Umik 1 - REW

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
χωρις app το γραφημα η 5δα μου
:o:o:o 5αδα? και εμείς παλεύουμε με ένα.

Εσυ θελεις μαζεμενα sub και δυνατα....η πετας το μπαουλο ρημαδι και παιρνεις 2 κλειστα με 2kw peak το καθενα(ενα μπροστα και ενα εκει που εχεις τα πισω ηχεια ) η κρατας το ρημαδι και παιρνεις αλλο ενα για πισω....
και που θα βρω δυο τέτοια? τα psa? Νομίζω το μπαούλο βγάζει αρκετά spl. 2 ίδια είναι αδύνατον να βάλω (μπαούλο) θα φύγω εγώ. Οπότε το σενάριο είναι να προσθέσω κάποιο δεύτερο μαζεμένο που να μπορέσει να ακολουθήσει σε στάθμες ή να το δώσω και να πάρω 2 άλλα το οποίο δεν θα ήθελα γιατί το θεωρώ κορυφή για τη κατηγορία του.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
ασε τον dimi να λεει, τωρα μαθαινει και αυτος και τα εχει μπερδεμενα :D
Πολύ πλάκα έχεις σήμερα, και με αυτά που γράφεις, και με τις (κομμένες) μετρήσεις που ανεβάζεις. :p

Ξέρω, Σάββατο....άρχισες το τσιπουράκι απο το πρωί με τον καφέ; :gotcha:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το ανωτέρω γράφημα απόκρισης, είναι προς αποφυγήν.

:p

Να μετράς κι αλλού.
Δεν έχει καμία σημασία να παίζει μια όμορφη καμπύλη σε ένα σημείο στο χώρο, εκτός κι αν μπορείς σε αυτό το σημείο να χωρέσεις τα 2 σου αφτιά.:D
αν μετρήσω πέριξ της θέσης ακρόασης 50 cm θα πάρω 8 τελείως διαφορετικές ιδικά χαμηλά μετρήσεις.

Έχω χωρίσει το δωμάτιο σε ζώνες ακρόασης.

όποιος κάθετε δεξιά μου στο καναπέ θα τρώει όλο τα db που παράγει το svs + το gain του δωματίου.
από εμένα και αριστερά ακούει αυτό που έχω προσπαθήσει να φτιάξω και να μου αρέσει. + τον αέρα του sub που φτάνει στα πόδια.

καλά στη πίσω πλευρά του δωματίου δεν το συζητώ είναι πονοκέφαλος.:(:(

το ξέρω τα έχουμε πει πολλαπλά sub και όσο το δυνατόν περιποίηση του χώρου.

Θα γίνει, δε μπορώ να τρελαίνομαι άλλο σιγά σιγά. μέσα σε ένα ενάμιση χρόνο έχω αλλάξει τα πάντα.

και να το ήξερα τότε να έπαιρνα ενεργά αλλά δεν ήταν της μόδας. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ο χώρος καθορίζει το πώς παίζει το στέρεο.

Πάρτε το απόφαση.

Το σχεδιάγραμμα των χρόνων αντήχησης είναι αυτό που ακούς, ασχέτως τι παίζουν τα ηχεία.

Αν διορθώσεις πολύ τα ηχεία για να βγαίνει όμορφος μέσος όρος με το χώρο και να έχεις ίσιες γραμμές, τότε η κρουστική απόκριση του συστήματος είναι γτπκ, μόνο συνεχείς τόνους θα παίζει καλά.

Τα ηχεία πρέπει να παίζουν το τάργκετ κερβ σε νίαρφιλντ μέτρηση, και ο χώρος να μη τα γ@μαει τη μαμακα.

Η ισοσταθμιση χώρου έχει ως μόνο σκοπό την ήπια εξομάλυνση μεγάλου συχνοτικού εύρους αποκλίσεων από την επιθυμητή απόκριση, κι αυτό στην ευρεία θέση του χώρου ακρόασης, ποτέ σε ένα σημείο, δεν έχει νόημα.

Μικρού συχνοτικού εύρους αποκλίσεις, ακόμα και μεγάλης στάθμης, τις αγνοείς.

Οι περισσότερες ρυθμίσεις οφείλουν να γίνουν σε νίαρφιλντ. Να παίζει σωστά η πηγή.
Διότι αν φτιάξεις την πηγή να παίζει λάθος, όσο όμορφες καμπύλες και να μετράς σε ένα σημείο, είναι όλο το πανηγύρι λάθος.

Με ένα σαμπ μη το παλεύεις. Είναι απάλευτο. Άλλαξε χόμπι. Το ψάρεμα λένε πως ηρεμεί τα νεύρα...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Διότι αν φτιάξεις την πηγή να παίζει λάθος, όσο όμορφες καμπύλες και να μετράς σε ένα σημείο, είναι όλο το πανηγύρι λάθος.
το χάος κάθε θέση και τελείως διαφορετικό αποτέλεσμα
215997_6d9b3160e21c19e64afd667c72daf170.jpg
215998_42ad3aaaddda3ad73b30a1e688595a8f.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
και να το ήξερα τότε να έπαιρνα ενεργά αλλά δεν ήταν της μόδας. :p
Δε φταίω, εγώ τα λέω πάνω από 10-ετια... :D

Χαλάρωσε. Άστο. Να πα να γ@μηθει. Πούλα το σαμπ στον ντιμιφουτ. :D
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δε φταίω, εγώ τα λέω πάνω από 10-ετια... :D

Χαλάρωσε. Άστο. Να πα να γ@μηθει. Πούλα το σαμπ στον ντιμιφουτ. :D
θέλει και ο ντίμι? γιατί θέλει και ο ζιζικ.. για να το θέλουν αυτοί δε το πουλάω.

θα προσπαθήσω να βάλω και δεύτερο ή και τρίτο στις πίσω γωνίες αλλά πιο μαζεμένα.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τί του λέτε μωρέ του ανθρώπου, έχετε ξεφύγει.
να μου φάνε το sub θέλουν :o:p:D όχι δε πουλάω το θέλω και θα πείσω και τη γυναίκα να βάλω δεύτερο ίδιο, και μετά θα πείσω και το ζιζικ να μου δώσει ένα. :p

γιατί τα pb4000 τα φοβάμαι παντού διαβάζω για καμένους ενισχυτές.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρε οτι θες, τους γιατρους μην ακους γιατι δεν θα ακουσεις ποτε το συστημα σου :roflmao:
....καμενα ενισχυτακια στα svs !!!!!:o:p:D

παρε και βαλε πισω και απολαυσε ;)

Πολύ πλάκα έχεις σήμερα, και με αυτά που γράφεις, και με τις (κομμένες) μετρήσεις που ανεβάζεις. :p

Ξέρω, Σάββατο....άρχισες το τσιπουράκι απο το πρωί με τον καφέ; :gotcha:
οχι ακομα βρε, σε καμια ωρα θα μαζευτουμε να πιουμε, θα ριξουμε πολυ γελιο με τα γιατρικα σας :laugh:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Οι δύο γραφικές παραστάσεις που ανέβασες, είναι χονδρικά όμοιες, και φλατ από τους 200 κύκλους μέχρι τέρμα. Αυτό τσιριζει βρε, θέλει 10 ντιμπί να πέφτει όλο το έργο...

Πάντως άμα βάλεις και πίσω σαμπ, θεωρητικά θα ηρεμήσουν τα νεύρα σου. Οπότε πάρτα. Είναι θέμα υγείας. Πες ότι είναι με συνταγή γιατρού.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πες ότι είναι με συνταγή γιατρού.
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Οι δύο γραφικές παραστάσεις που ανέβασες, είναι χονδρικά όμοιες, και φλατ από τους 200 κύκλους μέχρι τέρμα. Αυτό τσιριζει βρε, θέλει 10 ντιμπί να πέφτει όλο το έργο...
τα έχω βάλει από το app έτσι, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω,

μόνο να κατεβάσω επιπλέον roll off το οποίο μετά από ένα σημείο βλέπω ότι δεν έχει διαφορά στη μέτρηση.

το διάγραμμα αφορά κάθε ηχείο χωρίς το sub. έχει ξεχωριστό για το sub, Γιαυτό χαμηλά πέφτει έτσι.

https://www.avsite.gr/forum/threads/Νέος-emotiva-rmc-1-av-pre-pro-με-7-3-6-channel-dirac-atmos-dts-x.155396/page-8#post-2407413
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Οι περισσότερες ρυθμίσεις οφείλουν να γίνουν σε νίαρφιλντ.
Να ξεκαθαρίσουμε πως αυτό που προτείνεις είναι Loudspeaker Equalisation και όχι Room Equalisation.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Να ξεκαθαρίσουμε πως αυτό που προτείνεις είναι Loudspeaker Equalisation και όχι Room Equalisation.
Ναι, το δεύτερο πρέπει να είναι κατά βάση παθητικό, και μόνο ελάχιστες διορθώσεις (και απαλές) με DSP.

Αντιθέτως, στο πρώτο, κάνε άψογη ισοσταθμιση, εκεί έχει νόημα το κυνήγι της τελειότητας στην καμπύλη.

ΙΜΗΟ.

Δηλαδή, πρέπει να έχουμε σωστά ηχεία. Ηχεία που να μετρούν σωστά, καθωσπρέπει. Και στο τέλος, τσιμπάμε λίγο το χώρο, με το γάντι. Καλύτερα με πάνελ στα ντουβάρια, αλλά Νταξ, και λίγο DSP δε βλάπτει.

Όμως το ηχείο πρέπει να παίζει σωστά. Βασικό.
Μόνιτορ.
Και συνφασικά με το σαμπ. Μετρημένα κουκιά. Στεπ ρισπονς.

[DOUBLEPOST=1552126527][/DOUBLEPOST]
μόνο να κατεβάσω επιπλέον roll off το οποίο μετά από ένα σημείο βλέπω ότι δεν έχει διαφορά στη μέτρηση.
Δώσε κι άλλο.

Αν δε κάνει μετρήσιμη διαφορά, είναι χαλαζμένο.:o:p:D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Στη θέση ακρόασης ακούω αυτό. Και ότι είναι δεξιά μου παίρνει 10++ db χαμηλά

το λέω γιατί σου δίνει την εντύπωση ότι είναι χαμηλά το sub. αλλά όταν κάνω avarage είναι και υπερβολικό.

220149_f29336c6365da1473338017d1d3bd5a2.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Με ένα σαμπ μη το παλεύεις. Είναι απάλευτο. Άλλαξε χόμπι. Το ψάρεμα λένε πως ηρεμεί τα νεύρα...
:p

Όταν μιλάμε για πολλαπλά σαμπ, νομίζεις ότι έχουμε μετοχές στους σαμπατζήδες;:D
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
:p

Όταν μιλάμε για πολλαπλά σαμπ, νομίζεις ότι έχουμε μετοχές στους σαμπατζήδες;:D
ποτέ δεν ήμουν αντίθετος, και θεωρώ πλέον ότι ξεκίνησε λάθος το πρότυπο του να είναι 2.1- 5.1.
όπως παίρνουμε ζευγάρια τα ηχεία θα έπρεπε να πουλάνε ζευγάρια και τα sub
[DOUBLEPOST=1552127743][/DOUBLEPOST]
Δεν έχεις μπάσα! :roflmao::tongue:
:headbang::headbang::headbang::headbang:
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top