TIDAL vs SPOTIFY

I

iason

Guest
Καλημέρα σε όλους,
Εχει κανείς εμπειρία με Tidal την απλή εκδοση premium και την αντοίστηχη premium απο το spotify να μας μεταφέρει την γνώμη του και τις διαφορές εάν υπάρχουν.
Εχω ξεκινήσει την Tidal premium δοκιμαστικό τεστ 30 ημερών αλλά spotify δεν είχα ποτ'ε premium αλλά την (δωρεάν)και εάν συγκρίνω τα δυο δεν είναι δίκαιο.
Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.
Φιλικά Ιάσων.
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Καλησπέρα,χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και τα δύο στις premium εκδόσεις τους.Το Tidal υπερτερεί ηχητικά(όχι πολύ) ειδικά με το amarra for tidal.Παρ'όλα αυτά ακούω περισσότερο spotify premium γιατί υπερτερεί σε όλα τα υπόλοιπα.Δηλαδή,σαφώς πιο user friendly και το βασικότερο βρίσκεις τα πάντα σχεδόν από μουσικές.Στο Tidal δεν...
Με δυο λόγια,το Tidal είναι λίγο καλύτερο ηχητικά μόνο,αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα διπλάσια+ που ζητά μιας και υπολείπεται σε όλα τα άλλα σε σχέση με το Spotify.
 

I

iason

Guest
Καλησπέρα,χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και τα δύο στις premium εκδόσεις τους.Το Tidal υπερτερεί ηχητικά(όχι πολύ) ειδικά με το amarra for tidal.Παρ'όλα αυτά ακούω περισσότερο spotify premium γιατί υπερτερεί σε όλα τα υπόλοιπα.Δηλαδή,σαφώς πιο user friendly και το βασικότερο βρίσκεις τα πάντα σχεδόν από μουσικές.Στο Tidal δεν...
Με δυο λόγια,το Tidal είναι λίγο καλύτερο ηχητικά μόνο,αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα διπλάσια+ που ζητά μιας και υπολείπεται σε όλα τα άλλα σε σχέση με το Spotify.
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου ,εάν κοστίζαν και τα δύο το ίδιο οπως κοστίζουν εδώ στην Ολλανδία 10 ευρώ το μήνα για το premium τί θα διάλεγες?
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Φίλε μου ευχαριστώ για την απάντησή σου ,εάν κοστίζαν και τα δύο το ίδιο οπως κοστίζουν εδώ στην Ολλανδία 10 ευρώ το μήνα για το premium τί θα διάλεγες?
Επειδή ακριβώς δε μπορώ να διαλέξω,χρησιμοποιώ και τα δύο.Οπότε μάλλον δεν είμαι ο κατάλληλος για να ρωτήσεις.:unsure:
Πάντως αν η ηχητκή ποιότητα είναι προτεραιότητα θα πας σε Tidal,αν δεν είσαι όμως πορωμένος audiophile και γουστάρεις να ακούς και να ανακαλύπτεις νέες μουσικές,πήγαινε Spotify.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καλησπέρα,χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό και τα δύο στις premium εκδόσεις τους.Το Tidal υπερτερεί ηχητικά(όχι πολύ) ειδικά με το amarra for tidal.Παρ'όλα αυτά ακούω περισσότερο spotify premium γιατί υπερτερεί σε όλα τα υπόλοιπα.Δηλαδή,σαφώς πιο user friendly και το βασικότερο βρίσκεις τα πάντα σχεδόν από μουσικές.Στο Tidal δεν...
Με δυο λόγια,το Tidal είναι λίγο καλύτερο ηχητικά μόνο,αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τα διπλάσια+ που ζητά μιας και υπολείπεται σε όλα τα άλλα σε σχέση με το Spotify.
Θα συμφωνησω απόλυτα. Όπως σου τα είπε είναι. Είμαι συνδρομητής spotify premium από 11/2013. Δοκιμασα και το tidal αλλά δεν....
 



I

iason

Guest
Επειδή ο μαστορας άσχετος !!! για τα playlists που γράφετε είναι αυτά πού κάνεις μόνος σου η υπάρχουν έτοιμες ????
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Spotify και τίποτα άλλο προς το παρόν τουλάχιστον, φοβερή δισκοθήκη, βρίσκω σχεδόν τα πάντα.

*Τώρα θέλω να δοκιμάσω το φρέσκο "music" απο την Apple να δω τι γίνεται.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Να πω μια ιδεα. Τζαμπα. Το Napster ειναι δωρεαν, σε 320, ως παροχη σε καποια συμβολαια κινητου-δεδομενων Vodafone. Οποιος εχει Vodafone στο κινητο του ας ρωτησει
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
Επειδή ο μαστορας άσχετος !!! για τα playlists που γράφετε είναι αυτά πού κάνεις μόνος σου η υπάρχουν έτοιμες ????
Υπάρχουν έτοιμες ανάλογα το mood,φτιάχνεις και μόνος ότι σου αρέσει.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Επισης αν εισαι fun του τρεξιματος, προσφατα το spotify λανσαρισε το running στο browse. Αναλογα με τα steps/min. Δεν παιζεται...
 

Μηνύματα
236
Reaction score
145
Υπάρχουν έτοιμες ανάλογα το mood,φτιάχνεις και μόνος ότι σου αρέσει.
θα ηθελα μια γνωμη επειδή είμαι του βινυλιου αλλα προσφατα αρχισα να ακουω και spotify Premium παιζει ρολο η ποιοτητα του DAC? προς το παρον χρησιμοποιω το dac του audiolab 8200cd,αν το δωσω και παρω καποιο ακριβοτερο dac θα βελτιωθεί η ποιοτητα του ηχου;
 

Μηνύματα
1.134
Reaction score
366
θα ηθελα μια γνωμη επειδή είμαι του βινυλιου αλλα προσφατα αρχισα να ακουω και spotify Premium παιζει ρολο η ποιοτητα του DAC? προς το παρον χρησιμοποιω το dac του audiolab 8200cd,αν το δωσω και παρω καποιο ακριβοτερο dac θα βελτιωθεί η ποιοτητα του ηχου;
Σαφώς παίζει ρόλο και το ντακ σε συνάρτηση βέβαια με το υπόλοιπο σύστημα.Οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις πριν κάνεις κάποια αλλαγή,imho.
 

I

iason

Guest
Την καλημέρα μου ,για να ολοκληρώσω σωστά αυτό που ξεκίνησα εκανα σύνδεση και με spotify premium για να μπορώ να συγκρίνω και τα δυο .
Πέραν τις ευκολίες που λετε ολοι οτι παρέχει το spotify υστερεί ηχητικά απεναντι στο Tidal ,και για μενα η ποιοτητα του ηχου εχει προτεραιότητα,
Αρα,Tidal.Ευχαριστώ για τις γνωμες σας και την βοήθεια.
Με εκτίμηση,
Ιασων.:)
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Την καλημέρα μου ,για να ολοκληρώσω σωστά αυτό που ξεκίνησα εκανα σύνδεση και με spotify premium για να μπορώ να συγκρίνω και τα δυο .
Πέραν τις ευκολίες που λετε ολοι οτι παρέχει το spotify υστερεί ηχητικά απεναντι στο Tidal ,και για μενα η ποιοτητα του ηχου εχει προτεραιότητα,
Αρα,Tidal.Ευχαριστώ για τις γνωμες σας και την βοήθεια.
Με εκτίμηση,
Ιασων.:)
To spotify ακούγεται σαν τρανζιστοράκι μπροστά στο Tidal. Το Tida επίσης όταν ανοίξει το MQA τότε η ποιότητα, σύμφωνα με τα ανακοινωθέντα απο meridian κλπ θα είναι σε άλλα επίπεδα. Απο την αλλη βέβαια το μέγεθος της δισκοθήκης ειναι θέμα, αλλά λύνεται πιστεύω ανάλογα με την συμμετοχή, το πελατολόγιο δηλαδή, (δεν ξέρω καθόλου νούμερα συνδρομητών απο κανένα). Πάντως και το search θέλει ξανασχεδιασμό. Εγώ πήρα tidal hi-fi και εχω αναβαθμήσει και την ποιότητα στο αυτοκίνητο με ταμπλετ και offline απο την έξοδο των ακουστικών στην αναλογική είσοδο του αυτοκινήτου, αν καταφέρω να βγαλω και ψηφιακά απο το usb του ταμπλετ στο ifi nano ή το meridian με MQA τότε θα απολαμβάνω και υψηλής ποιότητας μουσική στο αυτοκίνητο. Αυτά.
 

I

iason

Guest
To spotify ακούγεται σαν τρανζιστοράκι μπροστά στο Tidal. Το Tida επίσης όταν ανοίξει το MQA τότε η ποιότητα, σύμφωνα με τα ανακοινωθέντα απο meridian κλπ θα είναι σε άλλα επίπεδα. Απο την αλλη βέβαια το μέγεθος της δισκοθήκης ειναι θέμα, αλλά λύνεται πιστεύω ανάλογα με την συμμετοχή, το πελατολόγιο δηλαδή, (δεν ξέρω καθόλου νούμερα συνδρομητών απο κανένα). Πάντως και το search θέλει ξανασχεδιασμό. Εγώ πήρα tidal hi-fi και εχω αναβαθμήσει και την ποιότητα στο αυτοκίνητο με ταμπλετ και offline απο την έξοδο των ακουστικών στην αναλογική είσοδο του αυτοκινήτου, αν καταφέρω να βγαλω και ψηφιακά απο το usb του ταμπλετ στο ifi nano ή το meridian με MQA τότε θα απολαμβάνω και υψηλής ποιότητας μουσική στο αυτοκίνητο. Αυτά.
Αγαπητέ είμαι σχετικά καινούργιος χρήστης του Tidal αλλά σχεδόν οτι εχω ψάξει το εχω βρεί,μπορεί το spotify να εχει μεγαλύτερη δισκοθήκη αλλά ο ηχος του δεν μπορεί να συνγκριθεί με το Tidal.Ευχομαι καλές ακροάσεις.
 


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Το Tidal το έχω ακούσει μόνο σε φίλο, αλλά συγκρίνοντας το Spotify με Amarra παίζοντας HD αρχεία σε καμία περίπτωση το Spotify δεν ακούγεται "τρανζιστοράκι"..
 

Μηνύματα
908
Reaction score
333
εκπληκτικο το ρεπερτοριο του Tidal στην ελληνικη μουσικη
ανακαλυψα κατι διαμαντια τελειως cult που δεν τ ηξερα ντιπ
δημοτικα λαικα σε πολυ καλο ηχο
συνηθως οι εγγραφες των δημοτικων δισκων ηταν αθλιες
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top