to "flat" or not to "flat"?

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Tελος παντων μην σας χαλαω τη μαγιά, συνεχιστε μονοι σας.
Τις παιδικές αντιδράσεις, Μιχάλη τις βαριέμαι. Σοβαρά επιχειρήματα σε παρακαλώ. Οτιδήποτε άλλο είναι άδικο πρώτα από όλα για τον ευτό σου.

Όταν καταλάβεις καλά το θέμα που συζητάμε, ξαναέλα σε παρακαλώ.

...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.130
Reaction score
20.656
Μετά από μιαν ημιενδελεχή ανάγνωση του θέματος έως εδώ, φρονώ πως η βρεγμένη σανίδα του κ. Χουρμουζιάδη είναι πολύτιμη, καθώς θα σας γλιτώσει από πνιγμό εντός κοχλιαρίου του γλυκού.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
ēi bǐxīdí yī àifújíài chǐ àijiékāi àiè ài mǎ àinà ó pì jíwú ài érài sī tí yī wúwéi dòubèiěrwéi yī kèsī wú ài zéidé :prof:

Costas Coyias :cool_4:
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: to "flat" or not to "flat"?

Μπράβο ρε Κώστα "ear"...με βάζεις στην πρίζα (και ας είναι με "φθηνό καλώδιο" behringer).
Είχα δει που είχες αναφέρει κάτι* σε άλλο θέμα και έλεγα να σου γράψω ότι είναι το ανώτερο στάδιο που μπορεί να φτάσει κάποιος για να ακούει μουσική, που αφού μετρήσει 'φέρνει' το ήχο στα μέτρα του !

Θα μελετήσω όσα έγραψες εδώ και θα ελπίζω να έχεις κουράγιο για απαντήσεις. :happy_9:



*
Χρησιμοποιώ ως target responce 5 db πτώση από 10 έως 20 KHz (θέμα προσωπικού γούστου αν θες) αλλά αν επιμένεις σε βάζω να ακούς και σε φλατ απόκριση, αλλά εγώ θα είμαι στο δίπλα δωμάτιο να παίζω πασιέντζα....
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μετά από μιαν ημιενδελεχή ανάγνωση του θέματος έως εδώ, φρονώ πως η βρεγμένη σανίδα του κ. Χουρμουζιάδη είναι πολύτιμη, καθώς θα σας γλιτώσει από πνιγμό εντός κοχλιαρίου του γλυκού.
Που 'ναι ντε?
Άραγε ο Βασίλης όταν κάνει εγκαταστάσεις ποιά καμπύλη έχει ως target response?

...
 


Μηνύματα
1.299
Reaction score
313
Απάντηση: Re: to "flat" or not to "flat"?

Φιλε μου,
τα ατομα με τα οποια το εχω συζητησει εχουν τα καλυτερα και πιο παλια studio στην Ελλαδα συν ενα του εξωτερικου
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για την (καλή, πιστεύω) δουλειά που έχουν κάνει και εξακολουθούν.
Κατά τα λοιπά, αυτό δε σημαίνει απαραιτήτως κάτι...

Υποθετω οτι απλα εχετε διαφορετικη αποψη
Πιθανότατα, ναι.
Η δική μου είναι: κρίνε κάτι στην πράξη
Η δική τους, ποια είναι;

Φυσικα και δεν τα εκριναν με βαση τη τιμη
Δε θέλω να σε αμφισβητήσω.
Απλά, σε παρακαλώ, να τους ρωτήσεις αν έχουν δοκιμάσει στην πράξη, κάτι από αυτά που αναφέραμε πιο πάνω...

Περιμενω να μου δειξεις εναν επαγγλεματια-studio-Eταιρια Mετρησεων-δεν ξερω τι αλλο που να χρησιμοποιουν behringer για να κανουν τη δουλεια τους,ειτε σε επιπεδο μετρησεων, ειτε σε επιπεδο MASTERING, ειτε για κονσολα κ.ο.κ
Δε χρειάζεται να αναφέρω κάτι.
Ξέρεις γιατί;
Γιατί δε θα μπω στη διαδικασία να προσπαθώ να αποδείξω κάτι που είναι...παγκοσμίως καταφανέστατο. Απλά, κάνε "μια γύρα" και σε..."άλλους φίλους"...

Μία ερώτηΞη: έχεις δει/ακούσει/διαβάσει για κανέναν, όπου γης, "πυροβολημένο" με τον ήχο (είτε είναι, είτε δεν είναι Hi-end-ας), που χρησιμοποιεί αυτά τα..."μαραφέτια" της Behringer, για να "στήσει" το σύστημά του (μικρό-μεγάλο, ακριβό-φθηνό);

Συμβουλή: Πριν προλάβεις να απαντήσεις "όχι", κάνε μια διαδικτυακή έρευνα, πρώτα.
Ξέρεις γιατί; Επειδή η "λογική" μας, αρχίζει εκεί όπου σταματά η "γνώση". Κι αν η δεύτερη είναι..."στενή", τότε...:happy_6:
 



Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Λοιπον φιλαρακ Κωσταυτια, κανε οτι σε φωτισει το Αγιο Πνευμα - προστατης των Ηλεκτρονικων.
Μονο ενα πραγμα.
Τα μηχανηματα που εχεις μπορει να λεγονται επαγγελματικα γιατι απευθυνονται σε επαγγελματιες κυριως των χωρων διασκεδασεως, δηλαδη επαγγελματιες του Public Address. Χρηση αυτων μπορει να κανουν και προχωρημενοι ερασιτεχνες οπως και επαγγελματιες που καλουνται να ολοκληρωσουν ενα περιορισμενης εκτασης ή σημασιας προτζεκτ, on the field.
Τα πραγματικα επαγγελματικα οργανα μετρησεων ουτε που τα αγγιζουν. Εξαλλου εαν ειχες τετοια θα το ειχες καταλαβει απο την τιμη τους. Aσε που δεν διατιθενται σε καταστηματα ειδων HiFi-Hi End ή καταστηματα Μουσικων οργανων-Public Address.
Σε επαγγελματικο οργανο δεν νοειται μανι-μανι απεικονιση με LED display, και μαλιστα με resolution 2-3 dΒ ανα βημα, και αποσταση μισης οκταβας στον αξονα της συχνοτητας. Ποσο μαλλον που καθε κυκλωμα και αντιστοιχα μετρουμενο μεγεθος εξεταζεται με ακριβεια της ταξεως ελαχιστων ppm (parts per million), και οχι στην ταξη του 2-3%. Δηλαδη πιστευεις οτι επαγγελματιες κατασκευαστες Ηχειων (εστω Ελληνες για να μην παμε μακρυα) θα διαλεγαν μετρητικα επιπεδου Μπερρυ για να κανουν την εξελικτικη-μετρητικη δουλεια τους ?
Σορρυ αλλα εδω γελανε.

Επισης υπαρχει το θεμα του μικροφωνου για το οποιο ισχυουν οσα εγραψα και αλλα τοσα, και στα οποια απαντησες οτι εισαι αρκετα ικανοποιημενος. Δηλαδη τι θα πει ικανοποιημενος ? Δεν σπαει - δεν χαλαει ? Ειναι γλυκουλικο και μανιτζεβελο ?
Ποιος σου λεει οτι το Target Response που θετεις δεν ειναι αποτελεσμα αντιστροφης συμπεριφορας του μικροφωνου στην συγκεκριμενη περιοχη συχνοτητων. Ή ακομη οτι ο κατασκευαστης του συστηματος υπολογιζοντας σε μια ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ πτωση της καμπυλης των μικροφωνων παραγωγης, (βασισμενος στην συμπεριφορα του μικροφωνου δειγματος με το οποιο εστησε το συστημα του) δεν εχει υπεισαγει καποια διορθωτικη προεμφαση στο ολο συστημα. Καθε μικροφωνο μετρησεων-αναφορας πρεπει να εχει περασει την διαδικασια του calibration, αλλοιως ειναι αγνωστη η ακριβεια των αποτελεσματων των μετρησεων.
Και μαλιστα το calibration πρεπει να γινεται κανονικα σε τακτα διαστηματα.

Φυσικα δεν μπορει να εχει κανεις την απαιτηση ενας χομπιστας εστω και προχωρημενος σαν και σενα, να διαθετει γνησια επαγγελματικο εξοπλισμο. Αυτα που διαθετεις ειναι ηδη αρκετα για να κανεις τις ROUGH μετρησεις που σου χρειαζονται. Ομως μην δινεις και τοσο βαρος σε αυτες.

Συμφωνω στα υπολοιπα.
Δεν υπαρχει αμφιβολια οτι στο θεμα αυτο εισαι πραγματι μπροστα απο παρα πολλους και οφειλουν να προσεχουν οταν μιλας. Μην συγχεουμε ομως το χομπιστικο με το real thing.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Φύγαμε.
Μιχάλη (Σπέρτος) say something please για την καμπύλη. Πως το αντιλαμβάνεσαι, τι λέει η δική σου εμπειρία?

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Πεστα ρε Μιχαλη.

Νικο εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις οτι οταν φτανεις σε σημειο να λες οτι προτιμω τα ψηλα μου 5 db πιο κατω υπαρχει πιθανοτητα να μην φταιει το γεγονος οτι δεν σου αρεσει το flat response αλλα να υπαρχει αμεση σχεση με το πως ακους εσυ. Αν αυτο δεν ειναι επι του θεματος το τι ειναι?
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: to "flat" or not to "flat"?

.....
Μην συγχεουμε ομως το χομπιστικο με το real thing.
Για να καταλάβω κάτι...
Αν μετρήσουμε με ένα άριστο μηχάνημα και ένα καλιμπραρισμένο μικρόφωνο (άριστης ποιότητας) στο συγκεκριμένο χώρο - σύστημα, τι θα αλλάξει ;
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νικο εσυ δεν μπορεις να καταλαβεις οτι οταν φτανεις σε σημειο να λες οτι προτιμω τα ψηλα μου 5 db πιο κατω υπαρχει πιθανοτητα να μην φταιει το γεγονος οτι δεν σου αρεσει το flat response αλλα να υπαρχει αμεση σχεση με το πως ακους εσυ. Αν αυτο δεν ειναι επι του θεματος το τι ειναι?
Μα είναι προσωπικό γούστο! Δεν το παρουσίασε κανείς ως θέσφατο (πλην του wilson). Από την άλλη μπορεί να είμαι και κουφός. Κάτσε να στείλω κι ένα μεϊλάκι του wilson να του πω ότι είναι κι αυτός κουφός. :happy_9:

...
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αμα ειναι προσωπικο γουστο παω πασο, περι ορεξεος κολοκυθοπιτα.
Τι εννοείς "άμα" βρε θα σε σκίσω!
Δύο πράγματα είπε όλα κι όλα ο Κώστας:
ΙΜΗΟ μια ομαλή πτώση 5-6db στα πρίμα είναι ό,τι πρέπει!...Αυτή η απόκριση των υψηλών ακούγεται πέρα για πέρα εκτεταμμένη, διόλου κουραστική-ενοχλητική, με ήρεμες-μεταξένιες θα έλεγα δυνατότητες στην υφή "γλυκών" ακουσμάτων, ενώ ταυτόχρονα διατηρεί την δυνατότητα για ακραίους σκληρούς (πχ ηλεκτρονικούς ή σκληρής ηλεκτρικής κιθάρας) ήχους. Οποιαδήποτε πιο μεγάλη πτώση θυμίζει τον παλιό γλυκό "λαμπάτο" αν θέλετε ήχο, με παντελή αδυναμία αληθοφανούς αναπαραγωγής "σκληρού" ηχητικού περιεχομένου, ενώ μικρότερη κλίση προσεγγίζει σκληρόηχες κακής αμερικάνικης σχολής υψηλές συχνότητες που "ξύνουν-ξυρίζουν".
Τυχαία ( :happy_9: ) έπεσα πάνω σε έναν ακόμη άνθρωπο που υποστηρίζει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ. Το είδα στο site του, τα είπαμε και στο τηλέφωνο, ε, τουλάχιστον είμαστε 2 που λέμε τα ίδια. Βέβαια εγώ δε μετράω καθόλου μπροστά του, καθώς αυτός είναι ο κατασκευαστής των Wisdom Audio "ηχείων". (για να μη πω τίποτε άλλο.... γιατί αυτά δεν είναι απλώς "ηχεία"....)

Κανείς άλλος (που να υποστηρίζει τα ίδια στο θέμα περί επιθυμητής απόκρισης στο χώρο) υπάρχει?

(όποιος θέλει ας πάει να δει τι λέει ο μεσιέ "Wisdom", είναι στην εξής διεύθυνση:
http://www.wisdomaudio.com/products_dcab1.html
διαβάστε το pdf, σελ.30 "The Calibration Process" - επ'ευκαιρίας πολύ ωραίο μηχανάκι κι αυτό.....)
Απλά αντί να τα διαβάσεις, κόλλησες με τα behringer. Άρπα την ρε! )(

...
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Η προσωπικη μου προτιμηση οσον αφορα την αποκριση ενος συστηματος ειναι :
πλουσια τα βαθια-χαμηλα,
λιγο εξασθενισμενα τα μεσο-χαμηλα,
κανονικες μεσαιες,
ευδιακριτα υψηλα με ενα ..
ευγενικο roll off στα πολυ υψηλα, σε μικροτερο βαθμο παντως απο οτι αναφερει ο ΕΑΡ.

Επισης, αν εχουμε αξιοπιστες μετρησεις μας βοηθαει πολυ να ξεχωρισουμε που αρχιζει και που τελειωνει η κολοκυθοπιττα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.940
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stmpotis
Top