Toe in & Cross firing

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Παντως απο την εταιρια που συμπαθουσα ιδιαιτερα (VMPS) πριν πολλα χρονια ο ιδιοκτητης προτεινε αυτον τον τροπο ακροασης στο δικαναλο - τρικαναλο. Μαλιστα οταν ειχα κατεβει Αθηνα ν ακουσω τα VMPS RM30, κατ αυτον τον τροπο ηταν στημενα.

Σ ενα πολυκαναλο Κωστα το ευρυ sweet spot ουτως η αλλως ειναι δεδομενο. Αρα στην περιπτωση αυτη κερδιζεις απλως την καλυτερη εικονα στις διπλανες θεσεις ακροασης?
 



Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Δοκίμασε και πες μου εσύ. ;)
[/QUOTE]


Αυτο κανω τωρα
Τα πισω ηχεια ηταν ουτως of axis. Τα 4-5 ηταν κι αυτα ψιλο of axis. Τωρα τα εστριψα ολα γενναια.
Εσυ ομως ρε σινεματζη πως εβγαλες συμπαρασματα? Με τον Μπατμαν? :lol:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Η μπαλάντα της νύχτας και το τραγούδι του γάμου, οκ, θα τα ακούσω και θα σου πω Χρήστο.

Το χιονίζει μες στη νύχτα δε το άκουσα χθες προχθές, άκουσα τα περισσότερα όμως από αυτό το δίσκο.
Γενικά αυτός ο δίσκος ακούγεται πολύ ωραία.
Το πιο αγαπημένο μου κομμάτι, είναι ο μικρόκοσμος.

Θα το ρίξω κι αυτό που λες μια, και θα σε πω.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δοκίμασε και πες μου εσύ. ;)
Έχω εφαρμόσει εκ των πραγμάτων toe-in (δηλαδή κλίση ανώτερη των 30 μοιρών στο πλαίσιο του στερεοφωνικού τριγώνου) με τις κόρνες...Το δοκίμασα όμως υπό ειδικές συνθήκες και σε πιο ορθόδοξο setup...Θα αναφερθώ επ'αυτού στο παράλληλο Σύμπαν....Εν τω μεταξύ,μια διασκευή σε αγγλική γλώσσα...


Speakers placed with crossfire
triangles torn at seams
Where hi-end's' nightmares
feel like Costas Ear's dreams
Put the cables up high
and pray for a stage upright
Cause you're off the sweet spot
in the middle of the night
Chance to use subwoofers
from the other side
Couldn't manage sound pressure
let them out of your mind
They say it's up to you
with DSP to make it right - (yeah goodnight)
Better look for the PRaT in the mist of your sight

When you think it's allright they'll be comin' around
They'll be posting the answers they'll be puttin' you down
In the beat of the night
hide your precious tubes when it all comes down
Forget EQ don't ever fix the sound

Had to pay the piper for a good review
Said he'd blog it someday - he had to bend some spoon
feel some curtains fall down - you'll know when the highs are bright
When you're kiddin' yourself in the heat of the night

When you payed all you've got they'll be comin' around
They'll measure off-axis they'll be puttin' data down
If sound power looks uneven
Defend with the kondo when it all comes down
out with the think tank feeling safe and sound
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Κάνε μια δοκιμή και με αυτό.
Πολύ ωραίο!
Φανταστικές φωνές! Εύγε νέε μου!

Και το επόμενο γ@μάτο:

Screenshot_20210203_221358_com.roon.mobile.jpg


Και κάνει πολύ ωραία γυρίσματα με κιθάρα μπάσο, παίζει φουλ μελωδία το μπάσο εδώ!

Χρήστο τα άκουσα, πολύ καλές εγγραφές είναι!
Το χιονίζει μες στη νύχτα έχει ένα απίστευτο σετ τυμπανα, ένα κλικ καλύτερη ηχογράφηση από όλα τα άλλα.
Μου φάνηκε σε ένα σημείο διπλό μπάσο, από δεξιά κάτι πιο ψηλές νότες. Σπουδαίο έργο, ακούγεται και φανταστικά..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029

Μηνύματα
920
Reaction score
2.588
(Εδώ βλέπετε με lazer την κατεύθυνση της on axis του αριστερού δορυφόρου πάνω στη δεξιά πολυθρόνα)

IMG_20210202_092513.jpg
Με την ευκαιρία, να σε ρωτήσω κάτι μάστορα:

ΟΧΙ, δε θα πώ για το animal print στις πολυθρόνες :biggrin:

Με τι laSer (με s ρε φονιά, όχι ztimulation :tongue: , έτσι για να βγω μια κι από πάνω:dance2:) μετράς;
Θέλω να πω, έχεις κάποια πρακτική λύση για μια σχετική ακρίβεια μετρήσεων; Τα απλά pointers δε βοηθάνε, συχνά δε μπορείς να τα στηρίξεις κλπ. Χρησιμοποιείς κάποια συγκεκριμένη λύση;
Δώσε φώτα παρακαλώ, κι ας είναι και laZer 😝!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Δώσε φώτα παρακαλώ, κι ας είναι και laZer
Λοιπόν, υπάρχει το γνωστό αλφάδι με λέιζερ, που γράφεται κανονικά alfadolazer:

(Βέβαια τα ηχεία είναι όλα εντελώς αλφαδιασμενα, alfadiasmena)

IMG_20210205_110052.jpg


Το οποίο έχω ενώσει με χαρτοταινια (hartotenia) πάνω σε μια αυτοσχέδια γωνία από σκληρό φελιζολ (felizol) ώστε όταν το τοποθετώ πάνω στο ηχείο να βγάζει μια ευθεία γραμμή λέιζερ (lazer) που να δείχνει την ον αξις ακτινοβολία του ηχείου, δηλαδή ακριβώς πάνω από το Τουίτερ:

IMG_20210205_110131.jpg


Ταυτόχρονα, τοποθετώντας το αυτοσχέδιο felizoloalfadolazer στην ανάποδη γωνία, δίνει μια οριζόντια γραμμή λέιζερ (lazer) η οποία δείχνει το ύψος της δέσμης ον αξις του Τουίτερ, ώστε όλα τα Τουίτερ των 13 ηχείων να συναντούν το μικρόφωνο μέτρησης επακριβώς στο ίδιο σημείο, πάνω στην κάψα μέτρησης:

IMG_20210205_110150.jpg


Κατ'αυτον τον τρόπο, έφερα 13 δορυφόρους, όχι μόνο να απέχουν επακριβώς 2.23cm από την κάψα του μικροφώνου, αλλά ταυτόχρονα (στην ον αξις μέτρηση) να συμπίπτουν όλες οι ον αξις επάνω στο μικρόφωνο, επακριβώς στο κέντρο της κάψας, και ταυτόχρονα το ύψος της δέσμης να είναι επακριβώς στο ίδιο σημείο.

Δηλαδή πλήρης 3D έλεγχος της δέσμης της ον αξις, είναι εφικτός με alfadolazer, απλώς πρόκειται για ασκήσεις ακριβείας (για φυλακισμένους).


ΥΓ. Για κατεύθυνση της ον αξις σε περιμετρικό σημείο της MLP για cross firing, στήνω μια βίδα (vida) ανάποδα (me to kefali kato) πάνω στο σημείο που απέχει 45cm δεξιά και αριστερά της MLP (μετρημένο με lazer), και κατευθύνω εκεί τις κάθετες δέσμες των alfadolazer των ηχείων που θα έχουν toe in, ενώ οι οριζόντιες θα πρέπει να παραμείνουν στο ίδιο ακριβώς ύψος μέτρησης, που φυσικά δε διαφέρει, διότι το ύψος των τουιτερ από το δάπεδο είναι επακριβώς το ύψος της κάψας του μικροφώνου, δηλαδή όλα τα ηχεία βρίσκονται επακριβώς στο ίδιο ύψος (ρυθμιζόμενες βάσεις) της θέσης ακρόασης.

Η ακρίβεια τοποθέτησης των ηχείων, είναι βασικός στόχος στο στήσιμο ενός σεταπ.

Δέχθηκα μόνο στο ένα σαμπ (εκ των 4) απόκλιση μισού εκατοστού στην απόσταση ακρόασης, καθώς λόγω μήκους κύματος δεν νοείται διαφορά, άσε που κουράστηκα... Στους δορυφόρους δεν έχω μετρήσιμη απόκλιση απόστασης ακρόασης, με ακρίβεια χιλιοστού. Lazer.

Βεβαίως η ον αξις ακτινοβολία όλων των δορυφόρων είναι με απόλυτη ακρίβεια, 100%.

Εσείς; Έχετε ακρίβεια τοποθέτησης;
Νομίζετε ότι το τερματίσετε, γατάκια;
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Η μέτρηση της απόστασης τοποθέτησης καθενός δορυφόρου, γίνεται με ακρίβεια 1 εκατοστού από το μικρόφωνο της τρινοβ (πολλαπλές κάψες), ενώ με ακρίβεια χιλιοστού γίνεται μόνο με λέιζερ (lazer) το λέει και στην οθόνη, δες, λέιζερ (layzer) λέει:

IMG_20210205_113610.jpg


Και βεβαίως το μέτρο λέιζερ (metro layzer) τοποθετείται πρόσωπο με το ηχείο, και ρυθμίζεται από το μενού του λογισμικού μέτρησης, να μετράει απόσταση από το εμπρός σημείο της συσκευής metrolayzer, και μετράς αυτή την απόσταση από την κάψα του μικροφώνου.

Το δυσκολότερο σημείο όλης της διαδικασίας, είναι να τοποθετηθεί η κεντρική κάψα του μικροφώνου επακριβώς στο ένα κεντρικό σημείο της MLP, δηλαδή εντελώς στο κέντρο του κύκλου ακρόασης, και στο ύψος της ον αξις (ύψος του Τουίτερ για διδρομα, ή μεταξύ τουιτερ και μιντ σε τριδρομα, σύμφωνα με οδηγίες της κατασκευάστριας φίρμας). Και να είναι αλφαδιασμενο το μικρόφωνο, εντελώς 100% κάθετο, που γίνεται με στρογγυλό αλφάδι με μπίλια αέρα, σαν αυτά για πικάπ.

Μετά, όλα τα ηχεία και σαμπ, τα φέρνεις επακριβώς στην ίδια απόσταση από αυτή την κάψα (κεντρική κάψα στο μικρόφωνο της τρινοβ που έχει πολλαπλές κάψες), που είναι το απόλυτο σημείο χρονικής ευθυγράμμισης.

Συνήθως μου παίρνει ~3 ώρες για να βρω το σημείο τοποθέτησης του μικροφώνου, στο σωστό ύψος και αλφαδιασμενο...

3 ώρες ιδρώτας, με lazer ολοβερ, πριν κάνω την πρώτη μέτρηση..

Γατάκια. :lol:


ΥΓ. Τώρα καταλάβατε γιατί δε θέλω με τίποτα να μπω στη διαδικασία μετρήσεων... Είναι τρομερά χρονοβόρα, ασκήσεις ακριβείας (αν θες να τα στήσεις εντελώς τέλεια). Στα 2 χρόνια με τρινοβ, μια φορά είχα κάνει μετρήσεις, 6 μήνες άκουγα χωρίς μετρήσεις και χωρίς ισοσταθμιση, και τώρα ξανακανα γιατί μπήκαν κι άλλα ηχεία, έφτασε ο κόμπος στο χτένι, ήταν αναπόφευκτο..
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Έτσι στα γρήγορα, 4 φωτογραφίες, από τα σαράουντ ηχεία, που είναι τοποθετημένα στις +-90°, χωρίς toe in:

Κατεύθυνση κάθετης γραμμής ον αξις:

IMG_20210205_115905.jpg


Στο απέναντι ηχείο:

IMG_20210205_115913.jpg


Και κατεύθυνση οριζόντιας γραμμής:

IMG_20210205_115932.jpg


Στο απέναντι ηχείο:

IMG_20210205_115938.jpg


Αυτά φίλοι μου, περί ακρίβειας τοποθέτησης.

Ευχαριστώ για την κατανόηση, είμαι χαϊεντάς.
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Συνήθως μου παίρνει ~3 ώρες για να βρω το σημείο τοποθέτησης του μικροφώνου, στο σωστό ύψος και αλφαδιασμενο...
Έπρεπε να σου δείξω ένα τρικ, να πας στο μισάωρο ;)

Την επόμενη φορά
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.711
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top