To σύστημά μου (Μάρκου)

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
OMG!!

Μου άρεσε αυτό που είπες πώς η τότε κοπέλα σου και μελλοντική σύζυγος σου πλήρωσε τα ηχεία, τώρα σου κάνει τέτοια χατίρια;;
Επίσης δεν κατάλαβα αν τα Coral ήταν ηχεία που τα πουλούσαν σε καταστήματα η custom κατασκευή ή εταιρεία μεγαφώνων που έπαιρνε κάποιος Έλληνας κατασκευαστής τις μονάδες και έφτιαχνε τα ηχεία με την ονομασία Αυλός...
Πολύ ωραία περιγραφή έδωσες σχετικά με τις μεσαίες, πιστεύω πως είναι η περιοχή συχνοτήτων πού ξεμπροστιάζει κάθε ηχείο και φανερώνει τις όποιες αδυναμίες του.
Άσχετο, αλλά θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια είναι η γνώμη σου για τις μεσαίες προς χαμηλές σειρές της focal δηλαδή στην περιοχή των 2000-3000€, πιστεύω πώς θα είναι τα επόμενα ηχεία μου από αυτή την εταιρεία...
Τι Focal τι Coral... :prankster:
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.543
-
οχι και ντα.......ης , ό Γιάννης !
Μην Τρελαθούμε τώρα .....

* Δηλαδή λέμε τώρα , άμα μου πάρει μιά φορά τσιγάρα ή γκόμενα...... είμαι ντα.......ης .
εεεεε .....καλά Χριστούγεννα .

-
 


Μηνύματα
199
Reaction score
240
Να ρωτησω.. ο αντωνης αδαμοπουλος φτιαχνει ηχεια; και αν ναι με ποια επωνυμια;
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Διευκρινίσεις.
Coral corporation japan.
Κατασκεύαζε μεγάφωνα , ηχεία , κεφαλές πικ απ mm,mc, στερεοφωνικά μηχανήματα, μικρόφωνα, ακουστικά.
Αντώνης Αδαμόπουλος, ίσως ο καλύτερος στον τομέα μεγαφώνων ηχείων . Οχι μόνο στην ελλάδα.
Ασχολείται επαγγελματικά , επισκευάζοντας μεγάφωνα και ηχεία. Πλέον κατασκευάζει και δικά του μεγάφωνα .
Κατασκεύαζε τα Ηχεία ΑΥΛΟΣ , και εγώ ήμουν ο βοηθός.


Η μεσαία περιοχή σε όλα τα ηχεία είναι σαφώς κρίσιμη καθώς εκεί είναι μέγιστη η ευαισθησία του ανθρώπινου αυτιού.
Είναι δύσκολο να αναπαραχθεί σωστά με χαμηλές παραμορφώσεις , ταχύτητα - ζωντάνια. Εκεί λοιπόν είναι που υπερτερούν τα coral , και γενικότερα τα μιντ θόλου.
Ομως ακόμη πιο κρίσιμη και πιο δύσκολη είναι η περιοχή των χαμηλών συχνοτήτων.
Τα μπάσσα , είναι από την φύση τους δύσκολα . Πρέπει να βγαίνουν σωστά με επαρκή όγκο και ταχύτητα , με σωστή κρούση , χωρίς ουρές και βουητά. Τα πιο πολλά ηχεία όντως είναι ανεπαρκή στην σωστή αναπαραγωγή των μπάσσων.
Οπως λέει και ο ear και έχει δίκιο για τις πρώτες δύο οκτάβες συστήνεται σαμπ. Ακόμα και αν το ηχείο έχει 12ιντσο woofer. Εξαιρέσεις ελάχιστες. Ουσιαστικά δεν υπάρχει ηχείο που να μην ευνοείται από σαμπ. Εξαίρεση υπό προυποθέσεις μπορεί να αποτελέσει το δικό μου.



FOCAL, πολύ σοβαρή και πρωτοποριακή εταιρία . Εχει δώσει πολλά μαθήματα στην καλή κατασκευή μεγαφώνων ηχείων.
Στην τιμολόγησή της μας τα χαλάει λίγο , αλλά πλέον όλοι αυτό δεν κάνουν?
Να ρωτησω.. ο αντωνης αδαμοπουλος φτιαχνει ηχεια; και αν ναι με ποια επωνυμια;
Τα ηχεία που φιάχνει ο Αντώνης Αδαμόπουλος λέγονται ΑΥΛΟΣ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Σε ένα τέτοιο ηχείο θα έβαζες sub(s) ή θα το άφηνες να παίξει μόνο του όπως ακριβώς θα ήθελε ο κατασκευαστής;




 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Μα το Apogee. από ότι θυμάμαι , έχει δικό του σαμπ , φαίνεται στο κάτω μέρος και είναι ενεργό.
Δεν ξέρω , να δω απόκριση.Ανάλογα και τον χώρο που θα έπαιζαν βέβαια.
 


Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Φάνη (alfee 24) το apogee αυτό grand, κατεβαίνει κάτω από τους 17 κύκλους. Με 2 12ιντσα ενεργά σαμπς , τι να το κάνει το έξτρα σαμπ?
Μια χαρά είναι από μόνο του. Πολύ θα ήθελα να το ακούσω αυτό το ηχείο. Τότε έλεγαν ότι έπαιζε εξαιρετικά , αν υπήρχε ο κατάλληλος χώρος. Λίγο αναίσθητο βέβαια στα 84db , αλλά αν βγάζει όπως λέει μέσα 120db στα 4 μέτρα μάλλον είναι πολύ οκ .
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ακριβώς έτσι Γιάννη, και να σκεφτείς ότι αυτό είναι το πιο ευκολοδήγητο της Apogee σε σύγκριση με την πρώτη έκδοση των Scintillas που έπεφτε αρκετά κάτω από το 1Ohm απ' ότι αναφέρουν στις παρουσιάσεις και στα σχόλια στο YouTube (εξού και η ονομασία που στα αγγλικά υποδηλώνει το ελάχιστο), βέβαια δεν έχει τα ενεργά σερβοελεγχόμενα woofers του "The Grand" αλλά είναι εξ'ολοκλήρου ribbon.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εμένα μου αρέσει πολύ και ο χώρος του που είναι μεγάλος γύρω στα 60-70 τετραγωνικά, μεγάλος χώρος μεγάλος ήχος! :p
Επίσης και η συλλογή του με τα Sansui!
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Παίδες όποτε θέλετε ο δρόμος ελεύθερος και η μπούκι στον χώρο της , αρα ελεύθερα.
Ακριβώς έτσι Γιάννη, και να σκεφτείς ότι αυτό είναι το πιο ευκολοδήγητο της Apogee σε σύγκριση με την πρώτη έκδοση των Scintillas που έπεφτε αρκετά κάτω από το 1Ohm απ' ότι αναφέρουν στις παρουσιάσεις και στα σχόλια στο YouTube (εξού και η ονομασία που στα αγγλικά υποδηλώνει το ελάχιστο), βέβαια δεν έχει τα ενεργά σερβοελεγχόμενα woofers του "The Grand" αλλά είναι εξ'ολοκλήρου ribbon.
Οχι ρε συ και το Scintillas είχε ενεργό σαμπ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Υπάρχει subwoofer ταινίας;; :p
Πιθανόν να εννοείς κάποιο άλλο, το Scintilla δεν είχε ηλεκτροδυναμικά μεγάφωνα.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Εγώ πάντως βλέπω ένα τριών δρόμων πλήρους φάσματος δίπολο ηχείο ταινίας εκτός και αν εννοείς την μεμβράνη στον κλάδο των χαμηλών.
Τεσπα, γιατί τέτοιου είδους ηχεία δεν είναι δημοφιλή σήμερα για να μην πω είναι ανύπαρκτα ενώ πριν από πολλά χρόνια που και πάλι ήταν για λίγους όμως θεωρούνταν η αιχμή της τεχνολογίας στο χώρο του hi-fi/hi end;
Ποια είναι τα κυριότερα μειονεκτήματα τους και γιατί έχουν παραγκωνιστεί σήμερα από διαφορετικούς τύπους/τεχνολογίες ηχείων;
Ίσως μετά από έξι-επτά χρόνια χρήσης θα είναι για πέταμα από ότι διαβάζω... :geek::lolsign:
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Γιατί να είναι για πέταμα μετά απο 6-7 χρόνια? Που τις είδες αυτές τις π@παριές?
Το σαμπ το είχε απο κάτω στο κουτί όπως και το grand. Μήπως το είχαν χωρίς το κουτί?
Φάνη δεν ήταν δημοφιλή ιδιαίτερα ούτε τότε , λόγω της τιμής τους , και το ότι ήταν δίπολα , με ιδιαίτερες απαιτήσεις στο στήσιμο από οπίσθιους και πλαινούς τοίχους. Βάλε και το ότι ήταν και λίγο βατοχάφτες , δλδ τα τρώγανε τα βατς σαν στραγάλια , ε! δεν θέλει και πολύ .
Τίποτα το ιδιαίτερο ως μειονέκτημα εκτός των όσων σου ανέφερα ήδη.
Σήμερα υπάρχουν αντίστοιχα ηλεκτροστατικά , όπως πχ MARTIN LOGAN κα , όπως και μαγνητοστατικά όπως MAGNEPAN.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top