Toe in & Cross firing

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Σωστά, αλλά το 420 τοποθετείται και οριζόντια, γυρνάει κατά 90° η μπάφλα μιντ & Τουίτερ.

1612778413507.png


To μόνο κατασκευαστικό μειονέκτημα του 420, είναι οι οπές ανάκλασης.

Στα 3μ απόσταση ακρόασης τα 310 μπορούν βεβαίως να χρησιμοποιηθούν, αρκεί να υπάρχουν άφθονα ομοσταυλα σαμπ ώστε να ανέβει το σημείο κρος βαθειά μέσα στην 3η οκτάβα, ή και υψηλότερα (έως και στο τέλος της 4ης), αναλόγως απαιτήσεων max SPL.

Δεν είναι "τυχαίο" πως το σαμπ της φίρμας δίνεται με χρήσιμη απόκριση έως τους 300 κύκλους, καθόλου τυχαίο μάλιστα. Η αποκοπή κρος στους 150 θα οδηγήσει σε άριστο αποτέλεσμα.

Απλώς θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ένα μονό 10" σαμπ πακέτο με κάθε 310 και με χρήση ως "δορυφόρος" αυτό το "πακέτο".

Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να εκτιμηθεί η επιλογή 310+σαμπ σε σχέση με το 420 χωρίς σαμπ, και σε συνολικό κόστος, και σε συνολικό όγκο, καθώς ο όγκος πλεονεκτεί στο δεύτερο.

Για κάθε απόσταση ακρόασης, είναι ιδανικό διαφορετικό δορυφορίδι.

Για κρος στους 90 κύκλους, η διαφορά μεταξύ 310&420 είναι (στο 3% THD) σχεδόν 5 ντεσιμπέλ, δηλαδή μιλάμε για σοβαρή διαφορά, όχι αστεία, πρακτικά διπλάσια απόσταση ακρόασης:

Screenshot_20210208_122345_com.google.android.apps.photos~2.jpg
Screenshot_20210208_122412_com.google.android.apps.photos~2.jpg


Όμως στους 80 κύκλους, η διαφορά τους είναι πολύ μικρότερη, ούτε 2 ντεσιμπελ. ;)

Και Ω τι "περίεργο", στο 1% THD, υπερτερεί το 310 έναντι του 420. :neo:

Εν κατακλείδι, συμφέρει για πολλαπλούς λόγους (όγκος, κόστος, κλειστή καμπίνα) η χρήση του 310, αλλά θα πρέπει να περιοριστεί η απόσταση ακρόασης κάτω των 2,5μ, ιδανικά προτείνω έως 2,3μ ώστε να έχει σημαντικά περιθώρια άνω της στάθμης αναφοράς σε πολυκάναλο σεταπ.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Γενικά τα σχεδιαγράμματα max SPL των δορυφόρων, μας ενδιαφέρουν κυρίως κάτω από 100 κύκλους, να δούμε στο εύρος 80-100 Hz τι ψάρια πχιάνουν, για να επιλέξουμε το σημείο κρος μεταξύ 80 και 100.

Από κει και πάνω, δεν μας ενδιαφέρει αν ανεβαίνει η δυνατότητα μέγιστης στάθμης, δε χρειαζόμαστε μεγαλύτερη στάθμη υψηλότερα των 100 κύκλων από κανένα ηχείο, μέχρι 100 κύκλους θα είναι η υψηλότερη στάθμη που θα κληθεί να βγάλει, πιο πάνω θα έχουμε χαμηλότερες στάθμες, με το γνωστό ταργκετ κερβ.

Πάντα η μέγιστη στάθμη του ταργκετ κερβ βρίσκεται στους 20 κύκλους, και απέχει τυπικά 10 ντεσιμπέλ στάθμης από τους 20 χιλιοκυκλους.

Στους 80 κύκλους θα είμαστε 2 ντεσιμπελ τουλάχιστον κάτω της max SPL στο χώρο μας.

Δηλαδή, το max SPL σε κάθε χώρο, το ορίζουν τα σαμπ, πακέτο με τις δυνατότητες max SPL των δορυφόρων στο διάστημα 80-100 Hz.

Πάνω από 100 κύκλους, δεν έχει νόημα να μιλάμε για στάθμες, δεν αποτελούν αυτές πρόβλημα.

Επικεντρώστε την προσοχή σας στο 80-100 για το δορυφόρο, και μετά βρείτε σαμπ που να βγάζουν τουλάχιστον 4-5 ντεσιμπελ υψηλότερη στάθμη.

Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γενικά τα σχεδιαγράμματα max SPL των δορυφόρων, μας ενδιαφέρουν κυρίως κάτω από 100 κύκλους, να δούμε στο εύρος 80-100 Hz τι ψάρια πχιάνουν, για να επιλέξουμε το σημείο κρος μεταξύ 80 και 100.

Από κει και πάνω, δεν μας ενδιαφέρει αν ανεβαίνει η δυνατότητα μέγιστης στάθμης, δε χρειαζόμαστε μεγαλύτερη στάθμη υψηλότερα των 100 κύκλων από κανένα ηχείο, μέχρι 100 κύκλους θα είναι η υψηλότερη στάθμη που θα κληθεί να βγάλει, πιο πάνω θα έχουμε χαμηλότερες στάθμες, με το γνωστό ταργκετ κερβ.

Πάντα η μέγιστη στάθμη του ταργκετ κερβ βρίσκεται στους 20 κύκλους, και απέχει τυπικά 10 ντεσιμπέλ στάθμης από τους 20 χιλιοκυκλους.

Στους 80 κύκλους θα είμαστε 2 ντεσιμπελ τουλάχιστον κάτω της max SPL στο χώρο μας.

Δηλαδή, το max SPL σε κάθε χώρο, το ορίζουν τα σαμπ, πακέτο με τις δυνατότητες max SPL των δορυφόρων στο διάστημα 80-100 Hz.

Πάνω από 100 κύκλους, δεν έχει νόημα να μιλάμε για στάθμες, δεν αποτελούν αυτές πρόβλημα.

Επικεντρώστε την προσοχή σας στο 80-100 για το δορυφόρο, και μετά βρείτε σαμπ που να βγάζουν τουλάχιστον 4-5 ντεσιμπελ υψηλότερη στάθμη.

Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης.
Σύμφωνοι,αλλά όσα sub προορίζονται για συνεργασία με δεδομένους δορυφόρους,πρέπει όχι μόνο να βγάζουν τη ζητούμενη στάθμη με αποδεκτές (κάτω του 10%) τιμές ηχειακής παραμόρφωσης αλλά και χωρίς εκτροπές στη δική τους ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά,οι οποίες θα μπορούσαν να συμπλακούν με ιδιοσυχνότητες του δωματίου...

Αλλιώτικα,όσο εντυπωσιακά και να ΄΄βροντάει΄΄ εκεί κάτω,αργά ή γρήγορα θα ενοχλήσει και θα κουράσει τον χρήστη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Ναι.

Και πάλι πλεονεκτούν σαμπ κλειστής καμπίνας σε αυτή την χρήση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
ΣΗΜΕΙΩΣΗ
κρατηθηκαν οι ιδιες διαστασεις του δωματιου,
αφενος για να γινονται συγκρισεις με τα προηγουμενα και
αφετερου για να μη γινει ευκολο και
να υπαρχουν τα ¨διλημματα, του τι να επιλεξω και του τι να θυσιασω για την βελτιστη λυση".


View attachment 199408

ΥΠΟΜΝΗΜΑ 9.4.4.

Κέντρο κύκλου το Κ, ακτίνα 2,53μ

Σημείο Α,Β,Γ.Δ. πραγματικές θέσεις των 4 ακροατών.

Σημείο Η, Θ θεωρητικές θέσεις ακρόασης (για cross firing)

Σημείο E θεωρητικό MLP

Το σημείο Ε προτάθηκε ως average των Η και Θ

το MLP δεν είναι στο κέντρο του κύκλου.

Τα FL, FR δημιουργούν ένα ισόπλευρο τρίγωνο με το σημείο Ε, (πλευρά 2,92μ), αλλά βλέπουν στα σημεία Η και Θ και τέμνονται στο Κ


Τα FL, WL, SL, SBL HFL, HBL βλέπουν το Θ
Τα FR, WR, SR, SBR, HFR, HFR βλέπουν το Η

Τα atmos μειώθηκαν από 6 σε 4, λόγω μιας σειράς καθισμάτων,

Τηρείται ο κανόνας των ίδιων δορυφόρων, αλλά,
με την μετατόπιση των καθισμάτων πιο κεντρικά και αφού μειώθηκαν οι αποστάσεις, θα μπορούσε να τοποθετηθεί το 8’’ (310) παντού (δορυφόροι κ οροφή, 13τμχ)

Η επιλογή του 420 παντού (και στην οροφή), κρίνεται “μη δόκιμη, (είναι μεγάλο και τοποθετείται όρθιο,) αν και ηχητικά σωστότερη, αφού πρώτα τα atmos ούτως ή άλλως τερματίζουν

Η οθόνη μεγάλωσε και από 140’’ έγινε 150’’ (16/9) και ηχοπερατή γιατί μειώθηκε η πλευρά του ισόπλευρου τριγώνου.
να ρωτήσω τώρα...γιατί το νήμα δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει ακόμα

σε τέτοιες ισαποστάσεις ηχείων και τοιχωματικών ορίων από τη θέση ακρόασης.....τι στάσιμα έχουν προβλεφθεί?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Ε δεν έχεις καταλάβει ακόμα ρε συ Μάρκου Σαν, από πού προέρχονται οι "γνώσεις", σε οποιοδήποτε θέμα, της συντριπτικής πλειοψηφίας των μελών που το παίζουν αυθεντιες;
BFFC0FA2-D7A0-48C4-9AAC-BF63C25948C0.jpeg

Πάνω από 100 κύκλους, δεν έχει νόημα να μιλάμε για στάθμες, δεν αποτελούν αυτές πρόβλημα.
Θα διαφωνήσω.
Πάνω απο 200Hz.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αυτό κατάλαβες;
Οι βασικές πληροφορίες σχεδον σε οποιοδήποτε θέμα, σήμερα είναι εύκολα προσβάσιμες.
Μπορούν όλοι να ρίχνουν μια ματιά πριν γράψουν κάτι και εκτεθούν.
Δεν το βρίσκω κατακριτέο, μάλλον το θεωρώ απαραίτητο.

Αν θέλει κάποιος να εντρυφήσει σε ενα αντικείμενο, προφανώς το goggle και η wiki δεν επαρκούν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Οπότε εσύ που ποστάρησες ότι ο προβολέας σου κάνει σαν F35 σε αεροπλανοφόρο , τελικά είχες δίκιο.
Γιατί και σε αεροπλανοφόρο επιχειρεί το συγκακριμένο α/φος και ο προβολέας σου πα΄ραγει την ίδια στάθμη.
Ωραίος.

Δεν το λέω εγω η βικι το αναφέρει ως Modified version του F35A.
Αφού να φανταστείς κάθε φορά που τον ανάβει,φοβάται μην τον επισκεφτεί η πολιτική προστασία συνοδεία εισαγγελέα με την υπόνοια διεξαγωγής κορωνοπάρτυ... :roflmao:
View attachment 199473

Θα διαφωνήσω.
Πάνω απο 200Hz.
Πράγματι,η τρίτη οκτάβα αποτελεί σημείο αιχμής όχι μόνο για μικρούς δορυφόρους,αλλά ακόμα και σε setup με τροφαντά main ,σε περιπτώσεις όπου το όλο στήσιμο θα την υποβαθμίζει...
Dimifoot's ignore list shows us that Ignorance is a choice,but it's also...bliss in the age of over-information. :sneaky:
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
ΣΗΜΕΙΩΣΗ
κρατηθηκαν οι ιδιες διαστασεις του δωματιου,
αφενος για να γινονται συγκρισεις με τα προηγουμενα και
αφετερου για να μη γινει ευκολο και
να υπαρχουν τα ¨διλημματα, του τι να επιλεξω και του τι να θυσιασω για την βελτιστη λυση".


View attachment 199408

ΥΠΟΜΝΗΜΑ 9.4.4.

Κέντρο κύκλου το Κ, ακτίνα 2,53μ

Σημείο Α,Β,Γ.Δ. πραγματικές θέσεις των 4 ακροατών.

Σημείο Η, Θ θεωρητικές θέσεις ακρόασης (για cross firing)

Σημείο E θεωρητικό MLP

Το σημείο Ε προτάθηκε ως average των Η και Θ

το MLP δεν είναι στο κέντρο του κύκλου.

Τα FL, FR δημιουργούν ένα ισόπλευρο τρίγωνο με το σημείο Ε, (πλευρά 2,92μ), αλλά βλέπουν στα σημεία Η και Θ και τέμνονται στο Κ


Τα FL, WL, SL, SBL HFL, HBL βλέπουν το Θ
Τα FR, WR, SR, SBR, HFR, HFR βλέπουν το Η

Τα atmos μειώθηκαν από 6 σε 4, λόγω μιας σειράς καθισμάτων,

Τηρείται ο κανόνας των ίδιων δορυφόρων, αλλά,
με την μετατόπιση των καθισμάτων πιο κεντρικά και αφού μειώθηκαν οι αποστάσεις, θα μπορούσε να τοποθετηθεί το 8’’ (310) παντού (δορυφόροι κ οροφή, 13τμχ)

Η επιλογή του 420 παντού (και στην οροφή), κρίνεται “μη δόκιμη, (είναι μεγάλο και τοποθετείται όρθιο,) αν και ηχητικά σωστότερη, αφού πρώτα τα atmos ούτως ή άλλως τερματίζουν

Η οθόνη μεγάλωσε και από 140’’ έγινε 150’’ (16/9) και ηχοπερατή γιατί μειώθηκε η πλευρά του ισόπλευρου τριγώνου.
72 μοιρες δεν ειναι παρα πολύ για γωνία θεασης;

Παντως μου αρεσει που φαινεται πολυ ανετος ο χωρος.
Ο καναπες τί διαστασεις εχει; Μου φαινεται αρκετα μικρος στο σχεδιο.
 


Μηνύματα
3.116
Reaction score
10.313
72 μοιρες δεν ειναι παρα πολύ για γωνία θεασης;

Παντως μου αρεσει που φαινεται πολυ ανετος ο χωρος.
Ο καναπες τί διαστασεις εχει; Μου φαινεται αρκετα μικρος στο σχεδιο.
Και γω τώρα το είδα
Αύριο
Τώρα , άγριες μέλισσες :wink:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Γωνία θέασης 48° είναι εξαιρετικά για 4k.

Πρέπει να είναι πάνω από 45°.
Οι 45° είναι το μίνιμουμ αποδεκτό για 4k.

Αν θες όσο πιο "μεγάλη εικόνα" γίνεται, πας το πολύ μέχρι 55°, το απολύτως μάξιμουμ.

Το ανθρώπινο μάτι δεν έχει καλή όραση σε γωνία >60° και οι 60° είναι κουραστικές για όλο τον κόσμο, ακόμα και για αυτόν που πάντα κάθεται στις πρώτες σειρές στους μεγάλους κινηματογράφους.

Απόσταση από το πανί μίνιμουμ 2,5μ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Προσωπικά στις 50 μοίρες ήμουν σχεδόν οριακά, στην αρχή ζορίστηκα λίγο αλλά τελικά συνήθισα γρήγορα, παραπάνω δε νομίζω ότι θα την πάλευα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Εγώ που είμαι φανατικός οπαδός της όσο πιο "μεγάλης" εικόνας, με ενασχόληση με το αντικείμενο της βιντεοπροβολής εδώ και ..25 χρόνια, και με μεγάλη εξοικείωση στην μεγάλη εικόνα - δεν με ενοχλεί καθόλου η μεγάλη εικόνα που ζορίζει πολλούς φίλους, δεν θέλω μεγαλύτερη γωνία θέασης από 53-54° με τίποτα, δε την παλεύω.

Απλώς αυτό το μέγεθος των 53-54° που είναι για μένα το προσωπικό απόλυτο μάξιμουμ, θα "ζορισει" την συντριπτική πλειοψηφία των απαίδευτων θεατών σε μεγάλο μέγεθος εικόνας, ενώ το 45-48 είναι πολύ πιο εύκολα αποδεκτό από σχεδόν όλους.
 


Μηνύματα
23
Reaction score
9
Καλησπέρα Κώστα και καλό μήνα. Παρακολουθώ τις αναρτήσεις και προσπαθώ να εφαρμόζω τη γνώση. Έχω τα Dali oberon 7 και παρόλη την επιμονή του κατασκευαστή για απ ευθείας τοποθετηση εγώ επιμένω στη γωνία τοποθέτησης 30ο.
Μετρήσεις δεν έχω... 🙏
Αν καταλαβαίνω σωστά τίθεται το ερώτημα τι ξέρει ο κατασκευαστής σε σχέση με εσάς. Εκτιμώ ότι με κριτήριο το αυτί σας και για τον χώρο σας, που μπορεί να απέχει παρασάγκας από τις συνθήκες των δοκιμών και συστάσεων του κατασκευαστή δεν τίθεται θέμα. Στατιστικά ενδιαφέρον θα είχε ο χώρος του κατασκευαστή και τυχόν διαφορετικό ηχητικό αποτέλεσμα.
Καλησπέρα Κώστα και καλό μήνα. Παρακολουθώ τις αναρτήσεις και προσπαθώ να εφαρμόζω τη γνώση. Έχω τα Dali oberon 7 και παρόλη την επιμονή του κατασκευαστή για απ ευθείας τοποθετηση εγώ επιμένω στη γωνία τοποθέτησης 30ο.
Μετρήσεις δεν έχω... 🙏
Άρα τίθεται το ερώτημα τι γνωρίζει ο κατασκευαστής και όχι εσείς. Με κριτήριο το αυτί σας, τον χώρο σας που μπορεί να απέχει παρασάγκας από τις συνθήκες του κατασκευαστή αλλά και τα ωραία στοιχεία που εδώ παρατίθενται δεν τίθεται θέμα. Στατιστικά θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζουμε τις συνθήκες του χώρου δοκιμών και ακροάσεων του κατασκευαστή μήπως πράγματι το ηχητικό αποτέλεσμα είναι διαφορετικό προς το καλύτερο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.570
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top