To σύστημά μου (Μάρκου)

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Γιάννη δεν θέλω να σε εξιτάρω αλλά είμαι λίγο δύσπιστος σε αυτό που λες....
Εγώ με όσες έχω βγει ως τώρα (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων) δεν με έχουν κεράσει ούτε ένα καφέ όχι να μου αγοράσουν ηχεία, πες τουλάχιστον δύο πράγματα για την τακτική που ακολούθησες...
Την κοιτούσε στα μάτια ;)
 





Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Εδω λοιπόν μία νεώτερη ματιά στο σύστημά μου , με την τελευταία προσθήκη , το ενεργό ηλεκτρονικό ψηφιακό κροςς της Behringer ultra drive pro 2496.
Αυτό λοιπόν ανέλαβε τα ηνία της οδήγησης των τριών ενισχυτικών που οδηγούν τα αντίστοιχα τέσσερα μεγάφωνα σε κάθε ηχείο.
Τώρα λοιπόν , εκτός από την επιλογή του τύπου κροςς , butterworth ,bessel,linkwitz rilley, υπάρχει επιλογή κλήσης αποκοπής , από 6 έως και 48db/oct.
Πέραν τούτου , υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης φάσης , ανά 15 μοίρες , σε κάθε δρόμο ξεχωριστά , όπως και ρύθμιση πολικότητας ξεχωριστά , όπως και ρύθμιση delay για κάθε δρόμο ξεχωριστά , compressor , limiter, equalizer ,ρύθμιση στάθμης ανά είσοδο , έχει τρείς , η μία παίρνει και ψηφιακό σήμα AES EBU , ή άλλη η τρίτη παίρνει και μικρόφωνο , όχι μόνο αναπαραγωγή , αλλά και ρύθμιση του όλου συστήματος delay , phase και ότι άλλο επιθυμεί ο χρήστης.
Eνα πραγματικό πολυεργαλείο που μου έλυσε τα χέρια , κάνοντας την ρύθμιση των ηχείων -ενισχυτικών παιχνιδάκι .
Σε μία φωτό φαίνεται το delay που εφαρμόζει στα twitters ,για να τα φέρει να είναι πλήρως χρονικά ευθυγραμισμένα με τα άλλα μεγάφωνα .
Ισως τα καλύτερα χρήματα που έχω ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια.
 
Last edited:



Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Επίσης οφείλω να ενημερώσω ότι το μικρόφωνο που χρησιμοποιήθηκε ήταν ευγενική προσφορά του Μαέστρου chris77 .
Πολύ κασόνι βρε John!
Της γνωστής γιαπωνέζικης φίρμας.... NaSouSyro ToKasoni ;;;;;
:p :p
Σε περιμένει δουλειά εσένα κανόνισε. :rofl:
 
Last edited:


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Εδω λοιπόν μία νεώτερη ματιά στο σύστημά μου , με την τελευταία προσθήκη , το ενεργό ηλεκτρονικό ψηφιακό κροςς της Behringer ultra drive pro 2496.
Αυτό λοιπόν ανέλαβε τα ηνία της οδήγησης των τριών ενισχυτικών που οδηγούν τα αντίστοιχα τέσσερα μεγάφωνα σε κάθε ηχείο.
Τώρα λοιπόν , εκτός από την επιλογή του τύπου κροςς , butterworth ,bessel,linkwitz rilley, υπάρχει επιλογή κλήσης αποκοπής , από 6 έως και 48db/oct.
Πέραν τούτου , υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης φάσης , ανά 15 μοίρες , σε κάθε δρόμο ξεχωριστά , όπως και ρύθμιση πολικότητας ξεχωριστά , όπως και ρύθμιση delay για κάθε δρόμο ξεχωριστά , compressor , limiter, equalizer ,ρύθμιση στάθμης ανά είσοδο , έχει τρείς , η μία παίρνει και ψηφιακό σήμα AES EBU , ή άλλη η τρίτη παίρνει και μικρόφωνο , όχι μόνο αναπαραγωγή , αλλά και ρύθμιση του όλου συστήματος delay , phase και ότι άλλο επιθυμεί ο χρήστης.
Eνα πραγματικό πολυεργαλείο που μου έλυσε τα χέρια , κάνοντας την ρύθμιση των ηχείων -ενισχυτικών παιχνιδάκι .
Σες μία φωτό φαίνεται το delay που εφαρμόζει στα twitters ,για να τα φέρει να είναι πλήρως χρονικά ευθυγραμισμένα με τα άλλα μεγάφωνα .
Ισως τα καλύτερα χρήματα που έχω ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια.
ενταξη εσυ πολυ καλα τα λες Αλλα να δουμε και τι θα πει και το μεγαλο αυτι ειναι σε διακοπες και θα γυρισει νταβραντισμενο και ΕΓΩ οταν το ακουσω να σου δωσουμε την πιστοποιηση :drinks:και ο κυριος WNET :sneaky: :prankster:
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Αυτά λοιπόν είναι τα περίφημα CORAL TWEETERS που έχω στα ηχεία μου , και όχι μόνο σε αυτά .
Είναι μία πολύ δύσκολη κατασκευή με , έναν θόλο υπερ ελαφρό , και το πηνίο του με πλακέ αλουμινόσυρμα , χωρίς φόρμερ , το οποίο πηνίο είναι ψημένο και κολλημένο επάνω στον θόλο με ελάχιστη κόλλα .
Σε συνδυασμό με έναν ισχυρό μαγνήτη , αποτελεί ένα υπερ γρήγορο τουίτερ , 100mg κινούμενη μάζα , με 98db ευαισθησία .
5- 35khz απόκριση .
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
ενταξη εσυ πολυ καλα τα λες Αλλα να δουμε και τι θα πει και το μεγαλο αυτι ειναι σε διακοπες και θα γυρισει νταβραντισμενο και ΕΓΩ οταν το ακουσω να σου δωσουμε την πιστοποιηση :drinks:και ο κυριος WNET :sneaky: :prankster:
1627156786889.png
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Α-χα! Πήρες την ιδέα μου! Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον χαρακτηριστικά το ότι μπορείς να κροσαρεις σε διαφορετικές συχνότητες ανά δρόμο, δεν είναι φιξαρισμενο το πέρασμα από τον ένα δρόμο στον επόμενο όπωςσυμβαίνειμε τα τυπικά ενεργά κροσοβερ. Δευτέρα ετοιμάζω τα καλώδια και θα ξεκινήσω με τις στοκ ρυθμίσεις αλλά αυτό το χαρακτηριστικό σε συνδυασμό με τις διαφορετικές κλίσεις κάτι μου κάνει!
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Ποιά ιδέα σου βρε?
Εγώ πάντα είχα μεταβλητό κρος, ανα δρόμο.
Δεν είχα ποτέ φιξαρισμένο κροςς.
 


Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Ποιά ιδέα σου βρε?
Εγώ πάντα είχα μεταβλητό κρος, ανα δρόμο.
Δεν είχα ποτέ φιξαρισμένο κροςς.
Το dcx βρε.
Δηλαδή είχες τη δυνατότητα να ορίζεις διαφορετικό low pass και high pass μεταξύ δύο διαδοχικών δρόμων?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Δευτέρα ετοιμάζω τα καλώδια και θα ξεκινήσω με τις στοκ ρυθμίσεις αλλά αυτό το χαρακτηριστικό σε συνδυασμό με τις διαφορετικές κλίσεις κάτι μου κάνει!
Το dcx βρε.
Με τι επεξεργαστή αστροναυτάκο;
dcx or minidsp?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top