Umik 1 - REW

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το θέμα είναι ότι αυτό το flat που δείχνει και πιο πάνω στα front αλλά και στο sub το audyssey δεν υπάρχει. ναι μεν φένονται οι αλλαγές πειράζοντας τις καμπύλες στο app αλλά δε φαίνεται να κάνει και θαύματα.

η καμπυλη που βλεπεις η κοκκινη στο audyssey ειναι ο υπολογισμος 8 σημειων που εβαλες το mic, ωστε να παρεις το μεγιστο ....

σαφως και δεν θα ειναι αυτο που μετρας με το rew στην θεση ακροασης με μια μετρηση...

θαυματα δεν κανει, λεπτομερεις φτιαχνει και στην περιπτωση σου κανει θαυματα με αυτο που βλεπω.;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Γιατι βάζεις δυο κανάλια μαζί; δεν καταλαβαίνω....Ποια βάζεις;
το πρώτο κουτάκι είναι να διαλέξεις το κανάλι που θέλεις (l-r-c-....), αυτά τα κινέζικα έχω βρει πιο είναι πιο. και το δεύτερο να βάλεις να κάνει μέτρηση ταυτόχρονα σε δεύτερο κανάλι όποιο θέλεις (πχ sub)

Γιαυτό λέω αν υπάρχει κάποιος που το έχει ρυθμίσει να βοηθήσει λίγο. εγώ πήγα σύμφωνα με τον οδηγό του umik

https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/umik-1-hdmi-on-windows
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
η καμπυλη που βλεπεις η κοκκινη στο audyssey ειναι ο υπολογισμος 8 σημειων που εβαλες το mic, ωστε να παρεις το μεγιστο ....

σαφως και δεν θα ειναι αυτο που μετρας με το rew στην θεση ακροασης με μια μετρηση...

θαυματα δεν κανει, λεπτομερεις φτιαχνει και στην περιπτωση σου κανει θαυματα με αυτο που βλεπω.;)
μα αν διαβάσεις προηγούμενα post και με μία μέτρηση έχω δοκιμάσει και με τρεις τις ίδιες ακριβός καμπύλες έβγαζε.
αν θυμάσαι λέγαμε για λάθος τοποθέτηση του μικροφώνου και και... έχω τρέξει το audyssey 20 φορές. Οι καμπύλες είναι 99% ίδιες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
το πρώτο κουτάκι είναι να διαλέξεις το κανάλι που θέλεις (l-r-c-....), αυτά τα κινέζικα έχω βρει πιο είναι πιο. και το δεύτερο να βάλεις να κάνει μέτρηση ταυτόχρονα σε δεύτερο κανάλι όποιο θέλεις (πχ sub)

Γιαυτό λέω αν υπάρχει κάποιος που το έχει ρυθμίσει να βοηθήσει λίγο. εγώ πήγα σύμφωνα με τον οδηγό του umik

https://www.minidsp.com/applications/acoustic-measurements/umik-1-hdmi-on-windows
Τι εννοείς κανάλι sub? Δεν υπαρχει κανάλι sub. Υπαρχει κανάλι LFE. Κακώς το γράφουν έτσι.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τι εννοείς κανάλι sub? Δεν υπαρχει κανάλι sub. Υπαρχει κανάλι LFE.
sorry λάθος διατύπωση το 1 από το 7.1 όταν δείς το dropdown menu δείχνει 8 κανάλια. το 4 είναι το lfe
[DOUBLEPOST=1534954354][/DOUBLEPOST]
:roflmao:σου λειψε...?:roflmao:
Υπάρχει δυνατότητα να γίνει μέτρηση ταυτόχρονα sub με ηχείο? αυτό δεν έχω βρει αν υπάρχει.
[DOUBLEPOST=1534951371][/DOUBLEPOST]με +- 30 μοίρες

View attachment 103506
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Μέτρα ενα ηχείο.
Μετα σβήσε το sub απο το power και ξαναμέτρα.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μα αν διαβάσεις προηγούμενα post και με μία μέτρηση έχω δοκιμάσει και με τρεις τις ίδιες ακριβός καμπύλες έβγαζε.
αν θυμάσαι λέγαμε για λάθος τοποθέτηση του μικροφώνου και και... έχω τρέξει το audyssey 20 φορές. Οι καμπύλες είναι 99% ίδιες.
δεν ειναι ιδιες....δεν εχεις δωσει βαση στα peak κ.λ.π που δειχνει γενικα σε ολη την κοκκινη καμπυλη.

π.χ.

00000.jpg
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
2 απορίες μπορείτε να μου απαντήσετε παρακαλώ.

1. το umic είναι με gain 18db επιρεάζει κάπου τις ρυθμίσεις ή υπολογίζετε από το calibration file?
2. παντού στο rew έχει σαν default τα -12dbfs αυτό για τις ταινίες δεν θα έπρεπε να είναι -20 ή -30?
όταν πχ ρυθμίσω με το spl meter του rew διαλέγω pink noice και μου το βγάζει με ρύθμιση -12dbfs και ενώ το audyssey στο 0 έχω 75db με το rew έχω στο -18
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Άσε τα νταχαρικά και βαλε RT60
[DOUBLEPOST=1534955909][/DOUBLEPOST]
και αργησες να το πεις !!!!! :p

βαλε και ενα spectrogram απο το sub δλδ LFE :D
Δεν χρειάζεται απο το LFE. Με την ήδη υπάρχουσα μέτρηση αρκεί.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
2 απορίες μπορείτε να μου απαντήσετε παρακαλώ.

1. το umic είναι με gain 18db επιρεάζει κάπου τις ρυθμίσεις ή υπολογίζετε από το calibration file?
2. παντού στο rew έχει σαν default τα -12dbfs αυτό για τις ταινίες δεν θα έπρεπε να είναι -20 ή -30?
όταν πχ ρυθμίσω με το spl meter του rew διαλέγω pink noice και μου το βγάζει με ρύθμιση -12dbfs και ενώ το audyssey στο 0 έχω 75db με το rew έχω στο -18

Να βαλεις -30dbfs στο rew και να κανεις ρυθμιση των ηχειων στα 73db
....pink noise 500 -2000hz


Άσε τα νταχαρικά και βαλε RT60
[DOUBLEPOST=1534955909][/DOUBLEPOST]
Δεν χρειάζεται απο το LFE. Με την ήδη υπάρχουσα μέτρηση αρκεί.
καλυτερα ως 120hz

με audysey off and on
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
δεν ειναι ιδιες....δεν εχεις δωσει βαση στα peak κ.λ.π που δειχνει γενικα σε ολη την κοκκινη καμπυλη.

π.χ.

View attachment 103515
στο γράφημα του audyseey τα 33hz που μου έχεις τονίσει με βελάκι φαίνεται ότι το έχει διορθώσει πολύ σε σχέση με πριν. το οποίο δε φαίνεται στο rew. ναι μεν φαίνεται κάποια διόρθωση αλλά όχι ότι το έφερε σχεδόν flat.
[DOUBLEPOST=1534956203][/DOUBLEPOST]
Βάλε και το RT60 του Center
sorry μου έχουν πέσει πολλά μαζί. σε έχασα σε αυτό.
[DOUBLEPOST=1534956334][/DOUBLEPOST]
στο γράφημα του audyseey τα 33hz που μου έχεις τονίσει με βελάκι φαίνεται ότι το έχει διορθώσει πολύ σε σχέση με πριν. το οποίο δε φαίνεται στο rew. ναι μεν φαίνεται κάποια διόρθωση αλλά όχι ότι το έφερε σχεδόν flat.
[DOUBLEPOST=1534956203][/DOUBLEPOST]

sorry μου έχουν πέσει πολλά μαζί. σε έχασα σε αυτό.
διόρθωση το βρήκα οκ
 




Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Να βαλεις -30dbfs στο rew και να κανεις ρυθμιση των ηχειων στα 73db
....pink noise 500 -2000hz




καλυτερα ως 120hz

με audysey off and on

το βάζω όπως ακριβός μου είπες και παρόλα αυτά με -12db δε πάει πιο κάτω στον av στο 0 μου δείχνει 76db

Καταγραφή.PNG

[DOUBLEPOST=1534958989][/DOUBLEPOST]εδώ στις βασικές ρυθμίσεις το sweep level το έχει -12dbfs όταν το έβαλα -30 ήταν ακόμη περισσότερα τα db στο 0

Καταγραφή.PNG
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top