτο ειναι οτι εχει σχεδον σταματησει η πειρατεια και τα κατεβασματα.Τι νοημα εχει να το κανεις αυτο οταν με λιγα χρηματα το μηνα εχεις τη δυνατοτητα να ακουσεις οτι νεο κυκλοφορει,οτι θελεις απο παλιοτερα και φυσικα αν κατι σου αρεσει πολυ και το θελεις στη συλλογη σου,αγοραζεις το cd ή τα ψηφιακα αρχεια (ή και το βινυλιο αν υπαρχει και αν εχεις πικαπ).
 


Μηνύματα
93
Reaction score
35
Ξερουμε εαν ειναι ή ποτε θα ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα;
Θα στριμαρει MQA οπως το Tidal?
 


Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Αυτο που ειναι εκνευριστικο και στις δυο υπηρεσιες ειναι οτι πουλανε high quality σε στυλ τυπου dsl δηλαδη το ...ΕΩΣ τοσο bitrate χωρις να ειναι ολοφανερο ποσο ειναι το καθε κομματι το πραγματικο bitrate
αλλα ακομη καλυτερα οτι θα πρεπει να ειναι standard ιδια η ποιοτητα σε ολα τα τραγουδια τους.
Ακομη και στην hifi του tidal που εχω βαλει δοκιμαστικα υπαρχουν διαφορες
Θα συμφωνησω παντως το tidal ειναι πιο αξιοπρεπη η ποιοτητα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Δοκιμάζω Tidal απο σήμερα.

Μετέφερα τις playlists μου απο Napster εύκολα μέσω Soundiiz (κανει και για μεταφορά απο Spotify)

Προς το παρόν η ποιότητα ήχου -σε νυχτερινές εντάσεις- μου φαίνεται απο πολύ καλή έως αψεγάδιαστη. (FLAC 1411 και MQA).

Τα graphics με το δίσκο που γυρίζει (για βινυλιολάγνους:D) και το menu όμορφα.

Τα playlists των άλλων services δεν θα μου λείψουν, σπανίως τα χρησιμοποιούσα.

Φυσικά οπως ολα τα streaming services πάσχει στο gapless playback. Πρόβλημα στην κλασική/όπερα.

Βλέπω να το κρατάω και να δίνω το Napster subscription στην κόρη.
 
Last edited:



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Update:

Τρίτη μερα χρήσης.

To gapless playback του Tidal σε καποια άλμπουμ (τωρα πχ ακούω Aida) λειτουργεί εξαιρετικά. Κανένα κενό.

Επίσης αλλάζει πολυ σωστα το bit depth/sample rate στα HiRes MQA αρχεία, με ενα ένα έξυπνο setting, παρόλη την γνωστή ανικανότητα για αυτόματη προσαρμογή των Mac χωρίς έξτρα software. Αυτοί βρήκαν τον τρόπο, χωρίς έξτρα software και μπράβο τους.

Τρεις μερες δεν εχω νοιώσει την ανάγκη να συνδέσω τον σκληρό δίσκο, ακούω μονο streaming.

Λέτε μετα το βινύλιο και τα cd, να πεθαίνουν και οι σκληροί δίσκοι; με 14€ το μηνα τα εχεις (σχεδον) ολα τα άλμπουμ σε streaming, 16/44.1 ή και HiRes.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Λέτε μετα το βινύλιο και τα cd, να πεθαίνουν και οι σκληροί δίσκοι;
Εγώ φιλαράκι μου καλό, το έχω γράψει.
Πέθαναν όλα, έγινε και μνημόσυνο, τα πάντα όλα κανονικά.
Θα λέμε σα παππούδια:
Κάποτε ήταν οι σκληροί, ωραίες εποχές..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Εγώ φιλαράκι μου καλό, το έχω γράψει.
Πέθαναν όλα, έγινε και μνημόσυνο, τα πάντα όλα κανονικά.
Θα λέμε σα παππούδια:
Κάποτε ήταν οι σκληροί, ωραίες εποχές..
Η χρήση του σκληρού δίσκου θα περιοριστεί ισως για χρήση on the go, με πέρασμα στα αντίστοιχα iPhone/άλλα smartphones και players, αφού το streaming μέσω 4G ειναι αλμυρό...και δεν βολεύει σε χρήση σε μέτρο-αεροπλάνα κτλ. Αλλα και για αγαπημένα αρχεία όπου θα επικρατεί η επιθυμία της ιδιοκτησίας, ή δεν θα ειναι διαθεσιμα στην επιλεχθείσα υπηρεσία streaming.

Παντως η ποιότητα ήχου ειναι υπεραρκετή για μουσική απόλαυση (και γιατι να μην ειναι δηλαδη, FLAC1411 ειναι στο ελάχιστο, λέτε να εχει jitter το modem/router μου; :D) , και όσο τα MQA albums θα πληθαίνουν, θα ικανοποιούνται και οι πολυ απαιτητικοί.

14Χ12 ειναι 168€ το χρόνο. Για άπειρη διαθέσιμη μουσική. Εγω περσυ πρέπει να ξόδεψα τουλαχιστον τα διπλάσια σε αγορές.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
1.008
Το Tidal HiFI υποθετω χρησιμοποιεις ?
Το bit rate ειναι σε ολα τα κομματια το ιδιο ?
Απο οτι διαβασα για τα hi res αρχεια παιζει μονο απο την web εφαρμογη σωστα?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top